Yurtdışı Alışveriş, eBay - Aliexpress - PTT - Gümrük - Cabelas - Paypal vs.

Konu, 'Genel Konular' kısmında jigging tarafından paylaşıldı.

1. balikoltasi

balikoltasi Birol

Rica ederim ...

2. tarcan

tarcan ...

Favori Kamış:
    .
    Favori Makine:
    .
    En İyi Avı:
    Kefal 325 gram
    Buradan alıntıdır.Haber içindeki Her türlü tasarruf aşağıdaki link sahibindedir.Bilgi paylaşmak amacı ile buraya konmuştur.
    http://ekonomi.haberturk.com/makro-ekonomi/haber/524724-gumruksuz-urun-cenneti-internet

Arkadaşlar Konu ile alakalı olduğu için buraya ekledim.

Gümrüksüz ürün cenneti: İnternet

Gümrüksüz ürün cenneti: İnternet
    Yabancı e-ticaret siteleri uyanıklığa başladı
    18 Haziran 2010 Cuma, 12:39:35
    Yabancı e-ticaret sitelerinden yapılan 150 avrodan ucuz alışverişlerde gümrük vergisi alınmadığını bilen bazı sitelerin, siparişlerini ikiye bölerek Türkiye'ye ulaştırdığı kaydedildi.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) İstanbul Ticaret Gazetesi'nin 21 Haziran 2010 tarihinde yayınlanacak sayısında yer alacak haberde, bu yüzden hem devletin vergi kaybına uğradığı, hem de firmaların haksız rekabet yaşadığı belirtiliyor.

Haberde, bu sitelerin bununla yetinmeyip mevcut faturaları da olması gerekenin 10'da 1'ine düşürdükleri yönünde çok sayıda iddia bulunduğu, piyasa değeri 1.000 dolar civarında olan bir bilgisayarın, faturada 97 dolar olarak gösterilebildiğine dikkat çekiliyor.

İTO Kozmetik Meslek Komitesi ve Meclis Üyesi Murat Erkul, haberde yer alan açıklamasında, Türkiye'ye sadece kozmetik sektöründe yılda 100 milyon dolar civarında ürün girişi gerçekleştiğini belirterek, şunları kaydetti:

''Yurt dışından getirilen bir ürün eğer 150 avronun üzerindeyse bu ürünlerden ülkeye girişte yüzde 40 gümrük vergisi alınması gerekirken, faturada küçük bir değişiklik yapılıyor ve devletin gümrük vergisi alması engelleniyor. Zaten kozmetik ve ilaç satın alırken, ürünler Sağlık Bakanlığı onaylı olmalı ama internet üzerinden yapılan satışlar Bakanlığın denetimine tabi tutulamıyor. Devlet de milyonlarca dolar vergi kaybına uğrayabiliyor. Ürünün alıcıları ve satıcıları da bir nevi kaçakçılık yapmış oluyor.''

Şu anda internet üzerinden istenilen ürünlerin adrese teslim satın alınabildiğini ifade eden Erkul, ''Yeter ki, faturayı düşük gösterin. Yine çok yakından tanık olduğum bir alışverişte piyasa değeri bin 500 dolar olan bir ürün faturada 86 dolar olarak gösteriliyor'' dedi.

İTO Kozmetik Meslek Komitesi Başkanı ve Meclis Üyesi Turhan Şahinoğlu da acilen tüm yetkililerin önlem alması gerektiğini belirterek, haksız rekabet doğduğunu, yüzde 40 vergi ödemeyen bir e-ticaret sitesi ile şirketlerin rekabet edebilmesinin mümkün olmadığını kaydetti.

Şahinoğlu, ''Bazı sitelerin kapanmasında acil önlem alan ilgililer, bu konu hakkında da çok daha acil önlem almalı. Gerekli müracaatları yaptık ama yeterli düzeyde feryadımız duyulmuyor. Maalesef biz bu tarzdaki internet sitelerinin var olan ticari hacimlerini ölçemiyoruz ama tahminimize göre sektörümüzde yıllık 100 milyon dolar ticaret söz konusu'' dedi.

