sokar yani çarpan balığı

Konu, 'Denizdeki Balık Türleri' kısmında Mehmet Demirörs tarafından paylaşıldı.

1. simendifer

simendifer Sennur

9 - 10 no iğne, 0,20 - 0,15 köstek ve yem olarak ekmek içi ile alabilirsin. Ekmek içini avucunda leblebi büyüklüğünde yuvarlayıp, iğneyi içinde kaybet, yani iğne görünmesin. Buna sokardan başka ıskaroz da vuruyor. Geçen sene Antalya'da bolca yakalamıştık. Yem olarak madya da kullanabilirsin. Sokarı iğneden çıkarmak için yanaklarından tutarsan dikenleri batmaz ;) Ama kargaburun daha güvenli tabi. :)

2. ufukkula

ufukkula ufuk

En İyi Avı:
    Henüz yakalamamış olduğum
    Kafasının iki yanından tutunca hiçbirşey yapamıyor..

Tek iğne..2 li iğne 5 li iğne..

Ekmek..karides..madya...sübye...

Eğer oralarda varsa mutlaka gelir oltanıza:)

Izgarada süperr oluyor:)

3. KaraKurt

KaraKurt Fatih

Favori Kamış:
    Olta ve Sabırrrr
    En İyi Avı:
    Kötü av yok :)
    Sen takıl bana fatih abi sokarlar bizi bekliyor f...... de :D

4. sagopakajmer07

sagopakajmer07

Favori Kamış:
    sarma(kıbrıs),kamış
    En İyi Avı:
    sokar
    ilk sokarla tanışmam kötüydü suyun yüzeyine çıkar çıkmaz çırpındığı gibi bi yere vuruyor ve etinize giriş mesafesi ne kadar çoka acı o kadar çok oluyor
    sokarın soktuğu yere amonyak dökün yada sıcak suya sokun işi yarayacaktır soğuk acıyı biraz dindirir ama dahada uzatır:D
    tatı süper enişteme iki tane düşmüştü ama yemiyordu bi tatıktan sonra bizimkilerinde yicekti:p :D

5. baraküda07

baraküda07

Favori Kamış:
    HEPSİ
    En İyi Avı:
    LEVREK.3.250 GR
    arkadaşlar sokar hakkında bildiklerimi anlatayım iki çeşit sokar vardır beyaz sokar siyah sokar,eğer avlandığınız mekanda kayalıklar beyazsa beyaz sokar vardır,siyah sokar daha derin ve karanlık yarlerde olur ikisininde avlanma şekli aynıdır,düz bir kamışa 18,20 lik misina yaprak kurşun ve altına kısa saplı 10 no iğne,iğnenin sadece uç kısmına ekmeğin içinden aldığınız küçük bir parçayı parmaklarınızla yuvarlayın nohut şekline getirin ve iğnenin sivri yerine batırın yavaş bir şekilde oltanızı suya sallayın bekleyin misinadaki titreşimleri hissettiğiniz zaman bilinki sokar ekmeği emmeye başlamıştır bekleyin ekmek bittiği zaman iğne dudağına saplanacaktır ve güçlü bir şekilde basacaktır kamışı sabit tutun yorulunca kendiliğinden yüzeye çıkacaktır,aynı zamanda sokarın olduğu yerlerde sarpada vardır avlanma şekli aynıdır.herkese rastgele...

6. akdeniz120

akdeniz120 Erkan

sokar

sokarı ilk tuttuğumda balina filan gelyo sanmıstım :D diğer arkadaslarımında dediği gibi kokusuna sakın aldanmayın tadı muhtesem bişey ben tuttuğumda ağayımla basıp cıkartıom kolay oluo kargaburuna pek gerek yok bence

7. korni

korni koral

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    55 kg trakya kıvırcığı
    hoş geldiniz bu arda tanışma bölümüne bir konu açarsanız imza ayrlarınızıda yaptınıızmı tamamdır :)

8. antalyalı_şahin

antalyalı_şahin

Favori Kamış:
    olta ve zıpkın
    En İyi Avı:
    kılıc balıgıydı ortalama 8 kılo falandı
    yaa ben aranıza yenı katıldım fakat babamla beraber 8 senedır balıkcılk yaparım ama benı kıyı balıkcılıgı sarmıs durumda hala sargoz,ıskaroz,kefal,serpe vb.balıkları tutması cok hosuma gıdıyor da ben bı sey sorucam bu (TEKE) dedıgınız yem nassı bısey sımdıden tskkurler aradım ama bulamadım

9. antalyalı_şahin

antalyalı_şahin

Favori Kamış:
    olta ve zıpkın
    En İyi Avı:
    ayrıca bana gore sokar o kadar akıllı bır balık dııl onun ıcın her olta ve kur,yanıc,ekmek içi,balık eti v.b herseyı yıyo bu balık hepsınle tuttum ben
    hele yemle 1 kılo kadarını bıle tuttum ukalalık yapmam ıstemem tabı ama benden buyuk balıkcılar var burada

10. gülbaharlar

gülbaharlar gulbaharlar

Favori Kamış:
    el oltası, kamış
    En İyi Avı:
    13 kilo aynalı sazan
    vermiş olduğunuz bilgi için teşekkürler arkadaşım

