Göllerdeki Gizli Tehlike İsrail Sazanı..

Konu, 'Göller, Barajlar ve Akarsular' kısmında Yakamoz tarafından paylaşıldı.

1. ZANDER

ZANDER

Favori Kamış:
    RON THOMSON HARD CORE ; Yayin icin ,Abu Garcia Cardinal 505 FR Freilauf Rolle Modell 2006 makina
    En İyi Avı:
    Sazan 17 kilo . Turna 11 kg 110 cm.
    Ne kadar kötü bir olay ya, ne ala valla baliklandirma calismasi adi altinda istedgin yere sal. Ne diyebilimki üzüldüm simdi :mad:

2. tepreş

tepreş

israili eskişehirdeki dodurga ve seyitgazideki cataören,kunduzlar barajında gordum rastgele

3. Aynalı

Aynalı

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    4,5 kg. pullu sazan
    izlen arkadaşım..

Merhaba..

İzlen bey acaba (site yönetimince bir sakıncası yoksa tabi) imzanızdaki İSKUB nedir ? ne değildir ? web siteniz varmı ? Açıklayabilirmisiniz ? Desteklemek isterim.

Teşekkürler.

4. fırat balıkçısı

fırat balıkçısı

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Sazan 18,5 kğ
    konuya ilişkin bir haber

'İsrail sazanı' balıkçıya dert oldu
    Balıkesir'in Manyas İlçesi'nde, balıkçıların başı İsrail sazanlarıyla dertte.

Manyas Gölü'nde 8-10 yıl önce bol miktarda bulunan balık cinslerinin İsrail sazanlarının göle girmesi ile azaldığını söyleyen balıkçılar, gölde uygulanan balık avı yasağına İsrail sazanının dahil edilmemesini istiyor. Kızıksa kasabasında balıkçılık yapan Çetin Batmaz, İsrail sazanlarının ağ ve pinterleri işgal ettiğini belirterek, "Bu balığın ekonomik değeri yok. Kilosu 400 bin TL'ye zor satılıyor. İsrail sazanı yılda üç kez havyar bırakırken, göldeki diğer sazanlar ve turna gibi balıklar yılda bir defa havyar bırakıyor. Bu yüzden İsrail sazanlarının sayısı aşırı bir şekilde artıyor. Bu da değer balıkların neslini kurutuyor. İsrail sazanlarının her mevsim avlanmasına izin verilmesini istiyoruz" dedi.

İHA
    Yayın Tarihi : 8 Ağustos 2005 Pazartesi

5. tolkien

tolkien Onur G. HİTİT

Favori Kamış:
    Olta
    Favori Makine:
    Alba
    En İyi Avı:
    5 kilo alabalık
    Şu anda Bilecik'in Bozüyük ilçesinde tatilimi geçirmekteyim. Az sonra birkaç günlüğüne söğüt'e akraba ziyaretine gideceğim. Söğüt'teki göletlerde de bu balıklardan vardı sanırım. Oltayı da alıp gitmek farz oldu. Belki bu tilapyaları akvaryum balığı yaparım kendime. ;)

Saygılarımla...

6. kovboy

kovboy MESUT

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    89cm turna 4,350kg
    israil sazanı

bu israil sazanı denen balık bence birkaç gölün degil tüm türkiyenin sorunu çünkü benim gittigim bütün göllerde ve barajlarda bu balıklardan var. Birkaç sene önce kütahyaya göreve gitmiştim orda kayabogazı barajı var , bu balık atılmadan önce aynalı sazanları dillere destanmış bizde gittik hevesli ,hevesli şansımızı denemeye inanın oltamıza 10 tane balık geldi hepsi israil sazanı herseye saldırıyor ekmek içiyle bile yakalanıyor bütün balıkçıları canından bezdirmiş

7. blutfu

blutfu

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    sazan 20 cm
    israil sazanı

Sormak istediğim bir şey var.Acaba israil sazanı adi sazan yumutralarını dölleyebiliyor mu?

8. tolkien

tolkien Onur G. HİTİT

Favori Kamış:
    Olta
    Favori Makine:
    Alba
    En İyi Avı:
    5 kilo alabalık
    Bu olanaksız. Çünkü İsrail sazanı denen balık bir tür Tilapia. Yani Cichlidae ailesinden bir balık. Sazan ise sazangillerden (Cyprinidae) bir türdür. İsrail sazanı, normal sazanın yumurtalarını dölleyemez. Mesela bir kedi, bir tavşanı dölleyemez gibi... ;)

Saygılarımla...

