Daiwa makina tavsiyesi

Konu, 'Makineler' kısmında Balikci34 tarafından paylaşıldı.

1. furunotr

furunotr Haluk

Boğaz'da 150-180 belemedin 200 gr. kurşun ve sahte ile at-çek için; uygun gibi göründü bu makina bana...

2. furunotr

furunotr Haluk

Sizin yerinize bir tane ben koyayım Selim bey... Hem de en üst sınıflardan...:)

http://www.alanhawk.com/reviews/salt10.html

3. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Pisliğini temizlemek bakım mıdır? Ben mesela, dedim daha önce, Kamıştan tutar suya sokar çırpıştırırım makineyi. bu güveni veriyor mu sana elindeki makina?

Karşındakini cahil sanma. bizim de elbette kendimizce mekanik vs. bilgimiz var, işimiz bu zaten. Aldık makine, duruşu, dönüşü, sesi vs. derken açıp içine bakarız, haha deriz buna şu şu bakım yapılmalı. Şurası yağ atar, burası paslanır, bu bilya boşluklu gres ister vs. vs.

Şimdi de, başka taraftan bakalım. Ne diyoruz: iyi makine. İşte o iyi diyebileceğimiz, gönül rahatlığıyla iyi diyeceğimiz makinede, bunu görürüz. Bu alet, adamın evladına kalana kadar tepe tepe kullansın, bir şey olmaz buna deriz. Bunu farkedecek kadar mekanik bilgimiz var.

İşte o yüzden de deriz, iyi makineyi alırsın, bakım makım istemez. Zira bizim kafamızda iyi makine denince, mekaniğini, malzeme, işçilik vs. kalitesini bildiğimiz bir makine vardır. Bunu bilerek bunu söyleriz. Enayi, ahmak filan mıyız biz, bilmediğimiz şey için böyle yorum yapıp madara olalım?

Nedense bu hep gözden kaçıyor. Sanki bizim bunu çözecek malzeme vs. bilgimiz yok, yedik kuru fasulyeyi, işkembeden salıyoruz boyuna..

Biz sen veya herkimse, başkaları gibi makineyi alıp gidip denemeye ihtiyaç duymayacak kadar bu işin altyapısını biliyoruz. Rafta dururken baktığımızda dahi, mili şu şu çelik, rotoru bu malzeme, kolu tutunca dişlinin tutmasından sarı mı değil mi, bilya kalitesi ne vs. vs. hepsini çözmüş oluyoruz zaten.

İşte bu kriterlerle bir bu iyi makine, bu kötü makine vs. diyoruz.

Bu noktada ise, bakıyoruz, bakıyoruz, stellla'ları kenarda tutarsak, Shimano'lar iyi makine değil.

Ha, sen iyi makine istemezsin. İşini görecek, idare edecek vs. makine istersin, o zaman durum başka tabi. Ama bunu bir türlü anlatamadık.

Daiwa, ciddi ciddi iyi makine yapıyor. Ama elbette buda fiyatına kafadan yansıyor. Shimano iyi makine yapmıyor, idare edecek alet yapıyor. İşte aradaki fark bu.

Sorun şu. Ben iyi makine alıcam, shimano buldum, 150 TL, fıstık gib, iyi makina, iyi..

İşte bu zokayı yuttuğunuz an oluyor. 150 TL'lik shimano iyi olmuyor ki.

Sonra? Sonra ne olacak, inek besler gibi, üç kuruşluk keyfimizi yapacağız diye, bakım yap, yağına bak, suyuna bak filan. Sağını solunu temizle, çapaklanmış yağı temizle, yağla falan.

Bozulursa, elde kalırsa, "eee, sen bunun yağına suyuna bakmamışsın, bakım yapmamışsın..."

