Göllerdeki Gizli Tehlike İsrail Sazanı..

Konu, 'Göller, Barajlar ve Akarsular' kısmında Yakamoz tarafından paylaşıldı.

1. Conqueror

Conqueror Ahmet Fatih Eryılmaz

Favori Kamış:
    Silstar at makara 50 lik , Silstar Bx makara 50 lik ,Silstar 2,70 m iki adet kamış
    En İyi Avı:
    100 gr israil sazanı
    bu balıkların ülkemize meriç nehiri vasıtasıyla geldiği sanılmaktadır. şu anda her yerde bu balıklardan mevcut ,balıkların bir yerden başka bir yere taşınması illa salınmayla olmayabilir ,göle inen kuşların tüylerine yapışan havyarlarlada taşınabilirler Alpay bey

2. mertcan

mertcan mertcan

selam arkadaslar bende bu balıgı devrekani beyler barajında tutuyorum yaklasık 4 senedır var ve normal sazan yavasladı ama hep kıloluk daha kucugu cıkmıyor sazanın

3. hasancan

hasancan Hasancan

Favori Kamış:
    mantarlı dere oltası
    En İyi Avı:
    2 kg sazan
    İsrail sazanı ve çapak farklı türler; değil mi? Çünkü bildiğim kadarıyla çapak denilen türünde bir değeri yok veya belli bir boyuta kadar değeri yok. Bu konuda bilgisi olan var mı acaba?

Son düzenleme: 22 Mart 2008
  4. ykaptan

ykaptan

bu balıklar bizzat görevliler tarafından değişik nedenlerle salınmıştır şimdide başa bela olduğu anlaşılmıştır.her zamanki devlet anlayışı ..

5. meçhul07

meçhul07 ahmet

...........

baş belası bunlar ya

6. alikemalmetin

alikemalmetin ali kemal metin

Favori Kamış:
    2.40 kamış. markasını bilmiyom.birde mitchell makine..
    En İyi Avı:
    47 cm alabalık
    ne zaman akılanacağız biz belli değil valla... hadi hayırlısı..

7. yolgezer

yolgezer Volkan DENİZ

Favori Kamış:
    LINEAEFFE TURNAFRESH
    Favori Makine:
    OKUMA POWER LINER PL 865
    En İyi Avı:
    turna-3 kg.(uluabat gölü)

Çapak balığı benim bildiğim sazangillerdendir.
    Tatlısu balığı türü yani.
    Benim bildiğim çapak ortalama 30 ile 50 santim boyunda yakalanır. Böyle sırtı hafif yeşil, kahverengi, sarı ya da siyah gibi parlar. Kimi zamanda tahta balığı ile çok karıştırılır.Gerçi bende başta karıştırırdım ancak, çapakların göğüs yüzgeçleri nerdeyse karın yüzgeçlerine uzanıyor. benim fark ettiğim ve ayırmakta kullanmakta olduğum yöntem bu :D
    Kendi bildiğimi söyliyim, böyle söğüt ağaçlarının dereye doğru eğildiği yani hani mağara gibi olurlar ya, o kısımda çok güzel olurlar. böyle o gölgelik yerde ağacın kökleri taraflarında :D
    Değer konusunda ise tebliğe bakmak lazım yada bilen abiler yazarsa bende öğrenmiş olurum. :D:D:D
    teşekkürler...

8. crank

crank AYDIN

Favori Kamış:
    balzer diabolo
    Favori Makine:
    banax sx4000
    En İyi Avı:
    2.5kg yayın
    demek israilin kendide balıgıda başa bela:D

9. Tugay22

Tugay22 Tugay

evet israil sazanı arkadaşın dediği gibi sopayla bile tutuluyor aynalı sazanı yok etti o yüzden israil sazanlarını tutmak için elimizden geleni yapalım hatta av sezonu kapalıyken üreme döneminde sadece israil sazanı avlayalım ki çoğalamasın

10. WaHSi70

WaHSi70 halil bezmez

Favori Kamış:
    klasik dip oltası
    En İyi Avı:
    5 kg aynalı sazan,1.750 gökkusagi alabalik
    bunun cözümü var

arkadaslar benim avlandıgım baraj gölunde de aynı sıkıntı vardı ama gecen sene göldeki israil sazanlarının hepsi öldu 1 ay icinde ilacla ma yapıldıgı soylendi yetkililerce işin garip tarafi öbur türlere hicbir sey olmamasi aynalı,
    pullu , kadife, alabalık hic olmedi israil kökü kurudu hic yok sadece pullu sazan turunu bozdu yeni yetisen pullu sazanlar eski tadı kalmadı

11. m.c.okyanus

m.c.okyanus ufuk

Favori Kamış:
    albastar lucky 2770
    teşekkürler bilgi için

12. Ferdin GÖKÇEPINAR

Ferdin GÖKÇEPINAR ferdin gökçepınar

Favori Kamış:
    shakespeare olta
    En İyi Avı:
    17 kg sazan
    israil sazanının göldeki otları tükettiği düşüncesi doğru ise
    bir işe yaradığını untmamalı

13. söbütaş

söbütaş erdal dinler

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    alabalık 1100 gr
    peki bu balık diğer tüm balıkları yok edecek cinste ve eti de çok kötü ise, hangi aklı eksik hangi amaçla iç sularımıza salıyor bu balığı

14. söbütaş

söbütaş erdal dinler

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    alabalık 1100 gr
    israil sazanı gölde yenecek balık yumurtası kalmadıktan sonra ancak aç kalırsa otları tüketir gibime geliyor

