Shimano makina tavsiyesi

Konu, 'Makineler' kısmında Balikci34 tarafından paylaşıldı.

1. Cgrtn

Cgrtn Çağrı

Favori Kamış:
    Speedmaster Game Type 2.70 10-50
    Favori Makine:
    Shimano Exsence 4000S
    En İyi Avı:
    Ya sabır...
    Eee Abi sorun ne ozaman:confused:

Yakın zamanda bir parti daha sipariş vericekler bende müdahil olacağım tournament'a:)

2. eternal35

eternal35 ferit cem

Favori Makine:
    Mitchell armada 6500 pro
    Serdar Abi sizin spin avını anlatan yazınız var mı forumda

3. furunotr

furunotr Haluk

Bunları kullanana Allah kolaylık versin diyeyim o zaman; martı var da Karabatak da var; bir çek bak bakalım şöyle 100 metreden fazla irice bir karabatak ondan sonra karar ver hangi balığın kaç kg.lığına denk geliyormuş... Biz zaten kalama ile balık çekmiyoruz; istesek de çekemeyiz zaten; şartlar uygun değil... Mümkün olsa da anket yapsak yurtçapında; gerçekten böyle bir sorun var mı diye...

4. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Bende var Tevfik abi,biliyorum bilmesem yazmazdım zaten,makinalarda 36/37 boy varmıdır bilemem ama kamışların istenilen boylarını bulmak mümkün,mesela 305 cm gibi,yada 396cm gibi...

5. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Karabatak, levreğin yarım kiloluğuna denk gelirse gene iyi. Bildiğin kütüktür, suya düşmüş kanepe gibi çekersin direk. Her zaman çektiğimiz, tuttuğumuz şeyler karabatak, meke, martı. Hiç daha kalamanın cayırdadığını duymadık ama bunlarda.

6. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Selim abi, olay aslında basit. Sıradışı boy filan olur mu, olur, ama mesela, Shimano'nun Nexave CX'i.. 1.45 gibi bir iki modelden sonra bellidir: 1.80, 2.10, 2.40, 2.70..

Gene Nexave'nin makinelerine bakarsan, 1000, 2500, 3000, 4000 olarak dört serisi mevcuttur. 35'lik makinesi var mı? Shimano işte, ne arar 35'lik makinesi?

Evet, Shimano olunca 35'lik olması gerekmiyor zaten, Daiwa'da yok, hemen hemen başka pek çok marka da.

Soru şurada. Telefonla böyle uzun uzun yazamıyoruz elbette. Neden bu adamlar 35'lik yapmıyor da, 30'luk yapıyor? Shimano'da mesela 2500 aslen 25 değil. Sarım durumuna bakarsanız, 35'lik, 25'lik yok haliyle.

Şimdi düşünelim, Daiwa'nın da 35'liği yok, Shimano'nun da. Ama ikisinin de 30 ve 40'lığı var. Sizce neden olabilir bir düşünün bakalım. Gidip allahın şeyettiği bir yerlerde kalmış 220 kamışı aramaya gidene kadar.

7. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    305 cm kamış, aslen 300 cm kamıştır. 300 diye aldığın çoğu kamış 305 çıkar. 3.90 diye aldığın da 3.96 filan.

Nasıl, neden? Çünkü çoğu durumda kamışlar ayak ile ölçülür, 6 foot, 7 foot, 8 foot. Bir ayak 30 cm'den biraz uzun olur. Buda 10 foot kamışın 305 cm gibi bir şey olmasına yol açar. Kimi üretici bunu 3.00 diye, kimiside 3.05 diye satar. Ama gidip "10 1/6" foot diyerek yazmaz, gereksiz kalabalık zira.

Her üretici böyle olacak diye bir kaide yok elbette, ama buna çoğu belli başlı üretici uyar.

Çeviren adam, 10 foot'u hesap makinesi ile hesaplar yazarsa, olur 3.05 kamış. Diğeri işini bilir, kamışı düz hesap 3.00 m olarak ilan eder. Aradaki fark budur.

