Var Mı Sazan Gibisi...(20 Temmuz Sazan Avım)

Konu, 'İç sularımızdan (Tatlısu) Güncel Av Raporları' kısmında darkdream1977 tarafından paylaşıldı.

1. darkdream1977

darkdream1977

Favori Kamış:
    mantarlı - makinalı takım
    En İyi Avı:
    yayın 8 kg ( elle :) )
    Sevgili arkadaşlar,havaların bunalttığı bu günlerde biraz olsun sıkıntı ve stresi dağıtmak amacıyla 3 arkadaş( Vahit-Musa ve ben) 20 Temmuz Pazar günü bize yaklaşık 30 km uzaklıkta bulunan bir sulama göletine gitmeye karar verdik.

Özellikle tatlısu balıkçılığı yapan arkadaşlar yakından bilir,bazı göletler sadece gece balık verirken bizim gittiğimiz gölet gibi bazıları da sadece gündüz çat sıcakta verimlidir.
    Bu yüzden çok erken gitmek anlamsız olacağı için hareket saatimizi 07:00 olarak belirledik ve sabah motorsikletlerimize binerek ‘’Ya nasip’’ dedik, yola çıktık.

Yaklaşık yarım saatlik bir yolculuğun ardından göletimiz bizi tüm güzelliğiyle karşıladı.Öncedende birkaç kez gittiğim göletin 2007 yazında neredeyse kuruyacak olması beni derinden korkuturken Allah’a şükürler olsun bu yıl su seviyesi çok olmasada nispeten yüksek sayılır.
    Çok korktum dedim çünkü, çevremizde bulunan göl ve göletlerin (bunlara Yeşilırmak ve Sulama kanallarıda dahil) % 90’ı İsrail sazanı istilasına uğramış durumda.Ama bu gölette aynalı sazan,aynasız :) sazan,tatlısukefali ve sarı balıktan başka bir tür yok.
    Motorlarımızı göletin yanına park ettikten sonra malzemelerimizi yüklenerek avlanacağımız bölgeye gittik.

Takım olarak 0.30 misinalı mantarlı olta ve küspeli sazan takımı kullandık.
    ’’Bismillah’’ deyip oltalarımızı attık ve zillerimizi taktık.

Yem olarakta ekmekiçi ve benim ilk defa denediğim,mükemmelde sonuç aldığım bir tür hamur kullandık.Tuttuğumuz balıkların büyük bir çoğunluğu bu hamura geldi.Bu ‘’yüzyılın icadı ‘’olan hamurun tarifini başka bir başlıkta anlatacağım ve sizlerle paylaşacağım dostlar.

Bu arada oturacağım yerdeki bir taşı kaldırınca çok şirin bir akreple burun buruna geldik.Burcumda akrep olduğu için minik akrepcikle bir anda kaynaştık.Şaka bir yana ama arkadaşlar özellikle yılan,akrep ve keneye karşı uyanık olmak lazım.
    (İşte minik akrepciğin(3-4 cm kadar) yakından görünüşü.)

Çarşaf gibi olan gölette aralıklarla balık çekmeye başladık.Her ne kadar,zamanında aynı gölette bir arkadaşımın karbon kamışını tek hamlede 2 parça eden bir sazan yakalayamamış olsakta mantarlı olta keyfimizi bolca aldık.Üstelik bu göletin sazanları oldukça sert vuruşlar yapan ve parmak kadar da olsa mücadeleyi hiç bırakmayan bir yapıda olduğu için aldığımız zevk 2 katına çıktı.Nasıl balıklarsa,sadece bir kere vuruyor,veya o da yok.Direkt mantarı gömüp götürüyor.

Gün sonunda sıcaktan zencilere dönen 3 arkadaş bir çoğu limit altı olduğu için salınan 50 kadar sazan ve aynalı sazan tuttuk.Bunlardan sadece limit üstü olan 15 tanesini alıkoyduk.(Adambaşı 5 tane yeter,değil miJ )

(İşte ben ve en sevdiğim balık aynalısazan :D )

(Ekip arkadaşlarımda tabiki boş durmadılar)

Sabah 08:00 sularında başladığımız balık avını saat 18:00 gibi sona erdirerek eve döndük ve önümüzdeki Pazar gününün hayallerine daldıkJ.

Sıkılmadan bu av raporunu okuduğunuz için teşekkür ediyor ve herkese en az benim bu hafta yaşadığım kadar güzel bir balık avı diliyorum.
    Yukarda da belirttiğim gibi sazanlarda çok işe yarayan(veya nasibimiz boldu,onu bilmiyorum ama..)sazan hamurunun tarifini başka bir konuda vereceğim

2. Avciperdeci

Avciperdeci SeRDaR

Favori Kamış:
    El Oltası
    Selim güzel bir gün ve güzel bir av olmuş tebrikler arkadaşım, Ayrıca ufak olanları salarak gelecek avlarınızdan da verim alma şansınızı arttırmışsınız. İnşallah bir dahakine, yakalayıp saldığınız, ufak sazanlar sizlere iri sazanlar olarak geri dönerler.;)

3. korni

korni koral

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    55 kg trakya kıvırcığı
    selim tebrikler :) ellerine sağlık :)

4. darkdream1977

darkdream1977

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    İnşallah ama rahat bırakmak lazım ,birde suyun çok çekilmemesi lazım.
    Malum,su azalınca balıklar kabak gibi ortada kalıyor,tüfekle falan vuruyorlar...

