Ürün inceleme-Tavsiye... VEGA Potenza Supercore-Supercaster

Konu, 'Kamışlar' kısmında furunotr tarafından paylaşıldı.

1. frenist

frenist Cihan Kalafat

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.28 - Okuma Trio-Rex 4.25 telesurf
    Favori Makine:
    Okuma Trio 65a - Okuma Bluehawk
    En İyi Avı:
    Lüfer
  2. shadowpane

shadowpane Hakan

Favori Kamış:
    Shimano Antares/Vengeance/SuperAero Lineaffe_Spider Surf Okuma_VSystem/hellios/x-safina
    Favori Makine:
    Daiwa_Entoh/Ballistic Shimano_Aernos/KİSU/BULL'S AlbaStar.Pasha 60
    En İyi Avı:
    Yayın/Turna/Alabalık Eşkina/Levrek/Palamut/Lüfer/Kalkan
    merhaba arkadaşlar ve abilerim;

vega potenza supercore ile ilgili düşüncelerimi aktarmak istiyorum. kamışı yaklaşık 3 hafta kullandım. Kullanıdığım ilk günden beri kullnıcısını yormayan ve hemen uygum sağlayan orta sertlikte bir kamış olduğunu söyleyebilirim.kamış birleşme noktaları çok temiz ve yağ gibi, ayrıca birleşme noktalarındaki trim bantlarıda kamışı nekadar zorlarsanız zorlayın kıramayacağınızın bir ispati gibi ben buradayım diyor.
    kamış makina yadağına kadar esniyor ama 185 gram ve üstü ağırlıklarda burundan 2.birkez tekrar yük binderebiliyorsunuz. tarifi zor bir durum bunu anca potenza kullanıcıları anlıyabilir.
    kamışta hoşuma giden diğer hususlari ise, hafifliği sayesinde hemen hemen heryaşta ve herboyda kişinin hakim olabileceği bir kamış olduğu belirtmemde faydavar. sabahtan akşamada kadar çalışın sizi yormayacaktır. ayrıca kamış bence tüm avlarda kullanılabilecek kamış. rapala avlarında ise ucu sayesinde resmen rapalaya dans ettiriyorsunuz. kamış erim olarak standartı olan bir kamış, zorlasanda zorlamasanda belli mesafelere kendisi atıyor. bana göre bu kamış birazdaha sert olsaydı tadından yenmezdi. bütün avlarda kullanılabilecek kaliteli olsun tek kamışım diyenler için güzel bir seçenek.

3. draco

draco Kaan

Favori Kamış:
    Vercelli Alba Surf, Yamaga Blanks EARLY 94MHR
    Favori Makine:
    JDM Shimano Stella SW8000PG, Daiwa Certate 3012H
    En İyi Avı:
    Tuttuğum ilk ispari. o olmasa burada olmazdım.
    Hakan merhaba. Yazdıklarının çoğuna katılıyorum ama merak ettiğim bir nokta var, biraz daha sert olsaydı diyorsun, biraz daha sert olsaydı boğazda bize ne katacaktı açıkcası merak ediyorum, zaten yeterince sert bir kamış bence. Ötesi sertlikte bir kamışın adamı bir şekilde yoracağı aşikar, kazanımı ne olur acaba? Bunun biraz daha serti 300 gr atarlı vega supercaster var misal, esnetmesi "emek" isteyen bir kamış :)

Neden daha sert olmasını arzu ettiğini gerçekten merak ediyorum. Daha sert daha uzağa gider mantığı ise düşündüğün, nacizane fikrim bunun tek geçerli parametre olmadığı veya harcanan kalori/tendon dayanımı/kamış gramajı denkleminde pendulum atışlar dışında (tecrübemin veya uygulama alanımın olmadığı bir stil) daha fazla sertliğin bizi artı sonuca götüremeyeceğidir. Saygılar, sevgiler...

4. shadowpane

shadowpane Hakan

Favori Kamış:
    Shimano Antares/Vengeance/SuperAero Lineaffe_Spider Surf Okuma_VSystem/hellios/x-safina
    Favori Makine:
    Daiwa_Entoh/Ballistic Shimano_Aernos/KİSU/BULL'S AlbaStar.Pasha 60
    En İyi Avı:
    Yayın/Turna/Alabalık Eşkina/Levrek/Palamut/Lüfer/Kalkan
    kaan abi merhaba,

supercaster modelini hiç incelemedim ve nekadar sert olduğunu bilmiyorum. sert kamışlarlalada alakalı olarak bir kamışın kullanıcını yormasının daha önemli başka nedenleri olduğunu düşünüyorum. Kamış boyunun uzun olması ve ağrlık merkezinin iyi olmamasıdır, bu iki neden kamış hakimiyetinede zorlaştırır ve kullanıcısı yoran etkenlerdir. Kamış ağırlı kabul edilebilir düzeylerdeyse daha hafif bir sebepdir. Sert kamış zorladığınız zaman yani hakkını vermeye çalışıtğınız zaman tabilki özellikle kol eklem yerleri, kol kaslarınız ve kürek kemiklerine kadar yıpratabiliyor. Ben bunu markasının vermek istemediğim bir modelde daha önce yaşadım ama Shimanonun daha sert kamışında ise bunu yaşamıyorum.

