Uygun ve doğru bot seçimi

Konu, 'Şişme Botlar' kısmında hattusili tarafından paylaşıldı.

1. uFuK-28

uFuK-28 Ufuk

En İyi Avı:
    72 cm levrek
    Gökhan ah keşke verdiğin linkteki gibi olsa :( Senden ricam verdiğin linkteki yazılanları baştan sona kadar atlamadan okumak. Orada konuyu açan arkadaşımızın 2 sene sonra hevesle aldığı bot hakkında yazdıklarını bir okusan hatta 2 arkadaşımızın yazdıklarını ( bot kalitesi ilen ilgili).Bot işi zevk olayı bu yüzden bu işe heves eden arkadaşlar bütcesi ve kendine en uygun olanınını en uygun fiyata almaya çalışır. Biz insanlar bir şey alırken ör: araba ev büyük bir hevese kapılırız fakat bazen hevesimiz kursağımızda kalır. O yüzdenki burada olan bizler bilmediklerimiz konular hakkında yardım bekleriz, cevap yazan arkadaşlarımızın bazıları kendi tecrubesi bazıları arkadaşlarından duyduklarını bazılarıda varsayımlara dayanarak görüş bildirirler yardım isteyen kişide bunlara göre bir sonuca ulaşır fakat doğrumu yapar yanlışmı yapar orası ayrı konu dediğim gibi alınacak bot yada motor herkesin kullanım amacına uygun olarak seçilir. Geleyim saadete tam gaz 17 yarım gaz 12 ) bu mümkün değil bot kayma pozisyonuna geçtikten sonra hızı motor devir sayısına göre artar yada azalır (arada ufak kaymalar olabilir). Bir link vereceği belki yardımcı olabilir yabacı dilde ama herkesin anlayabileceği bir şekl,i var motorlar 9.9 hp 4 zamanlı botlar ortalama 3.50 metre. Önemli olan burada hangi marka motorun son hızı ve belirli motor devirlerinde kaç km gititiği ve kilometrede kaç lt yaktığı. Burada önemli olan hevesle aldığımız malımızın bizi tadmin edip üzmemesi yoksa ha ali ha hasan almış sonunda sevinmiş yada üzülmüş kimin neyine ateş düştüğü yeri yakar derlerya o misal. Tekrar o 17 ve 12 knot yapan motor hakkında burada bir abimizin tabiriylen yazayım, vay be o ne biçim motormuş bea :D 1 link verecektim 2 link vereyim yazılanları okumaya gerek yok sadece verilere bakmak yeter ha birde meşhur benim tabirimlen yakıt cimrisi geyikleri oluyor hani falanca motor yakıt cimrisi misali onlarada bakmakta fayda var bakın o meşhur isimleri verilen yakıt cimrileri ne kadar yakıyor ? tam tersi en fazla yakan onlar ne işse.. http://www.valiant-boats.com/media/161986/010111_boote-test_vier_auf_einen_streich_low.pdf http://www.valiant-boats.com/media/161986/010111_boote-test_vier_auf_einen_streich_low.pdf

2. eseses kikiki

eseses kikiki Gökhan Tunalı

Baştan sona okudum Ufuk bey yakıtla ilgili bir de bu var.http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=28019&page=2 20. mesaj
    Yaklaşık 6 saatlik 3/4 gazda gezinti sonrası (kumburgaz) 5 lt. yakıt hala bitemedi.

Botun kalitesi hakkında konu sahibi açıklamasını yapmış.

...........................................................................

Saatte 2 lt tüketmişler 4500 d/d da 9,9 hp 340 botta iyi değer.

Tam gazda 4 zamanlılar çuvallamış Yamaha,Mercury 5800d/d da 3,6 lt/h tüketmiş, diğerleri 4,5lt/h

Botlarda faklı!!! 3.36-3.60cm 59-71 kg

Enleri 173-174 arası değişiyor boy ve ağırlık farkı da var. 9,9 da olsa direnci fazla motorun. 320 bota 6 Hp'den (27 km/h ile gidenler you tubada mevcut) daha fazla süratleri olması lazım haklısınız. Ancak ahım şahım bir hız farkı yok.2-3 km/h.

