Şabut dünya rekoru bence bu, hemde bizim yani türklerin avladığı

Konu, 'Tatlısudaki Canlılar' kısmında CoNTRoLLeR tarafından paylaşıldı.

1. Amcanın elindeki çomağı çıkartamadım ancak,Benzer bir amcanın daha büyük bir köpekbalığını bu amcanın elindeki çomağa benzeyen ve üzerinde "loomis bucara" yazan bir çomakla kıyıya aldığını görmüştüm..:) Kimbilir belki resimdeki çomakta bir g.loomis çomaktır..hatta heavy BR serisi olması bile kuvvetle muhtemel.:) :) :) :) :)

2. pitbull

pitbull Furkan Güner

Favori Kamış:
    Shimano Alivio BX 2.70- Shimano Alivio BX 1.65
    Favori Makine:
    Shimano Catana 4000 RB- Okuma Pro SPA 25
    En İyi Avı:
    Turna-52cm
    Konun asıl resmine baktım da inşallah avdayken bana denk gelmez diye içimden geçirdim:eek: . Bu balık için tavuk filan takmak lazım oltaya:D .

Çomak konusuna gelince, amca da Bruce Lee tipi var, herşey beklenir:D . Şaka biryana bence amca sizin tabirinizle çomak ile balığı yakalamış diğer kişilerde suya girip almışlardır. Çünki o balığı oltayla çekmek kolay değil. Olta sağlam bile olsa adamın gücü yetmez, hiç değilse o amcadan beklemiyorum:D . Böyle konuşuyorum ama bu balık beni suyun dibine sokar, bunu da itiraf edeyim:D .

Saygılar...

3. esabi

esabi SENIOR MEMBER

Favori Kamış:
    reklama gerek yok
    Favori Makine:
    favori kamışım bölümünde yazıyor
    En İyi Avı:
    pulu imzamda
    millet 5 kg aynalıyı 0.30 misineyle alıyor ;)
    senin 0.90lık misine biraz kalın değilmi:confused: :confused:

4. fatih

fatih fatih gürtekin

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    nızı salın gitsin seneye daha büyüğünü yakalarsınız.

tabiki baliği çeken kişide önemli tecrübesi ne kadar çoksa o kadar ince misinqa kullaniyor.

ama şuda varki misinalar arasinda kalite farkida önem arzediyor.0.30 dan daha dayaniksiz 0.60 misinalar da var.

ama 5kg lik sazan için en kötü kalite 0.50 misina yeterli olur.0.90 ancak yayin için kullanilabilir.

misinaniz ne kadar kalinsa o kadar aacemisinizdir kendimden biliyorum :)

Son düzenleme: 17 Şubat 2009
  5. mimar_06

mimar_06 özcan

Favori Kamış:
    dip oltası şamandıra
    En İyi Avı:
    sazan 5.5kg
    mimar_06

ufff usta bu ne bea gözlerime inanamadım helalolsun bee

6. balıkcı_05

balıkcı_05 tufan

Favori Kamış:
    sadece olta
    En İyi Avı:
    14,5 kg yayın balığı,8,5kg aynalı,2,5 kg bekir
    arkadslar o balık pek sazana benzemiyoo benden sölemesi

7. nejat vardar

nejat vardar nejat vardar

Bu balıkların daha büyükleri de var. Ben Beykoz Soğuksu'da Elazığlı bir kasabın duvarında asılı resmini gördüm. Neredeyse kayık büyüklüğünde. Yolunuz düşerse uğrayın. Etleri de lezzetlidir.:D Reklam veya şaka değil:p Yine Elazığ'dan Beykoz Emniyetine tayin olan balık avı meraklısı bir başkomiserden de dinledim. Bu balığı canlı kiloluk balıkları yem olarak kullanarak yakaladıklarını anlattı. Bizim göllerdeki balıkların ölçüsü onu tatmin etmediği için tatillerde Elazığ'a gidip avlanıyordu.:D

8. balıkcı_05

balıkcı_05 tufan

Favori Kamış:
    sadece olta
    En İyi Avı:
    14,5 kg yayın balığı,8,5kg aynalı,2,5 kg bekir
    dediğin doğru o balığa caner diyolar doğuda özellikle aras ve fırat nehirlerinde cok bu balıktan bende cok irilerini gördüm. bu balığın ufağını yayına yem olarak takıyolar sölediklerine katılıyorum

9. catfısh

catfısh

Favori Kamış:
    balık cinsine göre muhtelif makaralı olta ,fly,vs.
    ya rabbim o ne öyle kaç gün uğraşmışlar acaba..

10. 37yasin78

37yasin78 M.Şükrü oğuz

En İyi Avı:
    12.3 pullu sazan
    bu balık kesinlikle sazan deyil

11. menopiko

menopiko İbrahim GÜÇLÜ

Bu balık ot sazanına benziyor onun gibi uzun gövdeli. Ne olursa olsun sazan olduğu bellli sonuçta. Ama yazık olmuş ben o hayvanı tutsam geri bırakırdım resim çektirip böyle büyük balıkların eti kart olur zaten. Eti kart olmasa bile yazık günah bu kadar sene boyunca ayakta kalmış bir balığı öldürmek.

12. serkancetin175

serkancetin175 serkan

Merhabalar ben İzmirin Bayraklı ilçesinde tanıdığım elektirkçi İbrahim abi var.Bu abimiz yaklaşık 26,27 sene önce adi sazanlardan yakalamıştı hemde eli ile.Olta veya ağ kullanmadığını söylemişti. Kilosunu hatırlamyorum ama boyu 120cm olark hatırlıyorum.Yakaldığı yeri söylemiycem katliam yapılmasın diye :)

13. m-a-v-i

m-a-v-i Yasin

Bence de öyle zaten birinin üzerinde yara izleri görülüyor, yaraların ağ ile olması muhtemel. yinede böyle balıkların sularımızda var olduğunu bilmek güzel.

