Zargana beklerken gelenlere bakın

Konu, 'Denizlerimizden Güncel Av Raporları' kısmında karayel tarafından paylaşıldı.

1. lustral

lustral osman karatepe

Favori Kamış:
    klasik 3'lü takım
    En İyi Avı:
    sazan 7.250gr
    tebrikler yakup abi çok güzel balıklar şans diye buna derim işte eline sağlık bide afiyet olsun yarasın:)

2. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Aslında bu sorunun cevabını tam olarak vermeme olanak yok. Epeydir Marmarada avlandığım yok. Fakat izlediğim kadarıyla ve benim genel yaklaşımımı da katarak şu öneride bulunabilirim.

Ufukta Kalkan var olduğuna göre, gelebilecek tüm iri balıkları da hesaba katarak ; 3 adet 50 şer metre 0.80 misina sarılmış kasnağa, 150 gr kurşun ve bir karış köstekle 1 no kalaylı kanca bağlanmış olta hazırlansa;
    eğer balık inceyse (14 cm den) bütün olarak sırtından, iriyse uygun büyüklükte dilimlerle istavrit ile yemlense ve 30 metreden açığa elle fırlatılarak oltalar birbirinden 10-20 metre arayla kıyıya serilse
    Bunlar orada öylece yatarken 1 saatte bir çekilip yemler yenilense, bu beklemede sıkılmamak için;
    2. tip olta olarak; elinizdeki kamış makara takımına 0.30 bedene uygun mırmır takımı (üç köstekli, kancalar orta irilikte olsun, arada barbun izmarit ısparoz alabilmek için)
    boru kurdu, teke karides, midye içi, olmadı sardalya dilimi ile yemlenip elde daim tutulsa...

3. tip olta olarak bir zargana oltası da at çek yapmadan ileri atılıp öylece bırakılsa.

tatmin edici bir av yapmak mümkün olabileceğini sanıyorum.

Son düzenleme: 17 Kasım 2006
  3. sanalbalıkcı

sanalbalıkcı

Favori Kamış:
    tırıvırı hariç hepsi
    En İyi Avı:
    Önümüzdeki hafta tutacağım.

Ben varım..nerde,nezaman,ocak ayında balık olan su kenarı neresi ise gidelim malı götürelim..;)

4. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    Mesela:
    Dereköy olabilir, Kalkan ve zargana çıkar.
    Derbent olabilir, TS levreği olur, gökkuşağı olur, göl evi kuruluktur, hava kötüyse ıslanma üşüme derdi de olmaz.
    Olmadı bi çay kenarına gider avcılığı serbest olan sarıbalık avlarız.

Yani hep beraber bi karara varırız alternatifler bir dökülse ortaya.

5. Taylan

Taylan

Favori Kamış:
    Her türlü sahte, 0,18 ip misina, Alba orient 210 kamış, Pasha 35 makina
    En İyi Avı:
    53 cm Turna
    Sevgili Yakup abi alternatifleri değerlendirelim en uygun yeri buluruz nasıl olsa. Ama Derbentteki göl evi hatırlarsan geçen sene kapalıydı. Muhteelen bu sene de öyle olacaktır. Ama yinede kapıdan göl evine kadar azıcık yol yürüyerek orasıda olabilir. Birde Çarşamba ayvacık olabilir. Ama benim favorim bir çay kenarında ÇÖRÜŞ tutmak :D :D :D

6. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    Ayvacık evet neden olmasın.
    Zaten sana sormuyorum kardeşim, iyi ki en iri çörüşü tuttun.:)) Nerdeyse turnadan vaz geçip çörüşcü olacaksın.

7. aysberg55

aysberg55

valla süper av olmuş toprağım, tebrikler...

8. John Dory

John Dory Emre

En İyi Avı:
    Büyük beyaz 70 cl, İstanbul Boğazı
    Nasıl da zevklidir palamutları ince zargana takımıyla çekmek tahmin edebiliyorum hocam.
    Geç kalan balıkların Boğaz'dan çıkamayacağını söylemişsiniz. Bunun nedeni nedir acaba?
    Bir de son birkaç senedir yavru palamutun bu kadar bol olmasını neye bağlıyorsunuz?

9. AKIN74

AKIN74

Yakup abi çok şık bir av olmuş Tebrikler...

10. CIneKoP

CIneKoP

Favori Kamış:
    MITCHELL Pro8000/ Lineaeffe 3,90/ + AlbaStar 3,5/ Daiwa GS9/ Misina Kurşun vs ;)
    En İyi Avı:
    Kofana(1990-1998) -Palamut(2006)-Martı(2003 o hala gözküyüzünde;))
    Harika bir av olmuş tebrikerl afiyet olsun ;)

11. sakura

sakura

Favori Kamış:
    Çeşitli boylarda kamış ve olta malzemeleri,Birde bazı yerlerde ellerim.
    En İyi Avı:
    2,5 kiloluk bir sazanı ellerimlere yakaladım:)
    Çok güzel bir av özellikle o şamandıranın dibe gidişi felan çok heyecanlı düşünsenen ne geliyor yahu!! adranelin çok yüksek:)

12. ist balıkcısı

ist balıkcısı

Favori Kamış:
    şeyan olta -surf kamış
    En İyi Avı:
    daha öğrenecek çok şey var
    teşekkürler abi en azından denemeye değer.

13. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    Merhaba Emre;
    Bu yıl daha Temmuzun sonunda gördük ki palamut ve lüferin iki farklı boyda yavrusu var ve ayrı sürüler oluşturmuşlar. Bu partial üremenin işareti. Eğer suyun fizikokimyasal özelliklerli ve yem durumu uygunsa bu sık sık gözlenebiliyor.
    Fakat nedense gerçek partial üreme özelliğindeki (mesela çupra) balıkların yavruları her şartta beslenip, farklı yada karışık sürüler halinde yaşamlarını devam ettirse de, Karadenize beslenme amaçlı gelen balıklardan yumurtadan geç çıkanlar bunu tam beceremiyor ve balıkçı ağzıyla kavruk kalıyorlar.

Beslenme rekabetinde geri kalıyorlar ve bir türlü semirme ve yağlanma fırsatı bulamıyorlar.

Balıklar göç ederken genelde akıntıların sırtına biner ve akıntı sayesinde yol alırlar. Bu da uygun rüzgarların yeterli miktarda esmensini gerektirir. Örneğin büyük pelajiklerin Marmaraya yönelişi kestanekarasıyla başlar.

Yetişemeyen geride kalır, gün dönümünde de uygun rüzgar olmasa (akıntı uygun yönde ve hızda oluşamaz) bir kısmı Karadenizde kalır.

Yetersiz semirmiş balıkların akıntıyı yakalaması ve kendilerini beslenmeye daha uygun sulara atmaları genelde mümkün olmuyor.

Benim acizane gözlem ve yorumlarım budur.

14. sanalbalıkcı

sanalbalıkcı

Favori Kamış:
    tırıvırı hariç hepsi
    En İyi Avı:
    Önümüzdeki hafta tutacağım.
    Benim bildiğim; ocak ayında çarşamba kum ocakları turna,bafra barajı somon başka balık bilmiyorum..

15. Mehmet PEKMEZCİ

Mehmet PEKMEZCİ

Favori Kamış:
    olta
    Hocam, aklıma bişey gelmiyor söylenecek. Klasik olacak ama tebrikler:) Nedense palamutlar dilimlenmiş ve mangalın üzerine atılmış olarak göründüler gözüme. Acaba bunun öğle saati olmasıyla ilgisi olabilir mi?:D

16. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    Attım derin dondurucuya, Taylan kardeşime pehriz bozduracağım bunlarla... :D

17. Emin Ali

Emin Ali

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Istavrit 14cm :)

:D Aynen kelimesi kelimesine katılıyorum :D

18. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.20 Salina 100-200 - Lineaeffe Extreme Cast 4.40 180gr. - Okuma V-System 240 10-40g
    Favori Makine:
    Ryobi Proskyer Nose Power - Shakespeare Mach 1 XT
    En İyi Avı:
    Küçük beyaz; 7 cm. Kuzey batı Antartika Sığlıkları..
    Bende de henüz anne derdi var. Boş geldimi bi ton laf.
    Evleneceğim insanlar peşin peşin konuşacam, bak sigaram içkim kumarım yoktur ama balığım vardır dolu dönmekte var boş dönmekte var karişmican dicem yoksa olmaz yani.

19. Emin Ali

Emin Ali

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Istavrit 14cm :)
    Emre Bey en kötüsü de binbir uğraş, güçbela, rüşvet vererek kaçmayı başarıyorsunuz ve birde 1-2 balık tutuyorsunuz (benim için rekor sayılıyor) huzurla eve geliyorsunuz ve ilk aldığınız cümle "aaa migrosta bu kadar küçük istavrit satıyorlar mı? " o an ipler kopuyor birden :D :D :D

20. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    Ah kardeşiiiim tek mesele eli boş dönmek olsa...
    Sen keyfine bak şimdilik, sahilde olta atarken görüp tanışıp evlendiğin hanım bile sen balığa giderken olmadık bahaneler çıkartır meraklanma.
    Mesela:
    1- Bey balığa gideceğine şu musluğun contasını değiştir. (oysa siz o eve taşındınız taşınalı o musluk hep öyledir ve ailecek bu durumunu kabullenmiş 3-5 yıldır birlikte yaşamaya alışmışsınızdır)
    2- Bu gün teyzemin bacanağının :) dayısının komşusunun nişanı var, oraya gitmemiz lazım.