İstanbul Boğaz Rapalacılığı için Makinalar

Konu, 'Makineler' kısmında Cenani tarafından paylaşıldı.

1. emrepasa

emrepasa emre

İyi yapmışın kardeşim o da bir bakış açısı,bir fikir olmuştur veya olacaktır.

Bir dönem boyu bu kadar geliştirici,fikir verici,ufuk açıcı çalışma görmeyen üniversite derslikleri var bu ülkede!Bundan eminim!

2. emrepasa

emrepasa emre

Hep merak ederim!
    Boğazda atarken çekerken hiç levrek yakalayan oldu mu veya olur mu?
    Siz,tanıdıklarınız veya gördükleriniz...

3. draco

draco Kaan

Favori Kamış:
    Vercelli Alba Surf, Yamaga Blanks EARLY 94MHR
    Favori Makine:
    JDM Shimano Stella SW8000PG, Daiwa Certate 3012H
    En İyi Avı:
    Tuttuğum ilk ispari. o olmasa burada olmazdım.
    Var. Mayıs ayında göçmen levrekler karadenize akarken arnavutköyde birer ikişer rapalayla alındı 2-3 gün (2009). Üsküdarda ben bir tane kaçırdım 4-5 kiloluk, bir abi 10 kiloluk kaçırdı, kepçe olmadığı için 2 metre betondan yukarı kaldıramadık, patlattı gitti.

Boğaz'da levrek var ama nadir. Hususi avcılığını kıyıdan yapmak biraz anlamsız olur. Denk gelecek :) Geçen sene 1 tane aldım misal boru kurduyla. Raporlarda olması lazım...

4. emrepasa

emrepasa emre

Levreğin göç zamanı hakkında kafa patlattığımız zamanlar aklımıza takılmıştı.Levrek yakalanmaması çok anormal geliyordu bize.Şu boğaz avcılığı bambaşka bir olay!Avcı balık sayısı yüksek olsa,çeşit bol olsa daha neler çıkar neler.Kıyıdan jigin kralı...Boğazda levreğin avını kıyıdan yapmak neden anlamsız olur?Daha derinlerde olduğu için mi?Sığ olmadığı için mi?Yoksa yerli olmadığı için mi?Ya da başka bişey mi?

5. draco

draco Kaan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Verimli olmadığı için :p . Karadeniz kıyılarına çıkarsanız, bir nebze şans artar. Boğazın kanal ilişkenlerinde levrek var hem de babası var tutmayı bilen tekneciye ama kıyıdan randıman yok, balık bu kadar gürültüye ışığa motor gürültüsüne ve pisliğe girmek istemiyor.

Boğaza malesef!!! açılan kanalizasyonların yakınlarında canlı yem (kurt teke canlı gümüş falan) ile patlak ve yağmurlu (yağmur kanalizasyonun coşması için şart) gecelerde denemeler yapmak ihtimalinizi artırır. Denize karışır hani kahverengi çamurlar kanalizasyondan... O akşamlarda deneyin deneyecekseniz. Mevsim olarak da nisan-mayıs veya ekim-aralık...

6. emrepasa

emrepasa emre

Bursa dan yazıyorum hocam.Önemli ve merak ettiğim bir konuydu benim için.Çok teşekkür ederim.Selamlar...

7. ambrosia

ambrosia bulut

Daiwa Z45QD yi yarı fiyatına satmakta ciddi ise bu abimiz temasa geçmek isterim. Sanırım abimiz "150-200 gram kurşun ile at-sar yapmak için bu kadar para vermeye gerek yok, bu makinanın kulvarı daha farklıdır" demek istemiş. Ki bence de öyle...Surf kullanmaktan zevk alanlar için Shimano bull's eye, daha kompact makine sevenler içinde heavy spin yada light/middle jig de de kullanılan 6000-8000 lik Sustain, Biomaster,acceration... gibi makinalarda gayet iş görür. Surf makineler ile hemen hemen aynı uzaklığa erim sağlar mısınız bilemem ama gayet güzel işinizi görür.(draco ya katılıyorum)

8. ambrosia

ambrosia bulut

2002-2003 de idi sanırım. Beşiktaştan spin ile sarıkanatlar tuttuğumu dün gibi hatırlarım...sadece sahte ve spin/bait in zevki bambaşka....

9. draco

draco Kaan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Her sene yapardı, bu sene yapmadı... :confused:

10. Beyazzmavi

Beyazzmavi Ferhat

Favori Kamış:
    Shimano Surf Leader Bx..
    Favori Makine:
    Shimano Stella 8000pg...

Kaan bey merhaba...
    Yazdıklarınızı takip ettim...shimano makinalar hakkında tecrübeniz baya fazla..
    Diğer arkadaslar da faydalansın diye özelden yazmiyim dedim...birkaç konuda bilginize başvurmak istiyorum...

Avlak yerim Şemsipaşa...genelde shimanonun pg modellerini kullandığınızı belirtmişsiniz..peki neden hg modeli değil...?
    Ayrıca Twinpower 12000 almak istesek ( 10000 modeli yok ve 8000 ile arasindaki fark 20 gr..) xg ve hg modelleri var arada devir farkı var biliyorum ama avladığım yeri düşünürsek hangisini tercih etmeliyim..?

Siz bu üst seviye makinaları kullandınız mı ?( twinpower,stella gibi )
    Diğer modelleri ile arasında bu fiyat farkını hakedecek kadar fark varmı sizce. .?
    Fiyat demişken 12000 Twinpower için 620$ sizce nasıl?
    Teşekkür ederim....

11. balikoltasi

balikoltasi Birol

HG modeli ile akıntılı ve derin sularda ağır kurşun ile kolunuz çok yorulur. PG modelini öneririm bende. Sarım miktarı kafidir.

12. jigging

jigging Caner

Favori Kamış:
    Penn spinfisher surf & Lineaeffe sorrento & Lucky Craft ESG II
    Favori Makine:
    Penn Surfmaster 750 & Shimano Ultegra XTB & Exage 4000fa & shimano twinpower 4000xg
    En İyi Avı:
    seni meraklı, hadi ordan... nazar değdireceksin..
    bilmeyenler için....

PG = power gear (güçlü - çekişi yüksek devir) - 4.5 ila 4.9 arası.

HG = high gear (yüksek devir) - genelde 5.3 ila 6.0 arası.

XG = extra gear (daha yüksek devir) - 6.0 devirden yüksek.

13. Beyazzmavi

Beyazzmavi Ferhat

Favori Kamış:
    Shimano Surf Leader Bx..
    Favori Makine:
    Shimano Stella 8000pg...
    Yorumunuz için Teşekkürler
    Ama Twinpower 12000 için pg modeli yok..
    Artık xg yada hg modeli seçeceğiz.

14. Beyazzmavi

Beyazzmavi Ferhat

Favori Kamış:
    Shimano Surf Leader Bx..
    Favori Makine:
    Shimano Stella 8000pg...
    Bu bilgi çok aydınlatıcı oldu teşekkür ederim...
    Her geçen gün yeni bir şey öğreniyorum bu forumdan...:)

15. furunotr

furunotr Haluk

Modelleri tam olarak bilmemekle beraber eğer 12000 ile 8000 arasında 20 gram bir farklılık var ise makina gövdesi aynıdır ve kafalar farklıdır... Yani 12000'lik olan kafa çok daha misina sarım kapasitesine sahiptir ki eğer Istanbul Boğazı'nda at-çek yapacaksanız bu çok gereksiz bir özellik... Ayrıca alt kısmı doldurmak zorunda kalacağınızdan her iki makinanın yüklü ağırlıklarında fark ciddi bir ağırlık olacaktır; (belki de 100 gr. gibi bir farklılık veya 100 grama kadar farklılık olabilir)...

