Teknelerde M.T.V. ve Türk Bayrağı kolaylığı hkk.

Konu, 'Tebliğler' kısmında melanur tarafından paylaşıldı.

1. TA7R

TA7R

Favori Kamış:
    Kayığım ve çaparilerim
    En İyi Avı:
    Hamsi :)
    Bir Düzeltme 99 cm. daha kazanmışız !

Arkadaşlar , ADF nin sitesinde yeni kanunla ilgili açıklayıcı evrakı incelediğimde
    kanunda yer alan "1 metrenin altındaki ölçüler dikkate alınmaz" cümlesinin , bizlere 99 santim daha kazandırdığını öğrendim. yani ADF deki açıklamaya göre boyu 5.99 m. ye kadar olan tekneler harçtan ve ruhsattan muaf (motor gücü artık hiç önemli değil) Bu durumda benim 5.7m teknem de harç ve ruhsattan muaf , ancak şahsi durumların , toplumsal çıkarların önüne geçmemesi gerekir.Kanuna karşı eleştirel tutumumu sürdürüyorum, selamlarımla ...

2. mirsat

mirsat

Favori Kamış:
    Dam 300 30-60 kamış pelikan makina
    En İyi Avı:
    Sazan 1.5 kilo
    Adf sitesi incelendiğinde 5.99 a kadar boylar motor ne olursa olsun muaf tır. Ayrıntılı bilgi için link aşağıdadır. Bu da iyi bir haber .Yıllardır uğraşılan bir şeyin an azından bir yerlere gelmeside önemli. 10-12 metreye kadar tekne almak isteyeyipte vergisini düşünen arkadaşlar için vergilerin normal bir araç vergisi durumuna gelmesi de sevindirici. Daha da iyi düzenlemeler de mutlaka gelecektir.

http://adf.org.tr/docs/DUYURU 8-05-09_MTV.pdf

3. denizci_kaptan

denizci_kaptan Sami

6 m ve üzeri bir tekne 9.9 un altında bir motorla yürütülemeyeceğine göre ortada sorun yok gibi görünüyor. Bu durumda neden acele yorum yapmayalım demek istediğimi anlatabildim umarım. Bakalım mevzuata lehe yada aleyhe daha neler çıkacak.

Son düzenleme: 8 Mayıs 2009
  4. mirsat

mirsat

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Sazan 1.5 kilo
    Burada ki önemli bir konuda insanların vergiden dolayı kendilerini kısıtladıkları motor sorunuda kalkmış oluyor bir bakıma.

5. denizci_kaptan

denizci_kaptan Sami

Bu kanunun düzenleme amacı zaten bizim gibi orta halli amatörler değil. Marinalardaki Amerikan bayrağı hakimiyetinin önüne geçmekti. Türk limanına kayıtlı lüx kotra yat vs teknelerin yüksek vergi yükünden çekindikleri için tekneyi amerikalı birine satmış gibi göstererek amerikan bayrağı çekilmesi neredeyse bir kural haline geldi. Umarım artık bu tekneler şanlı bayrağımızı bir an evvel tekrar tek bayrak olarak takarlar.

Ancak burda önemli bir nokta var. Harç miktarları mtv oranlarına göre daha kolay arttırılıp oynanılabilen rakamlardır. Umarım keyfi uygulamalarla bu günleri arar hale gelmeyiz.

Son düzenleme: 8 Mayıs 2009
  6. mirsat

mirsat

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Sazan 1.5 kilo
    İnşaallah öyle olmaz. Dediğiniz gibi devlet aliyyenin keyfiyeti çoktur. Şimdi koyalım sonra kalkar dedikleri bir çok vergiyi bugün hala ödemekteyiz.

7. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Bu hükmü kim veriyor?

Niçin 6 m.lik tekne, 7-8 HP motorla yürütülemiyor?

Alperen; takma adın, hem denizci hem de kaptan olduğuna göre, denizden biraz da olsa anladığını tahmin ediyorum, öyleyse yürütmekten muradın, uçurmak mı, yoksa hiç, 9HP Pancar motorla bütün denizlerimizde dolaşan 7-8 hatta 9 m.lik tekne görmedin, duymadın mı? :p

Amacım, sana sataşmak değil tabii, ama aynı iddiayı ısrarla tekrarladığını görünce bir sorayım dedim.

Belki de ben yanılıyorum, kim bilir.:)

İzninle, bekleyip görelim fikrine de katılamıyorum.

