Balık, acı ve hafıza.

Konu, 'Denizdeki Canlılar' kısmında natrix2 tarafından paylaşıldı.

1. crazy_fısher

crazy_fısher burak sökmen

Favori Kamış:
    zıpkın,olta,
    En İyi Avı:
    5kg levrek:)3,5 kilo beyaz laos(kum gridası)
    bu neydi şimdi
    amaç nedir yaniserçe parmağım kadar balık tutmuş temizlemiş ıvırzıvır
    dengesiz olduğunumu anlatmak istiyo acaba

2. acımazmı ya

acır acır balıgında canı acır ama bagıramaz suyun içinde bagırılırmı ya. genzine su kaçar .

3. Huseyin Alp Arslan

Huseyin Alp Arslan Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    olta ve oltadan baska hic bir sey
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Bu iki video insanin kucucuk bir balikla bile kendini nasil asagilayabilecegine
    guzel ornekler vermis.Evet , boyle de bir yetimiz var. Baliklardan cok bu insanlar icin uzuldum. Allah(CC) yardimcilari olsun.

4. Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Baliklarda ki zeka ve aci cekme yetilerinin varligini tartistigimiz bu ortamda bir kac bakis acisi eklemek istiyorum.
    Binlerce balik turu var. Bu balik turlerinin her birinin organizmalari ve evrimsel surecte yeri ve baligin ait oldugu yasam sartlarina gelistirmis oldugu defans
    her bir balik turu icin tamamen farkli. Yani boyle bir konuda baliklarin tumu icin bir genelleme yapilacak ve "balik zekidir", "balik aci cekmez' denilecekse , dunya uzerindeki butun baliklar uzerinde bu arastirmaya tabii tutulmalidir.Yani baliklar kesinlikle boyledir demek biraz hava da kaliyor.
    Zeka iki bilgiden ucuncu bir bilgi elde edebilme olarak ifade edilebilir. Yani balik
    "Bilgi 1- Avim solumda, Bilgi 2- Gunes isiklari sagimdan geliyor. Bilgi 3- Oyleyse
    golgem avimin uzerine dusebilir, bu avimi urkute bilir vs, vs diyebilir mi? Boyle bir mantik yurutmeyi birakin baliklar insan disinda hic bir canlinin yapabilecegini sanmiyorum. Ama bu benim sanrimdan oteye gidemez.
    Aci cekme olayina gelince acidan kasit fiziksel olarak bir yaralanmadan duyulan aciysa, bunun farkindaligiysa ben her canlinin bir amipin bile aci cekebilecegine inaniyorum. (Inanctir) bir etkiye iki tepki vardir. Butunlesmek ve kacmak. Kacma tepkisi veriyorsa bir canli, o canli o etkinin tehdidi hakkinda
    genetik yada refleksiv de olsa bir enerji birikimini kacmak yonunde kullanmayi seciyor. Bu bir negativitiden haberdar olmasi demektir. Bu negativiteye maruz kalmasi ve bu maruz kaldigi an icin sakatlanma ve kisitlanma nedeniyle secmis oldugu "kacma" tercihini yapamamasi nedeniyle icinde bulundugu bu kisitlilik haline "aci" denilebilir. Bu anlam da her canli bence aci ceker.

5. acı fikrinize katılıyorum. aslında enine boyuna dusunulmuş çok da tutarlı bir yaklasım.

ancak hayvanlardaki zeka seviyesini eleştren, su avına göre gögesini saklama ihtiyatına gelince;izlediginiz ilk belgeseli hatırlayın. ruzgarın yonune göre kokusu avına gidip onu uyarmasın diye yön degiştiren kendi rengineyakınotlar arasında göruntu vermeden alçak surunme yaklasan hayvanları.
    hatta abartalaım. iki kaplanın dogal ortamlarıolmayan afrikadaki hiç bilmedikleri av ortamında deneyerek 4.5. seferde yeni av teknikleri gelistirip hayatta kalabilmeleri deneyi.
    hepsi iç gudumu?.
    senelerdir evimde hayvanbeslerim. bu konuda ciddi süphelerim var. kestirimde bulunda farklı durumlara adapte olma yetenekleri var. Köepkelr malum yunuslar ve sempanzelerde dahil dunyadki en zeki ikici canlı. yapabildigi seyleri tahmin edemezsiniz. sadece onlarla evde yaşayaıp konuyu iyi bilenler bilir.

6. Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Sevgili Cengiz
    Dogada bizi bile asan bir zekanin kaynagi uzerinde spekulasyon yapmaksizin olduguna inaniyorum. Bir dere pisisinin veya bir kalamarin kamuflaj konusunda ki inanilmaz yetenegi insana" ya bunun disardan kensine bakan gozu mu var?"
    dedirtecek cinsten.
    Baliklarin ( bir kismi icin en azindan) ogrenme yetenegi oldugunu sahsen suphe goturmez bir bicimde tecrube ettim.
    Bizim burda halkin yakalanmasi gayet guc ve yakalanmasi kolay ve daha buyuk baliklarin var olmasi nedeniyle pek pesinde olmadigi Parori diye vejeteryan bir balik turu var. Bu balik sanki tuzlu su sazani.(Sazandan da bin kat lezzetli)
    Durgun limanlik sularda iskele babalarinin uzerine taslara yapismis ozel bir tip yosun yer.Anlayacagin sabahtan aksama kadar otlanir. Ekmege, misir tanelerine ve ozellikle bu yosuna acaip gelir. Yalniz agzi kucuktur.Kimse de ozellikle bu yosunun pesine dusmek istemez. Oteki yemlerse cabucak diger baliklar tarafindan dagitilir.Yani zordur yakalamak.Neyse sadede geleyim.
    Ben bir nokta buldum. Kayniyorlar. Pesinde balikci olmadigindan suyun yuzunde
    buyuk guruplar halinde etrafta insan varmis yokmus hic takmadan yuzuyorlar.
    Ilk avciliga basladigimda cok ilkel bir igneden mutesekkil uzatma oltaya yosunla sallandirdigimda paldir kuldur yapisiyorlardi. Bir sure sonra artik insan golgesinden kacar oldular, su yuzunde yuzmeyi biraktilar. Oltamin samandirali kullanmaya basladim.Artik gormeden avlaniyordum. Sonuc gene mukemmel. Bu da bir sure gecti. Bu sefer bu oltanin verimi de dustu. Dibi yemlemeye, baligi kiskandiracak taktikler gelistirmeye, saklanmaya basladim. Sonuc gene mukemmel ancak bu da bir sure devam etti. Sular cekilince sesizce kendini gostermeden yaklas, gene assagida zibil gibiler. Ama artik urkek, ince eleyen sik dokuyan bir tarz icersindeler. Bir sezon bu balikla yasadigim iliski ve bu baliklarin gostermis oldugu istisnasiz davranis degisikligi burada anlatilacak gibi
    degildir. Bir dokumanter yapilir uzerine.Bunlari "Hayatta kalma ic gudusu ve buna dayali etki tepki veya sartlanmaya bagli ogrenme denilerek aciklaya biliriz belki. Ancak buna zeka diyebilirmiyiz. Bir miktar evet, ama insandaki gibi problem cozucu ve farkli farkli alet gelistirici bir zeka sanmiyorum olsun baliklarda yada herhangi bir canlida. Ancak kesin bir sey diyemem. Doga bu hersey olur. Zaten zekanin da bir ton cesidi var. Ben bazilarinin abartarak anlattiklari soyle zeki balik boyle zeki balik muhabbetlerine pek itibar etmiyorum. Baligin insan zekasina karsi sansi hictir. Bu yuzden bence bu zekayi onlari yakalamak yonunde kullandigimiz kadar, uretmek ve korumak yonunde de kullanmaliyiz. Bu zaman da buna baliklarin ve insanlarin hic bir zamanda olmadigi kadar ihtiyaci var.
    Yazdiklarinizdan buyuk tat aliyor, cok guzel etkilesimler ediniyorum.Saygilarla
    kal saglicakla dostum.