Yine de seçim ve tercih size aittir ancak ben olsa idim SW8000PG olanını tercih ederdim...

Bu makinalar bu paraları hak ediyor mu sorusuna gelince... Ben şu an Biomaster SW8000PG kullanıyorum; yine Twinpower SW8000PG deneme imkanım oldu; makinaların çekişleri nerede ise aynı ancak arada çok büyük farklılıklar var; Twinpower'ın kafası ve kalama sistemi çok daha kuvvetli ve dayanıklı; tabii özel de; ayrıca misina sarım klavuzu için bakım portuna sahip, yine iç yapısındaki bazı özellikler farklı; yani kısaca tamamen farklı bir makina; mesela Biomaster bu tempoda 5 yıl dayanacaksa Twinpower 10-15 yıl dayanacaktır... Elbet bilya sayısı v.s.'yi saymıyorum bile... Bu durumda tamamen kişinin tercihine kalacak bir seçim...

Ayrıca Twinpower'ın biraz daha sert kullanımı var; bu da makinanın daha güçlü ve mücadeleci olduğunu gösteriyor bence...

16. balikoltasi

balikoltasi Birol

Boğazda kullanacaksanız 12000 gereksiz bence. Tabii karar sizin yinede.

17. furunotr

furunotr Haluk

O abimize sordum bu gün ve bir bakayım dedi... Müspet veya menfi bilgilendiririm ben sizi...

18. draco

draco Kaan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Merhaba; bilgim dahilince cevaplamaya çalışayım;
    1- power gear (pg) kullanmamın sebebi hyper gear(hg) a oranla daha düşük devirli olması. misal pg 4.7/1 iken hg 5.6/1 oluyor, düşük devirli dişlinin torku daha yüksek oluyor sanırım (burada sanıyorum sadece, denerken bana öyle geldi) ve çapari için de daha uygun oluyor, hem rapalada seri sarımda üzmüyor, hem dolu çapari çekerken ve aksiyon yaparken pata küte hızla sarıp balıkları dökmeme sebebiyet vermiyor. Uzun süre şemsipaşada olta attım, muhtemelen de yan yana avlanmışızdır, size tavsiyem pg modelleri. Shimano kullanan diğer arkadaşlarım da aynı fikirde.

2- Stella kullanmadım, twinpower sw8000pg, stradic 8000fi gibi jig makinalarını arkadaşlarımdan ödünç alıp kullanmışlığım var. Fiyat farkına (misal 600tl ye-1700 tl) eş değer bir farklılık yok misal benim kullandığım aceration ile. İkisi için de akıntı+balık hafif geliyor. Tabi ki twinpower için daha hafif geliyor. İkisi de yormuyor ama aceration biraz daha yoruyor :) Misina sarım, atma, yükte kaymak gibi sarım (smooth derler ya hani) falan ikisinde de var. Zevk için verilecekse verilir bence bu fark, 10 kiloluk torik çekmediğimiz için ikisi de pratikte aynı diyebilirim. Ama tabi balık olsa da 7-8 iri palamutu çapariyle çeksek akıntıda, o zaman fark yaratır... Fiyat da bedava (620 dolar), sanırım ikinci el... 12000 büyücek ve ağırca bir makina (630 gr gibi) ama bu fiyata çok iyi :) Fiyat kıstası olmasa 8000 den büyüklerini almayın derim. Aynı fiyata sw8000pg bulabilirseniz onu alın tabi...