2007 yılında açılmış konuya mesaj yazdırdınız ne diyim. :)

14. olta-attım-denize

olta-attım-denize HAKAN TUTAL

Favori Kamış:
    3,60-METRE ALBASTAR SURF KAMIŞ
    Favori Makine:
    dAİWA
    Aynen katılıyorum arkadaşıma...
    Bu balığı öldürmekle adam öldürmek arasında hiçbir fark yok bence. 100 yıl yaşamış bir canlıya nasıl kıyılır.

15. alpati

alpati alpaslan orhan

herkese selam.ben erzincan da yaşayan ve olta balıkçılığı ile uğraşan bir kardeşiniz olarak bu balık hakkında biraz bilgi vereyim.resimde ki balıklar elazığ keban baraj gölünde yaşayan,ilkbahar da suların yükselmesiyle erzincan'a kadar gelen bıyıklı ailesine mensup hint sazanı dır.erzincan da turna olarak adlandırılır.tabi ki gerçek turna ile alakası yoktur.150 kg a kadar yakalndığı olmuştur.çok dirençli bir balık olup olta ile en fazla 30-40 kg çekilebilir.bundan fazlası ancak germe ile alınabilir.

16. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Alpaslan hoşgeldin.

Şabut (Barbus esocinus) diye bir balık hiç duydun mu?:)

17. adem1

adem1 adem aksoy

En İyi Avı:
    halibut.20kg(tahmini:D)
    vedat abi hala vazgecmedinmi sabutun hint sazani yada turna vs olmadigini anlatmakdan:D

18. alpati

alpati alpaslan orhan

balli abicim şabut(şebut-caner) adı verilen balığı duydum.çok eski tarihlere dayanan bi hikayesi olduğunu da duydum.bu balık fırat'ın erzincandan geçen kısmında yok.bu balığa caner denildiğini daha doğrusu bizim caner diye bildiğimiz balığın şabut olduğunu sanmıyorum.şabut ile caner arasında büyüme sınırı farkı var.pul yapıları belirgin biçimde birbirlerinden ayrılıyo.ayrıca ağız ve kafa bölümleri de farklı.dolayısı ile şabut ile caner kesinlikle farklı türler.caner bu saydığım özellikleri ile erzincanda turna olarak bilinen hint sazanı na çok benzer.o kadar benzer ki ayırt etmek çok zordur.

Son düzenleme: 6 Ocak 2010
  19. alpati

alpati alpaslan orhan

ayrıca caner ve hint sazanının dişleri olmadığı için otçul olduğu söyleniyo.biz bu balıkları genellikle kancaya küçük kurbağa,gümüşgöz,hamsi,tavuk eti,tavuk ciğeri ve yüreği takarak yakalarız.bu balıklar etli kanlı canlı yemlere dayanamazlar.ot yediklerini hiç sanmıyorum.öyle olsaydı bu balıkların etleri yosuna benzer şekilde kokardı.etleri çok temiz ve süper lezzetlidir.

Son düzenleme: 6 Ocak 2010
  20. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Şabut iriliği ve etinin lezzetinden dolayı Dicle ve Fırat nehirlerinin kenarında yaşayanlarca en iyi bilinen balıklardandır. Zeugma villalarının taban ve duvar mozaiklerinde bile resmi olan bir balıktır.

Asıl Şabut (Barbus grypus)

Sırt yüzgecinde 4 sert, 7-9 yumuşak dallanmış ışın, Anal yüzgeç 3 sert 5 yumuşak ışın içerir. Boyu 2 metreye ve ağırlığı da 60 kiloya ulaşır.
    Hepçil beslenir. Kabuklu ve eklem bacaklılarla, avladığı balıklarla ve bitkiler ve kökleri ile beslenir.

Urfa yöresinde bu balığa "Fıratın Şahı" denmektedir. Hakkında çok araştırma olmadığından ve yöresel olarak iki farklı türe de Şabut dendiğinden burada iki tür (Barbus grypus ve Barbus esocinus) hakkında ortak bilgi vermeye çalışacağım.

Asıl Şabut Barbus grypus

Güneydoğu Anadoluda özellikle yüksek dağlardan kar erimesiyle su alan büyük nehirlerde yaşar. Dicle, Fırat ve yakınındaki İran ve Irak nehirlerinde yaşar. Hindistanda yaşayan Tor genusuna dahil balıklarla yakınlığı olup, o genusun Akdeniz havzası ile bağlantılı olan bir türü olarak da adlandırılabilir.

Manyar da denilen Barbus esocinus avlaması ve yemesi daha zevkli bir balıktır. Yaygın olarak Caner adıyla tanınır. Kuzeye çıktıkça Türkçe adı Turna olur. Son 15-20 yılda bölgeye getirilen ot sazanından dolayı ve Canerin eski bilimsel adı "Tor" dan dolayı Hint sazanı diyenler olsa da bu yanlış bir isimlendirmedir.

Manyar Barbus esocinus

Güzel görünümü ve devasa boyutlarıyla tatlısu avcılarının hayallerini süsleyebilecek bir balıktır.

Asıl Şabut şekil olarak tatlısu kefali yada ot sazanına benzemesine rağmen, tipik bir barbus olarak iki çift bıyığı olmasıyla onlardan ayrılır.
    Şabut oldukça irileşen, avlaması zevkli bir balıktır. Dip, bırakma oltaları ve uzatma ağlarıyla yakalanır. Kaşıklara ve diğer spinerlara da atlar. Irak işgal edileliden buyana coniler fly ile de avlamaktadır.

[​IMG][​IMG]