Şabut dünya rekoru bence bu, hemde bizim yani türklerin avladığı

Konu, 'Tatlısudaki Canlılar' kısmında CoNTRoLLeR tarafından paylaşıldı.

1. Suatreis

Suatreis

Ozan dostum,

Yakup bey mutlaka yanıtlayacaktır, ancak bu konu oldukça göreceli. Yeraltı kaynaklı suların illede çok soğuk olması bir bir kaide yok, aşırı sıcakta olabilir ve sürekli bir debi var ise su sıcakığını ortalama düzeyde etkileyecek yani bir noktada sabit kalıcaktır. Yanlızca bölgesel olarak aşırı soğuma yada ısınma sözkonsu olabilir. Diğer açıdan baktığımızda bu şok olayının yaşanması için grizu derecesinde ani bir salınım ve yüksek debi gereklidir. Veyahut bKeza her coğrafyada bu yaşanacak diye bir kuralda olamaz. alığın o bölgeden topluca geçiş yapması lazımdır. Bu durumda dahi balıkların vücut ısılarının standart değil ortam sıcaklığında olduğu düşünüldüğünde kısa süreli bir bayılma yada sersemleme gerçekleşecektir. Nadiren ölüm olayına rastlanır. Soğuk ve sıcak su arasındaki karışma hız oranı ise apayrı bir konudur.

Bence bahsettiğiniz doğa olayının toplu balık ölümlerine neden olma olasılığı oldukça düşüktür.

2. aryatusss

aryatusss sedat

arkadaşlar bu balıkların ikiside hint sazanı yani bizim tabirimizle caner fıratta bu boyda hatta bundan daha irileri var.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 27 Nisan 2008
  3. aryatusss

aryatusss sedat

hint sazanı bunalr hint yani namı diğer canerrrr

4. aryatusss

aryatusss sedat

arkadaşlar iki balıkta hint sazanı yani nami diğer caner fıratta ve diclede aynı büyüklükte olanları vardır fıratta daha çok.

5. ÇARŞI

ÇARŞI xxxxx

Bu canavar ne böyle ya:D Ellerine sağlık tutanın helal olsun yaaa.Van Gölü Canavarı bu olsa gerek:D:D

6. ozan

ozan Ozan

bahsettiğim doğa olayı olarak değil baraj kapaklarının tamamen kapatılıp yaz ortasında neredeyse kaynamış suya buz gibi bir suyun korkunç bir debiyle barajlardan bırakılmasının baraj altı bölgelerde balığı öldürdüğünü ya da yumurtaları bozduğunu yani balık nesline zarar verdiğini düşünüyorum. bunu sormuştum ( dip suyu dediğim yeraltı değil baraj gövdelerine yakın tahliye kapaklarına yakın suyun soğuk olduğunu belirtmek istemiştim)

7. ozan

ozan Ozan

sedat arkadaş 3 mesaj 3 ü de aynı mesaj ;) balığın caner olduğu konusunda çok uzun zamn önce anlaşıldı zaten

8. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Sedat
    Bunun H.nt Sazanı(Mahseer)ile en ufak bir familya birliği yoktur.Bu balığa Türkiyede genelde Şabot yada Şabut vede Caner denir.Niye israrla Hint Sazanı demeni anlayamadım.
    Sevgiler

9. yesil

yesil selçuk kahraman

Favori Kamış:
    damm/shekspir
    En İyi Avı:
    yayın balığı/6kg 900gr
    abi bunlar nerde yetişmiş böyle yaaa

10. gitarist4485

gitarist4485 efendi

Favori Kamış:
    ne sen sor ne ben söyleyeyim
    En İyi Avı:
    Deniz; 1.200 gr Levrek - Tatlı Su; 4.5 kilo sazan
    bunlar hint sazanına benziyor.

süper bir av olmuş

tebrik ederim...

11. gitarist4485

gitarist4485 efendi

Favori Kamış:
    ne sen sor ne ben söyleyeyim
    En İyi Avı:
    Deniz; 1.200 gr Levrek - Tatlı Su; 4.5 kilo sazan
    arkadaşlar babam buna kurşun balığı der ki kesin doğrudur.

