Yurtdışı Alışveriş, eBay - Aliexpress - PTT - Gümrük - Cabelas - Paypal vs.

Konu, 'Genel Konular' kısmında jigging tarafından paylaşıldı.

1. uccrow

uccrow Ugur Can

Favori Kamış:
    daiwa sam fisher procaster 2.70 m
    En İyi Avı:
    turna 95 cm
    Güle güle kullan Caner. Sadece birileri görür de sorun olur mu diye yazdim. Kanuna uygunsa hic sorun yok. Iyi niyetimi biliyorsun :)

2. jigging

jigging Caner

Favori Kamış:
    Penn spinfisher surf & Lineaeffe sorrento & Lucky Craft ESG II
    Favori Makine:
    Penn Surfmaster 750 & Shimano Ultegra XTB & Exage 4000fa & shimano twinpower 4000xg
    En İyi Avı:
    seni meraklı, hadi ordan... nazar değdireceksin..
    Teşekkür ederim abi :)

Elbette, tabiki biliyorum...

Şöyle açıklayayım, risk hayatın her alanında vardır... karşıdan karşıya geçerken bile bir arabanın size çarpması riski vardır, siz ne kadar dikkatli olsanızda karşıdaki o kadar olmayabilir....

Sonuçta atıyorum TR de 500TL olan malı, 200TL gibi bir rakama alıyorsunuz...

Bu bireysel gümrük işide tamamiyle niyet ve insiyatife bağlıdır.

O an canı sıkkındır (bu gerçekten var), yine bu adam bir sürü şey almış der ve gümrüklüdür damgasını pakete vurur....

Benim böyle çok paketim oldu (balıkçılık malzemelerinde hiç olmadı) ama gümrüğe gittiğimde kısa bir açıklamayla, iletişim diyorum ya her zaman basa basa..... herşey çözülüyor, gümrükten muaftır damgası vuruyor ve alıyorsunuz paketi... son 2 senedir gittiğim olmadı gümrüğe, direk eve geliyor ne alırsam...

Yarın toplu iğne alırsınız afedersiniz gümrüklüdür damgası olur.............. bu nasıl iş, adam televizyonu sokuyor gümrüksüz bizim toplu iğne takılmış?

Türkiye'de yaşıyoruz, insanları tanıyoruz, bu işlerin nasıl yürüdüğünü TR'de yaşayan herkes az çok bilir.... ağlamayan bebeğe emzik vermezler ;)

3. Sven

Sven Ali Yiğit Özkan

En İyi Avı:
    5710gr Levrek(ve hala canlı)
    Arkadaşlar bilmiyorum dikkat ettinizmi ama en çok gümrüğe takılan kargo şirketi UPS. Ayda ortalama 700-1000 dolar arası bir alışverişim olur tek seferde(Bunlar balıkçılık malzemesi değildir. Kitap siperişidir) FedEx de her seferinde tıkır tıkır geldi kargolarım. Fakat UPS te 200 doları aştığım an direk gümrüğe takılıyor. Biraz araştırma yaptığımda FedEx in gümrükte kargoları kişisel haklara saygı bakımından alı konulmasına izin verilmediği ve çokta kurcalatmadığı bilgisine ulaştım. Doğrumudr bilemem ama ben yinede UPS ten uzak durmanızı tavsiye ederim pahada ağır şeyler alıyorsanız.

4. BiG_mAsTeR

BiG_mAsTeR Mustafa

Favori Kamış:
    Lineaeffe S-Flex 4.50
    Favori Makine:
    Okuma Spector
    Bende tam tersini düşünüyorum. Yurt dışından daha önce balıkçılık malzemesi almadım fakat USA dan sürekli supplement siparişi veriyorum(Kendi kullanımım için getirtiyorum). Fedex in kargo ücretleri daha ucuz olmasına rağmen ben UPS ile getirtiyorum ürünlerimi. Fedex le ne zaman siparş versem ürünlerim gümrükte takılıyor.

