Tarım Bakanı hakkında suç duyurusu ya da gensoru?

Konu, 'Tebliğler' kısmında REİS tarafından paylaşıldı.

1. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    wildyaban

Teşekkürler.

Aslında sistem hatalı ya da bozuk olduğu için işletilemiyor sanıyorum.

SG ve Deniz polisi sadece denize karışabiliyor, karadaki polis de sadece karada işlem yapabiliyor.

Bu durumda, kıyıda kıraça katliamı yapan bir amatörü!!! Sahil Güvenlik kontrol edemiyor.
    Örnekleri çoğaltabilirim ama asıl mesele, yasadışını kontrol değil, balık stoklarını korumakla görevli olanların yasadışı işlemlerine engel olmak.

Tebliğ hazırlanırken bir danışma kurulu oluşturuluyor ve buradan çıkacak görüş doğrultusunda hareket ediliyormuş.
    DAnışma Kurulunda da hem balıkçılar hem bilimadamları varmış, yani balıkçılık yönetimi konusunda uzman hocalar da orada görüşlerini belirtiyorlarmış.
    (Bazıları da trolun dalyanın faziletlerinden bahsedebiliyormuş, ben duymadım, bu doğruysa herkesin bir yumuşak karnı var demek ki.):(
    Buna rağmen böyle tebliğler çıkabiliyorsa, bir yerlerde bir şeyler yanlış demektir.
    Balıkçılar derken tek kalem değil, çok farklı yapıda balıkçı var ve çıkarları çelişiyor, orada ise genellikle büyük balıkçılar söz sahibi oluyor ve sonuçta da onların dediği oluyormuş.
    Nasıl olmasın ki, gırgır balık tutmasa millet balık yiyemez, 70 milyonu oltacı mı besleyecek deyince akan sular duruyormuş.

Biz burayı düzeltmenin peşindeyiz.

2. wildyaban

wildyaban Erdem Karaca

Favori Kamış:
    Dam Sumo Royal 240 Tele 10-30
    Favori Makine:
    Shimano Seido 3000 SRA
    En İyi Avı:
    63.700 gr Yayın - Hasanuğurlu
    Valla Mahir bey;
    Siz kafanızda birşeyler oluşturmuşsunuz ve bildiğiniz gibi yapmakta kararlı görünüyorsunuz. Başkası ne dese farketmeyecek gibi.

Türkiyedeki tek sorun; memur zihniyeti... Ticari balıkçıyla didişmeyi göze alacak ve memurunu yasaları uygulamak için harekete geçirecek yetkili lazım.

Danışma kuruluna asistan seviyesinde, acemi ve konunun uzmanı olmayan (balıkçılık yönetimi konusunda yeterli çalışması olmayan) öğretim üyesi yada seyehati seven, her köfteye maydanoz olan, balıkçıyla rakı sofrasında memleket kurtarmayı düstur edinmiş kaşar öğretim üyeleri katılıyor.

İşi bilen bilim adamlarının böyle geyik muhabbeti yapılan ortamlara katılmayı zaman zaman denedikleri fakat sonra vazgeçtikleri çok görüldü.

Demem o ki; onlar her kimse, onları bulup, gölge tebliğ hazırlatmadıktan sonra, her balıkçı tipinin kendi lehine sakız edip çekiştirdiği kurallarla balıkçılık ve balık kaynakları korunamaz.

Balıkçının bu işlere hiç müdahale etmemesi lazım. Taleplerini, sorunlarını, gördükleri eksikleri belirten bir dosyayla ilgili bilim adamlarına müracaat edip (5-10 kişilik bir bilim adamı takımı olmalı) gerisine karışmaması, sadece gelecek dosya ve idealleştirilmeye gayret edilmiş kural kitapçığını (sirküler) alıp ondan sonra gereğini yapması lazım.

Fakat bu işi bedava yaptırmaya kalkarsanız o uzmanlardan oluşan 5-10 kişilik takımı bulamazsınız, onun da çaresine bakılması lazım.

3. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Fikrine, emeğine sağlık sevgili Alperen. Daha sık görmek isteriz aziz dostum.;)

Bir yıllık uzun bir aradan sonra seni buralarda görmenin heyacanına yenik düştüm de sevincimi paylaşmayı buradan uygun gördüm, mazur görüle. Hem böylelikle konu da güncellenmiş oldu.:)

4. greenpeaceturkiye

greenpeaceturkiye Ceren

Greenpeace olarak sizlerinde destegi ile elimizden gelen herseyi yapiyoruz. Bundan emin olabilirsiniz.