Shimano marka kamışlar hakkında

Konu, 'Kamışlar' kısmında hsyn tarafından paylaşıldı.

1. hsyn

hsyn Huseyin

Favori Kamış:
    zargana toplu kasnak
    En İyi Avı:
    karagoz,200gr
    teknik bilgiler için cok teşekkürler.bu bilgiler ışıgında shimano kamış alıcam.yatırcagım paranın aslında bir noktada onemi yok.cunku uzun seneler beni idare edecek bir marka.uzun vade için cok iyi

2. kcitak

kcitak Kamil

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    En iyi av henüz avlanamamış olandır.
    Ben alivio 4220 ye biraz önce kavuştum darısı diğer arkadaşların başına:) Tabi önümüzdeki günlerde deneme şansı bulduğumda bir aceminin tecrübelerini aktarmaya çalışırım.Malzeme ve kalite olarak shimanoyu anlatmama gerek yok sanırım.Tabi daha üst modellerinide görünce insanın istekleri pek bitmiyor:p
    http://fish.shimano-eu.com/catalog/fish/products/accessories/accessory_category.jsp?FOLDER<>folder_id=2534374302052636&ASSORTMENT<>ast_id=1408474395181763&bmUID=1222448802116
    Fakat uygun fiyat kategorisinde catana modeli benim çok hoşuma gitti.
    http://www.erginbalikcilik.com/urun_detay.asp?pid=11718 ancak bu modelin atarı max 100 gr çok hafif ve hassas bir kamış (4 m=416gr)
    Bana 100 gr atar yeter diyen arkadaşlar mutlaka baksın derim.Ben bile acaba bunu mu? alsam diye düşünmüyor değilim.

Son düzenleme: 27 Eylül 2008
  3. Bu bilgileri 2008 katoloğundan edinmiş biri olarak katologda yazmayan ve bende soru işareti olan birkaç noktayı size sorayım istedim
    ( ö.m ile bir soru sormuştum cevap gelmediği için birkaç farklı sorumu buradan sorayım dedim..)
    *XT shimano tarafından adlandırılmış bir yapı birimimidir..
    *Örneğin XT100 de bahsettiğiniz kontrollü gücün birimi nedir..
    *ax,bx.xt gibi kodların açılımı nedir..
    ======-
    Bu soruyu sanırım çok kişi merak etmekte..!!

Örneğin bir Surf kamış aldık ençok satılan model olan 4220 alivio modeli ve son(uç) parçadaki sliding line router (hareketli yüzük 2 adet var) ler kırıldı..Sizden yenisini temin etmemiz mümkünmü yoksa bu kadar para verdiğimiz kamışı çöpemi atmalıyız..
    Bu önemli bir soru çünkü özellikle surf kamışlarda ve bu bahsettiğim hareketli yüzüklerde kırılma bir şekilde sıkça yaşanmakta ve Forumumuzdada açılan konularla bu sıkıntı dile getirilmekte..Bu parça bulamama sıkıntımızı Shimanoda yaşamamız olasımı..?? Elinizde yok ise gelmesi kaç hafta/ay sürer..?Açıkçası yedek parça sorunları için bir altyapınız varmı..(Ülkemiz normlarında bu denli yüksek ücret ödeyip alınan bir malzemenin basit bir malzeme yüzünden hurdalığa atılması sözkonusumu??)

Cevabınızı ilgiyle bekliyorum..