5. Sven

Sven Ali Yiğit Özkan

En İyi Avı:
    Çok ilginç bir durum:) Daha derinlemesine araştırmak lazım bu durumda. Çünkü gümrük için ödediğim paralar yürüyüşümü değiştirmeye başladı:D Bu arada ilgi alanlarında body building yada fitness var sanırım:)

6. BiG_mAsTeR

BiG_mAsTeR Mustafa

Favori Kamış:
    Lineaeffe S-Flex 4.50
    Favori Makine:
    Okuma Spector
    Evet supplementlere yatırdıgım parayı yeseydım 200KG olurdum :D

7. jigging

jigging Caner

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Penn Surfmaster 750 & Shimano Ultegra XTB & Exage 4000fa & shimano twinpower 4000xg
    En İyi Avı:
    Sevgili Yiğit... bir UPS var bir de USPS..

İkisi farklı şirketler..

Örn UPS özel kargo şirketidir.

USPS ise amerika devlet kargosudur..

USPS ile gönderilenleri, Türkiyede PTT dağıtımını yapar evlere.

UPS ise kendi şirketinin araçları ile yapar.

Evet bu arada katılıyorum, UPS en acımazsız kargo şirketidir.

Onun yerine fedex (çokta iyimser olduğu söylenmez) veya DHL ( bu konuda 1 numaradır, kullanıcı dostudur)

8. BiG_mAsTeR

BiG_mAsTeR Mustafa

Favori Kamış:
    Lineaeffe S-Flex 4.50
    Favori Makine:
    Okuma Spector
    USPS bağzı şirketlerde Air Mail olarakta geçiyor. Fiyat olarak çok uygun fakat takip numarası olmadığı için şu ana kadar hiç güvenipte ürün alamadım. 1-2 hafta içinde teslim ediliyormuş ürünler. Fakat bikaç arkadaşımın aldığı ürünler 1 aydan fazla sürede gelmişti. Acaba USPS de ürünü kaybolan arkadaşlar varmı?

9. jigging

jigging Caner

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Sevgili Mustafa...

USPS bir sürü servisi var, bu USPS sadece ad.

Bizim yurtdışı alışverişlerde sürekli kullandığımız ve gördüğümüz bazı servisler şunlar:

_USPS First Class International
    _USPS Priority Mail International
    _USPS Express Mail International

First class takip edilemez. Kaybolma riski en büyük servistir. En ucuzdur. Kargo değişken 20 gündede gelebilir 30 gündede... benim bir arkadaşa 65 gün günde geldi.. sebebi ise uçakta boşta kalan vagon varsa onla yollanıyor. Sıra gelene kadar böyle bekliyor paketiniz. Sigortasızdır.

Priority 15-20 günde ulaşır, kayıtlıdır, takip edilebilir. Kaybolma riski yok denecek kadar azdır. Sigorta ücreti 3 dolar kadardır.

Express ise 10 günde ulaşıyor normalde, 15 güne aksadığıda olur, en hızlılardandır. Takip edilebilir ve genellikle sigortalıdır.

10. balikoltasi

balikoltasi Birol

Takip numarası olmayan ürünlerde kaybolma olaylarına arasıra rastlanıyor. Örneğin Amerikadan takip numarasız aldığım 10 ürün varsa 2 ürün kaybolmuştur.
    Japonyadan ise şuana kadar takip numarasız 1 ürün aldım, o da kayboldu yolda.

11. Sven

Sven Ali Yiğit Özkan

En İyi Avı:
    Mustafa hangi markanın hangi ürünlerini alıyosun çok merak ettim:) Bende 2000 lerin başında optimumlara falan deli para dökerdim a-baydan falan ama şimdi aradığım herşeyi buluyorum burda:)

12. BiG_mAsTeR

BiG_mAsTeR Mustafa

Favori Kamış:
    Lineaeffe S-Flex 4.50
    Favori Makine:
    Okuma Spector
    Aradığın herşeyi bulsanda fiyat olarak yurt dışındakinin çok üzerinde. bende genelde optimum whey kullanıyorum twinlab likit amino animal pak gaspari nin bikaç ürünü sayamıyacağım çok fazla şey :D fakat bende daha önce ebaydan hiçbir ürün getirtmedim. Konu supplement olunca insan güvenemiyor.