7. o sizin güzelliginiz.

çala klavye yazılmıs imlası bozuk yazılarıma ve dusuncelerime deger verdiginiz için ben tesekkur ederim .

8. silentfisher

silentfisher emre

Favori Kamış:
    lineaffe 390 spirit surf kamış
    Favori Makine:
    alba star kk 60, okuma avenger 45 lik
    En İyi Avı:
    kasna 700 gr, irice zargana,istavrit kovayla vs vs
    kaçmaları zıpkından değilde koca gözlüklü ve yüzen bir canlıyı kendisine doğru gelirken görmesinden olabilir bence.:)
    arkadaşlar koşullandırılmış öğrenme diye birşey var.eğer bir köpeğe her yemek vermeden zil çalarsanız köpek her zil çalışında anlar ve yemek bekler.akvaryum olayıda onun gibi.ancak o 6 sn lik hafıza konusunu araştıracağım.

9. orjinallaz

orjinallaz

yazıklar olsun

haklısın ALLAH seytanlasmıs insanların şerrinden korusun adamın yaptıgı ALLAH yola getirsin bir gun oda bu duruma duserse anlar can vermek isteyipte vererememeyi:(

10. srcn.41

srcn.41

Favori Kamış:
    Milennıum 60 ve Beta 60 Albastar makina,dragon ve discovery kamiş,el oltası,hassas kamiş
    En İyi Avı:
    Resimdeki eşkina,İstavrit,lüfer,zargana,meszgit
    bence acı duyuyor olabilirler kancayı filan cıkarınca agzından kıpır kıpırlar yada bu kıpır kıpırlık suda olmadıkları içinde olmayabilir hava alamadıkları için :)

11. Baliklar Aci Duymuyor

BALIKLAR ACI DUYMUYOR

Oltacılar içiniz rahat olsun çünkü balıklar acı duymuyor. Balık nörolojisi üzerine yapılan en büyük araştırma, balıkların memeliler gibi acı duymadığını ortaya çıkardı.

ABD'nin Wyoming Üniversitesi zooloji ve psikoloji profesörü James D. Rose'un yaptığı araştırmaya göre, balıkların beyni, "acı ve korku duyacak şekilde" gelişmemiş. Balıkların beyinlerinde acı hissetmelerini sağlayacak merkez bulunmuyor. Prof. James D. Rose, daha önce balıkların acı duyduğunu söyleyen araştırmacıların

"acı hissi ile tehlikeli durumlara tepki verme durumunu" birbirine karıştırdığını iddia etti. Prof. Rose, uyarımlara tepki verme ile acı duymanın ayrı şeyler olduğunun kanıtının kafası kesik bir tavuk olduğunu söyledi. Rose, tavuğun kafası, yani beyni vücudundan ayrıldığı için acı duyamayacağını fakat vücudunun hálá fiziksel tepki verebildiğini birçok kişinin görmüş olduğunu belirtti. Prof. Rose, aynı şekilde anestezi yapılan bir insanın vücudu tepki vermeye devam ederken acı hissetmediğini de örnek olarak verdi.

12. eskisehirli_omer

eskisehirli_omer Ömer

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Bahcecik sazan 3,5kg ,sakarya 1.700 Dargın
    Teşekkürler paylaşım için

13. balıkçıberk

balıkçıberk Mr. None

ben bazen üzlüyordum..:):D acıyor diye teşekkü ederim

elinize sağlıkk..

14. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    her av iyidir yeterki usule uygun olsun
    Özlem kardeş teşekkürler bir çok üyemizin ihtiyacı olan bilgi..