Son düzenleme: 26 Eylül 2008
  4. İlker

İlker İlker Ergülen

Favori Kamış:
    Shimano Bassterra,Power Aero,Trabucco Poetica
    Favori Makine:
    Shimano Symetre,Ultegra XTB
    En İyi Avı:
    MÖ'de tutulmuş yayın 5,2 kg,Sazan 6,5 kg,kofana 2,5 kg,torik 4,3 kg
    Erdal beye bende katılıyorum,adı geçen kamıştan bende aldım, Alivio modelinin gerek kamış gerekse makinede Shimano'nun başlangıç modeli olduğu bir gerçek, fakat fiyatı, marka adı gibi cezbedici ve en alt modelinin bile bir çok markadan daha üst kalitede olması nedeniyle bizlere cazip geliyor.Keşke yurtdışında 70-80 euro'ya satılan ürünler bizde 150-175 YTL'ye satılabilsede bizde e-bay gibi sitelerde arştırmalara girmesek, herhalde AB'ye girene kadar(girersek)bu fiyatlar düşmez. Fakat bu yedek yüzük temini çok yerinde bir soru, kullanıcı olarak bende Levent bey'in cevabını bekliyorum.

Hoşçakalın

5. Sezgin_Hisar

Sezgin_Hisar Sezgin İçten

Shimano Kamışlarla İlgili Birkaç Bilgi

Sevgili Shimano Dostları,
    Öncelikle daha önce verdiğim bazı bilgileri revize etmek istiyorum.
    Shimano kamışlarda XT- ve yanındaki sayı, karbon modül yapısını gösterir. Yani, örneğin XT-60 işaretli bir kamışın gövde yapısının 1 milimetreküpünde 60 birim karbon modülünün olduğu anlamına gelir. Bu da modüllerin büyüklüğü, küçüklüğü ile alakalıdır. Şuna benzetebiliriz, bir halıyı alırken, bir santimetrekaresindeki atkı ve çözgü düğümlerinin sayısının fazlalığı halının kalitesini gösterirse, bu karbon ölçülendirmesi de bunun gibi birşeydir. Kamış gövdesinin 1 milimetreküpünü bir kibrit kutusu gibi düşünün, eğer bu kibrit kutusuna nohut tanelerini koyarsanız diyelim ki 20 adet alır. Ama mercimek veya bulgur koyarsanız, aralarındaki boşluk minimize olacağı için daha fazla sayıda tane koymuş olursunuz. Olabildiğince küçük birimlerin yanyana gelmesinden dolayı direnç kırıcı boşluklar minimum seviyede olacağı için o kamış daha güçlü ve dayanıklı olacaktır.
    Sorulan sorulardan bir tanesi de kamışlardaki AX -BX -CX gibi harflerin ne anlama geldiği yönünde:
    Bu harfler, aynı ürünün üretim serisinin ve tabii ki, buna bağlı olarak renk ve dizaynlarının değiştiği zaman kullanılan ayrım işareti olarak kullanılmaktadır.
    Fiyatların pahalı olduğu iddiasına gelince; Sevgili arkadaşlar, Türkiye ithalatını Shimano Europe Fishing Holding B.V. firmasından yani Shimano'nun Avrupa Holding merkezinden yapmaktadır. Shimano üst segment bir ürün olduğu için özellikle Türkiye'nin alım gücü standartlarının üstünde olduğu için, alım miktarları da diğer Avrupa ülkeleri gibi olmamaktadır. Bu nedenle, nakliye sigorta, depolama ve gümrükleme masraflarını da koyarsanız, Avrupa fiyatlarından % 20-30 arasında daha fazla olması doğaldır. Ama, Türkiye distribütörünün ifadesine göre, 2009'da fiyatlar % 10-15 arası düşecek.
    Önemle hatırlatmak istediğim bir konu var ki;
    Shimano Europe Merkezi, Japonya - Avusturalya - Kanada -Amerika bölgelerinden satın alınan ürünlere kesinlikle yedek parça ve servis desteği vermemektedir. Aynı şekilde, yukarıda bahsettiğim diğer Shimano dağıtım merkezleri de, kendileri dışındaki merkezlerden alınan ürünlere destek vermemektedirler. Sadece, Japonya - Avusturalya grubunun birbirlerinin tüketicilerine bu konuda destek verdiklerini sanıyorum.
    Shimano kamış, özellikle nexave ve Alivio sörf kamışların en uç halkaları, birinci parçaları piyasaya sunulmuştur. Talep halinde, bazen süre biraz uzayabilse de, bütün yedek parçalar için Türkiye distribütörü tarafından destek verilmektedir.
    Hepinizin bayramını kutluyorum, bayramda bereketli avlar diliyorum. Rasgele..
    Sezgin-Hisar

