Alabalık deneyimlerimden yola çıkarak, bazı bilgileri sizlerle paylaşmak istedim ....

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında Ronder tarafından paylaşıldı.

1. Ronder

Ronder

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    3 kg civarında
    Maşallah Uğur bey bu balığa olan saygınız dan dolayı sizi kutlarım

2. ugur35

ugur35 uğur

Favori Kamış:
    Remixon
    Favori Makine:
    RYOBİ KOBE 5500
    En İyi Avı:
    acemi şansı 3,5Kg Çipura;Karaburun/Çeşme
    Uğur kardeşim öncelikle duyarlılığın yüzünden tebrik etmek isterim.

Başlık altında bir sorum olacak;

geçtiğimiz pazar günü ilk kez alabalıkta sahte yem kullandık.(3 arkadaştık)
    yani adı herneyse şu mepps denen dönen kaşıklardan.
    İlk kez gördüm,alabalık resmen arkasında yüzüyor,adeta koşuyor.Ne elzem birşeymiş şu sahte yem işi anladım.3 tane 15-18cm alabalık çektik,küçük diye geri gönderdik.Büyükleride kaçırdık.Takım uygun değildi herhalde.:(

Hemen sipariş verip döner kaşık istedim,acemiliğimi atabilmek içinde fazla pahalı olmayan modellerden istedim.1 ve 2 no döner kaşıklar.
    Avlağın durumuna şöyle baktığımızda 2.20lik kamış uzun geldi.Sağa sola takılıp durdu.Makinada 5 bilyeli bir makina.O da ağır geldi.
    Elimde 2 parçalı,çok hafif ama sağlam 1,60lık bir kamış var.Buna hafif ama zırt pırt bozulmayacak bir makina nasıl olmalı.???Zira defalarca atıp çekilecek.Tabiki gönül isterki FLY denilen takımlardan almak,ama şimdilik o bütçeyi ayıramam.Benim anlamadığım şu makinalarda 4binlik,5 binlik muhabbeti.

3. takunya

takunya M.Uğur YILMAZ

Favori Makine:
    clipper 022
    En İyi Avı:
    35 cm dağalası
    Uğur Sahtenin tadını ufaktan almışsın Hayırlı olsun diyeyim.

Kaşığın(spinner) arkasından gelen karartı ve balığın kaşığa vurduğunda karnını göstermesi bu avda beni mutlu eden yegane şeylerdir. Balığın küçük olduğu avlaklarda çokça 2 nolu kaşık kullanıp balığı ayaklarımın dibine kadar çekmek, görüntü verdiğimde kaçışını seyretmek başlı başına bir mutluluk.

Önder beyinde bahsettiği gibi, en ideal kaşık modeli Mepps marka kaşıklardır. Diğer marka model kaşıklarda aynı işi görsede sağlamlık ve uzun süreli kullanımları göz önünde bulundurulduğunda Mepps marka kaşıklar öne çıkar.

Bu başlık içerisinde alabalık takımları konusunda söylenecek sözler zaten söylenmiştir. Ben farklı bir şey söylemeyeceğim. Benim kullandığım takımı özetleyecek olursam...

Avlarımda 2 metrelik teleskopik kamış kullanıyordum. Hiç bir özelliği olmayan bir çok noktası tamir görmüş 5 tl ye piyasada bulunabilecek kamışlardan. artık dağılma noktasına geldiğinden en son avımda emekliye ayırdım. Elimde çift parçalı 160 cm uzunluğunda bir kamış daha var. ancak yakın zamanda yine teleskobik kamış almayı düşünüyorum. Avlakta zaman zaman takımı kapatmam gerekebiliyor. teleskobik kamışlar bu noktada çok kullanışlı. çift parçalı kamışlar ise pratiklikten çok uzak. Yine 180-200 cm lik bir kamış alacağım. atarının 5-10gr üzerinde olmamasına dikkat edeceğim. yüksüklerisinin sayısı ve genişliği de önemli benim için. alt (makineye yakın) yüksüklerin geniş olması ve 3-4 yüsüklü bir kamış arayacağım. (fiyat konusunda uçmayacağım limitim 20-40 tl)

Misina konusunda şu olsun diyebileceğim bir marka yok. çok çeşitli markalardan misina kullanıyorum. 0.20 mm nin altına düşmemeni ve av bayisinde kaliteli misina isteyip her birini deneyerek ( Misinayı düğüm yap ve düğüm noktasının her iki noktasından kuvvetlice çek. misina her şekilde kopacaktır bunu dert etme. en çok mukavemeti olanı al.)