Eş dost doluşuruz diye büyük aldırdılar. Bana kalsa Yamaha 6hp 4t için bunu tercih ederdim.

http://www.marintekstore.com/?catId=4000045&gId=2674&pId=6391

3. denizbilimci

denizbilimci Hasan

Favori Kamış:
    Lineaeffe Extreme 4.40 ve Balzer Diabolo V, Cormoran Bullfighter 3.00 Spin
    Favori Makine:
    Shimano Titanos 5500 XSA ve Alivio 4000RB
    En İyi Avı:
    2,5 kg Torik
    Ben de bunu diyorum işte, botta en ideal yolcu sayısı 2'dir. 3 kişi ile balığa çıkmak sıkıntı olur. Gezinti amaçlı 4 kişiye kadar yolcu da alır, daha ne olsun 10 kişi binecek halimiz yok ya. O yüzden 8 hp yamaha motoruma 2.90'lık bir bot alacağım.

4. eseses kikiki

Şimdiden hayırlı olsun , ihtiyaçlar doğrultusunda hafif olanı seçmek lazım.:) Linktekinin tabanı 1800gr/cm2 yoğunluk denmiş, aslı 1100gr/cm2 yoğunlukta baktım şimdi.:)

Videodaki hız değerlerine bir bakın.

http://www.youtube.com/watch?v=YpDWX0XJvBY

5. hattusili

hattusili Muhittin APAK

Denizbilimci Hasan Mısır kardeşim ve tüm değerli forum üyeleri.Son teziniz benim de aklıma yattı.Dediğiniz gibi 2.90 da 3.20 de balık için 2 kişi,kıramayacağınız konuklarınız olursa sakin havada gezinti amaçlı 4 yetişkin+1 çocuk taşıyabiliyor.Bunun dışında 2.90 için azami motor 10 hp.Yani önerilen ideal 6 hp.Bu da benim motoruma daha denk düşüyor.Ayrıca benim 6 hp. makinem bahsettiğiniz gibi 3.20 de güç kaybı yaşayabilir ve kayma pozisyonuna geçmekte zorlanabilir.Bunun da dışında üşenmeyip şöyle bir hesap yaptım.2.90 bir botun iç oturum alanı yaklaşık 1.35 m2.../3.20 botun iç oturum alanı yaklaşık 1.5 m2.Bu da şu demek oluyor.3.20 bot 2.90 bottan 0.15 m2 yani yaklaşık bir laptop un kapladığı alan kadar fazla bir kullanım sağlıyor.Bu da küçük bir çocuğun oturacağı yer,ya da balık takımlarının organizerli çantası kadar bir yer.Tabi bu minimal ölçülerde bu da önemli bir alan,ama motor-bot verimliliği açısından 2.90 botu bizim için biraz daha alınabilir kılıyor.Bir arkadaşım deniz fakiri sevmez demişti.Bu çok doğru bir söz.Bu yüzden imkanlarımız ve kullanma amacımız ölçüsünde en iyiyi bulmaya çalışıyoruz.1-2 haftalık bir tatilde İstanbul'dan Ege'ye taşıyacağım ve %90 eşim ve kızımla toplam 3 kişi kullanabileceğim bir bot,motor kombinasyonu sanırım bu olacak.Tabii ki gönül 20 metrelik bir motoryatla, arkasında salınan 4 metrelik bir joker botla 40 hp.yamaha motoru istiyor.Kendi adıma yılın 3-4 ayını Ege ya da Akdenizde geçirecek imkanım olsaydı,botumu sürekli denizde tutar 3.80 oturma konsollu bir botla 20 hp.yamaha alırdım.Ama vazgeçemediğimiz bu güzel tutkuyu imkanlar ölçüsünde yaşamaya çalışıyoruz.Değerli tecrübeleri ve önerileriyle yardımcı olmaya çalışan tüm dostlara selam ve sevgiler.Rast gele.

6. hattusili

hattusili Muhittin APAK

Denizbilimci Hasan kardeşim.Eski forumlarda rastladım.bir dönem kardeşiniz 2.90 bot almış ve onu çok kez kullanmışsınız.Bununla ilgili çok kısa bir kaç şey soracaktım.Telefonunuzu yazabilir veya beni telefonla arayabilirmisiniz.0212-2455040 Dahili 165. Veya 0534 6304880(Avea) veya 0533 9673175(turkcell).Teşekkür ederim.Selamlar.

7. denizbilimci

denizbilimci Hasan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    2,5 kg Torik
    Merhaba Muhittin Bey, kardeşime ait 2.90 botu yıllarca kullandık. 2 kişi çok rahat ve konforlu. büyük botlara göre manevra kabiliyeti daha yüksek. Telefonumu özelden gönderirim, görüşmek üzere.