5. CoNTRoLLeR

CoNTRoLLeR Bekir K.

Favori Kamış:
    Linea Effe OYSTER CAST 4.20 mt. SURF kamış ve 60 lık 4 bilyeli noname makina.
    En İyi Avı:
    Balıkavı.net
    Güzel bir gün ve güzel bir av geçirmişsiniz, balıklarda çok güzel. Tebrikler, umarım göletinizin suyu hiç eksik olmaz ve saldığınız balıkları büyüdüklerinde yakalarsınız..

6. ÇERİ

ÇERİ Murat YENİÇERİ

En İyi Avı:
    95 CM TURNA (6 KG)
    Gerçekten güzel av olmuş,ellerinize sağlık.Paylaştığın için teşekkürler Selim kardeş.Daha iyi avlara RASTGELE...

7. kovboy

kovboy MESUT

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    89cm turna 4,350kg
    güzel av tebrikler

8. tarcan

tarcan ...

Favori Kamış:
    .
    Favori Makine:
    .
    En İyi Avı:
    Kefal 325 gram
    Hamurun tarifini sabırsızlıkla bekliyorum

Teşekkürler.Tebrikler.

9. almanci

almanci

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Pullu sazan-13 kilo-83cm
    Herkeze Merhabalar.Cok zefkli bir balik avi gecirmissiniz.Balik avlandiginiz yer güzel bir yere benziyor, sansta sizden yanaymis ,sizleri tebrik ederim sansiniz bol olsun ...RASGELE::Yücel

10. darkdream1977

darkdream1977

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
  11. Dalgıç837

Dalgıç837 Ergiz Esen

Favori Kamış:
    Sportex SeaStar 2,70 80-100 atarlı
    Favori Makine:
    Penn Sargus 3000
    En İyi Avı:
    Sudak 92 cm 8,5 kg
    Elinize sağlık, hamurun tarifini okudum süper olmuş. Biraz peynir suyu katıp yumurtayı boşverirseniz ideal yemleme yemi olur, yumurtayla da tam olta yemi kıvamına gelir bence.

Rasgele

12. summerset

summerset Barıs Tufan

Favori Kamış:
    lineaeffe fishing ferrari extreme 2000 surf kamış ; tubertini gorilla surf makine
    En İyi Avı:
    50 cm kofana ;2 kg kalkan
    doğayla içiçe güzel bi avgünü olmuş yakladığınız balıklarda çok güzel hergittiğiniz avın böyle güzel olması dileğiyle....

13. darkdream1977

darkdream1977

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Aminnnnn...
    Allah göllerimizi ve ırmaklarımızı bize bağışlasın...

14. Conqueror

Conqueror Ahmet Fatih Eryılmaz

Favori Kamış:
    Silstar at makara 50 lik , Silstar Bx makara 50 lik ,Silstar 2,70 m iki adet kamış
    En İyi Avı:
    100 gr israil sazanı
    Ellerinize sağlık güzel bir av olmuş tebrikler

15. avcı22

avcı22 Mesut Turan

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    yayın 3.4 kilo
    İşyerindeyim.Sabah sabah iştahımı kabarttınız.Ben malzemelerimi hazırlayayım.

16. themad2

themad2 Serdar

Güzel av ama bana bazıları ufak gibi geldi:)

17. darkdream1977

darkdream1977

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Evet bazıları ufaktı .
    Ufakları saldık ama bazıları solungaç gibi yerlerden ölümcül yaralar almıştı.
    Ufak balık büyüğe göre daha meraklı oluyor ya ondan olsagerek.
    2-3 tanede minik vardı,o da bizim balkonun kadrolu sokak kedisine nasip oldu.

18. estergon44

estergon44 fatih

Favori Kamış:
    kamış olta
    En İyi Avı:
    4.6 kg aynalı sazan
    ellerinize sağlık zevkli bir av geçirmişsiniz.göletlerin kuruması hepimizin en büyük sıkıntısı.ne yalan söyliim imrenmedim desem yalan olur.turhal yolumun üzeri bakarsın geçerken karşılaşırız ve tabi kabul edersen beraber avlanırız.karışımını deneyeceğim.eğer verim alırsam paylaşırım..malatyadan selamlar...

19. gülbaharlar

gülbaharlar gulbaharlar

Favori Kamış:
    el oltası, kamış
    En İyi Avı:
    13 kilo aynalı sazan
    tebrikler güzel bir av olmuş ellerinize sağlık

20. solakali79

solakali79

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı: