Eşkina avcılığı

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında gececibarış tarafından paylaşıldı.

1. HeaDDaT

HeaDDaT Fatih

Favori Kamış:
    okuma V serisi 240, DAM speedcast 270
    Favori Makine:
    Shimano catana 4000
    varya nefret ediyorum bu bilgisiz bilinçsiz cahilce balık avlıyanlardan avuç kadar eşkinayı ne diye çantana atarsın be adam.

2. razor

razor

Favori Kamış:
    penn 9500 ss daiwa 9001c yo-zuri , siglon, omer excalibur 2000
    En İyi Avı:
    karagöz 2400gr. eşkina 1800 gr kalkan 2200gr
    Arkadaşlar malesef ülkemizde yapılan balık avları ticari anlam taşıyor. Bunun sebebi de ekonomik koşullardır. Unkapanı köprüsünde balık tutan arkadaşlarda balığı evlerine götürüp ufakta olsa bir katkı sağlamak peşindeler. Şimdi bana ben balığı zevk için tutuyorum alıp eve de götürüp yerim diyenler çıkabilir ama en azından tuttukları balığın yarısını suya geri salarak yeni bir başlangıç yapma vakitlerinin geldiğini düşünüyorum. Avrupa yada Amerika gibi ekonomik olarak refah düzeyleri yüksek topluluklar, balık avını artık spor amaçlı yapmaktalar. Yiyecekleri balıkları çok rahat balık marketlerden temin edebiliyorlar. Bizim ülkemizde ise durum farklı, spor amaçlı balıkçılık çok az, sadece bölgesel olarak Çanakkale, İzmir, Antalya ve Samsun civarlarında yapılabiliyor.Sebebi ise Spor diye tabir edebileceğimiz Büyük balık avları buralarda yapılabiliyor. Kaç kişi marmara da Kılıç balığı veya orkinos yakalamıştır? Bu balıklara karşı direnç göstererek spor yapmış ve onları yakaladıktan sonra suya geri bırakmıştır. Çok az belkide yok. Bu söylediklerim 90 lı yıllardan sonrası için geçerlidir. Eğer 80 li yıllarda yapılan kılıç ve orkinos katliamları olmasaydı belki de marmara bu balıkların olta ile yakalandığı ve hatta spor amaçlı tekrar suya iade edildiği nadir denizlerden biri olacaktı ama malesef binlerce dolar ödeyerek yurtdışı turlara katılıyor insanlarımız artık. Dedim ya gene konu ekonomiye geldi herşeyden önce ekonomik düzeyleri yüksek olanlar hala şanslı, onlar bu sporu parayla yapabiliyor ya durumları iyi olmayanlar onların da bir tek şansı var artık marmara temizleniyor, ekolojik denge tekrar kendini göstermeye başladı balık popülasyonu yavaş yavaş eski meraların da görülmeye başladı. Şimdi zaman bu popülasyonu korumak yasaklara uymak zamanıdır. Kimbilir belki birgün birimizin oltasına Kılıçbalığı takılır biz de onu tekrar nasıl suya geri verdiğimizi yazarız. Unutmayalım denize saldığımız her küçük balık tekrar bize dönecektir yeterki o balığın nesline saygı duyalım. Hepinize iyi paylaşımlar.

3. SİNARİT

SİNARİT

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    LEVREK - AKYA - MIĞRI - MÜREN - KEFAL - USKUMRU
    Çok doğru tespitler.

4. 56561

56561 Yücel

Favori Kamış:
    Daiwa Sensor Red Surf 4.00, Daiwa Procaster Samfish 2.10
    Favori Makine:
    Shimano Catana 4000FA, Ryobi Ecuisma 8000vi
    En İyi Avı:
    10.5 kg rus kefali, 5.250 Levrek, 1573gr kofana
    marmaranın durumu

tespitlerine katılıyorum maramara da balık popülasyonunda artış var, + geçen senelere nazaran deniz bir miktar daha temiz. Ben bunu sanayinin sebep olduğu kirlenmenin azalmasına ve kıyı dolgu alanlarının artmasına paralel olarak suyu temizleyen kabuklu potansiyelindeki artışa bağlıyorum. Dolgu alanları en çok eşkinaya yaramış gözüküyor. Ortalama 2-3 senesini dolduran dolgu alanları eşkinaya yataklık yapmaya başlıyor. Lütfen bunun değerini bilelim.
    Bizim balık arkadaşı gurubunda artık bir gelenek oldu herkes ilk yakaladığı balığı ne olduğuna bakmaksızın geri atar, küçük balıklar ha keza öyle.

Bu site sayesinde sportif balık avcılığı yerini bulmaya başladı. Bilinçlenmeye katkıda bulunduğunuz için siz tüm dostlara sevgiler ....

5. SİNARİT

SİNARİT

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    LEVREK - AKYA - MIĞRI - MÜREN - KEFAL - USKUMRU
    Arkadaşlar merhaba sesiniz soluğunuz çıkmıyor,ne oldu eşkinaları tutup haber vermiyormusunuz :) 2 gün sonra burgazadada olucağım acaba o civarlar hakkında bilgisi olan varmı kıyıdan yada açıktan eşkina yaklanacak bölgeler varmı ,hepinize iyi akşamlar.:)

6. la-traviata

la-traviata Ercan Hacıoğlu

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    eşkine-mırmır-minakop
    bursada bu aralar özellikle mudanya-trilye civarında eşkine tutan varmı arkadaşlar. gerci ben son 2 haftadır 1-2 tane yavru aldım ama dediğim gibi yavru oldukları icin büyümek üzere geri döndüler.hatta birini başka bir konu başlığında da yazdığım gibi saldığım için yalan bile söylemek zorunda kalmıştım:(