Makine konusunda ne diyeceğimi açıkcası bilmiyorum. Bende yaklaşık 15 senelik bir makine var. Yakın zamanda bende değiştireceğim ve 1:4,5 veya 1:5 lik devirli, 30-35 lik metal kafalı arkadan kalamalı bir makine alacağım. Sipariş vereceğinden bahsetmişsin. SPRO PASSION MICRO 605 bu makineye bir bak istersen. Ben bayide bulabilirsem ve bahsettiği özellikleri görebilirsem bunu alabilirim.

Sahteler konusuna üstte değinmiştim. 1 no beyaz üstü kırmızı ve mavi benek 3 adet yanında bulundur. Su derinliği 1 metreyi ender geçiyor demişsin. aglia model spinnderler işini görecektir. (kaşıklarda iki model var commet ve aglia. commet kaşıklar dardır. derine dalar ve derince sularda iş görür. aglia daha genişçedir. sığ sularda kullanımı daha kolaydır. commet gibi dibe dalmaz. takılma riski daha azdır.) Avlak durumuna göre kırmızı veya maviyi değiştirerek kullanırsın. benim tahminim maviden verim alacağın yönündedir. ilerde beyaz üzeri siyah renkli ve sarı üzeri kırmızı renkli kaşıklarıda mutlaka takımında bulundur. işin tadını aldıktan sonra sınır yok zaten takım çantan renk renk kaşıkla dolar :)

Uğur, sende katır olduğundan malzeme taşıma konusunda rahatsın. ayrıca avlandığın bölge doğu karadeniz gibi geçit vermez değildir. Bu yüzden iki parçalı kamışın işini fazlası ile görecektir. Makine konusunda tercihini yaparken bütçe konusunu da göz önünde bulundur. Deneyimlerim Kaliteli ve pahalı bir makine ile ucuz bir makinenin avlakta aynı risklerle karşı karşıya olduğunu gösterdi. Benim imkanım olduğundan ufak tefek tamirleri kendim yapabildim ve uzun zaman aynı makineyi kullandım. Mantıklı olan gerekli özelliklerden ödün vermeden ucuz bir makine almaktır. Böylelikle, kullanılmaz hale geldiğinde de rahatlıkla emekliye ayırabilirsin. Yukarıda da bahsettiğim gibi, 25-35 kafalı 1:5 devirli bir makine işini görecektir.

Yaz yaz bitmedi ama bir şey daha söylemek istiyorum. Takımlar konusunda kafanı çok yorma. avı yapan asla takım değil. Özellikle alabalık konusunda önemli olan tecrübe (atışlar, sarış, uygun sahte, kamuflaj vs.) Bu da zamanla olacak bir şey. Farkettiğin üzere uygun olmadığını düşündüğün bir takımla bile balığı bulmuşsun :) yani o zevki tadmışsın.

rasgelsin

4. ugur35

ugur35 uğur

Favori Kamış:
    Remixon
    Favori Makine:
    RYOBİ KOBE 5500
    En İyi Avı:
    Adaşım Uğur
    Yazdıklarını büyük bir zevk ve dikkatle okudum.
    Bahsini ettiğin makinaya baktım,gerçektende süper,mikro dev gibi birşey.
    Tabiki fiyatıda tuzlu.Buradaki av bayilerini dolaşıp uygun fiyatlı bir model bakıcam.Ama en azından ne aradığımı artık biliyorum.Mümkün olan en hafif ve 25lik kafalı bir makina.
    Sitemiz sayesinde çok şey öğrendim.Meğer bu takım taklavatın ne kadar çok özellikleri varmış.2 Yıl önce aldığım kamışın özelliklerini yeni farkettim :) Bahsini ettiğim kamış; 2 parçalı,165cm, 10gr atarlı ve 12Lbs çekeri var'mış.:D
    Kullandığım misinalar remixxon marka.Ben çok memnunum.Kolay kolay kopmuyor ve gam yapmıyor.
    kaşık olayında ise alabildiğim çeşitleri almaya çalışıyorum.bulunsun kenarda.
    Şimdilik hoşçakalın.Teşekkürler.