11. antalyalı_şahin

antalyalı_şahin

Favori Kamış:
    olta ve zıpkın
    En İyi Avı:
    beyler bende antalya danım sokar,serpe,ıskaroz,sargoz vb. balıklar genellıkle burada yasar bılıosunuz sanırım antalyada olanlar bılırkı bu balıkların en cok olan yerı lıman nın mendıregınde barınırlar gırıda bıle tutulabılır onun ıcın bu balıkları tutmak kadar zevklı bır sey yoktur bızım burada yanı herkese tavsıye ederınm antalyaya urarsanız mutlaka endırege gıdın

12. antalyalı_şahin

antalyalı_şahin

Favori Kamış:
    olta ve zıpkın
    En İyi Avı:
    ben buradan fazla goremıorum ama kesınlıkle sag taraftakı sokar

13. antalyalı_şahin

antalyalı_şahin

Favori Kamış:
    olta ve zıpkın
    En İyi Avı:
    valla benım anlattıgım gıbı sokar avlagına gırdıkten sonra ekmek ıcı,yanıç,kurt fark etmez yer yeterkı arada bır yemle balık oradan kacmasın,haa ıskaroza oltayı gosterme ekmek ıcı ve yanıc yer yanı bızım burada en etkılı yem kurttur bence cunku sargoz cok sever ve dıer saydıklarında ıstahla yer ama kuspe ve ekmegı hamur halınde karıp avlanacagın yere yarım saat once bır ıkı avuc kadar atarsan avın daha bereketlı olacaktır.

Son düzenleme: 25 Eylül 2007
  14. antalyalı_şahin

antalyalı_şahin

Favori Kamış:
    olta ve zıpkın
    En İyi Avı:
    bencede sag taraftakı sokar...

15. burakbey79

burakbey79

Favori Kamış:
    Zıpkın, oltada yeniyim
    En İyi Avı:
    1 kğ lık kaya balığı
    sag taraftaki çarpandır. Sol taraftaki ise bizim orda kum kayası diyolar. Çok lezzetli balıktır. Lagosa benzer aynı familyadandır.

16. SCORPION_79

SCORPION_79

Favori Kamış:
    OLTA
    slm arkadaşlar
    temmuz sonunda didim taraflarında tatildeyken sabah güneş anca kendini gösterirken küçük bi iskeleden oltamı atmıştım. mamun ve tavuk göğsü kullanıyordum. atar atmaz bişiler asıldı hemen arkadaşlarında dediği gibi güçlü asılıyordu.
    balığı çektim .güneş tam karşım da idi.
    balığı ben askerdeyken iskelede bi kaç defa görüştüm ama 1999 larda.çektiğimde ben balığı nasıl olduysa kefale benzettim.gözüme güneş geldiğinden o an dikkatsiz bir davranışta bulundum. balığı çıkarmak için elimi uzattım. uzattım ama . çekişim daha hızlıydı.
    şişlendim yani
    sol avuç içimden şişledi.
    soktuğu yerde mercimek genişliğinde morluk yani zehiri vardı. emdim deniz suyunda kanı akıttım ama. fayda etmedi elim uyşmaya başladı. bayada korkmuştum hani damarlarımda zehiri hissetmiştim.omuzuma kadar hissetim sayılır. korktum tabi. hafiften terleme felan oldu. uyuşukluk vardı akşama kadar sürdü sayılır sonra balon gibi şişti ve 40 gün sürdü. son zamanlar indi tekrar şişti felan. zaten ertesi gün didim hastanesinde alerji iğnesi oldum krem kullandım. çok şükür geçti. bi daha zaten kancadan balıkları çıkartırken daha dikkatli oluyorum.. aman dikkatttttttt
    balık 20 cm vardı deniz saldım

17. SCORPION_79

SCORPION_79

Favori Kamış:
    OLTA
    sonrAdan öğrendim dediğiniz gibi çok lezzetliymiş...

18. carpan baligi

bu balik mi?

19. kmlgns

kmlgns

oltadan kaçırmadığım ilk balık sokardı :)

arkadaşlar bendede balık büyükbir tutku ama malesef yeterince zaman ayıramıyorum geçen ay fethiyeye gittimve iskelede kendi çapımda bişeyler yakalamaya çalıştım ama ilk üç saat ekmege hiçbir balık gelmedi bende karides dostlarımı saldım oltanın ucunda denize nebileyim keşke sabahtan dalayım balık kaçtı biz yakalamayı öğrendik :) neyse ufak balıkcıklar çektimhep tabi onları geri saldım denize birden sağlambi çekmeoldu ben gene heyecanladım tabi hatta telefonla konuşuyodum askalsın onu denize atıcaktım balıgı çıkarıdıgmda iskeledeki arkadaşlar birkışımla dokunma sakın cıkarmaaaa bağrışmalarıyla noluyooyaww dedim meğer sokarmış adı balıgın arkadaşlara teklif ettimama almadılar anlattıgınız kadarıyla güzelim balıgı boştan yere çöpe atmışız
    [​IMG][/IMG]
    bumudur peki sokar resminide çekmiştim kanıtşart kimse balık yakalayabildiğime inanmıyorr :)

Son düzenleme: 19 Ekim 2007
  20. simendifer

simendifer Sennur

Merhaba aramıza hoşgeldiniz. :)

İmza ayarlarınızı buradan düzenleyerek, isim, doğum tarihi, bulunduğunuz şehir ve kan grubu bilgilerinizi yazmanızı rica ederiz.