balık bulucular

Konu, 'Takım Çantası' kısmında sanalbalıkcı tarafından paylaşıldı.

1. orduspor

orduspor

Favori Kamış:
    malzeme yok
    En İyi Avı:
    alabalik 1,8 kg
    gereken aciklamayi yaptim bu arada kimse kusura bakmasin 11 ay calisip memleketime gelicem ve atalarimin dedelerimin topraginda nasil ve kac adet balik avlayacaigima kimse karar veremez sadece yasalar konusur yasalara gorede demin baktim benim yakaladigim yerde herhangi bir yasak veya sinirlama yok konusmalara daha dikkat edelim yok kafana gore almanyadan gelip burda avlanamazsin falan karsinizda kisa sortlu cocuk yok ayrica almanci gurbetcilere uvey evlat muamelesi yapmayin konular baska yerlere cekilmesin

2. Avciperdeci

Avciperdeci SeRDaR

Favori Kamış:
    El Oltası
    murat abi burada anlatılamk istenen senin almanya dan gelmen ve dedenin topraklarında balık avlaman değil
    anlatılmak istenilen şu
    yasak olan ve kanunlarla çerçevelenmiş olan bir olayı icraa ediyorsun
    sirkülerde ki yasağı en iyi şekilde açıkladılar az evvel size simendifer nickli şennur isimli üyemiz ama siz hala yasak olmadığını kısa şortlu çocuk olmadığını iddaa ediyorsunuz :confused: :confused:

3. katsumoto

katsumoto Hasan

Favori Kamış:
    Shimano STELLA-----Lesath Spinning Shore Game
    En İyi Avı:
    1.150 gr Lüfer 2.5 kg Turna
    bende biseye kızıyorum ..tamam soylenenlere katılıyorum belli kurallarda olmalı bu iş..ama bakınca sozum meclisten dısarı su kadar avlayabilirsin bu kadar avlayabilirsin diyenler kendileri ava çıktıkları zaman uyuyorlarmı bu kurallara..sozum meclisten dısarı yanlıs anlamayın...bu insanın vicdanıyla kendi arasında bisey...ama av yerine gidiyorsun adam yanında balık tutuyo dag basında sen de bakalım ona yok arkadas 3 taneden fazla yakalayamzsın bakalım ne olacak..bu seferde insan ben enayimiyim diyor kendine..ama yine soyluyorum herkes bilincli olmalı..ama burası turkiye malsef...

4. steelrock

steelrock Burak

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Mercan-Ağırlığı mühim değil,ben onun gelişini sevdim...
    Murat daha sakin...

Bilmediğin için böyle hırçın davranıyorsun fakat yanlış yol izlemektesin,
    sana yukarıda söyledim sirkülere bak diye.Sirküler dediğimiz olay tamamen yasal ve uyulmaması halinde cezalar söz konusu...
    Konuyu saptırmanında anlamı yok,bu ülke ve bu balıklar hepimizin :)
    Kurallar dahilinde herkes balık avlayabilir,ama dedim ya kurallar dahilinde !
    Kurallar = Sirküler

5. mhakanbasar

mhakanbasar Mustafa Hakan BAŞAR

Favori Kamış:
    SHIMANO VENGEANCE SPIN 2,10
    Favori Makine:
    Spro Red Arc Tuff Bady
    En İyi Avı:
    turna 102 cm 8,5 kg
    Murat hocam o zaman size bir tavsiyede bulunayım.Eminim bulunduğunuz bir bölgede Amatör olta Balıkçılığı ile ilgili faaliyet gösteren bir dernek vardır.Eğer vaktiniz olursa bir uğrayın ama öncesinde size ön bilgi olarak aktarayım sevgili hocam Hikmet SOLAK beyin bu konuyla ilgili bir araştırmasını aşağıya ekliyorum.
    Almanya

Almanyada da eyaletlere göre kurallar az da olsa birbirinden farklılık gösterse de temel ilkelerin benzer olduğu görülüyor. Brandenburg için kuralları özetlemeye çalışacağız.