5. Ronder

Ronder

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    3 kg civarında
    Takunya Uğur bey paylaşım için teşekkürler

6. Ronder

Ronder

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    3 kg civarında
    Ugur35 Uğur bey Merhabalar artık siz de bir alabalık tutmayı başaran insanlar dan oldunuz ve zevkini tadını aldığınız bu av her gecen gün sizi daha arı ve duru hale getirecek ve dogayı damarlarınız da hissettirecektir avınız adına sizi kutluyorum... Yazmış olduğunuz yazıda sormuş olduğunuz bir kaç konu hakkında size nacizane fikirlerimi sölemek isterim öncelikle alabalık avında cok uzun ve agır kamışlar yerine kısa ve esnek kamışlar kullanmanız tavsiye ediyorum mesela ben 110 cm uzunlugunda karbon kamışım var atarı 5-10 gr ve her türlü dere ve ırmakta kullanmaktayım 20 mt kadar atış yaptırdı bana ee dogal olarak bana yetiyor yani kısa olması orman içinde atış kabiliyetinizi artırır ...Gel gelelim kaçırmış olduğunuz balıklara muhtemelen 2 no kaşık oltanıza vuran balıkların agız yapısına uygun degildir ya ben olsaydım vurup yakalanıp cekerken kacırıyorsam kasık numaramı 3 cıkarırıdım hayır vuruyor ama yakalanmıyorsa kaşık nomu 1 düşürürdüm her sey normal diyorsanız ama gene kaçırıyorsanız bunun sebebi misinanıza boşluk vermeniz bu da makineninizin devir sayısıyla yada sizin makinenize alışamamanız dan dogan uygun sarım hızına ulaşmamanız dan kaynaklanabilir bu da pratikle aşılır bazen akarın yönüne göre sizi ve makinenizi yormadan sarım yapmanı gerekir bu da tecrube ederek ögrenilmektedir. ayrıca balığı kendinize çekerken kamışın pozisyonudu ayarlamanız lazım ben genelde ucu hep yere bakar sekilde çekerim balığı eğer balık cok akıntılı bir yerden geliyorsa ve normallerinden iriyse kamısın ucununu yıkarıya kaldırır asla bosluk vermemeye çalışırım...başka bir konu olarak size makine konusunda roybi marka makineleri öneririm yakında kendime de almayı dusunuyorum linkte vermiş olduğum model biraz agır ama super genel kullanılımlı bir makinedir.. http://www.avmarketi.com/asp/show_stock.asp?product=4-02.05.002 eğer bulabiliyorsanız roybi mini modelli vardı 25 lik onu alın yani roybin en ufak makaralı modeli suan nette bulmadım size tavsiye ederim alabalık için ideal sarma teli cok hasas ve super çalışan bir mekanizmaya sahip bir makinedir.. umarım yardımcı olabilmişimdir rasgele

7. kafkaskartalı

kafkaskartalı sami

Favori Kamış:
    BALZER-ALBA
    Favori Makine:
    BALZER-ALBAnax
    En İyi Avı:
    levrek-ZARGANA-ÇİPURA
    KARDEŞ S.A BEN TATLISUDA DAHA ÇOK OLTAYLA ALABALIK AVLADIM. AMA HEM GARİBİM SOLUCANLARA ACIDIĞIM İÇİN BU SAHTE YEM FENA FİKİR DEĞİL
    BENİM GİDECEĞİM AVLAK BÜYÜKÇE BİR BARAJ.. KLASİK ALABALIKLAR VAR BENEKLİ BEN İKİ KAMIŞIM VAR BİRİ DENİZDE UZAĞA ATMAK İÇİN KULLANDIĞIM ÇAPARİ OLTASI 3.50 LİK DİĞERİ TELESKOBİK SHEAKESPEARE ODA 3.50 LİK BARAJIN DERİNLİĞİ 50-60 METRE VARDIR AMA ALABALIK YÜZEYE YAKIN OLUYOR OLTAMIZA MANTARLA YEMİN ARASI 1-50 2.00 METRE MESAFE KOYUYORUZ UCUNA SOLUCAN HEMEN ATLIYOR ACABA BU ALALARI HANGİ KAŞIKLA KAÇLIK MİSİNA ÖNERİRSİNİZ 24 LÜK MİSİNA YETERLİMİ?
    HEPİMİZE RASGELE BİRDE ALABALIK SAHTE KÜÇÜK BALIK VAR BENDE ÜSTÜ SİYAH YANI BEYAZ ALTI KIRMIZI O BARAJDA İŞ GÖRÜRMÜ ? PAYLAŞIMLARINIZI BEKLİORUM. TEŞ.