7. gokhan_27

gokhan_27 gokhan

En İyi Avı:
    olunca ilk size söylicem:)
    selam eşkinacı arkadaslar bu hafta kısmetse yesılkoye eşkina avına gıdıcem meranın durumu nedır bılen varsa ve bilgi verirse sevinirim birde nasıl bir takım kullanmamı onerırsınız :) şimdiden çok tesekkurederim

NOT: dün akşam 19:00 gibi galatadaydım saat 21:00 kadar çok guzel kıraca irisi istavrite yakın av yapdı ilgilenenlere duyrulur bu aksam kumkapı ve cankurtarana ugrucam bakalım ne cıkıyormus onun içinde yarın bilgi veririm :D

8. beyazkartal

beyazkartal selim

Favori Kamış:
    hertürlü malzm
    En İyi Avı:
    kofana eşkina yayın herhalde 1kg yakın
    Gökhan kardeşim öncelikle oltacıdan eşkina takımı al ışıklı şamandıra(biraz iri )olsun stoper şart yem olarak teke olta satan yerler yardımcı olacaktır rastgele not:eşkina yakında olur oltayı uzağa atma

9. gokhan_27

gokhan_27 gokhan

En İyi Avı:
    tesşekkurederım selim abi cuma veya cumartesi gunu yeşilköye aksamdan gıdıp sabahlamayı düşünüyom inşallah bişeyler alırız :)

NOT: eşkina avına ilk defa gıdıyom inşallah bizi mahcup etmez

10. beyazkartal

beyazkartal selim

Favori Kamış:
    hertürlü malzm
    En İyi Avı:
    Forumda yeşilköyden eşkina avına çıkan arkadaşlar var, akşam muhabbet edersen sana daha detaylı bilgi verirler mesela Emre diye bir arkadaş var forumda Yeşilköyden denk gelirsen fikir alışverişinde buluna bilirsin.

Mahçup olmazsın merak etme balık olmasada eşkina avının ortamı zevkli olur tabi yanında bir iki arkadaş olursa;) RASTGELE

11. gokhan_27

gokhan_27 gokhan

En İyi Avı:
    evet ebi emre oralarda avlanıyormus onceki mesajları okudum :) emreyi bi yakalayabılsem ne var ne yok sorucamda oda suanda yok sanırsam neyse gelınce gorur bızede bı bılgı verır inşallah:eek:

12. gokhan_27

gokhan_27 gokhan

En İyi Avı:
    selamıaleykum gunaydın guzel insanlar:D hepinizin regaip kandilini en içden dileklerimle kutlarım:) eveeet gelelim asıl mevzuya nerde bu eşkinacı abiler arkadaslar kimsenin sesi solugu cıkmıyor hayırdır:p

13. adra

adra

seninde kandilin mubarek olsun hayırdır problem nedir

14. gokhan_27

gokhan_27 gokhan

En İyi Avı:
    bı problem yok arda kardes :) ne olsun işde istanbuldaki arkadaslarla bi bilgi alışverişi yapalım dedim ama kimsede ses yok gordugun gibi:( sen trabzondasın galıba orada av durumu nasıl bu aralar ne cıkıyor arkadasım;)

15. adra

adra

abi buaralar ufaktan ruskefali vuruyo eşkina kayıplarda bu aralar dün akşam vatoz tuttum ilk defa nerden geldi anlam veremedim buralarda pek olmaz yani genel olarak balıklarda bi azalma var hiç keyif vermiyo anlıycan

16. gokhan_27

gokhan_27 gokhan

En İyi Avı:
    anladım arda istanbulda aynı degişik bişey yok ne diyelim hayırlısı olsun bende yarın akşam yeşilköy tarafına eşkina avına gıtmeyi dusunuyorum otarafda avlanan arkadaslardan bilgi alım dedim ama şimdilik kimseden ses cıkmadı:(
    belki ilerleyen saatlerde bir arkadasımız imdadıma yetişir :D

17. sifo_siyah_kartal

sifo_siyah_kartal Metin KANCEVİZOĞLU

Favori Kamış:
    surf
    Favori Makine:
    Remixon
    En İyi Avı:
    MIRMIR 2KG
    şimdi bursa karacabey boğazından geldim ve 4 parça EŞKİNA ve 1 iskorpit aldım eşkinların boyları 25 ve 30 cm arasında oldukça etli maşallah boru kurduna eriyor bu balıklar ve her hafta sepetim dolu çok şükür:) küçük balıkları bırakıyorum eko sistem dediğimiz denge bozulmasın ve denizlerimiz bereketini bize sunsun diye
    RASTGELE

18. adra

adra

tebrik ediyorum sizi teşke burdada küçük eşkinaları denize tekrar iade etseler küçücük eşkinaları atıyolar torbalarına kışında balık falan olmuyoo teşke herkez sizin gibi duyarlı olsa...

19. beyazkartal

beyazkartal selim

Favori Kamış:
    hertürlü malzm
    En İyi Avı:
    Boru kurdu ha ilginç bizde tekeden başka hiç bişeye gelmez eşkina demekki av bölgesine göre yem değişiyo tebrikler

20. ishakdede

ishakdede

Arkadaşlar.. Ben Eşkinadan başka bir balık için sahile bilr gitmiyorum istanbulda.. çünkü şamandıra sistemi ile balık tutmak tek zevkim... bir kaç yıldır eşkina avına gitmedim.. önceden kartal sahil ve pendik limanına giderdim. şu sıralar bu bölgelerde balık olmadığını duyuyorum. çok boş dönen arkadaş var... Ben son günlerde TUZLA civarını çokça duyuyorum. ama o bölgeyi ve kıyı şeridini hiç bilmem. acaba bana tuzla civarında net birkaç nokta söyleyebilecek arkadaş varmı.. şimdiden teşekkurler.