GÜMRÜKLERDE RİSK ANALİZİ UYGULAMASI
    İTO Gümrük Müşavirleri Meslek Komitesi Meclis Üyeleri Esen Yağcı ve Bülent Onaran ise haberde yer alan açıklamasında, zaman zaman hızlı kargo gönderilerinin içerisinde, ticari nitelikteki eşyaların da bulunduğunun müşahede edildiğini belirterek, bu tür eşyaların ülkeye girişi ilgili mevzuat hükümlerine uygun olarak tüm gerekli izin, onay ve belgelerin (Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı kontrol belgeleri, Türk Telekom izin belgeleri, TSE onay belgesi gibi) bir araya getirilmesiyle mümkün olduğundan hızlı kargo gönderilerinde bu hususların dikkate alınmasının çok yararlı olacağına dikkat çekerek, şuları belirtiyor:

''Yeni düzenlemeyle hızlı kargo acenteliği yapan firmaların, hızlı kargo gönderilerinin tasnif ve beyanlarını yaparken azami dikkati göstermeleri zorunluluk halini almıştır. Mesleki açıdan değerlendirdiğimizde, bu operatörlerin yetkilerini kullanırken ve beyanda bulunurken ilgili gümrük idarelerine vekaletname ibraz etmemeleri çelişki yaratmaktadır. Bu da 100 yıllık meslek grubu olan gümrük müşavirleri açısından haksız rekabet yaratmaktadır.''

İstanbul Gümrükler Başmüdürlüğü yetkilileri de nihai tüketicileri bu yöntemi kullanan kişileri Alo 136 Gümrük Muhafaza Kaçak İhbar Hattı'na bildirmeye çağırırken bu tür yöntemlerle mücadele için yoğun bir çalışmaları olduğunu, risk analizi uygulamasına geçildiğinde, engelleme yönünde başarı şansının şüphesiz artacağını, risk analizinde ister eşya grupları, ister gönderici, isterse de ülke ve tüketici bazında inceleme yapılacağını, manuel kontrol yerine bilgisayar ortamında takip, denetimin etkisini artıracağını vurguladı.

İTO Bilgisayar Yazılım ve Büro Makinaları Meslek Komitesi Meclis Üyesi Zafer İpekçi de tek çözümün, cezaların artırılması olduğunu, o zaman düşük fiyatlı fatura gösterilemeyeceğini kaydetti.

İTO Taşımacılık ve Lojistik Hizmetler Meslek Komitesi Meclis Üyesi Kamil Turgut Erkeskin ise emniyet ve güvenlik önlemlerine yönelik yapılan yeniliklerin, özellikle lojistik hizmet üreticileri için bir takım yeni uygulamalar getirdiğini ifade ederek, ''1 Ocak 2011'de başlaması beklenen uygulama ile tüm taşıma tiplerinde, malların Türk gümrüklerine varmasından önce beyanının söz konusu olacağını ve risk analizine tabi tutulacak. Bu yeni uygulamanın başarı ile yürütülebilmesi için ilgili gümrük birimleri ile çalışmalar yapılıyor'' dedi.

AA

3. jigging

jigging Caner

Favori Kamış:
    Penn spinfisher surf & Lineaeffe sorrento & Lucky Craft ESG II
    Favori Makine:
    Penn Surfmaster 750 & Shimano Ultegra XTB & Exage 4000fa & shimano twinpower 4000xg
    En İyi Avı:
    seni meraklı, hadi ordan... nazar değdireceksin..
    Abi haber için teşekkürler.