vega potenza supercore modeline gelince; belki bunları rakamlarla vermek doğru olmaz ama kolay anlatabileceğim bir örnekleme olacak. supercore modeline %100 kuvvet uygulamaya gerek yok. çünkü tepki vermiyor, nekadar zorlasamda kamışı hem esneme olarak hemde erim olarak bazı şeyleri değiştiremedim. hafif zorlayarak %70 oranlarında kuvvet uygulandığında kamış yeteri kadar esniyor ve gereğini yapıyor. yumuşak zannedilen üst parça özellikle ağır kurşunlarda yükü ben alırım diyor ve kullanıcısının işini kolaylaştırıyor. belkide daha sert olsaydı kamış %70 den sonraki kısımlardada tepki verebilirdi. bu yazdıklarımdan supercore için %70 den sonraki uygulanan kuvvette gücümüz boşa gidiyor zannedilmesin çünkü öyle birşey değil.

Benimde pendulum ve diğer atış stilleri ile ilgili becerim yok. Bazı hareketleri boğaz disiplinine kısmen uydurmaya çalışıyorum. Boğaz disiplininde yapmış olduğumuz surf atışlarla alakalı yorum yapmaya çalıştım. Siz değerli büyüklerimin yanında bilmişlik taslamak gibi bir tavır içinde değilim azda olsa edindiğim tecrübelerimi aktarmaya çalıştım. Saygı bizden değerli abim. Esenlikler dilerim.

5. draco

draco Kaan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Estağfurullah Hakan, övgülerine mazhar olmak haddimize değil :) Mütevazı üslubun için ayrıca teşekkür ederim. %70 dediğin olay da bence şöyle; %70 gücünle zaten hemen hemen hiç bir kamışın atamadığı yerlere ulaşıyor ve gücünü saklıyorsun. Aynı makina aynı ip ve aynı kişiyle yaptığımız farklı kamış denemelerinde ki epeyce üst düzey kamışlardı, bu kamışı geçebilen olmadı, tabi ki tse standardında denemeler değil ama benim için yeterli bir kıstas. :) O yüzden, bu kamışın daha sert olması benim bakış açıma göre gereksiz çünkü marjinal bir faydası olmayacak. Hem müthiş erimli hem aksiyonu uygun hem de çok konforlu bir kamış olduğu için bence supercore %100 "olmuş" bir kamış. Bunlar da benim düşüncelerim. Görüşmek dileğiyle Hakan'cım, rastgele, sevgiler saygılar...

6. bosporus fisher

bosporus fisher hasan

Favori Kamış:
    okuma savant,lieaeffe spider surf 4.20,lineaeffe oyster cast,okuma v system 2.70
    Favori Makine:
    daiwa emp6000a,okuma raw2 65,shimano exage 4000 fc,okuma octana ot55
    En İyi Avı:
    1650g kefal,1kg çupra
    Kaan Bey merhaba.Bende bu tip bir kamış alma niyetindeyim.Surf leader,Vercelli spyra serisi ve vega potenza supercore arasında gidip geliyorum.Anadolu yakasında ve genelde 150-200 gr arası kurşunla çalışıyorum.Siz hangisini tavsiye edersiniz?

7. draco

draco Kaan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Hasan Bey merhaba. Surf Leader kullanmadım, arkadaşlarımdan biliyorum sadece, birşey diyemem. Vercelli spyra'nın Piuma Power Surf Plus'ını ve Piuma Power Pro'sunu merakla bekliyorum, son derece güzel ve ince işçilikli kamışlara benziyorlar. Önümüzdeki haftasonuna doğru stoklara girecek. Epey çeşitli Maver kamışlar da hafta ortası gelecek, kafam epey karışacak :) Potenza supercore zaten efsane olmaya gidiyor, söylenecek tek kelime "muhteşem".

Aslında zıpkın gibi iki Vercelli var, fiyatları da uygun, fuji halkalı, harika işçilikli kamışlar, Aurora ve Xilenius. Sanırım bir tanesini maymun iştahımı tatmin etmek için ekstra olarak edineceğim. Mutlaka bakmanızı tavsiye ederim... Halihazırda stokta var, bakmak mümkün.

Bence müsait zamanda hepsini bir inceleyin, dokunmadan, tartmadan, atış pozisyonunda kollarınızı açıp size uygunluğuna bakmadan karar vermeyin.