8. eseses kikiki

4-5-6 Hp 4 zamanlılar için şişme bot uzunluğu tavsiyesi 8-11ft olarak 11 ft (3.35) diye saptamışlar.

http://www.onlineoutboards.com/Choosing-an-Outboard.html

YASAL UYARI: Aşağıdaki bilgiler yalnızca bizce temsilcisi ve bir outboard hp seçmek için sadece güvenerek alınmamalıdır. Birçok faktör bir tekne performansını etkileyebilir ve tüm faktörler dikkate alınmalıdır. Faktörler gövde ağırlığı, yükü, kişi, gövde tasarım, şekil, malzeme, tekne koşulları ve uygulama içerir. En gövde minimum ve maksimum beygir rating var. Beygir gücü derecelendirme (yani, uzunluk eşit iki gövde 10 ve 25 hp maksimum derecelendirme olabilir) önemli ölçüde değişebilir. Tekne üreticisi tarafından dördüncü belirlenen limitler strictcly dikkat edilmelidir. Hp derecelendirme uyulmaması, yaralanma veya ölümle sonuçlanabilir tekne üreticisi tarafından dördüncü ayarlayın. En güncel ve doğru bilgi için tekne üreticisine başvurun.

9. hattusili

hattusili Muhittin APAK

Gökhan kardeşim.Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim.Tam öğrenmek istediğim aslında şu.6 hp 4 zamanlı yamaha ile daha küçük olduğu için H 2-3 kişi ile 290 botta mı nispeten daha hızlı gideriz,yoksa taşıma kapasitesi daha fazla olacağından suya daha az gömüleceğinden,sürtünme daha az olacağından 320 ile mi nispeten daha hızlı gideriz.Bizzat deneyimi veya teknik bilgisi olanlardan yardım rica ediyorum.Forumlarda her iki görüşte beyan edilmiş.Sevdiğimbir söz var.3 tane gerçek vardır.Senin gerçeğin,benim gerçeğim ve gerçeğin kendisi.En azından gerçeğin kendisine yakın olanı tespite çalışıyorum.Teşekkürler.Rast gele.

10. adventurer

adventurer umut yetişken

En İyi Avı:
    iki torba midye:)
    cevabı kısmen kendinizde vermişsiniz esasen.....botu yada tekneyi sudan kesip plane konumuna getirmek için hacmi mümkün olduğunca yaymak çok önemlidir. önceleride dile getirmiştim benim botum 310 fiber tabanlı ve motorum 15 bg 4 zamanlı, 4 mt fiber teknede 310 botumdan çok daha iyi sonuç verdi.....botun alt yapısıda çok önemli, omurga ne kadar az derinse bot o kadar hızlı plane e kalkar.....6 bg motor ile 3 kişi 290 botta tam anlamı ile gömülürsünüz.....esasen 320 dede plane e kalkamazsınız.....deplasman süratinde gidersiniz.....tek kişi ile kalkabilir, 2 kişi ile zorlar, belkide kalkarsınız.....gene kendimden bir örnek,pendik marina daki fuarda 13.5 bg 4 zamanlı hidea motoru 290 fiber tabanlı orca botta test ettim. ben, firma yetkilisi ve benim 2 minik (ikisi bir yetişkin ağırlığı etmez) plane e kalkamadık.....bot 350 olsa idi rahatça kalkardık.....sözün özü, halk deyimiyle botu koşturmak (plane e kaldırmak) için, gene halk deyimiyle botun (güdük kalmaması) lazım.....
    umarım yazdıklarım bir işe yarar, denizcekalın.....

11. hattusili

hattusili Muhittin APAK

Umut bey merhaba.Geçmiş forumlardan tüm yazılarınızı okudum.Özellikle teknos nickli Çağlar Bayur beyin(yazlıktan yan site komşunuz) 320 seamaster ve 6 hp suzukisiyle ilgili forumlarındaki katılımlarınızı yakınen takip ettim.Hatta Çağlar beyin soruma bir önerisi olur diye de bekledim.Eğer Çağlar beye çağrımı duyurma imkanınız varsa onun da fikrini dinlemek isterim.Sizin de fikriniz benim için çok değerliydi.Vakit ayırdığınız için teşekkür ederim.Başkaca önerileriniz olursa marka,ebat vb.dinlemek isterim.Selam ve sevgilerimle.Rast gele.