Keşke başarabilselerde, bu işi ticaret haline sokanların tekerlerine çomak sokulsa.. Haberdeki önerilere baktığımda, hepsini halledilmiş varsayalım; yine bir sürü suistimal yapılabilecek bir durum söz konusu... bu yüzden bu tür seçenekler ticaretini yapanları engelleyemeyecektir. Pastadan o kadar çok pay alan var ki, bu kişilerin çabalarıyla halledilebilecek bir durum değil.

Konu, bizle alakalı değil aslında.. hedef bu işi ticarete dökenler için...

Ancak 10 seneden fazladır böyle haberler yapılır, bir halt yapabildiklerinide görmedim..

Ben daha güzel bir öneri getireyim, eBay ve benzeri büyük alışveriş sitelerinin IP adreslerini Youtube'da yaptıkları gibi engellesinler, en azından büyük bir kesimi uzak tutabilirler. :p

4. balikoltasi

balikoltasi Birol

Yakında o da olur Caner. Hoşlarına gitmeyen tüm içerikleri engellemeleri çok kolay nasılsa.
    Google Earth e bile binbir takla attırarak girebiliyoruz artık. Tüm yurtdışı internet çıkışlarını kapasınlar en güzeli :p Tüm sorunlar yok olur.

5. cemates

cemates Cem ATEŞ

Favori Kamış:
    [Sinek Oltası]
    En İyi Avı:
    175-65-R14 Lastik..
    Çok güzel bir çalışma olmuş tebrikler..

6. ozertaskiran

ozertaskiran Özer

herkese iyi günler, benimde bir sorum olacak, mesajların hepsini ayrıntısıyla okuyamadım yakın bir cevap varsa kusuruma bakmayın,
    italyadan 171$ ürün fiyatı ve 37$ kargo ücretiyle fedex ile bir paket gelecek, yasal sınırı 100 euro olarak biliyorum. paketim gümrüğe takılır mı? bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim, teşekkürler.

7. umooth

umooth umut

Favori Kamış:
    Silstar 300
    Favori Makine:
    Shakespeare Firebird
    En İyi Avı:
    Mahmuzlu Camgöz, 94cm
    takılır ya da takılmaz diye bir cevap vermek çok zor. ama DHL,Fedex vs gibi kargo firmalarıyla kısa sürede gelen ürünler fatura tutarı 100eur üzerindeyse takılma riski normal posta yoluyla gelen ürünlerin takılma riskinden daha fazladır. umarım takılmaz ve paketinizi sağ salim alırsınız. neticelendiğinde bizi de bilgilendirir misiniz

8. jigging

jigging Caner

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Penn Surfmaster 750 & Shimano Ultegra XTB & Exage 4000fa & shimano twinpower 4000xg
    En İyi Avı:
    Özer bey hoş geldiniz..

Anlattığınız duruma göre %90 gümrük olacak. Zira limiti aşıyorsunuz. 100 euro kargo dahil limit fiyatıdır. Mevzuatın son düzenlemesi böyledir.

Ancak bu durum, ürünün ne olduğuna, ticari mahiyet taşıyıp taşımadığına, nasıl gönderildiğine, mevzuata uygun hazırlanıp hazırlanmadığına göre değişir. Yani herşey kitabına uygunsa, isterse ürün 500 euro olsun, geçiyor gümrükten ;)

Şahsi düşüncem, fedex ile yollatarak büyük risk almışsınız, herhalde hızlı olsun diye yaptınız ama hatadır. DHL ile yollatsanız çok çok daha iyiydi.

Bu tür riskler alırken PTT tercihiniz olsun, yani ülkelerin yerel postalarıyla göndertin.

Ürünün ne olduğunu bilmediğimizden ne desek boş, eğer balık avı malzemesi hariciyse ben destek vermiyorum şahsen, bi kereye mahsus destek verdim ama bundan sonra vermem, çünkü iyi niyet suistimal ediliyor.

Şimdiden ürününüz hayırlı olsun.