12. ozan

ozan Ozan

balığın türü konusunda gerekli bilgi çok önce verilmişti. önceki sayfaları okursanız görebilirsiniz

13. Tugay22

Tugay22 Tugay

iri olan israil diğerini bilemiycem ama bunu oltayla veya kayıkla tutmak imkansız büyük balıkçı teknesiyle almıştır bu balığı. ben o balıkların arasında bişiler görmüştün beğendikte kimse onları avlamıyor sazanı sevmiyorlarmış hemde dolu yüzerken görülüyor :)

14. sergerde

sergerde rastgelsin hacı

Favori Kamış:
    söğüt dalı
    Firatin şahi

slm arkadaşlar. Bu balık fanatiği en çok olan balıklardandır. Bende onlardan biriyim. bu balığın oldukca fazla ismi var. Hint sazanı, cer, biş, mangar,şabut, adi turna gibi bir çok isimle tanınır. Urfa tarafında Fıratın şahı olarak bilinir (bu isim bile birçok balıkcıyı cezbeder) Yaşadığı suların tartışmasız en güçlü balığıdır bu yüzden tutumu çok zevklidir. Keban barajı ve Fırat nehrinde oldukca fazla bulunmaktadır.hem et hem otobur bir balıkdır bu yüzden ağzında dişleri yokdur. bölgede her sene ortalama 80 kg civarında onlarcası tutulur. Hatta bunların bazıları resimde gördüğünüz balıkdan büyükdür ve yerel basındada yer alır. Kaşık veya gerçek yemli bırakma oltarıyla yakalanır. ( youtube den Bayram Polat turna avı yazarak ararsanız 2 videosu var ,yakalanışını izleyebilirsiniz) Elazığdan selamlar.

15. 63SUSKUN

63SUSKUN Şaban ULUK

Favori Kamış:
    Surf- uzatma kamış- dip oltası Deniz için de bir çok takım var.
    En İyi Avı:
    Turna(baraküda)- yanılmıyorsam 2-3 kilo civarında
    süper balıklar ya. Tutanın eline sağlık. Balıkların yanındaki arkadaş orjinal Türk vatandaşı. Bu arkadaş yabancı olsaydı şimdiye kadar dünya duyardı. Bizim halkımız bu tür reklamları yapmayı bilmez.

16. KILIÇ-KALKAN

KILIÇ-KALKAN ömer YILMAZ

bravo,helal olsun kim tuttuysa.daha iri sazan hiç görmedim.

17. caner_1907

caner_1907 Caner Yıldırım

Favori Kamış:
    Sportex ve Shimano
    Favori Makine:
    Shimano Makine =)
    En İyi Avı:
    Haskefal(6 Kg)Ahtapot(1 Kg)Pullu Sazan(750 Gr.) 103 tane çıplak mezgit =)
    adamın tipini beğenmedim bence o işte tırıvırı ağ falan vardır:D
    yani o adam o balığı nası çeker :D

18. maksoy

maksoy mehmet

Favori Kamış:
    3.00 lük kamış
    En İyi Avı:
    32 cm aynalı
    BU nasıl birde buna bakın

19. WaHSi70

WaHSi70 halil bezmez

Favori Kamış:
    klasik dip oltası
    En İyi Avı:
    5 kg aynalı sazan,1.750 gökkusagi alabalik
    sakin bana bu baligi elinde tuttugu olta ile cekmis deme cok gülerim bu balıgı o olta cok zor ceker benim bildigim tatlı sulardaki en sert balık sazan ben bile 5 kg lık aynalıyı 90 lık misina ile karaya zor cıkardım aynalı sazan turlerin icinde en uysal olanı :)

20. maksoy

maksoy mehmet

Favori Kamış:
    3.00 lük kamış
    En İyi Avı:
    32 cm aynalı
    o balık hakkında bir bilgim yok bencede o elinde tuttucu çomakla tutmamıştır herhalde

Son düzenleme: 16 Şubat 2009