6. Selamlar Sezgin bey..
    Açıklayıcı bilgiler için teşekkürler..:)
    Ancak burada birkaç noktaya değinmek istiyorum..Örneklemek gerekirse Antares BX olarak adlandırılıp satılmakta ve eminim sizinde bildiğiniz üzere bu kamış Shimano serisi içerisinde yapı olarak en sert yapıda olanlardan biri Ve yıllardır üretilen modellerde bu özellik saklanmakta..Hatta bu nedenle surf ustadlarının en gözde seçimi olmasının nedeni olarak gösterilmekte..fast action sınıfına girmekteBununla beraber "aerocast Te" modelini inceleme fırsatı bulmuş biri olarak Bu kamışın daha esnek bir yapıda olduğunu gözlemledim..Aklıma şu soru geldi.."Acaba bu bx,te..vs kodlar kamış aksiyonu ile ilgili olabilirmi..

Bunun dışında yedek malzeme yada satış sonrası hizmetlerde parça temini konusunda size katılmadığımı belirtmek isterim..Bunu yıllardır shimano kullanan biri olarak hasarlanan parçayı yurtdışından vede özellikle Almanyada simano shoplarda bulmak mümkün..Sadece Almanya değil İtalyada da yedek malzemeleri bulmak mümkün..
    Örneğin Technıum xt 10000 nin instant drag olan kalaması xta nın 12000 modelinde kullanılan baitrunner drag ile değiştirilerek kullanılmakta ve bu malzeme Avrupadaki bazı shimano shoplarda satılmakta..Bununla beraber surf kamışımda kırılan hareketli parçayıda almanyada çoğu yerde buldum..Ancak malzemeden fazla kargo ödemek zorunda kalınıyor..
    Kısacası bir malzemede hangi parçanın sıklıkla arızalandığı bellidir..En azından bu malzemelerin elinizde bulundurulması size avantaj sağlayacaktır..Foruma uzun zamandır üye olan ve Shimano markasının eskiye nazaran daha iyi bilindiğini ve satışlarının arttığını düşündüğümden Artan satışlarla beraber Bu tür sorularda Sitemiz içinde yer bulmaya başlamakta..Ancak yedek parça sıkıntısı hissedilmeye başlandığı anda bu grafik tekrar düşüş eğilimine başlayacaktır..Çünkü çoğu firma bu anlamda önlemlerini almış ve Müşteri memnuniyetine sunmuştur..Yine örneklemek gerekirse Lineaffe kamıştaki halka sorunu burada gündeme getirilmiş ,Satış sonrası destek aracı ile Üyemizin sorunu giderilmiştir.Bu anlamda tercih ve tavsiye edilebilir özelliği artmaktadır..
    Sözlerimi şu şekilde bitireyim..Piyasada birkaç otomobil markası araçlarının çok kaliteli olmasına rağmen satılamadığından ülkemizde satışını durdurmuştur..Ancak pekçok ülkede satış grafikleri ilk 3 te sürmektedir..Bunun tek nedeni Ülkemizdeki Yedek Parça teminindeki zorluk ve maliyetin çok olmasıdır..İnsanlar daha çok para verip daha az kalitedeki aracı almalarında bu büyük etken olmuştur..
    Bunları Yıllarca shimano kullanan biri olarak kaliteli malzemeye verdiğim önem nedeniyle yazdım..Başarının sırrı Toplam kalite yönetimi ve kalite güvence hizmetlerin tam ve doğru uygulanması olduğu gerçeği tüm dünyada kabul edilmiştir..Bunuda "Bir malın en uygun şartlarda,amaca uygun,sorunsuz kullanımını sağlamak" olarak özetleyebiliriz..