Gümrüksüz alışverişler :)

Son düzenleme: 21 Haziran 2010
  9. hızır şeref gültekin

hızır şeref gültekin hızır şeref gültekin

Favori Kamış:
    sawagear predatör 20 60 300
    Favori Makine:
    shimano biomaster sw4000xg
    En İyi Avı:
    kilosunu bilmiyorum ufo gibi bişeydi :)
    şimdi humminbırd pranhamax 160 pt almayı düşünüyorum ancak bunu amerikadan alırsam 130 dolar ama ebay ingiltere alırsam 115 dolar ama hangisi bana gelenekadar maaliyeti çok arttırır bilemiyorum sizce nerden tercih etmeliyim ürünüde söylüyorum ki yorum ggetirmeniz daha kolay olsun

10. balikoltasi

balikoltasi Birol

İngiltereden alman daha karlı bence. Hem kargo ücretide az tutar, dolayısıyla daha aza mal olur, gümrük içinde böylesi daha iyi olur.

11. hızır şeref gültekin

hızır şeref gültekin hızır şeref gültekin

Favori Kamış:
    sawagear predatör 20 60 300
    Favori Makine:
    shimano biomaster sw4000xg
    En İyi Avı:
    kilosunu bilmiyorum ufo gibi bişeydi :)
    birol abi ürünün tam özellikleri çeviricide çıkmıyor ebay da çantasını göremedim mesela ondan çekiniyorum birde nasıl anlaşacam yanındaki ekipmanlar da önemli türkçe menü yükletebilirmiyim bunları nasıl soracam :confused:

12. umooth

umooth umut

Favori Kamış:
    Silstar 300
    Favori Makine:
    Shakespeare Firebird
    En İyi Avı:
    Mahmuzlu Camgöz, 94cm
    ben daha önce Humminbird 570 getirtdim,ondan önce de 565 getirttim bir sorun yaşamadım. her ikiside kutusunda tam takım geldi. shopepal satıcısından almanızı tavsiye edebilirim. gayet yardımcı oluyor ve güvenilir bir satıcı. ben bir sorun yaşamadım. amerikadan gelen ürünlerde 40-45dolar arası kargo masrafı çıkıyor. ve buraya gelmesi min 3 hafta sürüyor. ingiltereden sanırım 25 dolar a geliyor ve 7-10 gün arası bir süre tutuyor. ingilterede bulabildiyseniz ucuza bence daha mantıklıdır.

13. jigging

jigging Caner

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    İngiltere, hem fiyat bakımından hem, kargo ücreti bakımından hem de sana ulaşma süresi bakımından en iyi tercih...

Örn, ABD'de bu ürün için en az 20 dolar kargo ödeyeceksin, sigorta yok, kayıt yok, kaybolursa bir bardak sürahi var.. sigortalı ve kayıtlı en az 30-40 dolar tutar.

İngiltrede taş çatlasın 15 dolar tutar, kayıt ve sigoarta dahil. 5-7 gün içinde istanbulda olur.

14. Ashtray

Ashtray Nalin MIGDIS

Caner bey!

Anca fırsat bulabildim. 3 Haziran 2010 tarihinde almış olduğum ürünler, geçtiğimiz Pazartesi günü bize ulaştı :)

Ne kadar teşekkür etsem azdır. Artık kazıklanmaya son :)

Görüşmek dileğiyle.

15. jigging

jigging Caner

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Hayırlı olsun... sizin adınıza çok sevindim...

Ama Kazıklanmak demeyelim... zaten siz Türkiye de bulunmayan, distribütörlüğü ve bayiliği olmayan bir şeyi getirttiniz.... ha çakmaları satılıyor orası ayrı ve daha pahalı orjinalinden farkındayım, bunu yurtdışından tedarik etmek en büyük hakkınız...