12. adventurer

adventurer umut yetişken

En İyi Avı:
    Çağlar Bey uzunca bir zamandır yok sitede evet. Çağlar Beyin 6hp Suzukisi ile plane süratinde seyirler yaptığına defalarca şahit oldum görebildiğim kadarı ile iki yetişkin bir bebek plane e kalkabildiler zaten maksimumuda bu olabilir-ki harici depo ve başka ekstra ağırlık aldıklarını sanmıyorum. esasen size hem rahat nakletmek hemde performans açısından şişme taban önerebilirdim ama kendim bizzat denemediğimden gönül rahatlığı ile tavsiye edemiyorum.....en son fuarda (Tüyap) nerdeyse tüm bot standlarını dolaştım ve şişme taban hakkında uzuuun uzun bilgi aldım.....üreticilerin dediğine göre ayağada kalkılabiliyor, açma yapmadan rahatlıklada kullanılabiliyor.....tek handikapı seyir esnasındaki hafif hareketlenmeler-ki bu fiber taban olmayan tüm botlarda var.....kağıt üzerinde mantıken en ama en mantıklısı şişme taban gibi gözüküyor, ama KAĞIT ÜSTÜNDE :) bir tane alıp kullanmış arkadaşımızın 10 dakikalık tecrübesi benim fuardaki saatler boyu yaptığım araştırmadan kat kat faydalı olabilir şu aşamada.....kendimde botun boyunu büyültmeyi amaçlıyorum benimde aklımda 350 şişme taban var.....arz ettiğim gibi arada muazzam bir kilo farkı var, vede buda hem performansa hemde nakliyata tabii hemde tüketime olumlu yönde yansıyor.....araştırmaya devam ediyorum, ulaştıkça yeni bilgileri paylaşacağım.....hepimize rastgele :)

13. adventurer

adventurer umut yetişken

En İyi Avı:
    son olarak eklemek istediğim, sitede sizin durumunuzu en iyi Çağlar Beyin kombinasyonu üzerinden kıyaslayabiliriz; Çağlar bey full şişme taban kullanmıyor, dolayısı ile şişme taban kullanma şansınız olabilirse Çağlar Beyin yakaladığı plane şartlarına sizin artı 20 kilo civarı farkla ulaşma şansınız olabilecek.....bu gerçekten önemli bir rakam.....

14. hattusili

hattusili Muhittin APAK

Umut kardeşim tekrar teşekkürler.Aslında bu işe ilk soyunduğumda amacım 270 şişme tabandı.Ancak 270 küçük kalması ve forumlardan takip ettiğim kadarıyla kullanıcıların bunu attan inip eşeğe binmeye benzetmeleri,bu tip şişme tabanlı air deck botların daha çok yelkenli arkasında metafora botu olarak kullanıldığının söylenmesi,kullanımında bıçak düşmesi,sigara değmesi gibi durumlara karşı daha fazla özen gösterilmesi gerektiği bilgileri bu seçeneği benim için ortadan kaldırdı.Bu arada joker,zodiac,quicksilver gibi botların air deck tabanları belki daha sağlıklı seçimler olabilir.Ama benim 6 hp.4 zamanlı yamaha motoru tercih etmemde ilk etken çevreye saygı,ardından benim için 26 kiloluk taşınabilirlik,benzin deposunun üzerinde oluşu,4 zamanlıların ciğerli ve uzun ömürlü oluş bilgileri.Kaldı ki 20 sene Marmara'nın Ege gibi temiz olduğu yıllarda 20 hp.mercury kullandık rahmetli babamla Heybeliada da.Ben içimden atamadığım deniz tutkusunu yazın 10-15 gün yaşayabileceğim en iyi asgari standardı tutturmak istiyorum.İnanın 3 ay Ege,Akdeniz 'de yazlama imkanım olsa 3.60 bir botla 20-25 yamaha yı Allah izin verirse düşünmeden alırdım.Biliyorsunuz bunların hırsızlığı da çok oluyormuş.Motoru tek elimle taşıyabileceğim.botumu biraz indirerek Toyota çift kabin kamyonetimin arkasında taşıyabileceğimNiyetim beni çok yormayacak ,neden daha büyüğünü veya daha küçüğünü almadım dedirtmeyecek orta karar ve doğru ölçüde bir kombinasyon oluşturmak.2.90ile 3.20 arasında kalışımda bu yüzden.Duvara dikilmiş 290 bile heyyula gibi duruyor.Satıcılar bile 320 sizi yorar 290 alın dediler.Bu yüzden siz sevgili dostların ebat ve marka önerileri benim için çok değerli.Yani bana şu anda 9.9 ile 25 hp.arasında bir motoru hediye de etseler almam,çünkü 10 gün için İstanbul'dan Bodrum'a ,Datça'ya veya Gökçeada'ya taşıyıp,her gün onu denizde de bırakamam,kaldığım eve otele veya pansiyona da taşıyamam.Bu yüzden seçimim motoru tatilimde hergün taşımak,emin bir yerse botu denizde bırakmak veya biraz indirip kamyonetimle onu da taşımak.Bu arada bot taşıma tekerleği de düşünüyorum ama aynayı delmek çok mantıklı mı bilmiyorum.Yazım uzun oldu.Dostlarla dertleşmek güzel.Selam ve sevgiler.Rast gele.