7. İlker

İlker İlker Ergülen

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Erdal bey merhaba,
    Size sormuş olduğum Shimano kamışı bende aldım, fakat bu gezer yüzüklerin kırılma olayı atış veya balık yakalandığında acaba sıkıca yerlerine otutulmamasındanmı kaynaklanır ? Bu konuda tedbir almak veya daha dikkatli olmak açısından yapabileceğimiz bir şey varmı ?

8. Shimanonun teleskopik surf kamışlarında ençok olan bu yüzüklerin kırılması yada düşmesidir..Bu nedenle ucunda cover olmadan arabada yada avlakta taşımamaya çalışın..Yüzüğün içincdeki porselenler darbeye karşı son derece hassas ve Ülkemizde yenisini bulmak imkansız diyebilirim..Ancak bu tüm kamışlarda yaşanması muhtemel bir durum..Bu markaya özel yedek malzeme sıkıntısı olduğundan dikkat edilmeli..:)

9. MePHiSTo

MePHiSTo Günhan

Kendime göre üst düzey bir surfcasting ve jigging kamış almak istiyorum.Shimano Tiralejo kamışlar surfcasting ya da pendulum casting için nasıl olur ayrıca jigging içinde Shimano Butterfly F Trevala Jigging kamış düşünüyorum.Bu ürünler hakkında bilgi sahibi olan ya da kullanan var mı?Ürünlerin fiyatları biraz pahalı olduğu için Türkiye'de satan bir yere rastlamadım.Shimano'nun kalitesi tartışılmaz fakat her keseye göre ürünlerin olduğu gibi highend ürünlerinde olduğu aşikar.Almayı düşündüğüm kamışların Spinning için olanı 300$ Jigging için olanı 199$ civarında.Bana önerebileceğiniz Shimano'nun daha üst seviyede ürünleri var mı?Ya da verdiğim fiyat aralığında başka markalarda bir tavsiyeniz olur mu?Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...

10. Almayı düşündüğünüz ürün 2006 yılı ürünü bir surf kamış..neden daha yeni modelleri düşünmüyorsun..?? Hatta 1-2 ay daha bekleyip 2009 ürünlerinden almanı tavsiye ederim..Yeni seride çok iyi ürünlerin olduğu söyleniyor..
    Birde kullanmayı düşündüğünüz jiglerin ne olduğu ve hangi balık için kullanacağınızı yazarsanız belki daha net önerilerde bulunablir tecrübeli arkadaşlarımız:)

11. MePHiSTo

MePHiSTo Günhan

Öncelikle incelediğim ürünlerin 2006 serisi olduğundan haberim yoktu piyango bir :D ikincisi 2009 ürünlerinden bir ürün tercih etmek tavsiyeniz üzerine çok daha iyi olur piyango iki üçüncüsü ise kıyıdan levrek,tekneden sırtı yöntemiyle akya,sinarit ve yine levrek için düşünüyorum.Başka bu şekilde elde edebileceğim balıklar nedir?Fireblood serisi kamışlar hakkında bir bilginiz var mı Erdal bey?2009 kataloğuna mutlaka bakacağım bunuda belirtmek isterim.Yardımlarınızdan dolayı teşekkür ediyorum...

12. Çok şanslısın Sanırım bu 3.piyango olacak..;)

Tekenden ve kıyıdan kullanılan kamışlar farklıdır..tekne sabit kalıp at-çek yapacaksan tamam ama teknede rod holder'a takıp motoru çalıştırıp sırtı yapacaksan hele hele birde JİG kullanacaksan benim sana önermeyi düşündüğüm fıreblood kamışı ilk gün kırarsın..Kıyıdan at-çek kamışları ile Tekneden yapılan sahte avlarında farklı özellikte kamışlar kullanılır..İkisi birbirinmin yerine kullanılamaz..
    şimdi ya tekneden avlanacaksın yada kıyıdan..yada 2 kamış alınacak..;)
    fireblood lar için özel ürün demek daha doğru olur..Yani bir markanın vitrin ürünü denilebilir..Pırlanta kaplı cep telefonları gibi..