8. furunotr

furunotr Haluk

Bu tamamen kişinin kendi alışkanlıkları ve tercihi ile ilgili bir durum; her 3 ürünü kullandım; ikisinin sahibi idim; Supercore'nin hala sahibiyim...:)

Ben kendi koşul ve alışkanlıklarına göre Supercore'yi tercih ettim sonunda; ama Vercelli Alba, Azura ve Fiamma'da gözüm kalmadı değil; bunlardan Alba'yı denedim; çok nefis bir ürün; ancak 200 gr. sınırlaması ve zaman zaman benim bu sınırı geçmem tercihimde etkili oldu örneğin...

Bana göre içlerinde en yorucu olan SurfLeader (bendeki CX-G 200 gr. idi)...

Sanırım en konforlu olan da Supercore...

Ama yukarıda da belirttiğim gibi böyle bir seçimde kişinin kendi karar vermeli; talep ve alışkanlıkları doğrultusunda bir seçim yapmalı... Mümkünse denemek; ya da en azından incelemek fikir sahibi edebilir...

Yine de her üç ürün son derece kaliteli ve üst seviye ürün grubunda yer almakta...

9. bosporus fisher

bosporus fisher hasan

Favori Kamış:
    okuma savant,lieaeffe spider surf 4.20,lineaeffe oyster cast,okuma v system 2.70
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    1650g kefal,1kg çupra
    Haluk abi merhaba,öncelikle değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Ben şuan okuma savant kullanıyorum ve genelde cumartesi sabahtan akşama kadar Kanlıca'da ortalama 150-200 gr arası çalışıyorum.Savant fiyatına göre bence boğazda kullanılacak en iyi kamış.Bu işi tamamen hobi amaçlı yapıyoruz hatta biraz daha öte hastalık derecesinde.
    Kaliteli ürünün tadı bambaşka.Şöyleki,eylül ayında çakal burnunda palamut avlarken yanımda birisinde surf leader cx ve stella ile kombine edilmiş bir takım gördüm.Kendisinden rica ettim ve sağolsun bir iki atış yaptım.İşte o zaman farkı anladım.Benim kullandığım takım onunkinden 80-100 gr hafifti.Lakin kullanırken sanki onun ekipmanı benimkinden 200 gr daha hafif.
    Kamışta en nefret ettiğim durum fazla esneyip eğilip bükülmesi.Bu yüzden benim kamıştan beklentim;ince zarif ama sert yapıda,dengeli ve erimi oldukça iyi olması.Vega potenzayı yerinde gittim inceledim,gerçekten harika bir işçiliği var.Lakin bana biraz fazla esniyor gibi geldi.Galiba Vercelli spyra serisinden birini seçeceğim.

10. draco

draco Kaan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Vercelli spyra piuma tahmin ediyorum ki tam aradığınız tip bir kamış. Profili oldukça ince, halka yerleşimi falan da sert olduğu yönünde intiba veriyor. Zaten spyra serisinde amarella dışında pek yumuşak kamış yok.

11. bosporus fisher

bosporus fisher hasan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    1650g kefal,1kg çupra
    Vercelli spyra ultima G2,bu kamışta dikkatimi çekti.Makine yatağı ve rengi çok hoş.Yeni modeller gelmek üzere galba.Kamış konusunda Vercelli,Shimano'dan bir adım önde bence.Shimano'nun ürün yelpazesi çok geniş fakat Vercelli sadece kamış üzerine çalışıyor.

12. draco

draco Kaan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Shimano da çok iyi kamışlar yapıyor ama Vercelli Spyra serisini gördükten sonra ideal bir surf kamışın ne özelliklere sahip olması gerektiğini gerçekten idrak ettim diyebilirim. Sürekli de eşten dosttan tırtıklama şansım oldu modellerini. :) Bir firma bir ürüne odaklandığında o üründe başarılı olma ihtimali elbet daha yüksektir. Shimano da Daiwa gibi makinelerde rakipsiz bence, tercihlerim hep üst düzey shimano ve daiwa makinalar olacak ama üst klasman kamışta artık shimano beni kesmiyor. 4000-5000 tl lik kisu vs kamışlarını görmemiş olsam da surf leaderinden techniumuna kadar hepsini kullanma şansım oldu diyebilirim. Shimano, İtalcanna, Vercelli ve Vega ları bildim artık, Maver'i de çok merak ediyorum. Eminim o da enfes ürünlere sahiptir.

Gelelim altın renkli Spyra'ya... Ultima 250 gr 2 adet girecek stoklara, 1 tanesi gitti bile gelmeden, diğeri de yolcu sanırım. Beğenimize göre yeniden gelir tabi ki. İlgileniyorsanız Cevat Abi'yi bir arayıp ne zaman geleceğini öğrenebilir ve bakabilirsiniz. Sanırım perşembe-cuma gibi gelecekler.

