Uskumrunun Intihari

Konu, 'Av Hikayeleri' kısmında REİS tarafından paylaşıldı.

1. crazy_fısher

crazy_fısher burak sökmen

Favori Kamış:
    zıpkın,olta,
    En İyi Avı:
    5kg levrek:)3,5 kilo beyaz laos(kum gridası)
    Abi çok iyi anlattın.yüreğine sağlık.Ama balıkları anca bizim gibi ufak balıkçılar düşünür şimdi yumurta zamanı kefalin.avlanmaz.zaten avlasanda yavru gelir salarsın.trolların gırgırların canına minnet.ne bulursa çeker kıyıya.Çekmekle bitiremez aslında denizi.ama yuvaları bozmasa,ah yavruları telef etmese,ah yumurta zamanı avlamasa.ah bu keşkeler olsa deniz dolar balıklar sığamayıp karaya çıkardı.10 sene önce gökovayı gırgır keşfetmeden önce kıyıdan,toriklerin sıkıştırdığı sardalyaların çırpınışlarını izler vay be balıklara bak derdi.altındakinde haberi olmadan.şimdi onların bir tanesini görebilmek için bir dürbün ve birkaç saat gerekiyor.belki birkaç gün.ve hala gırgırlar trollar cirit atıyor sığ sularda bile.termik santralimiz bile var gökovada.heyt beeee.doğayı daha nasıl katledebiliriz acaba.
    Hergün yeni bir talan yöntemi bulunuyor nasıl olsa.dinamitler.kıyıya çekilen kilometrelerce ağlar.ve hala bazı insanlarn gözü kapalı.kıyıyı sit alanı yapıp denizleri sahipsiz bırakanlara karşı bizde denizlere sahip çıkalım.doğamıza sahip çıklım.deniz kendini temizler her zaman ama yaptığımız tahribatı onaramaz.

2. Mehmet PEKMEZCİ

Mehmet PEKMEZCİ

Favori Kamış:
    olta
    Bu konuya belkide çok geç cevap yazdım. Okumadığımdan değil. kısmet bugüneymiş işte.

Benim bu yazıdan çıkardığım sonuç şu. Aslında herzaman savunduğum şeyin bir tekrarı aslında. Belki de balık bitmedi. Eski balıkçılar bitti. Eski balıkçılar yerlerini yenilere terk etmeye başladıktan sonra da balık bitti. Eski balıkçıları yerine getirmenin imkanı yok. Ama belki de bir hataları var. Hepsi olmasa da demekki yanlış yapmışlar birşeyi. Bu geleneklerini daha sonrakilere aktaramamışlar. Bunu becerememişler. Kalan birkaçıda ekmek parası olarak baktığı balıkları ve denizi hunharca yağmalayanların yanlarına bağlar olmuşlar teknelerini. Sesleride çıkmaz olmuş. En azından biz duymuyoruz.

Oysa şöyle bir ayağa kalksalar liman kahvesinde gürleseler eskisi gibi kürek çekmekten nasır tutmuş elleriyle vursalar masaya yıksalar üstünde ne var ne yoksa... Ah bunu bir yapsalar kural tanımayanları assalar kulaklarından kahvenin duvarlarına.

Ama yaşam kavgası bu. Yapamazlar. Yaşam bitirmiş onları. Bu ülkenin şartları bükmüş boyunlarını sessizleşmişler. Ah be büyük balıkçılar. Giderayak bu dünyadan şöyle bir düzene sokuverseydiniz bu haytaları hizaya...

3. eşkina

eşkina

yazı tarihine istinaden geç olacak ama mükemmel bir yazıydı... Allah başımızdan eksik etmesin seni reis baba...
    sevgilerimle.
    Mehmet

4. YABAN

YABAN RECEP YABAN

Favori Kamış:
    MAKARA
    Favori Makine:
    okuma salina 3 16000
    En İyi Avı:
    Sinarit 12.290 gr
    reis baba!!

vay be baba ne anlatım yapmışsın resmen o anı yaşadım .benim babamda beni sabahın köründe kaldırır balığa tıpkı senin gibi ama biz öyle balıkları rüyamızda bile göremiyoruz.türkiyede denizlere kimse önem vermiyorki varsa yoksa otomotiv fabrika hep yapay seyler halbuki mis gibi denizlerimiz var balıklarımızı öldüren kimsalları neden kimse haber yapmıyor acaba merak ediyorum.neden balık nesillerinin tükenmesini gündeme getirmiyorki medya.çok kızıyorum balıklarımızın ve denizlerimizin yok oluşuna...