Son düzenleme: 28 Eylül 2008
  13. MePHiSTo

MePHiSTo Günhan

Sevgili Erdal Bey nacizane fikirleriniz ve tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.Sizin düşüncelerinizi okudukça kafamda bazı şeyler dahada netlik kazanmaya başlıyor.Kıyıdan jigging türünden vazgeçiyorum böylelikle.Çünkü elde etmek istediğim sonuçları alamayacağımı biliyorum.Tekne üzerinden dediğiniz gibi Kamış tutucuda kullanılacak sağlam bir kamış tavsiyesi istiyorum sizden.Ayrıca merak ettiğim bir sorum daha var Çıkrık makine ile Spinning makinelerin rod'larıda farklılık gösteriyor.Kamış seçimi yapacağımıza göre öncelikle ne tür bir makina kullanacağımıza karar vermeliyiz.Yukarıda dediğim şekilde tekneden yapılacak trolling için Spinning mi dersiniz yoksa Baitcasting tarzında bir makina mı?İleride derin su denemeleride yapacağım için her iki işlevide böylelikle görmüş olur muyum?Kamışı sizinle birlikte bu ölçüde seçeceğiz inşallah...

Son düzenleme: 28 Eylül 2008
  14. Günhan eğer acil değilse bu seçimi bayramdan sonraya bırakalım..çünkü 2009 ürünlerinin nette tanıtılacağı yönünde haberler var.son ürünü almak herzemen iyidir..:)
    eğer sonraya bırakırsak ben unutsamda bana ö.m ile hatırlatabilirsin..eğer alırım diyorsan yarın beraber karar verebiliriz..:)

15. MePHiSTo

MePHiSTo Günhan

Size abi diyebilirim değil mi?2009 ürünlerini inceleyelim elbette tercihimiz onlardan yana olacak çok acileyetim yok dediğiniz gibi.Aralık ayında nasip olursa askere gideceğim.Mayıs ayında dönmüş olurum Allah'tan bi mani olmazsa.Döndüğümde sizinle irtibata mutlaka geçerim bu konuda herşey için teşekkür ederim:)

16. Tabiki diyebilirsin:) ..
    dediğim gibi sen hatırlat karar veririz;)

17. İlker

İlker İlker Ergülen

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Cevabınız için teşekkür ederim, atış yaparken değilde taşınırken kırılmaması için dahada özen göstermemiz gerekiyor anlaşılan....

Rastgele

18. kcitak

kcitak Kamil

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    En iyi av henüz avlanamamış olandır.
    Acemiden izlenimler.

Daha önce surf kamış denememiştim.İkinci bir kamış olarak alivio 4220 yi bu konudada danışdığım üzere aldım ve ilk kez dün kullandım.Denememi 125 gr ile yaptım.Açıkcası 200 gr atarlı bir kamış olduğundan 100-130 gr arası yeterince esnemeyeceğini sanıyordum oysa 125 gramla yeterli esnekliği sağlıyor.Mutlaka 150-175 gramlarda(denemedim)daha iyi bir esneme ile daha iyi atışlar yapılabilir.Fakat 125 gramdada memnun kaldım.
    Aslında ilk deneme olarak uzak atışlar yapamadım.Yani teleskobik kamışıma göre ciddi bir fark şimdilik göremedim.Fakat atışları çok daha güven ve daha az çabayla yaptım.Dolayısıyla kamış bana;"sen tekniğini geliştir ben çok daha uzak atışlar yaparım" mesajı verdi
    Ayrıca 4,20 kamışı kontrol etmekte zorlanır mıyım?Daha uzun tutuş mesafesi gibi yapı farklılıklarından dolayı surf tekniğine sahip olmadığımdan alışmakta güçlük çeker miyim?gibi tereddütlerim vardı.Bunların yersiz olduğunu gördüm.Hiç bir tekniğe sahip olmadan bile teleskobik kamışlardan atıştan daha rahat bir tutuş ve ergonomi sağladı.Boy olarakda kontrol problemim olmadı.(Bu arada kendi boyumda 183 cm)
    Sonuç itibariyle; ilk denemeler için bile beni memnun etti.Fakat kapasite olarak beklentilerime çok daha fazlasını verebilecek bir malzeme olduğu bilmek güven veriyor.
    Ayrıca bilgi ve tecrübelerini emek vererek bizlere aktaran Başta Erdal Bey olmak üzere tüm arkadaşlara tekrar teşekkür ederim.