Gerekli belgeler:
    1-Balık avcılığı lisansı: Bu lisans iki türlü olabiliyor
    a-Sınava tabi olmadan alınan lisans: “Fischerschein ohne Fischerprüfung” Bu lisans için sınava girmeye gerek yok ücreti karşılığında kurallara uyacağınıza dair bir sözleşme imzalatıp veriyorlar. Ancak bu lisans sadece bu lisansın geçerli olduğu açıklanan eyalet içi sularda geçerli .Bu lisansı “stadtamt” denilen tam çevirdiğinizde şehir ofisleri gibi bir anlam veren ancak çeviri sanatı gereği anlam yüklediğinizde ülkemizdeki karşılığını ilgili il müdürlükleri olarak adlandırabileceğimiz yerler veriyor. Bu belge ile birlikte size kısa yöresel ve genel kuralları anlatıp av mentalitenize yönelik mülakat tarzı bir konuşma yapıyorlar. bu belgeyi alabilmek için Çok az balık , malzeme ve teknik bilgi ile kuralları anlamış olmanız yeterli.
    b-)Sınava tabi lisans: Üstteki lisansın aksine bu lisans tüm avrupa birliği ülkelerinde geçerli yani yerel değil. sınav aşağıdaki bölümlerden yapılıyor. Bu sınava girmek için önceden kurs almak gerekmiyor.

İhtiyoloji (balık bilimi)
    Hidroloji (su bilimi)
    Türler (Deniz ve tatlısu türlerini tanımaya yönelik)
    Av ekipmanları (Takımlar, makina,kamış, yem vb bilgisi)
    Doğa ve çevre koruma ,yaban hayatının korunması
    Kurallar
    her bölümden 30 soru soruluyor, her sorunun 4 şıkkı var

Son iki kısım tek bölüm olarak sınavda soruluyor.

HER BÖLÜMDE TEK YANLIŞ HAKKINIZ VAR

her bölümde 1 den fazla yanlış yaparsanız sınav geçersiz sayılıyor. Bu durumda yeniden sınava giremiyorsunuz.İşte bu durumda ÖNCE KURS ALMANIZ GEREKİYOR.

Bu kursları sivil toplum örgütleri olan balıkçı dernekleri Amatör balıkçılık federasyonu izniyle verebiliyorlar.

Bu sınavı geçene sertifika veriyorlar. bu sertifikayı göstererek ücreti mukabilinde yıllık yada ömür boyu lisans alabiliyorsunuz.Kurallara uymadığınızın tesbiti halinde lisans ve sertifikanız iptal ediliyor ve ağır para cezasının yanısıra bu sefer belgenizi kursa gitmeden alamıyorsunuz. Kurs ve sınav yılda 2 kez yapılıyor.

2- İzin belgesi (avlanma ruhsatı ) : Lisans tek başına balık avı için yeterli değil . Ayrıca avlanma fişi de gerekli . bunuaraç kullanımına benzetebiliriz. Aracı kullanmak için nasıl ehliyet , ruhsat,sigortave ilkyardım çantası vb malzeme şartsa onun gibi bir şey. Avlanma ruhsatları günlük, haftalık , aylık yada sezonluk olabiliyor. her birinin ücreti ayrı ve genellikle av bayilerinde satılıyor. Ayrıca balık avı dernekleri üyelerine indirimli veriliyor. bizdeki paso uygulaması gibi. Bu Alman vatandaşları haricindekilere farklı fiattan satılıyor.

Flyfishing için ise ayrıca bir sınav ve ruhsat var

Almanyada genelde güney eyaletlerde kapalı sezon olduğunda kuzey serbest oluyor. Ayrıca iç sularda nehir kıyılarındaki yumurta bırakma alanları yumurtlama döneminde yasak. Burada önemli olan yumurta bırakma zamanı içsularda sadece yumurtlama ve üreme alanlarının yasak olup nehrin diğer kısımlarının serbest olması

Limitler örnek
    Türkiyedeki doğal türlerle aynı familyadan olan alabalıklardan Almanya İç sularında bulanan
    lachs,meerforelle,bachforelle gibi türlerin kesinlikle yakalandıktan sonra suya iade edilmesi gerekiyor.

Alıntıdır. www.bizimolta.com

6. simendifer

simendifer Sennur

Hayır gereken açıklamayı yapamamışsınız ne yazık ki. Çünkü sizin Almanya'daki yasaklardan da haberiniz olmadığı açıkça ortada. Balık avcılığının yasaları olabileceği bile size komik geliyor, çünkü bihabersiniz. Lütfen anasayfamızdaki 37/2 nolu sirküleri inceleyiniz. Bu konuda Türkiye'de yasakların olduğunu göreceksiniz. Aksi takdirde yakalanırsanız, ceza ödemek zorunda kalırsınız. Bilmem yeterince açık oldu mu ?

7. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    DURUMA GORE BİLDİGİM HER TÜRLÜ YASAL MALZEME
    En İyi Avı:
    EŞKİNE 1,5 KG.,56 CM. TURNA
    İYİ O ZAMAN ORADAKİ BALIKLARI KURUTUN BİR DAHA 11 AY SONRA GELDİĞİNDE ARTIK KURBAGA YAKALARSIN ayrıca almanyadan tek üye sen degilsin diğer üyeler senin kadar rahat degil tuttugun balıga para veriyorsun veya salıyorsun almanyada adamlar bizlerden daha ciddi yapıyor bu işi sen almanyada yaşadıgına veya orada hakikaten balık tutmaya gittiğine eminmisin???

8. mhakanbasar

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Spro Red Arc Tuff Bady
    En İyi Avı:
    turna 102 cm 8,5 kg
    Sennur sevgili arkadaşımın Karadenizde bahsettiği iç sular Sirkülere göre Orman içi Sular kapsamında değerlendirilen sulardır hatta çoğundada av tamamen yasak ve türkiyede Orman içi sularda avlanabilmek için Orman İçi sularda avlanma belgesi edinmek zorunludur.Kim olursa olsun ama yurt içi ama yurt dışı Özellikle endemik türlerin avında çok dikkat etmeliyiz ve korumacı olmalıyız.

9. derya__kuzusu

derya__kuzusu Manyak Müjdat :)

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    yayın 4,5 kg.-4,kg.Lambuka
    ..bu seferde insan ben enayimiyim diyor kendine..
    ==============================================================-

karsinizda kisa sortlu cocuk yok ayrica almanci gurbetcilere uvey evlat muamelesi yapmayin

==========================================================================-
    Neler okuyoruz böyle inanmıyorum sizlere .. Öncelikle Hasan sözüm sana adamın biri fazla balık yakaladığında tabiki uyarıcaksın ve o adamda kendine çeki düzen vericek aklı başında biriyse zaten bidaha yapmaz nerdenmi biliyorum kendimden çünki ben bu siteyle tanışmadan önce sirküler falan bilmezdim bir seferde (115)balık yakaladım diye böbürlenmiştim sitedeki arkadaşlar sağ olsunlar öğrettiler sirküleri şimdi en sıkı savunucularından oldum bunuda bu yüzden yazdım ..Hem ne demek burası Türkiye . Avrupada yasalar yasada burdakiler hikayemi sizler bizler böyle dersek ne olucak bu memleketin ve yasaların hali ...

Murat bey bu arada sizde atalarımın dedelerimin toprakları diyorsunuz tabiki ve bu topraklar hepimizin tabiki yakalarsınız balığınızı ama bişey sorucam siz Avrupada hangi kanuna ve yasaya karşı hareket edebiliyorsunuz buraya geldiğinizde bana kimse karışamaz deme gibi lüksünüz olama çünki orada kurallara ve kanunlara sonuna kadar saygılı davranırkae burada ...sallaa nasılsa ben 20 gün sonra gidicem ne halleri varsa görsünler zihniyetiyle bişeyler yapamazsınız madem bu topraklar atalarınızın babalarınızın herkesten fazla sahip çıkın ayrıca size söylenenler kafadan uydurma değil sirkülerle belirtilmiş KANUNLAR ....

Son düzenleme: 27 Mart 2007
  10. simendifer

simendifer Sennur

Arkadaşlar, bakın buraya yeni bir arkadaşımız gelmiş. Bir şeyleri yanlış biliyor ya da hiç bilmiyor. Bizlerin ona yardımcı olmamız, yol göstermemiz gerek. Ve bu yasalar çerçevesinde olmak zorunda. Yasalar ne kadar uygulanıyor, doğru ya da yanlış mı düşüncesine girmeden, yasalar çerçevesinde uyarmak zorundayız. Gerisi de yine kendi vicdanına kalmış, aynı diğerleri gibi ;) Bu nedenle konunun dağınık kalmaması için birbirinize yazdığınız mesajları siliyorum arkadaşlar. Bilginize,

11. derya__kuzusu

derya__kuzusu Manyak Müjdat :)

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    yayın 4,5 kg.-4,kg.Lambuka
    Bilgilendirme için teşekkürler..