Umarım yardımcı olabilmişimdir. Teknik konularda benden daha bilgili 1-2 arkadaşımız var, onlar da bu pg-hg olayına açıklık getirebilir, misal furunotr nickli arkadaşımız bildiğim kadarıyla hem aceration 8000pg hem hg sahibi. Katkısı olursa yazıya, iyi olur. Saygılar sevgiler.

not: ben yukarıları okumadan yazmıştım, zaten yardımlar gelmiş... :)

19. Beyazzmavi

Beyazzmavi Ferhat

Favori Kamış:
    Shimano Surf Leader Bx..
    Favori Makine:
    Shimano Stella 8000pg...
    Soruma cevap yazan ,fikirlerini belirten tüm arkadaşlara tek tek teşekkür ederim...
    Bu fazla misina sarma olayını okuma raw 65 te de yaşıyorum zaten....can sıkıcı...
    Anladığım kadarı ile Twinpower 12000 in kafası daha büyük...topu topu 20 gr fark vardı 8000 pg ile...
    Kafanın büyük olması uzak atışlarda avantaj sağlamaz mı?
    Özellikle de havaların soğuyup balığın iyice kıyıdan uzaklaştığı zamanlarda...
    Teşekkür ederim...

20. furunotr

furunotr Haluk

Twinpower 12000'lik modeli incelemediğim için söylediklerim havada kalacaktır; yani biraz farazi olacak ancak kesin bir kıyaslama yapabilmek için 6000 ve 8000 modellerini baz alacak olursak kesin konuşulabilir... Şöyleki 6000 ve 8000 olanlar kafa hariç tamamiyle aynıdırlar; kafanın farklılığı ise çapından değil derinliğinden kaynaklanır; yani çap genişlemeyip aynı olunca atış için herhangibir avantaj ya da dezavantaj beklememek gerekiyor... Yalnız şöyle bir durum var az misina alan makina ki burada 6000 oluyor 8000 olandan az biraz daha az bir ağırlığa sahip olacaktır; fakat tamamen misina sardığınızda bu sefer 6000 daha hafif kalacaktır...

Bu arada Shimano makinalarda bazı model ve boylar için bir aparat var; eğer az misina sarmak istiyor iseniz önce bu aparatı takıyorsunuz; sonra da misina sarıyorsunuz... (Katalokta gördüm ve ne gibi bir malzemeden üretildiğini ya da fiyatını bilmiyorum; ancak hafif ve stabil bir malzeme olması gerek)...

Ancak Twinpower'ın 12000 olanında gövde de büyük ise (ki pek sanmıyorum çünki ağırlıklar nerede ise aynı) belki dişli çapları v.s.de büyüyecek ve makina daha güçlü olacaktır (tahminen)...

Her şeye rağmen SW8000PG olanı (PG daha düşük tura sahip ve çok daha torklu; zaten belirtmişler Aceration SW8000PG ve HG makinam var idi PG olandan çok memnun kaldığım için HG'yi de aldım; fakat tek bir denemeden sonra kaldırıp kutusuna koydum; sonra da sattım zaten çünki ağır kurşunlar ve ağır akıntılı sularda sarmak çok zorlaşıyordu; hele bir de iri bir palamut falan geldiğini düşünemiyorum bile...Yola HG ile devam ettim; çekiş gücü mükemmel ve sarım miktarı da zaten yeterli...) benim kullanıcı alışkanlıklarım için çok daha uygun duruyor; yine de kendi tercihleriniz ve kullanıcı alışkanlıklarınız çok önemli... Tercih yaparken bunları gözönünde bulundurun... Ve dediğim gibi Twinpower ve Biomaster arasında çekiş gücü ile ilgili bir farklılık hissetmedim (belki vardır daha uzun süre kullanmak veya farklı koşullarda test etmek gerekebilir) fakat Twinpower'ın fazladan bilyaları, kafasının ve drağının farklı ve billyalı oluşu; içinde kullanılan bazı materyaller ve misina sarım klavuzu bakım portu ve misina sarım klavuzu farklılığı ile büyük balıklar (mesela 30-50 kiloluk) için daha kullanışlı olacaktır veya bu kadar büyük balık hedefiniz yok ise güncel avlarımızda kendinin yarı fiyatı olan Biomaster'a göre birkaç kat daha uzun ömürlü olacaktır diye düşünüyorum...