Yok böyle bir şey kardeşim. Sen iyiye oynuyorsun. böyle bir bahanen olmayacak. Bir arkadaşımın annesi, 2 yıl önce araba almış. BMW. Geçen köyde aküsü bitmiş. Hareket şu: "Bu iyi değilmiş". Gitti, kendine mercedes aldı derhal.

Bu da böyle bir şey. Sen iyi makineyim diyorsan, yağın nane olmayacak. aman, pislendim ben, bozulurum tabi olmayacaksın.

Şimdi belki neden shimano'ya kafadan "yaramaz" dediğimi anlıyorsundur belki. Ben sıradna bir alet almak için gitmiyorum ki, iyisini arıyorum. Paraysa, para. Sen iyisini yap, ondan sonra bakalım parasına.

4. MehmetKordan

MehmetKordan MEHMET KORDAN

Ben size benden daha iyi bilirsin dedim zaten makine iç aksamını...

Keşek benim tuzlu su bilgim olsa da o alanda konuşabilsek ama hala stella diyorsunuz daiwa'da tatlı su tuzlu ayrımı yapmadan hepsine iyi diyorsunuz.

Değil be güzel abim değil iyi makine sadece daiwa değil..Özellikle tatlı su söz konusu olunca hiç değil..Buradan daiwa kötü makine üretiyor manası çıkmasın.Aksine o da iyi malzeme üretiyor.Bir önce ki yazımda belirttiğim gibi belki istemez bakım ama ben işimi belkilere bırakmam. Kimsenin sözü ile de bakım yapmayı bırakmam.

Daha önce belirttiğim gibi ufak bir ayrıntıyı gözde kaçırıyorsunuz. Ben makinelerimi taş üzerinde ya da asfalt üzerinde kullanmıyorum .Bilakis yazın tozun toprağın kışında çamurun içinde.

Geçmiş yazılarımda da belirttim ileride bir daiwa seti istiyorum ama bu set şu an 2000 euro. Ben bu seti aldığımda bakım yapmayacak mıyım? Bilakis daha fazla üstüne titreyeceğim.

Bir diğer konuda fiyat konusu shimano'da iyi makineyi 150 euro altında bulamazsınız dedim. Kalite isteyen 150-250 euro aralığına baksın.

Daiwa da bulur musunuz bilmiyorum ama shimano'da kalite 150 euro civarından başlar.(Baz olarak avrupa fiyatlarını alıyorum çoğu iyi makineyi ülkemizde bulamadığımızı düşünerek euro diyorum)

Bilakis siz ilk gördüğünde neyin ne olduğunu anlayabilirsiniz hatta hiç HAKKINDA okumadan için kullanılan malzemelerin ne olduğunu bile bilebilirsiniz ama ben bilemem ben okurum, kullanıcı yorumlarına bakarım ve o şekil alırım.

Ben daiwa kötü makine yapıyor demedim.

Demem de zaten bu apaçık inkar etmek olur.

Ama shimano'da iyi makine yapıyor, sadece türkiye de satılan giriş seviyesi modellerini baz almazsak. Neden! bu mecra da daiwa da iyi değil zaten.(Bana göre ryobi veya spro değerlendirilmeli)

Ne kadar para o kadar ekmek bunu siz kendiniz söylüyorsunuz. O zaman bu 150 liralık shimanoların suçu ne?

Zaten üretici firma ederini koymuş buna ederinden fazla anlam yüklemek niye?

Ülkemizde bu tarz shimanolar tercih ediliyor diye shimano kalitesiz mi oluyor? Burada suç bunları tercih edende mi yoksa shimanoda mı?

5. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    haaa, şimdi gelelim, bu 150 liralık shimano'ların suçu ne?

Şimdi gidiyorum, karaköy'de büyük bir mağazaya. Makinelere şöyle bir bakıyorum. "Abi, sana bir shimano verelim, süper bak, uçar, kaçar, öyle böyle değil"... Bakıyorum, vereyim dediği alet, catana, bu ne yav desem çıkarıyor bana exage....