12. orduspor

orduspor

Favori Kamış:
    malzeme yok
    En İyi Avı:
    alabalik 1,8 kg
    kirici birsey yazdiysam herkesten ozur dilerim kimseyi rahatsiz etmek degil forumdan yararlanmak icin uye olmustum asil meslegim bisiklet yarisciligi ama yillarca orduda doga sporlariyla ugrastim yamac parasitu dagcilik bisiklet ve diger doga sporlarinin yapildigi bir dernek bile kurdum herkesin bildigi ordu woswos senliklerinde organizasyonlarda gorev aldim netice itibari ile yukarda bahsettiklerim ile ilgili her forumda uyeyim balik konusunda ise daha yeni uye olup en az diger yaptigim sporlar kadar sevdigim bir konuda kendimi gelistirmek icin burdayim yanlis anlamak ve yanlis anlanmak istemem saygilar

13. mhakanbasar

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Spro Red Arc Tuff Bady
    En İyi Avı:
    turna 102 cm 8,5 kg
    Sevgili murat anlayışın vede duyarlılığın için bende sana teşekkür ederim.Ben kendi adıma yazmış olduklarından dolayı kırılmadım asıl biz seni kırdıysak özür dileriz.Ben bundan sonra memleketine geldiğinde özellikler kırmızı benekli alabalık yakalarken dikkatli ve hassas davranacağını,çevrende sırf hastalıklara iyi geliyor denilerek katliam vari yasa dışı yollarla bu balığının toplayılıcığını yapan insanlara engel olacağını,çevrendeki ulaşabildiğin diğer bölge avcılarına en iyi avın olta ile yapıldığını ve sürdürülebilirlik avcılık gereği yasalarda belirtilen kurallara uyulması gerektiğini anlatacağına,Yaz tatilin kısa sürsede bizlerin ulaşması uzak ihtimal olan bu yaylara doğru bilgiyi ve tekniği ulaştıracağına eminim.Saygılarımla.....

14. Avciperdeci

Avciperdeci SeRDaR

Favori Kamış:
    El Oltası
    evet abi anlaşabildiğimiz için mutluyum
    emin olun bizlerinde burda kimseyi kırmak gibi bir niyetimiz olmadığı gibi bilakis bilgilendirme amacı taşıyoruz

saygılar

15. orduspor

orduspor

Favori Kamış:
    malzeme yok
    En İyi Avı:
    alabalik 1,8 kg
    zaten ben ve yakin cevremdeki yalaya cikipta balik avlayanlarin mucadelesi sizin dediginiz gibi baliklarin soyunu kurutan avcilarla zira bu isi abartanlar olmadi degil vede hala var size korkunc bir ornek vereyim ordu ile gresun sinirinda karagol dedigimiz ve orduve gresunun en yuksek zirvesinin oldugu bir dag var ve bu dagin cesitli yerlerinde 7 adet gol var bunlarin en buyugu olan golde kirmizi benekli alabalik oluyordu hemde korundugu icin daha dogrusu bizim mekan oldugundan koruma isi bize duserdi bu baliklar yaklasik 60-80 cm gibi boyutlara ulasmis idi ama universite okul almanya yuksek lisans derken ben koptum ailemde artik yaslandi yeni nesil genclikte yayla yerine diskoyu tercih eder oldugundan buralar sahipsiz kalmis gecen yil gidince farkettim golun 3 te biri kalmamis yani boyut olarak balik malikta gorunmuyor cobana sordum ne oldu diye jeeplerler geldiler bombalar dinamit attilar baliklari hepsini oldurduler dedi golun kenarina yigilivermisim kendime gelip jandarmaya gittim tarim il ve turizm mud hatta valiye ciktim ama nafile sonuc cikmadi bende elimden geleni ve bana duseni yapip civar derelerden oldurmeden canli canli tuttugum alabalik yavrularini kucuk kaplarla oraya goturup tekrardan orda balik yetismesi icin gorevimi yaptim artik hayirlisi bu arada olta ile alabalik yakalayan kardeslerime buradan seslenmek istiyorum lutfen ozellikle yavrulama mevsiminde cikmayin yaylaya yazik gunahtir zamani gelince herkes zaten yakalayacak

16. serhatcenk

serhatcenk

Yaptıkların ve yapacakların için teşekkürler Murat... Bak gördün mü artık daha iyi anlaşacağız... :)

17. orduspor

orduspor

Favori Kamış:
    malzeme yok
    En İyi Avı:
    alabalik 1,8 kg
    anlasilmayacak bisey yokki amac ayni olduktan sonra :cool:

18. Spider

Spider Mert Eren

Tartışma hazır güzel bir sona giderken
    nokta koymak için bulaşayım :D

Artık günde 3 balığı geçmezsiniz değil mi :D :D :D