13. Sven

Sven Ali Yiğit Özkan

En İyi Avı:
    Optimum artık disbiritör aracılığıyla Türkiye'de biliyorsun değilmi. Gerçi satıcılar müşteri potansiyeli olduğu için fiyatlarda çok da inmediler ama bilgin olsun direk disbirratörle bağlantı kurabilirsen ülkemiz piyasasının 3 te 1 fiyatından alabilirsin. Bunun dışında Animal serisini hiç sevmemişmdir. Spor hayatım boyunca bana testo seviyesini yükseltmeyi vaad edenler yerine direk testo kürlerini hep tercih etmişimdir:D Ama sen sakın yapma, doping kötüdür:D

14. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Caner
    Malum senelerdir ilk öncelere Ebay 2.el siteleriyle sonradan direkt muhatap olarak birçok ürün meraklılarınca yurdumuza sokulmuştur.
    Belki bu durum aşırı kar haddi nedeniyle çalışan bazı firmaları insaflı olmaya sevk etmiştir...
    Ancak bilinmelidirki firma sahipleride boş durmamakta,bu konuda girişimlerde bulunmaktadırlar.Onlara göre elbet bu şekil ticaret veya edinme haksızdır ve kendilerine zarar vermektedir.
    BUrada bence esas olan yurdumun hakiki amatörlerinin,yabancıların sahip olabildikleri hemen her türlü ekipmana sahip olmayı çoktan hak ettikleridir.
    Ama böylesine büyük bir forumda konunun ele alınması gözden kaçmıyabilir ve senelerdir Türk Balıkcısını kalitesisiz uzak doğu mallarıyla perişan etmeye alışmış bazı firmaların ekmeğine yağ sürebilir.
    Konunun genişce afişe olmasının bu yönden tehlikesi olacaktır.Yetkili Bakanlığın tedbir alması her an vukuu bulabilir.
    Bence bu konunun hemen ortadan kaldırılmasında fayda vardır.
    Sevgiler

15. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Vedat abi,kabile devleti degiliz cok sükür,iki üc kisinin istemesi ile kanun degisecek degildir herhalde,ben caner arkadasimizin bu acmis oldugu konuyu sonuna kadar destekliyorum ve sabitlenmesini istiyorum...

16. E_39

E_39 Erkan ARSLAN

Favori Kamış:
    LINEAEFFE S-CURVE 4,20 M
    Favori Makine:
    Shimano Titanos Power Aero GT 6000 + Okuma Blue Hawk
    En İyi Avı:
    Lepistes

Bu tip söylemler bir çok kez bu manada dillendirildi. Sevgili Vedat abi sizi tenzih ederek belirtmek isterim ki bu tip "Onlara göre elbet bu şekil ticaret veya edinme haksızdır ve kendilerine zarar vermektedir." söylemlerin perde arkasında genelde satıcı kuruluşlarının netteki temsilcileri olmakta. 8 senedir gerek net ortamının olanaklarınca gerek çalıştığım işin gereği bir çok alışveriş yapan biri olarak bu hakkın iptal edileceğinide sanmıyorum daha doğrusu bu çok kişinin alışveriş yapıyor olacağı ile ilgili bir durum olmadığı gerçeği var ortada ki, bunun yanında Türkiye Cumhuriyeti kabile devleti değildir. Ve bu tip konu kaldırımlarında ticaret erbablarının fahiş fiyatlardan kazandıklarına kazanmaya devam edicekleride unutulmamalıdır. Ve emin olun devlet bu rakamsal oranları boşuna koymamıştır...;) ;) Bilmem anlatabildim mi..;) ;)

Son düzenleme: 6 Haziran 2010
  17. jigging

jigging Caner

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Sevgili Vedat Abi,

Konuya katılımın için teşekkür ederim. Senin bizden fazla hayat tecrüben var, sana saygımız sonsuz.. bu yüzden yazacaklarımı kesinlikle şahsına yazılmış değil de, tüm forumdaki arkadaşlara bilgilendirme amaçlı yazdığımı bilmeni isterim.

Internette, günde onlarca bu şekilde paket getirtip, ilan edenler var. Bu getirtilen ürünler, ülkemizdede mevcut olan ve iki katı fiyatına satılan bilindik marka ürünler........... fotoğraf makinesinden tutunda, televizyona, laptop bilgisayara, saat, giyim aklınıza ne gelirse her türlü kategoride ürün getirtenler var.

Yıllardır bu şekilde bu devam etmekte, hatta dün bir arkadaşa yazdım biraz kızgın şekilde, sadece size ileteceğim bir internet adresinde insanların getirttiği ürünleri görseniz, bırakın dumur olmayı, bu firmalar nasıl batmıyor? diye kendinize sorarsınız.