8. HakanDurgut

HakanDurgut Hakan

Favori Kamış:
    SavageGear Bushwhacker XLNT 240cm 10-40gr
    Favori Makine:
    SHIMANO Stradic CI4 3000F
    En İyi Avı:
    88cm 4kg Yayın (spin takım ile)
    Serdar abi dediklerine katılıyorum, adamlar inç ölçü birimi kullandığı için ona uygun yapıyor, 8ft kamışı bizler 3metre diye alıp kullanıyoruz ama 305cm civarı gelmesi lazım..

makinelerdeki durumda buna benzer sanıyorum 1 inç 25.4mm gelir biz bunu 25lik kafa diye alıyoruz bir boy büyüğünüde 1 1/4'' yapsalar 31.75 gelse bizde bunu 30luk kafa diye alırız yada biliriz..
    bu benim varsayımım kumpasla bir ölçüp kontrol edicem merak ettim :D

9. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Aslında tam olarak öyle değil.

30'luk makineye bakarsan, 75 cm sarar (atıyorum). Daiwa'da da bu böyledir, üç aşşağı, beş yukarı. 40 lık bir seri, 81cm sarar, bir diğer seri ise 70cm mesela (atıyorum gene rakamları).

Neden bu böyledir? Cevabı aslında basittir. Kamış ile aksiyon yapılacak. Her kamış için bir düşünülen aksiyon tarzı vardır. Bu tarza göre kamışı kullanıp aksiyon yapabilmek için, kamış boyu ve kamışın aksiyonuna uygun bir hızla sahtenin de uyum içinde sarılması gerekir.

İnsan bir elini yavaş, diğerin hızlı hareket ettiremez kolayca. Her iki el aynı ritmde hareket eder. Bu durumda, aynı ritmle kamış aksiyon yaparken, makinenin de uygun hızda sarıyor olması gerekir. Yoksa o aksiyona balığı etkilemez, yada daha doğrusu çok fazla cezbetmez.

Bu durumda, kullanılacak sahte, bunun aksiyon dinamiği, kamışın esneme ve uzunluğu ile uyum içinde saran bir makine gerekir. Böyle aha şu makine iyi, yok bu makine iyi diyerek paldır küldür makine alınmaya gidilmez. Olay makine ile kamışın aksiyon esnasındaki uyumudur. 100gr ağır olmuş makine, hiç sorun değildir, hatta belki sarkaç etkisi nedeniyle o makine daha iyi netice bile verebilir.

Bu nedenle, gidip, 33'lük makine, 2.25 kamış vs. olmaz. Zira o zaman bunları uyumlu olarak seçmek çok zor olur. Sahte, kullanım tarzı ile kamış seçilir. Kamışın boyuna filan uyacakta bir makine, kafa çapı, kol boyu/şekli ve devrine bakılarak.

10. HakanDurgut

HakanDurgut Hakan

Favori Kamış:
    SavageGear Bushwhacker XLNT 240cm 10-40gr
    Favori Makine:
    SHIMANO Stradic CI4 3000F
    En İyi Avı:
    88cm 4kg Yayın (spin takım ile)
    Tamamen rahat kullanım için uyum meselesi ozaman..

mesela ben tatlı su avcılığa daha çok gidip geliyorum, turna için kullanılan kamışı seçerken youtubeda
    izlediğim videoları baz aldım, turnda kullandığım sahte 21gr silikon balık, bunu satan firma, satın aldığım 243cm 10-40 kamışı öneriyor.. benim için bu güvenilir bir tavsiye oldu..