15. ilgilendiğiniz için tesekkur ederım evet bılmemızın gereken bır konu .ama yınede hala iğneden çıkarırken içim acıyor:(

16. flazer

flazer mehmet ali filizer

Favori Kamış:
    YILMAZ 90 LIK ZIPKIN SHEAKPER MAKARALI OLTA VEDE ALBA NIN KAMIŞLARI
    En İyi Avı:
    TATLI SUDA 43 KG AYNALI SAZAN(rüyamda)5,5kg aynalı sazan,6KG DÜZ SAZAN, DENİZDE 2KG MIGRI
    banada saçma geliyo ama bir balıpın ağzında 2 saçakla oltama takılmasıda sanki doğrular gibi ;)

17. silentfisher

silentfisher emre

Favori Kamış:
    lineaffe 390 spirit surf kamış
    Favori Makine:
    alba star kk 60, okuma avenger 45 lik
    En İyi Avı:
    kasna 700 gr, irice zargana,istavrit kovayla vs vs
    konuyla ilgili aklıma gelenler:

-...o ayrı mesela bu balık yavrusunu nasıl tanıyor?...cvp:ismiyle çağırıyor.
    -balıklar nasıl yön bulur?tabelalarla.karayolları çalışıyor balıklar kazanıyor...
    -madem acı çekmiyormuş bende artık canlı canlı keserim...

bu esprileri bir balığa yapın ve acıyı görün :):)konu sapmadı umarım.:eek:

Son düzenleme: 26 Ekim 2007
  18. mallaca

mallaca Halil Barış Şengül

Favori Kamış:
    Makinalı kamış olta,her türlü el oltası,rapala
    En İyi Avı:
    Kiloluk mırmır,Kiloluk iskorpit
    Balıkların hafızalarının iyi olduğuu anladık.Ama acıları olmadığına inanmıyorum.Bazen derindeki iğneyi çıkarırken çektikleri acıyı hepimiz hissediyoruzdur umarım.

19. crazy_fısher

crazy_fısher burak sökmen

Favori Kamış:
    zıpkın,olta,
    En İyi Avı:
    5kg levrek:)3,5 kilo beyaz laos(kum gridası)
    Arkadaşlar bu konu mademki güncelleşti bir ikde ben yazayım.
    Balıklar ve sinir sistemi zayıf olan hayvanların tamamı herhangi bir şekilde yaralandıklarında yaralı bölge lokalize olur.Bu şekilde acı hissi ortadan kaybolur.
    Barış abimin dediği olta çıkarırken yaşanan olayda balık oltanın acısını hissetmez.Ama ilk acıyı birkaç saniseliğine hisseder.Bu acıda oltayı çıkarırken balığın başka bölgelerini sıkmamızdan kaynaklanır.Balığı canlı kesmeniz balık için daha hayırlıdır.Şimdi bana gaddar diyebilirsiniz ama durun:D
    Canlı kestiğiniztaktirde daha hızlı ölecek ve acısı saniyenin %1 i kadar bir süredekesilecektir.Ama kenara atıp ölmesini beklemek balığın kendini koruması ve lokalize etmesini engeller ve ölene dek o ızdırabı çeker.
    Tercih sizin.Eğer livarınız yoksa bana sorarsanız boynunu kırın.Çünkü pet şişedede yavaşyavaş oksijen azalacağı ve su ısınacağı için Balığa en büyük işkenceyi yapmış olacaksınız.
    Acı ama gerçek

20. tommasi

tommasi evrim ertik

Favori Kamış:
    olta,Yengeç
    En İyi Avı:
    Çipura 3.2kg
    bencede yapılması gereken direk boynundan kırıp öldürmek madem balığı eve götürmek gibi bi niyetin var suda bekletipte oksijeni azalıp balığı yavaş yavaş öldüreceğine diyer yol daha mantıklı