İstanbul Boğaz Rapalacılığı için Makinalar

Konu, 'Makineler' kısmında Cenani tarafından paylaşıldı.

1. furunotr

furunotr Haluk

Yalnız elinizdeki makina da güzel bir makina; eğer misina sarım klavuzu ile ilgili probleminiz yok ise bu makina da pek güzel iş görür...

2. Beyazzmavi

Beyazzmavi Ferhat

Favori Kamış:
    Shimano Surf Leader Bx..
    Favori Makine:
    Shimano Stella 8000pg...
    Gerçekten çok kıymetli bilgiler vermişsiniz...
    Yola hg ile devam ettim demişsiniz. Sanırım pg yazmak istediniz...

Bu arada herkesin mağlumu makinam ile ilgili misina sarım kılavuzu sorunum var..bunu nasıl halledicem bilmiyorum..devamlı yağlıyorum ama gam yapıyor...
    Teşekkür ederim...

3. furunotr

furunotr Haluk

Evet benim için kesinlikle PG; orada yanlış yazmışım; ancak HG kullanıp memnun olanlar da mevcut ve eğer kullanılabiliyor ise HG çok daha avantajlı; tabii sahte ile at-çek için... Dediğim gibi kullanıcı tercih ve alışkanlıkları burada devreye giriyor...

Raw için eğer imkanınız var ise bilya ve klavuz yüksüğünü ithalatçısına gidip değiştirebilirsiniz... Sanıyorum ücret de almıyorlar... O esnada eğer ihtiyaç varsa makineye gerekli bakımı da yaparlar... Malum rulmanlar çok pahalı değil; dolayısıyla çok kaliteli yahut dayanıklı da değil ve sıkça temizleyip yağlamak gerekiyor; bu gibi durumlarda gamsız tasasız bu makinayı kullananlar ve çok memnun olanlar var... Tabii bu makinanın önemli bir avantajı da var... Herdaim yedekparçaya ulaşabilirsiniz; hiçbir sıkıntı olmaz...

Esasen hangi makina olur ise olsun misina sarım klavuzuna gerekli önemi göstermez iseniz er ya da geç aynı sorunla karşılaşacaksınız demektir...

Sonuçta tuzlu su korumalı olan da; paslanmaz olan da bakım yapmadığınız zaman sorun çıkartıyor; tecrübe ile sabittir...

4. Beyazzmavi

Beyazzmavi Ferhat

Favori Kamış:
    Shimano Surf Leader Bx..
    Favori Makine:
    Shimano Stella 8000pg...
    Tavsiyenize uydum Haluk bey...gerçekten çok yardımcı oldular....
    İlginiz için Teşekkür ederim..

5. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Pehlivan neredesin,hiç arayıp sormuyorsun

Sanırım artık Boğazın en uzağa atanı olmuşsundur.Senden bu gelişmeyi beklediğimi söylemiştim.

Sevgiler

6. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Ferhat

Kim ne derse desin,bir makara şayet Jigging avı için hususi üretilmemişse,o makaradan Boğazın kendine has avları için yüksek verim,dayanıklılık beklenmemelidir.

Hep derdim,şayet bazı ünlü markaların temsilcileri,gelirde ürünlerinin nerede ve nasıl kullanıldıklarını görürlerse,ilk itirazları,biz bunları böylesine avlar için üretmedik demek olur.Sonunda bazıları görmüş ve dediklerimi tevsik eder mahiyette konuşmuşlardır.

Ayrıca çoğu kişinin özellikle sarış tekniğinde,hep yükün makaraya verilmesi,kamışların pek devreye sokulmadığıda bir gerçektir.

Benim iki kıstasım vardır.

Kamışta,incelik ele oturması,makarada jig makarasının özelliklerine sahip olup pek büyük olmaması.

Şimdi tekrar bu işe başlasam,kamışım İtalcanna Combat 4,20 veya Okuma Cedros 4,20,makarada ise Shimano Twinpower pg 8000 veya Okuma Raw 55
    olurdu.

Burada hem kamışta ve hem makarada hava rezistansının asgari olması göz önüne alınmıştır.Ayrıca hafiflikte düşünülmüştür.

Misinam ise sanırım 15 lb ip misina olurdu,eh kimi zaman bu yüzden yanımdakilerlede dalaşırdım elbet.Ama asla 200 gr'kurşun falan kullanmazdım.

İp misnamla şok misinamı Albright'la birbirlerine bağlar ancak ipin sarım sayısını 20 kere falan atardım.

Eskiden 150 gr'dan ağır kurşun bulunmazdı,Kızıltoprakta Hek-Bam'da bulduğumda 175 gr'lkılarını,çocuklar gibi sevinmiştim.

Şimdi ise sağ yüzük parmağımla,sol işaret parmağım eski günlerin hatırası olarak(40 sene boğaz avcılığı)aşırı kireçlenme ve romatizma dolayısıyla dolma gibi şişler.

Ama yolum nasıl olsa Şemşipaşaya düşer.Hadi bakalım atıcılar orada bir buluşalım.

Sevgiler

7. Beyazzmavi

Beyazzmavi Ferhat

Favori Kamış:
    Shimano Surf Leader Bx..
    Favori Makine:
    Shimano Stella 8000pg...
    Herzaman bekleriz Pamuk Dedem...:)
    Birkaç atış yaptırırız size...teknik öğreniriz. reeling
    Tabii Zülfi Bey in çayını da içeriz bu arada.

8. Dejavu

Dejavu volkan

Favori Kamış:
    Shimano Nexave 4.50 200
    Favori Makine:
    Shimano Super Aero Surf Leader CI4+ 35
    Vedat Bey Amca,
    Vallahi bizde sizi izlemeye geliriz :) Böyle bir organizasyon yapacaksanız bizi unutmayın :)

9. balıkçı89

balıkçı89 bahadır

En İyi Avı:
    kalkan: 2,150 kg palamut:1,320
    boğazda balıkçılık

Herkese merhaba.Ben bu forumda ilk kez yazıyorum.Yaşım genç olmasına rağmen farklı bölgelerde ve tekniklerde balık tuttum.Yalnız İstanbul'da da yeni sayılırım ve kendime yeni takım yapmak istiyorum.Bu konuda bilgi alabilirsem sevinirim.
    İstediğim özellikler şunlar;
    makinanın ağırlık olarak çok fazla olmaması ortalama 400-600 arası ve boğazda kolayca uzağa atılabilicek olması.Birde 150 tl'ye kadar makina arıyorum.
    ve bu makinaya uygun surf kamış arıyorum.Şimdiden bilgileriniz içi teşekkur ederim.

10. furunotr

furunotr Haluk

Maalesef o bütçe ile Boğaz'da kullanılabilecek yeterliğe sahip makinalar 600 gramın üstüne çıkıyor bildiğim kadarıyla... Bu durumda ya bütçeyi katbekat arttırmak ; ya da 600-700 gram arası bir ağırlığı kabullenmek gerekiyor sanırım...

11. Guray.85

Guray.85 Güray

Favori Kamış:
    Lineaffe s- flex 15 kilos 250gr. 4.20m. kapalı;145 cm surf kamış.
    Favori Makine:
    banax 4000
    En İyi Avı:
    45 cm palamut 740 gram.
    ben boğaz ıcın makıne; banax 4000 kullanıyorum degerı 120 tl cıvarı suan yanılmıyorsam kamışta lineaflee 4.20 mt. 250 atarlı karbon kamış kullanıyorum hayet memnunum aynı zamanda bu kamısı beklemelı av ıcınde uygun goruyorum.

12. balıkçı89

balıkçı89 bahadır

En İyi Avı:
    farklı insanlardan tavsiye olarak aldığım bir iki makina modeli var.Bunlar hakkında bir yorumunuz varsa söyleyebilirseniz çok iyi olur.Ayrıca farklı makina modellerine de açığım.Daha onceki mesajımda da dedigim gibi sadece fiyatı konusunda skıntı var o da 160 tl en fazla.

Tavsiye edilen makineler:
    1.shımano nexave 10000 fb
    2.OKUMA TRİO 55-S OLTA MAKİNESİ
    3.OKUMA DISTANCE 60 OLTA MAKİNESİ

13. furunotr

furunotr Haluk

Shimanolarda 8000'lik olanlar; Okumalarda ise 65'lik olanlar Boğaz için gayet uygun çapta makinalar; Yalnız Okuma Distance Surf sanıyorum bir parça ağır ve hantal kalabilir; onun yerine Avanger ve üst modellerin 65'lik olanına göz atmanızı öneririm... Yerinde gidip bakarsanız daha iyi fikir sahibi ilabilirsiniz...

Bu önerileri Boğaz'ın akıntılı ve zorlu olan yerlerini baz tutarak yaptığımdan eğer avlak bölgeniz sakin ise daha küçük modellerde de sorun yaşamazsınız...

14. balıkçı89

balıkçı89 bahadır

En İyi Avı:
    Çok teşekkurler. okuma 65 lik zeon tavsiyesi de almıştım daha once.Dediğiniz gibi yerinde görmek çok daha iyi olcak sanırım.Tavsiyeleriniz için sağolun.

15. srknmtl

srknmtl Serkan