Bu mu iyi makine? Hani biraz samimiyetimiz olmasa, indiricem kafasına, dalga mı geçiyon sen diye. Bi dur hele...

Foruma geliyorum, amanda shimano, yandım shimano, şeker oğlan shimano... Ne oluyoruz yaa... Sanki başka makine yok, sanki o makine matah bir halt..

Al, bak yukarıya, amanda shimano öküzü boğazdaki en güçlü makineymişte.. Hadi yaa... Altı üstü yarım adam boyu camgözü çekemedi, oracıkta attım denize o öküzü. Bu mu senin iyi dediğin makine (Parantez içinde: Bull -> Öküz) ?

İşte meseleler bunlar Mehmet kardeşim. burada apaçık bir Shimano balonu şişirme olayı var.

Ve bakarsan, benim daiwa tavsiyemin çok daha fazlası, başka makine tavsiyem olduğunu da görürsün zaten. Ama bu elemanların, şimanovdan başka bir şey çıkmaz ağızlarından. Buradaki tepki budur, anlayana...

6. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Ben unuttum,sende unut,ama şunu bil ben sana yancı filan demedim,kimseyede demem zaten,neyse olan olmuş geçen geçmiş,ben uzatmam böyle şeyleri,sende geçmişte olanları unut gitsin...

7. MehmetKordan

E tabi anlayan herkez kalite nerde ise oraya yönelmeli, daha önce de belirttim kimse gidip 100 liralık makineden performans beklemesin.Bekliyorsa da gitsin ryobi'den spro'dan beklesin.

Satıcı lafıyla makine alınmaz, adam elinde kalan ürünü kakalamaya bakar ya da shimano'nun bayisidir ondan satmaya uğraşır.

Şimdi bu yaz fazla sazan avına vakit ayırmayacağım için(toplasan 6-7 kere giderim) Tez ile uğraşmak zorunda kalıcam artık bitsin bu çile..

Kendime spin takım oluşturmaya karar verdim...

Makine 'de bütçe fazla ayırmadım 200 tl ayırdım bu paraya shimano alamaz mıyım tabi ki alırım. Adı shimano olur ama yaptığı iş shimano olmaz.

Onun için şu makineyi almaya karar verdim.

Spro red arc tuff body 30'luk

2 tane de kamış seçtim

3-18 gr. atarlı SAVAGEAR BushWhacker XLNT 228 cm

10 -40 gr atarlı OKUMA v system 300 cm

Bu fiyat aralığında shimano kamış ve makineler yok mu var ama öylesine var...

Yani kullanıcı shimano veya daiwa diye gidip hemen almasın...Alacaksalarsa da gitsinler üst seviye alsınlar.

Bu arada spin için tavsiyelere açığım pek anladığım bir konu değil arkadaşlar.

Birde tatlı su önerileri olursa iyi olur tutupta levreğe filan gideceğimiz yok:)

8. isottevfik

isottevfik Tevfik

Favori Kamış:
    SHIMANO Catana BX 240 Tele
    Favori Makine:
    SHIMANO BIOMASTER 5000 CFB
    Yazınıza karşı nacizane görüş ve değerlendirmemi net anlatabilmek için alıntınızı kırpıştırarak numaraladım. Lütfen kusuruma bakma.

1 - Bu markada, 150 - 200 € altında da, emsallerine göre çok daha kaliteli ürünler bulabilme şansınız vardır. Rakamlar yükseldikçe kalite ve performansda doğal olarak yükselecektir.

2 - Yine bu markada, EU ülkelerinde satılan tüm ürünleri bulabilme ve hatta % 15-20 seviyelerinde daha avantajlı edinebilme şansınız vardır

3 - Giriş seviyesi dediğiniz ürünler, sadece bizim pazarımıza değil, Eu pazarına da sunulan ürünlerdir. Herkes kendi bütçesi doğrultusunda birşeyler muhakkak bulur ve bulup kullandıktan sonrada '' Eyvah '' demez.