15. adventurer

adventurer umut yetişken

En İyi Avı:
    290 karada, heleki mağazanın önünde duvara dikili durumda gerçekten dev gibi.....bazen düşünürüm yahu teşhir ürünleri farklımı diye :) ama suya attığınız anda 320 bile ufak gelecek, inanın.....kendinizi olabildiğince zorlamanız nacizane tavsiyem, zira plane de gitmekle deplasmanda suya batık gitmek arasında inanın dağlar var.....botun aynasını delmek istemiyorsanız (yachtsman dignty wheel) denen marka teker alın,(takma yeri geniş ve düz) epoksi ile botun arkasına yapıştırın.....motorsuz olarak sürüklerseniz hiçbir sorun çıkmaz.....(ben motorlu hemde çok ağır motorlu denedim, ayrıca epoksiyi iyi uygulayamadım diye çıkmıştı) motorsuz olarak hiçbir zorluk yaşamadan pazar arabası gibi kolayca getirip götürürsünüz botunuzu.....290 ı normal şartlarda taşımaktan çook daha rahat.....
    sonuç olarak aklınız 290 da kaldı ise tabikide onunlada zevkli seyirler yapmanız olası.....ama inanın hız olarakta denizcilik olarakta 320 gibi olmayacaktır.....bu konuda nacizane bana güvenebileceğinizi hararetle belirtmek durumundayım, zira ben bu durumdan fazlası ile müzdarip oldum, artı defalarca bu şartları test ettim.....gereken uyarıyı zamanında yapmazsam kendimi suçlu hissederim.....ama doğal olarak en doğru tercih sizin, hangisi olursa olsun hayırlısı olsun, denz keyfini yaşatsın.....

16. adventurer

adventurer umut yetişken

En İyi Avı:
    birde hazır tesadüf denk gelmişken bende size önemli bir konu danışmak istiyorum :) bugün bun konuda bir başlıkta attım, yaza bir 4 çeker jeep alma niyetindeydim ama gerek vergiler gerekse tüketim elvermeyecek galiba.....1 haftadır Nissan Navaraların 4 çekerlilerini inceliyorum ve baya benimsedim, sizde sanırım Toyota Hilux kullanıyorsunuz. benim sorum, viyadüklerde yan rüzgarlar bu araçları çok etkiliyormu, birde yol tutuşu genelde ve virajlarda nasıl.....ve son olarakta tüketimleri nasıldır bu araçların.....bugüne kadar hep yol tipi araçlarım olduğundan biraz tedirginim.....
    bu konuda tecrübeleriniz bana olumlu yönde yol gösterecektir, şimdiden teşekkürler.....

17. eseses kikiki

Muhittin bey henüz kullanamadığım için kesin konuşmuyorum ben de merak içindeyim açıkçası ama bota göre değişmekle birlikte 3 yetişkini plane kaldırabilmesi için 3.20 botun ağırlığı - sürtünme alanı - eni - tüp bitiminin havaya kalkmaya yardımı gibi değişken etkileri vardır ve botuna göre değişir. Seamaster eni 155-160 cm olan bir bot 2,5 kişi plane gidebilirse, Neta 145 cm eninde ve bitiş tüpleri daha uzun ve yapısı kaldırma etkisi fazla olduğundan 3 kişi rahat plane geçer gibi geliyor , yaz gelse de denesek.:) Bir de motor etkisi var tabi suziki 137 cm3 yamaha 139 cm3 ve yeni üretim.