9. Baracuda76

Baracuda76

Favori Kamış:
    Daiwa Kamış, Silstar Cx80 Makina
    En İyi Avı:
    3.350 gr Aynalı Sazan
    bu konuyu Biyologlara sormak lazım.
    Eskişehirde israil sazanı ve havuz balığının olmadığı gölet ve baraj çok çok az. GÖrdüğüm yerde katl-i vaciptir diye kesinlikle suya atmıyorum ya hayvanlara ya da çöpe atıyorum. Sazan yumurtalarını yediğinden eminim....
    Gizli bir tehlikede Gambusia (bizim lepistes diye tabir ettiğimiz balıklar)...3 sene önce bu Lepisteslerde Gökçekaya barajında o kadar çok vardı ki milyarlarca diyebilirim sürüyle kıyılarda büyük karaltılar halinde geziyorlardı...Sazan avcılığını bir kere bu balıklar bitirdi diye düşünüyorum. Yem olarak bu balıkları kullanmak lazım mısıra vs. hiç gelmiyor...Başka tehlikeleride vardır belki bu gambusia'nın..

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 2 Ekim 2007
  10. aymaviolsa

aymaviolsa

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    sazan
    nedne israil sazanı demişler ki? herşeyi tüketip yok ettigi için mi?
    yoksa kuşgribi, kene gibi biyolojik bir silah oldugu için mi?
    ve bu balıgın zararları bilinirken bu balıkları sularımıza bırakanlar isrialli zadeler mi??

11. kaiser

kaiser

Favori Kamış:
    kasnak,misina,iğne,kurşun
    En İyi Avı:
    mığrı 3kg
  12. avcı22

avcı22 Mesut Turan

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    yayın 3.4 kilo
    Bu balığa Edirnede bildiğim kadarı ile Bulgar Sazanı diyorlar.

13. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    DURUMA GORE BİLDİGİM HER TÜRLÜ YASAL MALZEME
    En İyi Avı:
    EŞKİNE 1,5 KG.,56 CM. TURNA
    ha israil ha bulgar sonuçta yerli malı degil ve zararlı

14. Taylan

Taylan

Favori Kamış:
    Her türlü sahte, 0,18 ip misina, Alba orient 210 kamış, Pasha 35 makina
    En İyi Avı:
    53 cm Turna
    Lanet bir balık bu samsunda birkaç yerde ve termede sadece bu balık çıkıyor. Ne tutması zevkli ne de yemesi. Ortama da büyük zararlar verdiğini ve baskın tür haline geldiğini okuyorum hep. Göller niye bu balıkla balıklandırılır anlamak mümkün değil

15. fsekerci

fsekerci

Favori Kamış:
    sadece olta
    En İyi Avı:
    turna 4 kg
    neticede bir hata yapılıp bu balık ait olmadıkları sulara salınmış ve arındırılmasıda imkansız..
    bizim hobimizde balık avlamak,ha israil ha değil....
    bence onuda dikkatli avlamalıyız.ileride onuda bulamayabiliriz.

16. yalcinicli

yalcinicli

Avrupa ulkelerinin bir cogunda, olta avciligi ile ugrasan hobiciler, endemik olmayan turlerin en kucuk boylarini dahi alikoyuyorlar. Bu da kara listede yer alan turlerin populasyonu uzerinde denetleyici bir baski olusturuyor olsa gerek. Bunlarin icinde dikkatimi ceken ve en cok alikonulan kedigillerdi.

17. pasa06

pasa06

Favori Kamış:
    zıpkın denızde golde herturlu olta
    En İyi Avı:
    2.5 kılo aynalı...
    arkadaslar tsk aydınlattıgınız ıcın bende omerlıde awlanıyodum artık bıktım bu balıklardan baska bısey yokmu golde dıyodum sebebını ogrendım yenı sayılırım bu ıste ama zewklı oldugu ıcın daha guzel buyuk awlar tutmak ıstıyorum bı tavsıyenız olursa yardımcı olursanız sewınırım daha ıyı awlanma yerlerı varmı anadolu yakasında tesekkurler herkese

18. darkdream1977

darkdream1977

Favori Kamış:
    mantarlı - makinalı takım
    En İyi Avı:
    yayın 8 kg ( elle :) )
    Dün bizim buradaki balıkçılarda israil sazanı satıyorlardı.
    Üstelikte kilosu 3 ytl.
    Millette sazan diye alıyordu :D
    Yazıkkkk çok yazıkkk.
    Bana deselerdi yazın para almadan getirirdim onlara.
    Bu yaz israil sazanından başka bir şey tutamadım zaten :(

19. cash

cash

benim bi fikrim geldi

bu sazanlardan kurtumak için timsahlarıda evrimleştirip sularımıza atalım:D

hem turist çekmiş oluruz...:eek:

20. TRT2DEKİ RESSAM

TRT2DEKİ RESSAM

Favori Kamış:
    ..............
    En İyi Avı:
    ................
    Ben tüm yazılanları okudum walla uzun zamandır tatlı suda avlanmadığımdan duymamıştım ama yazık ya...ama nasıl çözümü olmaz bu balığı yiyen balık yok mu?Turna bunu yer bence çünkü turna büyük olur buda fazla büyümüyormuş ve ya dışardan bunların üreme yerlerinde temizlik yapılabilir.Ayrıca avı hep serbest olmalı.....Üreme zamanlarında avlanılmalı özellikle gibi...