Göreceğimiz, binlerce (hatta belki de onbinlerce) 10HP altında motoru olduğu için vergiden muaf tekne sahibi, paşa paşa 200 TL ödeyecek, bu arada belli sayıdaki yabancı bayraklı lüks yat sahibi de oh be! 200 kağıt, 400 kağıt, leblebi çekirdek parası diyerek Türk bandırasına geçecek.

Benim takıldığım, bir taraftaki aksaklığı, yanlışı düzeltirken, diğer tarafı niçin bozdukları.

Bir dostumuz da diyor ki, biz de rahat rahat(10 HP ye takılmadan) gider 20-30HP motor takarız.

İyi güzel, takın da kardeşim, o motorlar kaç para acaba ve bunu kaç kişi verebilir.?

Her neyse, söylenir söylenir, sonra da gider kaç paraysa öderiz, ya da yakalarsan alırsın kuralı daha bir güçlü olarak devreye girer.

Son söz: BU uygulama adaletsizzz.

8. denizci_kaptan

denizci_kaptan Sami

Bir büyüğümüz olarak fikirlerinize saygı duyduğumu ifade etmek isterim.

Sorduğunuz için söylüyorum, haklısınız bir tekne 9.9 hp ile 5 hp ile de 2. hp ile de hatta kürekle de YÜRÜR.

9. teknikelektronikci

teknikelektronikci murat mehmet

merhaba sayin üstadlar

bu kanunun cikmasi kimimiz icin cok güzel kimimis icinde kötü oldu evet yorumlarinizda haklisiniz ama ben bu kanunda cok sansli olan kisilerdenim cünkü malesef teknem 95 yilindan beri kagitlari olmadigi icin karada oturuor cünkü yüksek vergielrden dolayi cikaramiyordum simdi bu kanun ile insallah cikarabilcem.

fakat benim bir sorum olacak benim teknemin bütün fatura ve kagitlari yeni evime tasinirken kayboldu acaba ben bu durumda bu kanundan fadalanarak belgelerimi cikarabilirmiyim ve ne yapmam gerek acaba ? daha kanun ap aci belli degil ama simdiden belgelerimi tamamlamak istiyorum bu arada mehemt ali birand in yazisini mutlaka okuyunuz o da benim kafami cok karistirdi

baslik aynen söyle sakin inanmayin bayrak reformu yapilmadi
    devmi icin
    http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/haber.aspx?id=11710996&yazarid=69&tarih=2009-05-23

saygilarimla

10. denizci_kaptan

denizci_kaptan Sami

Üzgünüm ancak faturanız yoksa belge çıkartamazsınız. Hatta faturalarınız olsa dahi gerekli belgeleri çıkartamayabilirsiniz. Kanun bu konuda artık çok sıkı. Fatura yanında CE belgelerini de zorunlu kılıyor.

M. Ali Birand'a katılmıyorum. Bu bir reformdur. MTV için korkunç bir kolaylıktır. Şimdilerde bir çoğumuz farklı tekne ve motor arayışına bile girmeye başladık bu reform sayesinde. Amerikan bayraklı yatların da Şanlı bayrağımıza kavuşmaya başlayacağı haberlerini alıyoruz.

Yazıda bahsedilen KDV ve ÖTV sadece teknelere değil tüm taşıtlara uygulanan bir vergi türü. Yani aldığımız arabalardagi vergi oranları hatta vergilerin üstne konan vergi oranları ile neticede ödediğimiz vergileri düşünürsek teknelerdeki ÖTV ve KDV çok küçük bir tutar kalıyor. Üstelik yabancı ülkelerdeki teknelerde çok farklı isimlerde vergiler ödüyorlar. Kendisi yazısında nedense bu konudan hiç bahsetmiyor. Sonuçta aynı hesaba geliyor. Yani vergisini almayan devlet yok. Bu nedenle sayın yazarımıza katılmıyorum.

11. teknikelektronikci

sayin üstadim cevabiniz icin tesekür ederim ben tekneyi aldiigm firmadan sanirim gidersem ce beglgeli yeni faturasini alabilirim belki ( sonucta kayitlarda vardir) ama illaki motor faturasi sartmi artik nasil olsa boya göre degilmi ya da nasil bir yol izlemeliyim acaba sahiplik belgesi diye bir sey var o is görürmü acaba ?

12. denizci_kaptan

denizci_kaptan Sami

Maalesef sahiplik belgesi tarih oldu. Motorun faturası şart. Hatta 1 Temmuz 2009 dan sonrası için motorlarında CE belgesi şart. Bu nedenle ya çok acele edip motorun faturasını ve teknenin faturasını bulun başvurun yada sıfır bir motor almayı göze alın. MTV kalktı ama ilk kayıtta motor için herzaman faturalar ve CE gerekli.