4 - Tek suçu adı.:D :D Aslında adıda güzel duruyor.:D :D Eh işte, kedi ulaşamadığı ciğere ne derse, onun gibi düşün geç gitsin.:D :D

5 - Tüm dünyanın ilk tercihi olabilmesi ve bizde de bunun bu şekilde algılanarak değerlendirmesinin mutlak tek sebebi vardır. Kalite + Fiyat + Estetik + Güvenilirlik + Ciddi muhattap. Tek suçu bu kadar donanımlı olarak piyasaya hakim olması; hem burada, hemde tüm Dünya ülkelerinde.

Eskiden Murat 124 lerin arkasına yazarlardı. '' Büyüyünce Mercedes olacam '':D :D Olabildi mi ? olamadı mı ?:confused: :confused:

.

9. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    O ağırlıklar için, denenmiş, bilinen ve bulunabilen bir tercih, Emblem Pro. Tamam, senin tercihin de bunu kardeşi zaten.

Kısaca, daiwa tavsiye etmek benim yüzümü asla kara çıkarmadı. Bakma, en çok tavsiyeyi ben kendime yaparım zaten. Pis bir objektifliğim vardır.

Kısaca tercih senin, hangisi içine daha sindi, alırsan verdiğin paranın hakkını verecektir eminim.

10. MehmetKordan

Tevfik abi hemen hemen aynı şeyleri söylemişiz sadece şuna katılmıyorum shimano'nun her modelini yeterli ölçüde bulabilmek mümkün değil.

Kendimden örnek vermek gerekirse geçen sene 4 adet shimano bblc xt-a lc alacağım yine aşağı yukarı bu aylar bayileri tek tek arıyorum. Ya yok ya da varsa bile 1 tane 2 tane ellerinde fiyatlardan dolayı stok bulunduramıyorlar ya da bu makine satılmaz fiyatından dolayı da tercih etmiyorlar.

Ellerinde olanlar da 500 tl lik makine ye 750 800 tarzında fiyat söylediler hani 4 tane olsa belki yine alacağım.

Mecburen gittim bulgaristan'dan aldım.

11. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Şu dediklerin için bu insafsız yorumu yapabilirim sadece:

Ağzından bal damlıyor.

12. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    yok abi böyle bir şey.

Şu tartışmada, Shimano'nun tek kabahati, onu balon gibi şişirmeye çalışan bir takım satıcı, kullanıcı vs.nin varlığı.

Ve lütfen, tüm dünya filan derken biraz ayağınız yere bassın. Tüm dünyanın ilk tercihi filan değil Shimano. Ona kalana kadar, Shimano'nun daha yiyeceği çok fırın ekmek var.

Ve umarım bu yorumunuz, shimano'nun kimden çektiğini görmekte daha faydalı olacaktır herkese. Peh, neymiş efenim, Shimano ilk tercihmiş, daha neler?

13. isottevfik

isottevfik Tevfik

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Önemli not ::confused: :confused:

Kişiler, '' ETMEZSİN '' diyerek değer vermedikleri, bu vesile değer görülmedikleri kişilere ve kişilerin yazıtlarına cevap vererek, kendi eder değerlerini daha da düşürmemelidirler.

Hele ki, ABİ deyimiyle..

Lütfen!!!!!!!!!!!!!

14. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Tevfik,Serdar elbette iyi bir insandır.

Ancak onunla bir konu tartışmasına girmek,dipsiz bir kuyu gibidir.

Bezmez,pes etmez yazarda,yazar.

Hem insana inceden laf sokar hemde birşey olmamış gibi birde Abi falan der.

Yarın ona bir fotoğraf yollayacağım.Bir Shimano insana ne denli hizmet edermiş anlasın diye, ancak anlamayacaktır.