Size bir hikaye anlatayım, bundan 2 yıl evvel, bir arkadaşla Sony bayisine girdik, DSLR a200 mü neydi tam hatırlamıyorum şimdi modelini, fiyat sorduk, tanıdık bir bayii....2000 küsür + KDV fiyat çekti... Biz sonra aynı ürünü yurtdışından baktık.. oda ne? fiyat 300 dolar gibi bir rakam kargo dahil 380 dolara özel kargo şirketiyle 4 günde eve teslimat yapılacak..

Sony bayisine açtık dedik ki, yurtdışında bu fiyat, sizde bu fiyat ne iş? eh dedi bizde vergi var.. dedik onlarda yok mu? eh dedi bizde çalışanlar var, dedik onlarda yok mu? eh dedi bizde suyu var, sigortası, elektiriği var, dedik onlarda yok mu? adam dedi telde siz gelin görüşelim bi..

Ok gittik, dedik böyle böyle, yok dedi taksit yaparız şöyle yaparız, biz peşinciyiz dedik felan gene fiyat düşmedi.... taş çatlasın 100-200TL düşmüştür... ne işimize yarar ki..

Adamda dedi siz o yurtdışından alacağınız ürünü sokamazsınız ülkeye, gümrüğe takılır, satın aldığınız fiyatın iki katı vergi ödersiniz....

Bende tam aksini savundum, beş kuruş vergi ödemez ve paşa paşa getirtirim, hatta gelip sanada gösteririm kargo paketi açılmamış şekilde..

İyi dedi sony bayisinin sahibi... siz o cihazı dükkanıma kadar getirtin dedi, ben yapacağımı bilirim...

Neyse biz siparişi verdik, 6'ncı gün DHL kapıya getirdi kargoyu. Paketi açmadan adamın yanına gittik, adam şaşırdı, bu nasıl olur diye...

Hemen yanımızda, bağlı olduğu Sony distribütörlüğünü telefonla aradı, olanları anlattı ve müdehale edilmesini, sony ürünlerinin ülkeye sokulmasının yasaklanması için girişim yapılmasını istediğini söyledi.

Sonra biraz konuştular, telefonu kapattı. Dedik ne oldu? Sony distribütörlüğü aynen şunu demiş; bir çok marka zaten artık farklı kişilerlece ithal edilebildiği için yapılabilecek herhangi bir şey olmadığını söylemişler.

Sony gibi dev bir marka, buna müdehale edemiyorsa, kim edebilir ? hiç kimse... çünkü edemez, böyle bir hakkı devlet kimseye vermiyor.

Biz balıkçılık malzemelerini burada getirtenler olarak endişe etmemiz gereken bir husus yoktur, günde yüzlerce hatta binlerce paketin gümrüksüz bu şekilde geçtiğini düşünürsek, bizimkisi yanında devede kulak kalıyor.

Birde şunu eklemek isterim, en basitinden demişsiniz ya tamamiyle yasaklanabilir diye, böyle bir şey olursa hiç kimse yurtdışından, gurbetteki ailesine, dostlarına, sevdiklerine hediye yollayamaz, bu da düpe düz insan haklarına tecavüz olur, kimse bu hakkı biz vatandaşların elinden alamaz. Almaya kalkanada açılacak davaların haddi hesabı olmaz.

Ben şahsen bu açtığım konunun arkasındayım, ben bilgiyi veririm, yazarım, paylaşırım, ürün getirtirim, isteyen değerlendirir, istemeyen değerlendirmez.

Ha forumun yapısına uygun olmayan içerik varsa yönetici arkadaşlar müdehale ederler zaten, böyle birşey olursada boynum kıldan incedir.

Sevgiler........................

18. jigging

jigging Caner

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Pardon ben burayı atlamışım....

Sitede zaten ticaret yapmak yasak, biz ticaret yapmıyoruz ki..

Biz yurtdışından ürün alıyoruz ve aldığımız ürünleri burada paylaşıyoruz, sadece balık malzemeleri ürünlerini...

Sitede ülkemiz sınırları içindede malzeme alıp, paylaşan arkadaşlarımz var..