8. Ronder

Ronder

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    3 kg civarında
    Kafkaş kartal konuya katılımından ötürü teşekkürler 24 lük misina bence baraj gibi derin sular da yetersiz kalcaktır..Çünkü orda muhtemelen havuzlardan kaçma büyük boylarda gök kuşağı alabalıklarından olur ben olsam kaliteli çekeri yüksek bir misina kullanırdım 30-35 gibi ayrıca küçük sahte balıkta iş yapabilir sadece alabalık olarak düşünmeyin bu gün iri sazanlar olsun turna ve levrekler de sahte balıkla alınmakta demekte yarar var diye düşünüyoruım..Kaşık olarak göller de bence pek degişmez ama gene banko olarak sarı üzerine kırmızı benek ve beyaz üzerine siyah benek deneyin muhtemelen randıman vericektir kaşık numarası için 2-3 no ,ideal dir rasgele

9. ugur35

ugur35 uğur

Favori Kamış:
    Remixon
    Favori Makine:
    RYOBİ KOBE 5500
    En İyi Avı:
    Önder arkadaşım sağolasın,
    Kullandığım kaşık altta verdiğimdir.Güzel bir av.Çok zevkli,biraz sular durulsun tekrar gideceğim.Son yağmurlarla dere çağlamış,tulumla bile bazı yerler geçit vermiyor.Yer yer adam boyu su var.
    Pelikan marka super blade 1 no
    [​IMG][/

10. Ronder

Ronder

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    3 kg civarında
    teşekkürler katılım için sağolun

11. denizarslani

denizarslani Celalettin

Favori Kamış:
    Su anda yok
    Favori Makine:
    Su anda yok
    En İyi Avı:
    Sis, 1kg (elimle yakaladim)
    Selam, Türkiyemizin en güzel yerlerinden birinde yasiyorsunuz ne güzel. Bende 36 yildir Vatan hasretiyle yanip tutusarak Berlin`de yasiyorum. Balik tutmayi birazcik elle yapiyorum, yani acemiyim. Sizlere Rastgele

12. Ronder

Ronder

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    3 kg civarında
    Katılım için teşekkürler

13. mhakanbasar

mhakanbasar Mustafa Hakan BAŞAR

Favori Kamış:
    SHIMANO VENGEANCE SPIN 2,10
    Favori Makine:
    Spro Red Arc Tuff Bady
    En İyi Avı:
    turna 102 cm 8,5 kg
    Sevgili Onder daha önce bu başlık altında yayınladığın alabalığın uzulsuz avlanma metodları vardı..Rastgeleder olarak Amerika'da bulunan Truot Un Limited adlı bir sivil toplum kuruluşuna hazırlayacağımız raporda Türkiyede uygulanan yasak ve usulsuz yöntemler ile ilgili konuyu benim hazırlamam gerekiyor yardımcı olursan sevinirim..Özel mesaj yoluyla iletirsen memnun olurum..Sevgiler...

14. SELÇUK KAYA

SELÇUK KAYA SELÇUK KAYA

arkadaşlar :

dün ( 04/10/2009 ) sabah 5:30 gibi düştük yollara ...niyet alabalık.... mevkii BURSA / OYLAT..

oylat kaplıca otellerinin bulunduğu yerin tam altında güzel bir dere var oraya kampımızı kurduk.. semaver çay ve kahvaltıdan sonra başlatık atmaya..
    bir iki üç dört ... boş boş boş boş... tık yok....

yem olarak solucan ve mevcut deredeki taşların altındaki kurtçuklardan taktık..ama malesef..

derede balık soyu tükenmiş sanki... tüm günümüz oylat bölgesindeki derelerde geçti...akşama kadar bir kez vurmazmı be arkadaş.işin ilginç tarafı derelerde bir tane balık bile görmedik.hani kaçan ,koşan, taş altına saklanan.. sanki balığın soyu tükenmiş...

acaba bizmi sabırsız ve acemi davrandık..yada nerde hata yaptık... üzgün yorgun bitkin bir şekilde geri döndük.

o günün en güzel tarafı ise galatasarayın 3-0 yenilmiş olmasıydı..:D :D

BURSA'da alabalık yakaladım diyen arkadaşlardan yardım bekliyorum..alabalığı nerde ve nasıl avlayabiliriz..serpme konusundaki fikirleriniz nedir.. balık konusunda tecrübeli sayılmam..fikir ve tecrübelerinizden faydalanmak isterim..