Kendisi maalesef IQ'su yüksek insanların çoğunda görüldüğü gibi Fikr-i sabit bir yapıya sahiptir.

Dolayısıyla onunla cebelleşmek abesle iştigaldir.

Tarabya Team'in bir avına katılsa ne denli komik duruma düşeceğini bilir,hodri meydan falan diyemez.

Bugüne kadar ne bir avı ne tuttuğu doğru dürüst bir balığı yoktur.idk

Sevgimle kal

15. isottevfik

isottevfik Tevfik

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Değerli büyüğüm Sn. ABAYOĞLU,

Öncelikle, anlatmak istediklerinizin içerisinde ki o ince nüansı, gördüğümü bilmenizi isterim.

Çalışma hayatım, özel seçilmişliğimle verilen özel görevler ve icraatlarla, azda olsa IQ donanımına, nacizane bende sahibim; yada öyle olduğumu söyler çevrem. Ama, ne var ki bu bana, bir başkasına saygısızlık yapma hakkını vermez; vermemeli.

Bu karşımda ki kişi, en ağır suçu işlemiş olsa bile.

Burada ki çabam ise, bahsettiğiniz gibi, fazlaca '' Abesle iştigal etmemek.''

Kişi, vardır zamanı her gün gider, az vardır haftada 1 gün, zamanı yoktur yılda 1 kez. Bence kişinin, bu hobiyi düşünmekten bile alabildiği, yaşadığı zevkin, egonun önemi ön plandadır.

Bahsettiğiniz fotoğrafı burada paylaşmanızın sakıncası yoksa, sizden rica edeceğim; burada yayınlayın diye. Tabii, keyfiyet size aittir.

En içten dileklerimle, saygı ve hürmetler ederim.

16. furunotr

furunotr Haluk

:D :D :D ... 120 cm. saran bir makina Emblem Pro; nasıl nerler 120 cm. saran makinayı bu iş için ağzı ile kuş tutsa seçmem... Sormuş olduğum makina Emblem Pro'nun kardeşi değil pek; bence daha çok Saltiga Blast'ın ikizi gibi duruyor... Ve sanıyorum 93 cm.civarında bir sarımı var...

http://tackletour.com/reviewdaiwasaltigablastpreview.html

Rengi değişik; kol yapısı da az değişik; bu Saltist'te; Saltiga koluna benzeyen bir kol var; yine de tam olarak çözemedim makinayı... Yine de oldukça sağlam görünen bir yapısı var; tur 5,1 ama yaklaşık 93 cm. sardığı için öyle kasacağını falan zannetmiyorum; çok az birşey kasar kassa kassa benim kullandığım makinadan; 3-5 cm. kadar da fazla sarım avantajı var ki tahmin ettiğim kadar ise o kadarcık kasmaya da değer diye düşünüyorum... Uzun yıllardan sonra benim kullanıcı profilim için aklıma yatan ilk Daiwa oldu diyebilirim (Surfleri var gerçi ama ben surf pek kullanamıyorum)... Sanıyorum 590-600 gram kadar da bir ağırlığı var ki bu da benim koymuş olduğum sınırın ucunda; sonuçta aşmıyor... Belki bir kullanıcısı çıkar...

17. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.20 Salina 100-200 - Lineaeffe Extreme Cast 4.40 180gr. - Okuma V-System 240 10-40g
    Favori Makine:
    Ryobi Proskyer Nose Power - Shakespeare Mach 1 XT
    En İyi Avı:
    Küçük beyaz; 7 cm. Kuzey batı Antartika Sığlıkları..
    Vedat amca eline sağlık.
    Yazmadan edemedim :)

18. furunotr

furunotr Haluk

O modeller için talep yok dencek kadar az; ondan dolayı ya çok az miktar geliyor; ya da gelmiyor; ancak bu tip makina istediğinizde ithalatçısı ile irtibat kurarsanız size kısa sürede temin edebiliyor (eğer Hollanda stoklarında var ise), fiyatları da öyle yüksek değil; Japonya fiyatlarından ucuza, Avrupa fiyatları ile aynına; hatta bazan daha düşük fiyatlara bulunabiliyor Shimano marka makinalar; fiyat yüksekliği aksine Daiwa ürünleri için geçerli ve burada talep görme ihtimali yüksek olan makinaları bile bulunamıyor; bulunsa da fiyatları yurtdışına göre uçuk kaçık; dilerseniz link de verebilirim konu ile ilgili...