dün gittim 6.0 devirli makine sipariş verdim bu gün gelir..
    sebebide kullanmakta olduğum 5.0 devirli makinenin bana göre yavaş sarıyor olmasıydı, avlanırken silikonu kamışla çektirip misina boşluğunu sarıyorum, kullanım şeklim böyle..
    şimdi bunu alıp kullanınca 6.0 fazla geldi dersem ne olur, ya paramla rezil oldum derim yada tecrübe kazandım derim :D
    makineyi seçerken devir harici neyine önem verdim dersem markasından başka birde görünümüne baktım :)

kullanılan sahte veya sahtelere göre, makine ve kamış uyumu, şuan bana çok ince bir hesap gerektiren konu gibi geldi..

herşeyi hesaba katmamız gerek.. avlanılacak balık, kullanılan sahte, kişinin boyu, avlanılacak bölge, uzarda gider artık bu..

neyse abi bilgilerin teşekkürler..

11. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Hadi bu bir önceki mesajımda vermiş olduklarımın boylarının uzunluğu foot ile ölçülmüş olsun,peki 2,90 yada 2,85 uzunluklara ne dersin,yada 3,20 veya 310..Aslına bakarsak kamışlarda istenilen boyda bulmak mümkün,ha seri üretimlerde bulunması zordur ama ararsak buluruz yada kendimiz yapar veyahutta yaptırırız(kamış yapmakta zor değil o kadar)

Makinelerde eskiden bir kaide vardı,mesela kafası 40 lık olan bir makina,100 metre 0,40 mm misina sarardı,artık kaide nasıl işliyor bilmiyorum doğrusu,modern çağlarda yaşıyoruz artık,belki makine üreticileride bu çağa uyum sağlamışlardır:D ve ona göre makine makarası üretiyorlardır,nette araştırmak lazım ama ben gerek duymadığım için ilgilenmiyorum...

12. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Selim abi, kamışlara bakarsan, olay bellidir: 1.80, 2.10, 2.40, 2.70, 3.00

Ve makinelerde bu kamışlara göre üretilir ki, uyumlu olsun.

Birisi çıkmış arada bir boyda bir kamış üretmiş, o olsa olsa istisna olur, o kamışın amacıda genel olarak su gibi bir spincilik değildir. Atıyorum şamandıra için, feeder olayı içindir vs. vs.

13. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    Feeder olayinin kamisi ayridir Serdar abi. Zira o kamislarla baska tür bir av pek mümkünsüz.

14. furunotr

furunotr Haluk

Kalama üzerine hipotez üretmiyorum; deneyimim olmayan birşeyi üzerine de üretmem zaten; yalnız martı-karabatak örneğim vardı onu verdim; karabatak ta o kadar kolay gelmiyor bilesin; zaten sular akıntılı; bir de dibe dalıyor haspam; bayağı zorluyor açıkçası; sizin oradakiler gariban herhalde; bizdekiler pek uyanık; pusuya yatıp oltamızdan az sarıkanat veya istavrit kapmadılar...:D Kalama olayına gelince arasıra oynarım kalama ile o kadar... Ancak tüm bunları bana anlatırken senin de sahte ile at-çek üzerine hipotez üretmemen gerekir; bu da senin uygulamada bulunduğun bir alan değil çünki; yanılıyor muyum acaba??? O halde burada; bu alanda bırak ta uygulama yapanlar hipotez üretsinler...

15. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Abi, emin ol ta o kadar kolay geliyor, balığın gelişiyle kıyaslanamaz bile.

Biz genellikle kalama olmadan çekilemeyen balıklarla uğraştığımız için, bir makinede herşeyin başında ona bakıyoruz abi.

Sahte ile at-çek dediğiniz olayda, bize uzak değil. Şu ara yapmıyorum demek, hiç yapmadım, yapmam demek zaten hiç değil. Şu ara önceliğim yemli, bakarsın yarın başka türlü olur, o benim keyfime kalmış bir şey. Ama şundan eminim, sahteyi aldığım gün elime, sudan çıkmış balık olmayacağım haliyle. Atmasını, çekmesini vs. de biliyoruz yeterince, o yollada çokca balık tuttuk, ondan da sıkıntımız yok.

16. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    http://www.sportex.de/DE/produkte/spinnruten/tiboron.html
    Sondan ikinci kamış 2,75..

http://www.sportex.de/DE/produkte/spinnruten/carat_z.html
    Yukarıdan aşağıya beşinci kamış 2,65..
    Alttan yukarı üçüncü kamış 3,35

http://www.sportex.de/DE/produkte/spinnruten/styx.html
    Bu bölümdede 2,20 lik kamışlar

Daha değişik boylarıda,arayıp eklememi istermisin Serdar...

17. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Sen hala orda mısın selim abi?

2.75 dediklerin, 2.70 kamışlar. 9' yani 9 foot, yani 9 ayak yaninin yanisi: 9 x 30.48 = 274 nokta kusur santim. 335 ise 11', yani 11 ayak eder = 335.28 cm.

Birisi buna der, 3.30, biri der 3.25, öbürü der, 3.35... Hepsi de teknik olarak 3.30 kamıştır.

Verdiğin bu sayfalardaki listelere bir bak kendin. 210, 240, 270, 300, 330 arası toplanıyor hepsi, en fazla olsun 5 cm farkla.

Mesele şu, 3.00, 3.05, 3.10, 3.15, 3.20, 3.25, 3.30, 3.35 diye giden bir seri var mı, varsa da kaç tane var, kaç üreticinin var?

Böyle bir curcunaya nasıl makine uyduracaksın, o kadar arge vs yapıp boy boy makine çıkaracaksın, kaçını satacaksın?

Senin bu adamlar, 9 ayak blank, yani kamış boş borusunu almış, kesmiş eklemiş etmiş, ne çıkarsa, tipik alman hassasiyeti ile yazmış. Ama teknik olarak bildiğin ayak serisi ve ara değerler yok. Olması da gerekmiyor zaten, atıyorum, 2.10 kamış, 5 devir 30'luk makine alırsan, olur biter. İşte mesele budur, öyle acayip boylar, makara devriler, çapları vs. olmamasının...

18. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Malesef aynı dilden konuşamıyoruz seninle,ben sana ispatlı olarak gösterdim,sen hala foot diye diretiyorsun...

19. furunotr

furunotr Haluk

Benim karabatak çok direndi herhalde; bayağı kuvvetliydi namussuz... Bu arada o gün ana misinamın 0,26 olup 5 kg. gibi bir çekeri olduğunu belirteyim; iyi mücadele verdik; bayağı uğraştırdı kerata...:D Tabii bizim buradaki kaygımız karabatağı yakalamak falan değil; zarar vermeden kıyıya çıkartıp dolaşan misinaları yine zarar vermeden çözüp hayvanı serbest bırakmak...

Bence sizin ordakiler zayıf kalmış bir parça... Bizimkiler zaten daha oltayı atarken gözlüyor bizi; ona göre pozisyon alıp sahile yakın bir mesafede dalıp kapıyorlar oltadan balığı... Hele geçen yıl Camiönü izmarit tutarken nerede ise burnumun dibinden kaptı koca izmariti... Katana'nın kalama da cayır cayır maşallah... Keyifli oluyar vallahi... Sonra baktım ki oltayı yemleyip atarken resmen takip ediyorlar; tasma atıp sarmaya başladığınızda da yine takip ediyorlar ve uygun pozisyon yakalayıp kıyıya 3 ila 15 metre kala oltadan kapıyorlar... Besili maşallah hepsi...:D

Aslında makinayı sınamak için kısa bir süre sayılır tabii... Yine de o süre içinde mükemmel çalıştı kalama...

Aklıma geldi bu sene aldığım en iri balık 730 gr.lık bir palamut... Palamut karabataktan çok daha kolay geldi... Malum epey zorlar bu hayvan; Akıntıburnunda aldım; 170 gr.kurşun; 0,16 ip v.s....

20. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Shimano konusunda bayağı geride kalmış,güncelliyelim...