İstanbul Boğaz Rapalacılığı için Makinalar

Konu, 'Makineler' kısmında Cenani tarafından paylaşıldı.

1. Cenani

Cenani cenani

Favori Kamış:
    Lineaeffe AC Casting 420
    Favori Makine:
    Okuma Rav-II 65
    En İyi Avı:
    1 kg 500 gr Gökkuşağı Alabalığı (Şemsipaşa)
    Kaan Bey, devri çok yüksek değil mi o makinanın?

2. draco

draco Kaan

Favori Kamış:
    Vercelli Alba Surf, Yamaga Blanks EARLY 94MHR
    Favori Makine:
    JDM Shimano Stella SW8000PG, Daiwa Certate 3012H
    En İyi Avı:
    Tuttuğum ilk ispari. o olmasa burada olmazdım.
    Kerem Bey, biraz abartmışsınız, sanırım daha önce shimano veya daiwa kullanmadınız (boğaz'da). Bu bağlamda; tecrübe sahibi olmadan bu yorumu yapmanız yanlış olabilir, yanlış yönlendirmelere de yol açabilir. Okuma kalite olarak bu iki markadan oldukça düşüktür, dayanması da aynı şartlarda daha az olacaktır. Marka yerine model değerlendirirsek daha sağlıklı olacaktır kanımca... Ultegra 5500 xtb gibi shimanolar bizim işlere fazla uygun değil görünüyorlar, normal dayanımından daha az dayanacaktır diyebiliriz. Ama okuma ile kıyaslamak bence hala doğru olmayacaktır (fiyat/performans olarak ağzımı açmam, dayanma ömrü olarak diyorum)

Misal; 2007 de edindiğim Shimano Nexave 6000 fb sürekli boğazda rapala ve çapari çalışıp hiç açılıp yağlanmamasına rağmen hala saat gibi çalışmaktadır. :) Bunun 2 sezonu ağırlıklı olarak Şemsipaşa'nın berbat akıntısında geçmiştir :) Ki kendisi oldukça sıradan bir gamdadır Shimano içerisinde... Saygılar.

3. draco

draco Kaan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Devri 4,7 dir. Saygılar...

4. Cenani

Cenani cenani

Favori Kamış:
    Lineaeffe AC Casting 420
    Favori Makine:
    Okuma Rav-II 65
    En İyi Avı:
    Kaan Bey, haklısınız kullanmadım, ama bu yazdıklarımı kafamdan uydurmadım. Üsküdar'ın hem yaşça hem de tecrübe olarak büyük ustalarıyla sohbetler ederek edindiğim bilgiler.

Shimano ve Daiwa gibi markaların, kalitesini tartışmak yersiz. Hepimiz, bu markaların haklarını teslim etmekteyiz. Zaten Okuma en az bu markalar gibi dayanıklıdır demiyorum. Ama bozulduğu zaman tamire verip birkaç gün sonra balık tutmaya geri dönebilirsiniz. Ancak Shimano bozulursa, yedek parçasını bile bulmak çoğu zaman sorun oluyormuş. Yine ustaların kendi ağızlarından duyduğum bir konu.

Ancak, yine tekrarlamak zorunda hissediyorum; ülke şartlarını, satın alma gücümüzü ele aldığımız zaman Okuma markası, ömür boyu garanti ve Türkiye Distrübitör'ünün sağladığı gerçekten özverili, güvenli satış sonrası hizmetleriyle, en azından amatör balıkçılık için az bütçe ayıracak durumda olanlar için çok daha avantajlı bir seçim olacaktır.

Kaldı ki, bu konuda fikri alınacak ilk ağızlardan biri olan Vedat Ağabey de, seçiminin bu yönde olacağını belirtti bu başlıkta.

5. draco

draco Kaan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Kerem Bey, ben shimano'yu zaten bozulmasın da servisle uğraşmayayım diye tercih ediyorum. Arıza yapma ihtimali önemsenmeyecek kadar azdır shimanoların. 10 un üzerinde shimano kullandım, henüz 1 tane bile arızalanan, sakatlık çıkaran, yolda bırakan makinam olmadı. Bu makinaların 5 i 4 yıl boyunca (makina kullanmaya 4 sene önce başladım, eskiden tekneciydim) hiç bir şekilde bakım yemeden çalışmaktalar, bir tanesine de bakım deliğinden gres sıktım bir kere. Diğerlerini saymıyorum çünkü 1 veya 2 senelikler henüz.