Mesela fiyatını geçtim; şöyle bir modelini bulamıyorum ülkemizde Daiwa'nın...

Link koymayı unutmuşum; koyayım hemen...

http://www.plat.co.jp/shop/catalog/...ltwater-fishing/2012-daiwa-catalina-4500.html

19. Özgüven

Özgüven kamil dagel

Favori Kamış:
    muhtelif
    Favori Makine:
    muhtelif
    En İyi Avı:
    akya 6.4 kilo
    Öncelikle almayı düşündüğünüz makinaların içinde DAİWA olmasın..
    Diyeyimde üzerimden vebali kalksın..
    Shimano değilde 300 tl ye yakın fiyatta daiwa exceler x 3000 im vardı, 6. ayda remixon istoçun balans ayarı bozulmuş normaldir biz yapamıyoruz dediği sorunla karşılaştım..
    Önceleri birşeyi yok iyidir diye salak yerine kondum..
    Israrla arayınca ya işte sorunu biliyoruzda biz yapamıyoruz dediler her aradıgımda..
    Garanti kapsamıymış bilmemneymiş hikaye..
    bana kimse daiwa demesin.. şimdi 130 tllik shimanom var 4 aydır tepe tepe kullanıyorum, tık yok..
    Arkadaşlar çok üst segment olmadıkça ki sınır 1000 tl gibi..
    sakın daiwaya bulaşmayın..
    Keyfiniz kaçar..

20. isottevfik

isottevfik Tevfik

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Gerçi Haluk bey gerekenleri yazmış detaylarıyla.

http://translate.google.com.tr/tran...X&ei=aenIUKr0K8en4gT19YHQBA&ved=0CC4Q7gEwADgK

Bildiğiniz gibi Baitrunner makinalar, ağırlıklı olarak tatlı su avcılığına uygunluğu söz konusu. Gerçi ben elimdekini acımadan tuzluda kullanırım. Tatlıyı sevmediğim için.:D :D

Bildiğiniz gibi Bulgaristan'da tatlı su avcılığı daha zengindir. Dolayısıyla bu tür makinalar o bölgede daha fazlaca revaçtadırlar. Yani arz & talep dengesi.

Ne var ki, EU kataloğunda ki her ürünü elde etme hakkınız ve şansınız vardır. Kişilerin '' O ürünü getirmiyor ve satmıyoruz.'' deme hakkı ve şansı kesinlikle yoktur. Bunu böyle bilin.

Bak, yan tarafta Yasei diye bir kamış var. O da yoktur bizim piyasamızda. Ama, kişi getirmek ve sunmak mecburiyetindedir. Getirtti de. Bu müşteri olarak benim hakkım. Yoksa'' Elimde bu var.'' demekle büyük olunmuyor.

Fiyatı konusunda da kesinlikle endişeniz olmasın. İlgili firma açar satış listesini ve küsüratına kadar fiyatını söyler. 1 kuruş fazla beyan etme, isteme hakkı ve şansı yoktur. Üreticinin verdiği satış fiyatlarıdır, geçerli olan. Tr.Piyasasında uygulanan fiyatlar ise, diğer EU ülkelerine uygulanan fiyatlardan daha düşüktür; bazı özel nedenlerden ötürü.

Ellerinde olmayan ürünü, en fazla gelecek bir sonra ki partiye kadar beklersiniz.