19. Sezgin_Hisar

Sezgin_Hisar Sezgin İçten

Erdal Bey Merhaba,
    Kamışlarda ve elbette stok kodlarında gördüğünüz "TE" ibaresi kamışın teleskopik olduğunu belirten bir imgedir. BX, AX CX gibi harf grupları ise daha önce de belirttiğim gibi model ve tasarım değişikliklerini ayırt eden harflerdir.
    Bahsettiğiniz kamışın çıktığından beri aynı kodla anılması, yeni bir tasarım, renk veya özellik katılmadığını, ilk çıktığı halinde piyasaya sürülmeye devam ettiğini anlatır.
    Yedek parça serzenişinizde haklısınız. Ayrıca tavsiye ve uyarılarınız için teşekkür ederiz.
    Shimano'nun Türkiye'de en çok satılan modelleri (P3) serisi makinelerdir. Yani Hyperloop, Alivio, Nexave serileridir. Bu makinelerin en çok ihtiyaç duyulan parçaları her zaman stoklarımızda vardır ve talep eden müşterilerimize - bedelini ödeyerek ithal ettiğimiz halde - ücretsiz destek verilmektedir. Sörf tipi avcılık yeni gelişen bir av türü olduğundan, bugüne kadar bu av türünde kullanılan kamış ve makinelerin parçalarına eğilinmemişti. Ancak, Haziran-2008 den itibaren, bu tür ürünlerin yedek parçaları da envanterimize girmiş bulunmaktadır. Elbette bütün parçalar değil, ama en çok talep gören parçalar stoklarımızda mevcuttur.
    Şuna emin olunuz ki, bizi en çok üzen olgu, Shimano sahiplerinin ihtiyaç ve taleplerine cevap verememek olur. Çünkü ticareri anlayışın dışında, Shimano'ya firma olarak tutkulu olduğumuzu belirtmek isteriz. Yani Shimano sahipleri ile sürekli empati kurarız.
    Örnek verdiğiniz Linaffee kamışların veya benzeri başka markaların yedek parça desteği konusunda haklısınız. Çünkü bu firmalar, kendi belirledikleri ve gerçekten iyi olan kalite standartlarında Çin'de OEM (fason) üretim yaptırmaktadırlar. O nedenle yedek parça temin kaynağı bir hayli fazla olabiliyor.
    Ancak Shimano, üretim yaptığı bütün ülkelerde, Malezya, Japonya, Kore, Avusturalya, Çin, Myanmar'da kendi fabrikalarını kurmuştur ve maalesef ticari prosedürlerinin işleyişi bizim devlet kurumları gibi biraz ağırdır.
    Bu nedenle gecikmeler yaşanabilmektedir.
    Bilgi edinilmesini rica eder, bu vesile ile başarılarınızın devamıyla esenlikler dilerim.
    Saygılarımla,
    Sezgin

20. Selamlar Sezgin bey.
    Açıklamalar için teşekkür ederim..Özellikle yedek parça konusundaki çalışmalarınızın çok yerinde bir karar olduğu kesin..Dediğiniz gibi Ülkemizde değil dünyada hatırı sayılır bir yere sahip olan Shimanonun kullanılırlığının ülkemizdede artması sevindirici..Hele bir önceki mesajınızda bahsettiğiniz fiyat değişikliği ile çok daha fazla kullanıya erişebileceğini düşünüyorum..Konu vesilesi ile RAmazan Bayramızı kutlarım.