18. hattusili

hattusili Muhittin APAK

Segili Umut ve Gökhan önerileriniz için çok teşekkür ederim.Bu öneriler,kararı tam netleşmediyse bot seçme arifesindeki Hasan Mısır arkadaşımızın da işine yarayacaktır.Hasan kardeşim telefonunu özelden yazdıysan da bana ulaşmadı.Telefonunu hala bekliyorum.Neticede 6hp.motorla beklentilerim tabii ki çok fazla değil.Konuyu açarken de belirtmiştim.Kumsalda şemsiye altında oturup ayaklarım yanarak denize koşmak yerine eşim ve kızımla yakın çevredeki sakin koylara gitmek,iç çekerek baktığım küçük adacıklara ulaşmak,deniz üzerinde olmanın verdiği hazzı yaşayabilmek.Yoksa botla Bodrum'dan Datça'ya gitmek değil.Zaten 10 günlük tatilimizin 2 gününü günübirlik tekne gezisine ayırırken,imkanlar dahilinde hergün o iyot kokusunu ve rüzgarı hissetmek.Hatta şimdi kendime kızıyorum bunu neden 10 sene önce yapmadım diye ama her şey gibi bu da nasip.Hep istedim ama hep de gözümde büyümüştü.Defalarca ertelemiştim.10 gün için değmez diye kendimi kandırmıştım.Allah herkese sağlıkla,ağız tadıyla binip gezmeyi nasip etsin.Şu aşamada tek sorum şu olabilir.320 bota karar verdikten sonra Seamaster'ın eni 155 cm.,Orca'nın eni 170 cm.Gökhan'ın tezine göre aynı boydaki botlardan dar olanının daha iyi gideceği.Genişlik fazlalığı az da olsa sürate olumsuz etki etmekte.Bu konuda farklı görüş ve tavsiyesi olan arkadaşlarım varsa önerilerini dinlemek isterim.Zaten öneri de bulunan arkadaşların % 90 ı 320 yi önerdi.Bana da seyirci joker hakkımı tercih etmek düşüyor.Umarım kurma ve toplama açısından 290 ile 320 nin arasında çok fark yoktur.Zira 3 m.nin üzerine çıkınca işin zorlaştığını ifade edenler de var.Zaten Allah izin verirse gittiğim gün kurup,döneceğim gün toplayacağım için(lüzumu halinde kamyonetimle biraz indirerek taşıyabileceğimden)zorluk sadece 1 kez kurarken,1 kez toplarken yaşayacağım.Tekrar yardımcı olmaya çalışan herkese teşekkür ederim.Rast gele.

19. denizbilimci

denizbilimci Hasan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    2,5 kg Torik
    Umut Bey bot seçimi konusunda fikirleriniz bir hayli değişmiş. 4 sene önce savunduğunuz tezlerin tam tersini söylüyorsunuz. İnsanlar alırken imkanlarını zorlayıp en büyüğünü en güçlüsünü almaya çalışıyorlar. Hayatımızda kaç defa alıyoruz ki böyle şeyleri. Ama tam bu noktada yanılgıya düşüyorlar. Dünya kadar masraf edip aldıkları battal boy bot ve motorlar eziyete, işkenceye dönüşüyor ve zarar ziyan satmaya kalkışıyorlar. Bu noktada hala aynı fikirdeyim. 3mt bot ve 8HP'den sonrası angaryadır, en ideali 2.90-3.00 bot, 6-8hp motor kombinasyonudur.
    http://balikavi.net/forum/showpost.php?p=523890&postcount=18

20. adventurer

adventurer umut yetişken

En İyi Avı:
    o takım tamamı ile tek kişi düşünülerek.....asla va asla ikinci kişiyi bile bota almayarak düşünülmüştü :) o dönemler sitede en pratik vede hesaplı şekilde tek kişilik performansların tartışıldığı zamanlardı.....310 bota 25bg bile düşünülüyordu.....tamamı ile eğlence amaçlı değişik kombinasyonlar üretiliyordu.....ancak arkadaşımızın durumu farklı, en az ik kişi olacaklar.....bu şartlar altında 290 tavsiye edilemez benim kıstaslarıma göre.....artı arkadaşımızın motoruda 6bg, 4 zamanlı.....8bg iki zamanlı ile performans olarak kıyaslanamaz.....
    sözün özü, bana kalsa aile botu olarak 320 yi bile önermem....ancak konu 290 ile 320 arasında tercih olayı.....bu şartlar altında tercihim 320 yönünde olurdu, ki tavsiyemde o yönde oldu.....