13. teknikelektronikci

hocam cevabiniz icin tesekür ederim bulsam bile niye hemen basvurmaliyim 1 temmuzdan itibaren basvursam olmazmi sadece tekne faturasina ce belgesi alacam ? ben ümit ediyorum ki yeni kanun ile benim gibi magdur olanlara bir sans tanirlar :( :confused: tekrar cevapalriniz icin tesekür ederim

Son düzenleme: 30 Mayıs 2009
  14. denizci_kaptan

denizci_kaptan Sami

Şu anda tekneye fatura ve CE şart. Motora sadece fatura. Ancak 1 Temmuzdan sonra motora da CE istiyorlar. O nedenle acele edin.

Kanun kapsamında bir af yok Ancak belli olmaz tabiki. Her anbir af çıkabilir. Ancak açıkçası ben sanmıyorum. Yine de bir ağırabinin yeğeninin teknesi olurda belgesini çıkartmak lazım olursa belki o zaman bir genel af olabilir tabi :D

15. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Yabancı bayrak çekmenin maliyeti ne acaba, bu konuda bilgisi olan var mı?

16. teknikelektronikci

hocam pek bir malyieti yok ben istesem isvicredende yabanci bayrakli cikartirabilirim yakalsik 400 liralik bir maliyeti varmis birde sigorta v.s istiorlar yillik, birde malesef onalrda ce belgeli fatura istiyorlar

denizci_kaptan hocam tekneye olan ce belgesini anlarim ama motora olan ce belgesi biraz sacma geldi ama belki motorun montajina ce belgesi istiyor ollabilirler

17. teknikelektronikci

Tc Bşbakanlık ve Denizcilik Müşteşarlığı
    Gemiİnşa ve Tersaneler Genel Müdürlüğü

İlgi;(a)28.12.2006 tarih ve 26390 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan GeziTekneleri Yönetmeliği
    (b)S.S.İzmir Yat Ve Tekne İmalatçıları Endüstrisi Toplu İşyeri Yapı Kooparatifi nin 02.02.2009 tarih ve bila yazısı.
    İlgi(b)yazı ile ikinci el çıkma motor takılan gezi teknelerinin kayıtlarında 94/25/FC
    Sayılı AB direktifinin uyum mevzuatı hükümleri nedeni ile sorun yaşandı tekne sahi-
    Binin talebi nedeni ile ucuza mal edilen çıkma motorların teknelere takılmasında teknik olarak sakınca bulunmadığı ve mevzuatta talep edilen CE eli motorların maliyetinin çok
    Yüksek olduğu belirtilerek 2. el motorların kullanımı hakkındaki talimatımız talep edilmektedir
    İlgi(a) yönetmeliğin geçici 1.maddesi hükümlerine göre 01.01.2008 tarihinden önce
    Piyasaya arz edilmiş hizmete sunulmuş motor 01.07.2009 tarihine kadar yeni bir gezi
    Teknesine monte edilebilir 01.07.2009 tarihinden sonra yeni bir gezi teknesine monte edilecek tüm motorlar yönetmelik hükümlerine uygun olmalıdır
    Bilgilerinizi ve gereğini arz ederim

İmza vs. Müşteşar a.
    Genel Müdür.

alperen hocam yukaridaki yazidan anladigima göre eger ben bu motorun faturasini bulursam 1 temmuzdan itibaren basvuru yapsam bile ce belgesi istenmeyecek dogrumudur acaba ?

18. denizci_kaptan

denizci_kaptan Sami

Avrupa Birliği uyum yasaları çerçevesinde her türlü dayanıklı tüketim malzemesine CE belgesi isteniyor. Örneğin bir Buzdolabı markası bile sadece içindeki aydınlatma ampulünün CE belgesi yoksa satış belgesi alamaz. Yani konu sadece teknelere has bir konu değil. Türkiye de her makinenin ve her yedek parçanın CE belgesi yoksa satışı mümkün değil.

Ancak yetkililer ikinci el motorlardaki mağduriyeti gidermek için 1 Temmuza kadar kısmi bir af ilan ederek faturası olan ve CE si olmayan motorlar için son bir şans verilmiştir.

http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=25133

İlgili link yukarıdadır.

19. teknikelektronikci

ilginize cok tesekür ederim keyifli forumlar iyi hafta sonlari

20. yihehe

yihehe emre

Favori Kamış:
    surf kamış
    Favori Makine:
    zigetvar 1907
    En İyi Avı:
    balık
    teknelere yaş muafiyeti koyabilirler. mesela sizin tekneniz gibi olanlara. yada ticariler için ayrı ayrı mutlaka bişeyler düşünülür.