Bizim tek farkımız yurtdışından aldıklarımızı tek bir başlık altında toplamak, bu sayede hangi satıcıdan neler alınabilir, hangi satıcılar güvenilir ve mal yolluyor bunu paylaşıma dökmek ki bunun ülkemiz içindeki alışveriş siteleri için de oluşturulmuş olan başka bir konu hali hazırda mevcut, oraya alışveriş tecrübelerinide yazanlar oluyor sitedeki arkadaşlarımız..

Onlara haksızlıksa, devletin bana vermiş olduğu imkanıda değerlendirememek, bunu insanlarla paylaşamamak da bana yapılan bir haksızlık olacaktır.

Cevat abi sitemizde aktif bulunan hem bu işin ticaretiyle uğraşan, hem de hobisi balık avı olan bir abimiz... kendiside, bizim yurtdışından getirttiğimiz ürünlerin kendilerine hiç bir şekilde zarar ve etki etmediğini geçtiğimiz günlerde söylemişti diye hatırlıyorum.

Niye etsin ki.. alt tarafı getirtiğimiz bir kamış ve makina, sanki alınacak başka ürün yok mu... hiç kimsenin 1 kilo yurtdışından kurşun siparişi verdiğini düşünmüyorum..

Eğer konu bu yönden ele alınacaksa;

Distribütör ve bayiler bundan çok etkileniyorsa, insanların yurtdışından malzeme almaya yöneltecek şekilde fiyatlara bindirim yapmasınlar. Böylece kimse yurtdışından alışveriş yapmayı tercih etmez ben dahil olmak üzere... Tabiki banane isteyen istediği fiyata satar ama alternatif sunanlara da karışmasınlar o zaman.. madem zarar veriyor. Kaldı ki ben zorla yurtdışından alışveriş yapın diye insanları zorlamıyorum, ne haddime....

Benim açtığım bu konu firmalara zarar veriyor madem, tamam kaldıralım konuyu peki başka platformlarda 1000-2000 dolarlık değeri olan elektronik cihazları getirten kişiler firmalara zarar vermiş olmuyor mu? nihayetinde bu ürünlerde ülkemizde satılıyor... kaldı ki bu elektronik ürünlerde o kadar ciddi rekabet varki, bizim balıkçılık sektörü ne ki... toplasan üç beş tane ithalatçı var, diğer kategoriler öyle mi.. binleri buluyor neredeyse...

Biz bu konuyu kaldırarak, başımızı kuma gömüp, başka platformlarda olanları bitenleri görmezden gelmiş oluyoruz.

Dediğim gibi çok rahatsız ediyorsa kaldırılabilir açtığım konular, ben bu da bir kültürdür nihayetinde diye bilmeyen insanlara yol göstermek için açmıştım.

19. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Selim
    Mesajımdaki en önemli nokta,yurdumun balıkcısınında yabancıların kaliteli mallarından edinmesine hakları olduğu noktasıdır.
    Şahsen ben onlarca kere arkadaşlarım vasıtasıyla,dünya balıkcılık piyasında boy gösteren işime yarar herşeyi bahsedilen yolla getirttim.Yani bu şekil benim için muteberdir.
    Ben bazı büyük ithalatcıların aksi yöndeki çabalarının sonucunda zaman içersinde gümrüksüz giren meblağın yüksek olması durumunda bazı tedbirlerin alınabilmesi olanağından bahsettim.
    Lütfen beni yanlış anlamayınız.
    Sevgiler

20. modena

modena

bu konu son derece faydalı bir konudur ve kanunlarımız ülkemiz vatandaşlarına bu konu da hak tanımaktadır...bence de böyle olması süperdir...harikadır...amatör balıkçının her kuruşunu insanların bütün iyi niyetini sömürerek caebinden almayı kendine hak görmüş satıcılar ve onların destekçileri için bu konu bir uyarı niteliğindedir...bu vesile ile caneri tekrar dan canı yürekten kutluyorum...caner harika bir iş yaptın ellerin dert görmesin abisi...ülkemizin samimi amatör balıkçıları senin bu çabanı çok takdir etmektedir...bölgemde bu konudan yardım alarak verilen sparişler artmıştır...sayın vedat abayoğlu üstadın dediği gibi ülkemiz amatör balıkçılarıda en iyiyi en makul fiyata kullanma hakkına sonuna kadar sahiptir...