13. furunotr

furunotr Haluk

Savant'a ben ısınamadım bir türlü

Aslında bizlerin uygulamaya çalıştığı disiplin dünyada eşi-benzeri olmayan bir tarz ve aslında bir tanesi hariç hiçbir kamış bizim tarzımız için üretilmiş veya üretilmeye çalışılmış değil; ama şu kadarını söyleyeyim ki asla ve asla kataloklarda yer almayan bir ürünü kaale almayın...

14. kakaksum1

kakaksum1 Mustafa

arkadaşlar ben kıyıdan olabileceği en uzağa yem li çinekop takımı atmak istiyorum. sadece bunun için kullanacağım. bu kamışı almak istiyordum fakat bu aksiyon olayını anlayamadım. bu kamışı alsam 150 metre civarı veya daha uzağa atabilir miyim. ?

15. kakaksum1

kakaksum1 Mustafa

yemli çinekop takımını en uzağa atmak için bu kamışı almalımıyım yoksa başka bir kamış mı önerirsiniz?

16. antares

antares ahmet

En İyi Avı:
    lepistes
    üst seviye ürünler arasında isteğine en iyi cevap verebilecek ürün budur bence. Rapalada da rahatlıkla kullanabilirsin .zaten 1 yıldır fazlasıyla kendini ispatladı bu kamış..
    gidip bi surf leader veya aero techinıum u yemliye yatırırsan heralde hiç bir vuruşu göremeden sezonu bitirirsin :D onlar daha odunumsu kamışlardır sadece rapalaya gelir..tabi çalıştırabilene o da..
    erim mesafesi ise tamamen sana kalmış.. yemli takımı 150 metreye şahsen ben atamam hiç bir kamışla..kurşuna+beden+mantar ciddi bir hava direnci oluşturuyor.. ayrıca o kadar sert abandığında o yemin formu nasıl kalır o da ayri bir soru işareti,

17. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Bu kamışla, en uzağa atamazsın. Kamışın en uzağa atabilmesi için, fast veya ultra fast aksiyon olması elzemdir.

Ha, kafi mesafeye atabilir misin? Belki, kaslarına filan bağlı.

Peki hangi kamışla atabilirsin? Emin ol hiç bir fikrim yok. Zira kaç paran var, vs. bilmiyorum. Gerçekten ciddi şekilde uzak atışta fark yaratacak kamışların fiyatları da ciddi şekilde yüksek zira.

18. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Bunlar aşılabilir.

Ama doğru kaygılar mı, evet, doğru. Fakat, iyice abanıp 100m atmaktansa, daha hafif bir atışla gene 100m'ye ulaşmak daha iyi olmaz mı?

Yemin dağılmaması, hava direncinin azalması vs. için, yemi kurşuna sabitlemeniz lazım. Bu işi yarayan bir sürü aksam vs. var. PVA iple vs. bağlayabilirsiniz mesela. Olmadı, biraz güneşte kalmış gazete kağıdı ile sarmak bile bir çözüm olabilir.

19. karantina14

karantina14 Okan

Favori Kamış:
    Vercelli Spyra G2
    Favori Makine:
    Power Aero Fliegen TD
    En İyi Avı:
    Lüfer
    Kafanı çok fazla bulandırmana gerek yok.
    Ahmet nerdeyse 1 yıldır bende 6 ay civarında bir süre kullandım ve kullanıyorum.
    Öncelikle kamış ekstra fast action kamış. Sadece yemli avlanacağın daha iyi kamışlar varmı? Elbetteki var ancak seni hem yemli, hem çapari hemde rapalada fazlası ile idare eder senelerce.
    Ben bu kamışla istavrit tutmanın zevkini anlatamam. Yaşamanız gerek. :thumb:
    Şimdi herşey kamışta bitmiyor. Kullandığın makine, misina ya da ip kullanman da bunlara etkenlerdir. :)

20. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Okan bir yanlışta ısrarın anlamı yok. Kamış, resimlerde görüldüğü apaçık şekilde, mid veya daha büyük ihtimalle slow aksiyonlu bir kamış.

Ha, tamam, yavaş aksiyonlu. Fakat seni tatmin ediyorsa, bu zaten kafidir. İlla fast olacak, şöyle olacak gibi şeylere takılmamak lazım. Gidiyorsun boğazın kıyısına. 70 - 100m mesafede balık. Yapacağın oraya erişmek. Bunu bir şekilde yapabiliyorsan, o kamış yeterlidir demekki. Turnuvada değiliz, en uzağa atana madalya takmıyorlar orada. En uzağa atmak gibi bir kaygı değil, kırmadan, patlatmadan, orta karar bir mesafeye ulaşmak ihtiyacı var sadece orada.