15. Oltalı_Adam

Oltalı_Adam yok

En İyi Avı:
    Fis
    bizim l.burgazdaki barajta bır tane normal sazan kalmamış :( her attıgımda bu sevmedıgım balık gelıyor buna bır çozum yokmu yaw bızım barajlar resmen kurudu full israil sazanı :(

16. erol365

erol365 Erol

En İyi Avı:
    Kaçanler Hep Büyüktü
    Sorun Aynı

Merhaba arkadaşlar.Sorun İzmit'te Tahta'lı göletinde de aynı 2 sene öncesine kadar burda böyle bi sorun yoktu ama ondan öncede gölette yasak vardı birkaç yıl avlanma yasaktı.2-3 yıl sürdü yasak DSi bunları bilerek ve kasıtlı koymuş olmalı ki yasaktan sonra bu İsrail sazanından başka adam gibi balık çıkmıyor.Sonu hayırlı olur inşalah.Gerçi insan oğlunun doğaya eli değipte hayırlı olduğu hiçbişey yoktur heralde.Selamlar.

17. xDJx

xDJx Mehmet Kundak

Favori Kamış:
    Oltalarım
    En İyi Avı:
    El oltası ile Turna 7kg. sazan 6kg. yayın 7kg.Yılanbalığı 2.65kg.Alabalık 1.12kg.

Bu balık normalde Tlapya türü bir akvaryum balığıdır yaklaşık bundan 20 yıl önce Eskişehir Çiftelerde Sakaryabaşı Üretim Tesisinde 2 havuzda su ürünleri taraffından doğaya salınmak üzere üretiliyordu ilk kez orada gördüm o dönemlerde Pet Shop işletmeciliği yaptığım için bir miktar almış ve dükkanımda satmıştım. Daha sonra yaklaşık 15 yıl önce Muğla-Köyceğizdeki gölde ve onu besleyen dere ve kanallarda insanların şamandıralı sinek iğneli olta takımlarıyla ucuna Teke (tuzlusu karidesi) takarak bu balıkları avladıklarını gördüm erkekleri koyu mor veya lacivertimsi renklerle bezenmiş oldukça güzel görünümlü oluyor ama işte o güzelliğin karşılığında hepinizinde değindiği gibi bulunduğu sularda çok baskın bir ırk olması itibariyle diğer canlıları yok edip kendi hanedanlığını ilan ediyor malesefki bu gereksiz türleri gerek Çin sazanları ve gerekse bu Tlapya türü çiklit balıklarını devlete bağlı su ürünleri birimleri üretip sportif balıkçılığı destekleme amacıyla doğaya salıyorlar ama işte sonuçlar ortada o güzelim sazanlar,turnalar,levrekler yavaş yavaş kaybolup gidiyor;
    Rast gele...

18. buffpls

buffpls Umut Ünal

adından belli zaten ne lanet bişey olduğu :D

19. prekazi74

prekazi74 Murat DİKEN

Favori Kamış:
    d.a.m. 60 4+1
    En İyi Avı:
    AynalıSazan 5,5kg
    balıkesir ikiztepe göletinde bolca var 4-5 gün önce 14 adet yakaldım ama maalesef söylenenler doğru diğer türleri yok etmiş sadece o çıkıyor en büyüğü 1,5 kg gerisi hep standart 800gr ile 1,2 kilo arası tutması zevkli yalnız çok hassas balık iğne ağzını çok kolay yırtıyor ve kıyıdan kaçan çok oluyor...

20. goksungokhan

goksungokhan Goksun Gokhan Kaynak

En İyi Avı:
    dorado 4.3 kg., barracuda 3.4 kg., kedi baligi 3.3 kg.
    Konu acilali cok olmus fakat surekli karsimiza cikan bir balik turu. Bizim israil sazani olarak bildigimiz bu balik turu bulundugu ortamda diger balik turleri icin buyuk tehdit olusturmustur. Cok cabuk ureyebilen bu balik turu aslinda Tilapia'dir viktorya golu cevresindeki butun afrika ulkelerinde gideceginiz her restaurantta bulabileceginiz bu tur, bulabildigi herseyi yer, yem bulamadigi zaman yaprak ve bitki kokleri ile beslenirler. Hakikaten illet bir balik olan bu turun ulkemize kuslarin yumurta tasimasi ile geldigini dusunemiyorum. Birkac kendini akilli sanan yoneticinin, vatandas balik yesin zihniyetiyle gollere saldigini tahmin ediyorum. Bu tarz ekosistem dusmani kisilikler bir sekilde durdurulmalidir. Ellerindeki hayvan turlerini koruma altina almaktan aciz hale gelmis bir yonetim ve kendi kafalarina gore sonucunu arastirmadan alinan acayip kararlar. Bu baliktan kurtulmanin yolu var midir? Muamma! Su anki durumu nedir onuda bilemiyorum fakat fayda saglarsa bu baliklari fileto halinde avrupaya ihrac ediyorlar. Hemde tonlarca. Ticaret olarak ugrasmak isteyen balikci arkadaslar varsa gereken bilgiyi hangi ulkeye yolladiklarini ogrenebilirim.

Renk konusuna gelince Uganda'da avlandigim siralarda siyah, pembe,gri renklerde tuttugum olmustur. Baligin o anki psikolojisi ile ilgili bir durum mu bilemiyorum? :)