Böyle bir imkan varken, abartmadan değerlendirin.... ayda 2-3 ürün dışında ürün getirtmemeye özen gösterin, bu işi alışkanlık haline getirirseniz mimlenirsiniz.... ticaret yapıyor gibi görünürsünüz devletin gözünde... ondan sonra her getirttiğiniz/getirteceğiniz ürün 1 dolar bile olsa gümrüğe tabii olur. Hayatınız boyunca yurtdışından alışverişi sadece karşıdan seyretmek zorunda kalırsınız.

Bu yazıyı genel olarak yazdım, ara sıra hatırlatmakta fayda var, bazı gerçekleri ara sıra unutuyoruz maalesef....

16. jigging

jigging Caner

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Bir sürü özel mesaj gelmiş arkadaşlar hepsini okumadan sildim... çok üzgünüm.... ve özel mesajlarımı kapattım.

Herkesin faydalanabilmesi için lütfen sorularınızı konu içine ekleyiniz..

17. eminertürk

eminertürk emin ertürk

Favori Kamış:
    shimano catana
    Favori Makine:
    penn sargus shimano baitrunner 6500b
    En İyi Avı:
    yildizli trakonya 53 cm 1,5kg sinarit 1,75kg
    İyi günler bi sorum olacak haziran 18de ebayden bir sipariş verdim 20sinde satıcı gönderdiğini belirtti ve elime ulaşmasının 10 iş günü süreceğini söyledi
    Standard Int'l Flat Rate Shipping ile gönderildiğini ekledi bugün 12. iş günü paket hala ulaşmadı endişelenmem gerekir mi?? birde kargo ile mi gelir paket posta yolu ile mi?
    şimdiden teşekkürler

18. jigging

jigging Caner

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Paketin nereden geldiğini yazmamışsınız.

Bahsettiğiniz shipping servisi satıcının kendi kafasına göre kargo fiyatı belirlediği birşeyden ibaret, yani neyle göndereceği belli değil. Siz sorup bilgi alacaksınız. Mümkünse takip numarası varsa isteyiniz. Bu sayede yurtiçinden paketinizi ptt internet adresinden takip edebilirsiniz.

12 gün genel kanıyla söylemek gerekirse henüz erkendir.

Satıcının bahsettiği ülkeye gireceği zamandır, size ulaşacağı zaman değil.

Size ulaşacağı zamanı, özel kargo şirketleriyle yollanmadığı sürece kimse bilemez, çünkü PTT gümrük ve paketleme işlemleri için en az 2-3 gün harcayabiliyor.

İngiltereden yollanan paketler eve ulaşma dahil 7 günü geçmiyor normal şartlarda, diğer ülkeler örn ABD 30-40 günü bulabiliyor eğer basit bir uçak kargosuyla yollandıysa.

19. eminertürk

eminertürk emin ertürk

Favori Kamış:
    shimano catana
    Favori Makine:
    penn sargus shimano baitrunner 6500b
    En İyi Avı:
    yildizli trakonya 53 cm 1,5kg sinarit 1,75kg
    Amerikadan geldi 13. günde :D çok teşekkürler :D gelmicek diye biara çok korktum tekrar teşekkürler

20. yasoo2

yasoo2 Yaşar

Merhaba, benim de bir sorum olacaktı. ebay'dan küçük bir tablet PC aldım ve çok beğendim,şimdi etrafımda nekadar tanıdık varsa almak istiyor aynısından ama internetten anlamıyorlar. :)) fiyatı 100 dolar. Anladığım kadarıyla kargo dahil 150 euro'yu geçmeyecek, yerel kargo ile gönderilecek, tamam ama bunun "adet" olarak bir sınırı varmıdır? yani ben tek tek yollatsam sorun olur mu? yoksa bu alışverişin aylık yada yıllık "adet" olarak yada "toplam tutar" olarak bir sınırı var mıdır?

Bir de ben telefon falan da aldım, sorunsuz elime geçti ama daha sonra bana gümrük'den bir vergi ödemesi gelmez değil mi? yani elime geçtiği zaman işlem tamam mıdır?