Sportif Balıkçılığın Kaynağı


BALIKAVI.NET Hatıra OrmanıHatıra Ormanımız!

04 Mart 2007 tarihinde bornova ege üniversitesi kampüs girişi taraflarında sitemizde başlatılan kampanya ile toplam 5199 fidan sayısına ulaşılmış ve sitemiz üyelerince bu fidanlar dikilmiştir.

Söz konusu fidan dikim kampanyamıza katkıda bulunan site üyelerimize sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Balık Avı Forumundan Son KonularForumdan Son Konular


Sportif Balıkçılık Avcılık Sualtı Kaynağı

Ana Sayfa - Meteoroloji - Balık Yemleri - Forumlar - Organizasyonlar - Tebliğler 1/2
Olta Balıkçılığında Kullanılan Yemler ve Özellikleri

Sportif balıkçının oltasında kullanacağı yemi iyi seçmesi gerektiği gibi, yemin tazeliği ve hangi balık için kullanılacağı da önemli etkenlerden biridir. Doğal yemlerin, balık avında her zaman en çok verim alınan yemler olduğu, bilinen bir gerçektir. Bu anlamda, doğal yemleri iki kategoriye ayırabiliriz. Bunlar; denizde balık avcılığında kullanılan yemler ve tatlısu balık avcılığında kullanılan yemlerdir. Aşağıda sıralanan yemler, ülkemizde bulunması kolay ve balık avında en çok verim alınan yemlerdir. Bu sayfada, hem olta balıkçılığında kullanılan yemleri tanıyacağız, hem de uygulamalı şekilde, oltaya nasıl takıldıklarını öğreneceğiz. Sitemizdeki bu bölümün hazırlanmasında, uygulamalı fotoğraflarıyla katkıda bulunan sevgili Hakan ÖZCAN'a teşekkür ederiz.

 
boru kurduBoru Kurdu

Dışı kumla kaplı, uzun ve içi yuvarlak bir boru içinde kendini korur. Bu yüzden boru kurdu diye adlandırılır. Diğer balık yemlerine nazaran daha yumuşak ve dayanıksızdır. Avda kullanılacak boru kurdu'nun taze ve canlı olması çok önemlidir. Ölü yada sıcakta beklemiş boru kurdu yumuşar ve iğneye takılması zorlaşır, tabiki ölü boru kurdu'da avın verimsiz geçmesine neden olur.
 
SülünesSülünes

Denizde kumun içinde gömülü olarak yaşarlar, genel olarak dip balıklarının sevdiği bir yemdir. Midye ile avlanan bir çok balık türü, bu yemlede avlanabilmektedir. Eti yumuşaktır, bu sebeple ufak balıklar tarafından kolayca iğneden alınır. Kolayca bulunabilen bir yem olduğundan dolayı bir çoğumuz tarafından tercih edilir.
 
Kaya KurduKaya Kurdu

Kaya kurtları, çamurluk, balçık alanlarda ve deniz kenarındaki kaya altlarında yaşamını sürdürür. Anatomileri toprak solucanlarınınki ile aynıdır. Toprak solucanlarından farklı olarak, baş kısımlarında iki adet kıskaç vardır, ancak bu kıskaçlar zararsızdır. Oldukça kıvrak olan bu kurtlar, suya atıldıklarında da kıvrak olduklarından dolayı, balığı cezbeden ve hemen her balık için işe yarayan, favori bir yemdir.
 
MamunMamun

Denizde, 1 metre derinliği geçmeyen yerlerde yaşarlar, boyları genellikle 5-6cm geçmez. Kuma gömülü olarak yaşamlarını sürdürürler, sığlıklarda yaşayanlar kumun üstüne çıkmasıyla beraber kepçe yardımıyla toplanırlar. Ne kadar karides ve teke'ye benzesede, aynı türden değillerdir. Mamun teke'ye göre daha dayanıklı ve iri olduğundan tercih sebebidir. Çipura ve mercan avında yayın olarak kullanılır. Balık avında kullanılacak Mamun'un canlı olması önemlidir.
 
MidyeMidye

Kabuklu yumuşakça olarak adlandırılan, Mytilus galloprovincialis familyasından çiftçenetli canlılardandır. Kabuk rengi, siyah-kahve-bordo tonlarında olabilir. Yöresel olarak kıllı midye veya kara midye olarak adlandırılırlar.
 

YengeçYengeç

Sahillerde, taşların ve kayaların altında sıkça görülürler. Elle kolayca yakalanabildiği gibi kepçe'de yengeç toplamada kullanılabilir. Yengeç'in canlı olarak kullanılması hususu çok önemlidir, ölü yengeç'e balık vurmayacağı gibi avda bir okadar verimsiz geçer. Çipura ve aynı familyadan olan sargos gibi balıkların başlıca yemidir.

 
MadyaMadya

Yapısal olarak sert bir yemdir, bu nedenle iri balıkların avında yayın olarak kullanılır. Madya'nın eti sert olduğundan iğneden kolay alınamaz, böylece avda küçük balıklarında oltaya yakalanması zor kılar. Sert kabuğu taş yardımıyla kırılarak etli kısmı ayıklanır, bıçak yardımıyla kesilerek iğneye takılır.
 
KalamarKalamar

Eti serttir, yem olarak iğneye kolayca takılabilecek on adet ayağı vardır. Eti parça parça kesilip iğneye takılır. Kalamarında eti sert olduğundan ufak balıkların iğneden alamayacağı bir yemdir.
 
 
 
Site İçeriği (Menü)

» Deniz
Kıyıdan Balık Avcılığı
Tekneden Balık Avcılığı
Zıpkınla Balık Avcılığı
Av Teknikleri
Olta Malzemeleri
Denizdeki Balıklar
Yemler & Yemleme
Bölgeler
» Tatlı SU
Tatlı SU Balık Avcılığı
Göller ve Barajlar
Tatlı SU Balıkları
Malzemeler
» Paylaşım Bölümü
Fotoğraflar
Deniz Av Raporları
Tatlısu Av Raporları
Av Hikayeleri
Videolar
» Bilgi
Makaleler
Sirküler
Balık Yemekleri
» Güncel
Genel Konular
Tanışalım
Sohbet
» Organizasyonlar
Deniz Organizasyonları
Tatlı SU Organizasyonları
Gerçekleştirilen Deniz Organizasyonları
Gerçekleştirilen Tatlısu Organizasyonları
» Site Hakkında
BALIKAVI.NET Amatör Balıkçılık Sitesi

   

 

 
Valid XHTML 1.0 Transitional  
Her hakkı saklıdır. Copyright ©2006 - 2007, Balikavi.net