Son düzenleme: 5 Ekim 2009
  15. Ronder

Ronder

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    3 kg civarında
    Selçuk bey katılımınız için öncelikle tesekkür ederim alabalık tutmadan önce amatör balıkcı tebliğini okumanızı ve orda izin verilen sartlar dogrultusunda balık tutmanızı rica ediyorum..Kısaca söylemek gerekirse bu seneki amatör balık teblikatında alavalık avlarında canlı yem yasak olduğunu bildiririm ayrıca limitin 3 adet olduğunu da sölemeden edemiyecem ayrıca serpme konusunda sorunuz olmus serpme germe ag tuzaklama vs gibi yöntemlerle de alabalık yakalamak yasak olduğunu bilmeniz lazım bu balığın ne derece hasas balık olduğunu yazılarımda açıklama çalışmıştık gerçek alabalık avcısı balığa ve her seyden önce doğaya saygısı olan insanlardır sizin saygısız olduğunuzu vs ima etmiyorum sadece alabalık balık avcısının içindeki ruh rumunu anlatmaya çalıştım balık yakalamayamanızın sebeblerine gelince dediginiz gibi bazı habitatlar daki alabalık popilasyonu hava durumu suyun durumu yem potansişyeli ve ureme iç güdüsü gibi sebebler den var olduğu avlaklar dan daha yukarlara ya da yan kollarla baglanan ırmaklara veya daha aşıgılara inmektedir bu sebeble sizin gittiğiniz de balıkla karşılaşmamanızın sebebi doga felaketinden ziyade balığın mevsimsel hareketlerinden dolayı olduğunu düşünmekteyim umarım size yardımcı olabilmişimdir kolay gelsin saygılarımla

16. point.shot

point.shot rıfat kayar

Favori Kamış:
    Spro Precision Hot Spin 210 cm 5-15 gr
    Favori Makine:
    Shimano Stradic 3000FI
    En İyi Avı:
    Anadolu Alası Gökkuşağı 63cm
    Ayrıca Selçuk Bey av tarihi itibari ile de akarsularda 01 Ekim itibari le hem doğal alabalıkların hem de gökala avının kapanmış olduğunu da hatırlatalım. Gökalaların göllerde kapalı sezonu yok, avlanılabilir. Önder Bey kalan açıklamaları hatırlatmış zaten..

İnşallah sezonu dahilinde güzelve avlanma şansını yakalarsınız..

Selamlar.

17. Dr. Samed

Dr. Samed samet

yardımcı olurmusunuz

Kardeş burdamısın bilmiyorum ama yardıma ihtiyacım var
    Ben Şırnak Uludere ilçesinde Doktorum ve burda pek fazla sosyal aktivitem yok denecek kadar az hafta sonları balığa gitmek istiyorum buranın dereleri gayet güzel balık oranıda terör nedeniyle fazla ancak askeriyenin oldugu yerlerde rahat avlama imkanım var ve olta almak ve balık yakalamak istiyorum serpmeyi denedim başaramadım ve 3 tane serpme kaptırdım suya :) bana önerecegişn bir türden olta ve misina çeşidi aynı zamanda bilimum bilmem gerekenler neler ayrıntılı anlatır ve yardımcı olursan sevinirim şimdiden teşekkürler

18. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Balık sevdanız, heyecanınız inşallah hiç küllenmesin Samed kardeşim.

Taktir edersiniz ki, bu güzel aktivitemizi sürdürmeye çalışırken hangi yol ve yöntemleri kullanacağımız ve ne gibi kurallara uymak zorunda olduğumuz da bilinmelidir.

Başka bir paylaşımınızda yönetimdeki kardeşlerimizin de işaret ettiği üzere biz amatörlerin bilmesi ve uygulaması gerekli konulara dikkati çeken http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?p=687138#post687138 tebliği her zaman göz önünde bulundurmamız, hem yapılan işin yasallığını hem de sürdürülebilir avcılığın olmazsa olmazıdır. Yeni başlamış olmanın da bir takım dejavantajları var elbetteki. Ancak en başta dikkat edilmesi gereken husus olta ile avlanmak olsa gerek.

Selamlar, rastgelsin en güzel avlara.:)

19. Ronder

Ronder

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    3 kg civarında
    Merhaba Sayın Samet Bey Vatani görevimi icraa etmem den dolayı pek nette gi
    remiyorum konuya cevap geç verdiğim için özür amatör balıkcılarının pek çoğunun en büyük hayallerinden olan bu balığı yakalamak için bir çok yöntem vardır bu yöntemlerin ve deneyimleri bu konu içinde dilim döndüğünce açıklamıştım konuyu daha iyi incelerseniz burdaki bilgiler size yeteceğini düşünüyorum saygılarımla

20. Ronder

Ronder

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    3 kg civarında
    Merhabalar balıkavı sakinleri vatani görevimi yarıladım en kısa zaman da sahalara döncem saygılar