Maddi durumu uygun olanlara, uygun av için uygun makinayı almak tüyosuyla birlikte şiddetle shimanoyu tavsiye edebilirim. Gerçi hyperloop gibi tek bilyalı dandik shimanom bile ederinin çok üstünde performans sergilemekte :)

Okuma uygun fiyatıyla tercih edilen bir marka dediğiniz gibi. Cengiz Balık da bol yedekparça ve dürüst esnaflığıyla arkasında Okuma'nın, ama 1-2 modeli dışında misina sarımı, gücü falan bana tatmin edici gelmiyor, ama misal çoğu spro veya tüm albalara tercih ederim.

Vedat Abi'nin Okuma tavsiye etmesine de şaşmamak lazım;) . Gönül bağı vardır Okumayla. Amma ve lakin; kanun değildir... 300-500 tl vereceğim derseniz shimano veya daiwa tavsiye eder :) Vedat abi bunu okursa; bir ara Cevat Abi'nin dükkanına bir okuma getirmişti, onun ismini yazarsa sevinirim, müthiş torklu, cüssesinden beklenmeyecek bir güce sahip bir makinaydı hayran kalmıştım gücüne. O mesela her ne model ise boğazda çok rahat kullanılır. Rav bişeydi sanırım :)

6. Cenani

Cenani cenani

Favori Kamış:
    Lineaeffe AC Casting 420
    Favori Makine:
    Okuma Rav-II 65
    En İyi Avı:
    Bu konunun, yeni başlayacak olanlar için gerçekten faydalı olacağını düşünüyordum. Haksız da çıkmadım.

Beyin fırtınası değilse nedir bu değil mi? :)

İkinci makina tercihimi de Okuma'dan yana kullanacağım. Rav 65 almayı planlıyorum. Ama 3. makinam Daiwa olacak. O da çocukluktan kalma bir gönül borcu diyelim. :)

7. draco

draco Kaan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Monte edilebiliyorsa topuz bir kol monte edin :) Çok iyi olacaktır.

8. Cenani

Cenani cenani

Favori Kamış:
    Lineaeffe AC Casting 420
    Favori Makine:
    Okuma Rav-II 65
    En İyi Avı:

Evet, aklımda olan bir konu o. Okuma'nın parçaları birbirine uyuyor genelde. Çok aykırı biri durum olmazsa olur sanırım.

T kol gerçekten karın ağrısı.

9. draco

draco Kaan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Spin avı haric nefret ediyorum topuz harici kollardan. Ellerim zaten ayı pencesi gibi, kaybolup gidiyor avucumda. Bu konu icerisinde topuz veya yumurta şeklinde tutmaçların boğazda avantajlı olduğunu da paylaşmış olduk böylece. :)

10. rockchy

rockchy furkan aksakal

En İyi Avı:
    25 cm sarıkanat
    ben okuma spa 65 kullanıyorum piyasa fiyatı 65 70 lira arası 4 rulmanlı ki rulmanın ne işe yaradığını çözmüş değilim :D ama makinemden çok memnunum. 150 gram atıp çekerken yağ gibi. hiç zorlanma olmuyor. gerçi daha güçlü bir makine kullanmadım kullansam aradaki farkı daha iyi anlarım. ama okumayı tavsiye ederim. shimano veya daiwa daha kaliteli ve güvenilirdir belki ama okumada gözlemlediğim kadarıyla çok sağlam ve kaliteli bir marka makine olarak. pek fazla bir bilgim yok ama bu da fena değil gibi sanki

http://www.spotbalik.com.tr/Salina-SA-2-16000,PR-24284.html

11. draco

draco Kaan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Yorum ve muhakeme için biraz daha tecrübeye ihtiyacın var Furkancım :) zaman icinde nelere ihtiyaç duyduğunu daha iyi çözüp ona göre ekipmanlara yöneleceksin. Şimdilik makina kopana kadar devam. En guzel balıklara...

12. rockchy

rockchy furkan aksakal

En İyi Avı:
    25 cm sarıkanat
    doğru söylüyorsun kaan abi şekli falan hoşuma gitti paylaşayım dedim :D

13. Cenani

Cenani cenani

Favori Kamış:
    Lineaeffe AC Casting 420
    Favori Makine:
    Okuma Rav-II 65
    En İyi Avı:
    Aynen öyle. :)

Sol elimin küçük ve yüzük parmağına denk gelen avuç içi kısımları nasıl tutmuş bulunmakta bu T kol yüzünden.

14. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    t kolunu selobantla çapraz sar kerem abi faydasini gorursun :)

15. Cenani

Cenani cenani

Favori Kamış:
    Lineaeffe AC Casting 420
    Favori Makine:
    Okuma Rav-II 65
    En İyi Avı:
    Akıl akıldan üstündür diye boşuna dememişler. Sağolasın Roycuğum.

:)

16. draco

draco Kaan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Bir akıl da benden, işçilik ince yapılabilecekse epoksiyle kol kaplanabilir, üzeri de kaymaz bir kaplama ile kaplanirsa lastik gibi, güzel olabilir. Gözden çıkardığım kollardan birine uygulayayım bari persembe pazarından epoksi alıp :)

17. emir şengezer

emir şengezer emir

Favori Kamış:
    Shimano Speedmaster Power Game - Shimano Nexave BX Surf - Lineaeffe Prestige 7000
    Favori Makine:
    Shimano Ultegra 10000 XSB - Shimano Biomaster C5000 FB
    Şunu da söyleyeyim makinaların drag değerlerinin boğaz kullanımıyla hiç ilgisi yok. Çok insandan duyuyorum bu makine şu kadar kilo çekiyormuş diye. Drag kelimesini çekiş gücü olarak çevirince böyle bir yanlış anlaşılma ortaya çıkmış öyle de devam etmiş.

18. emir şengezer

emir şengezer emir

Favori Kamış:
    Shimano Speedmaster Power Game - Shimano Nexave BX Surf - Lineaeffe Prestige 7000
    Favori Makine:
    Shimano Ultegra 10000 XSB - Shimano Biomaster C5000 FB
    Vedat Bey daha önceki zamanlarda "Ben tekrar oralarda avlanmaya başlasaydım Twin Power'dan başkasını gözüm görmezdi" "temennim herkesin bir gün shimano sahibi olması" şeklinde fikirlerini paylaşmıştı. Okuma derken belki de Shimano'ya o paraları vermek istemeyenler için Okuma en iyi seçenektir demek istiyor olabilir.

Okuma güzel makine uygun fiyat ama lider 2 firmayla kıyaslamayın bence. Aralarındaki fark araba ile izah edilirse; düşük kalite araba alıp her ay servisin yolunu tutmak (servis çok ucuz ya da bedava) ve kaliteli araba alıp kafanın rahat olması.

Ayrıca gerçek ustaları tenzih ederim ama boğazda olta atan tecrübeli yaşını başını almış pek çok kişi yalan yanlış kulaktan dolma bilgileri, o kişilere usta diyenlerle paylaşıyorlar. Ve maalesef çoğu insan araştırmak yerine o duyduklarına inanıyorlar.

Bir de şu açıdan bakınız. Civarda çok iyi balıkçı olarak bilinen birine hediye edilmiş x marka y model makinanın o bölgede satışının kısa sürede artması gibi durumlar var. Yani bazı tavsiye ve önerilerin içinde reklam ve ticaret olduğunu unutmamak lazım.

19. Cenani

Cenani cenani

Favori Kamış:
    Lineaeffe AC Casting 420
    Favori Makine:
    Okuma Rav-II 65
    En İyi Avı:
    Zaten burada paranın alabileceği değil, bu işe yeni başlayanların büyük ihtimalle düşük olacak bütçelerinin alabileceği makinalardan konuşuyoruz.

Şöyle yapalım belki daha faydalı olabilir:

Mesela Shimano Exage 6000 FC mi yoksa Okuma Raw 65 mi?

20. draco

draco Kaan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Exage fb yi epey kullandım boğazda, bir altı olan nexave yi de ha keza. Fc exage da şimdi arc spool denen makara dudağı var, daha uzağa atabiliyorsunuz, kolu biyomekanik tip, çekişi güçlü yağ gibi makina. Çok rahatlıkla tavsiye edebilirim. Ama yakın fiyata aceration 8000pg, spheros 8000pg gibi jig makinaları bulunabilirse bunlar daha da uygun olur boğaz'a.

Okuma Raw 65 ise, eğer vedat abinin bana gösterdiği makina ise (resimlerine baktığımda benzettim) tank gibi. Çok güçlü. Ama kullanmadığım için yorum yapmam abes olur, onu da sahibi yorumlasın.:)