Şabut dünya rekoru bence bu, hemde bizim yani türklerin avladığı

Konu, 'Tatlısudaki Canlılar' kısmında CoNTRoLLeR tarafından paylaşıldı.

1. gakgos23

gakgos23 Halit erben

bu balığın şabut olduğu kanısındayım.çünkü yabantv nin sayfasında okumuştum bu balık yahudiler tarafından kutsal sayılan bir balıkmış amerika ve israil bu balık için elazığdaki yetkililer le temasa geçecekmiş resimlere göre ikisi farklı gibi görünüyor ama bende kebanda 2 tane bundan yakalamıştım yaklaşık tanesi 7.5 kg civarı geliyordu

2. wildyaban

wildyaban Erdem Karaca

Favori Kamış:
    Dam Sumo Royal 240 Tele 10-30
    Favori Makine:
    Shimano Seido 3000 SRA
    En İyi Avı:
    63.700 gr Yayın - Hasanuğurlu
    Ama siz de kanısındayım derseniz başkası bu balığın esas ismini nasıl bilecek?
    bu balığa Elazığda Turna karşısındaki Tuncelide Kurubaş diyorlar. İsraille Amerikayla alakası yok, Yaban TVde yazmışsada yanlış yazılmış olmalı bence. takma adınız gakkoş olduğuna göre, Elazığda tezgahta balık satanların ve ağla yıllardır barajda balık avlayan ticari balıkçıların ne dediğini öğrenip bizede bildirseniz ne kadar makbule geçer aslında. ama oltayla avlananları dikkate almayın bence.

3. esabi

esabi SENIOR MEMBER

Favori Kamış:
    reklama gerek yok
    Favori Makine:
    favori kamışım bölümünde yazıyor
    En İyi Avı:
    pulu imzamda
    İstanbul'da
    çapak balığını== karagöz
    iri tirsiyi========Lüfer
    ufak tirsiyi====-ada çinekopu
    kızlkanadı======mercan
    vatozu========-kalkan
    Diye satan birçok satıcı ve ticari balıkçı gördüm;) ;)
    en doğrusu olta balıkçılarıdır:) :)
    ben ticaret için balıkçılık yapan insanların hiç bir dediğine inanmam;) ;) :cool: :cool:

4. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Aytekin Merhaba;
    Orası İstanbul :), Anadolu'da (Ankara Ulus ve diğer balık pazarları hariç) böyle muhabbet (çok) bulamazsın. Oltacılar genelde yöreye dışarıdan gelen memurlar olduğu için, internetin bilgi çöplüğünden etkilenmiş olurlar. Bence de isabetli bir tavsiye...

5. avcı50

avcı50 Emre Ünlü

En İyi Avı:
    Sazan 14 KG
    şu sağdaki 120 kiloluk olanı nasıl çıkardılar çok merak ediyorum biz 5 kiloluğu çıkarırken canımız çıkıyor

6. mmaradona

mmaradona mehmet

89-96 yılları arasında adıyamanda bulundum ve defalarca ataturk barajı ve fırata gıttım.ataturk barajının fırata döküldügü yerde bunların ınsan boyundan buyuklerını gordum.hemde suruler halınde.oradakıler kaşıkla yakalıyolardı.hıc unutmam yaslı bır amcam yakaladıgı 8 kglık balıgı tarttıktan sonra ufak dıye suya salmıstı gerı.bölgede caner dıyende sabut dıyende gordum.bence cok takılmamak lazım.keyfını cıkaralım neslını koruyalım yeterlı

7. Sebastian

Sebastian Murat Yıldız

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40
    Favori Makine:
    Okuma Trio 40
    En İyi Avı:
    2.750 gram yazılı orkinos 3 kilo şeytan gridasi sayısız zargana turna sinavrit ve niceleri
    bunlar oltayla yavas yakalasın bunlar varya adamı ceker ırmaga :D masallah ozaman yakalayan kımse :)))

8. AdHyGe

AdHyGe sasha

arkadaslar bu balıklar ülkemizde çıkan balıklardır.genelde siirt , batman ve dolaylarında ve yer olarak botan cayında sıklıkla valanan bı tur.
    bu balık sazan balıgı değil bunu biliyorumda balıgın cinsinide tam olarak bilmiyorum.gorev yaptıgım bolgede yerlı halk bu balıga dere azmanı dıyolar ama cins ne bilmiyorum.artı bu balık genelde dıp oltası yada kasık ıle tutuluyo.aksamdan salma ıle attıkları dıp oltalarını sabah olunca cekıyolar.ben bu kar buyugunu gormedım ama 30 kılo cıvarında olanı koyluler getirmişlerdi.lezzet olarak da baya bı lezzetlı bı balık.

9. yigitt

yigitt Yigit POYRAZ

Nasıl yani??

Aşağılayıcı tavrınız hiç hoş değil.

10. Babadan05Oğula

Babadan05Oğula bilal

En İyi Avı:
    rus kefali 2.5kg
    bu bişey deil amasyada yeni köyü barajında bundan 2 kat daha büyük balık tuttular ama tebrikler

11. frozen06

frozen06 Yasin ÖZTÜRK

En İyi Avı:
    yosun:)
    youtube da bu balığın görüntüleri var yorum yapmadan önce izlemeni tavsiye ederim.ayrıca yayın balığıda böyle büyük olabiliyo onlardamı ağ ile tutuluyo acaba?????

12. nazmix60

nazmix60 NAZMİ

vay bebanghead

13. bulut1383

bulut1383 ilyas

En İyi Avı:
    lüfer
    yok daha neler varmı görüntüsü

14. harunzengin

harunzengin harun

vayvayvay.. maşallah

15. Rapalerus Maximus

Rapalerus Maximus Eren

Konu 2007de açılmış. 11 sayfa ileti girilmiş. bu iletilerin 10,5 sayfasını atın çöpe.. Konuya vakıf hocaların bilimsel açıklamalarına rağmen anadoluda, nehirlerimizde yaşayan bu canlılara ısrarla hint sazanı diyenler var. Yahu bilmiyorsanız bir susun da insanlar yanlış bilgilenmesin.. Şanlıurfa ili sınırlarında nehire kıyısı olan yerleşkelerde yöre halkı tarafından şabut, şebut olarak adlandırılan tür resimlerdeki gibi kafası baskın "yerli turna balığı" değildir.. şabut'un kafa yapısı daha düzgün ve pulları daha iridir. çelik gibi derisi vardır.. Yakup Erdem bey bilimsel açıklamasını yapmış doğrusu o'dur...
    Ayrıca Jakup Vagner dostumuz da bu balıklara ilgiliymiş:

http://basin.inonu.edu.tr/haber.php?id=646