İstanbul Boğazı, rapala avı taktikleri Bölüm 1

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında Vedat Abayoğlu tarafından paylaşıldı.

1. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Faysal
    Hakiki amcan gibi bana herşeyi sorabilirsin.Hakkımdaki değerli kanaatlerin ise beni sevindirmiştir,sağolasın.
    Sorularına gelince;Levrek yemli avın yanısıra ceşitli sahtelerle yakalanabilen bir balıktır.Bu konuda her biri sayfa tutan muhtelif taktikleri detayıyla iceren yazılarım vardır.Şayet actığım konuları acarsan bunları görürsünçLütfen onları okuyup takıldığın bir nokta var ise o zaman sorarsın ve daha emniyetli ilerleriz,yoksa hersey birbirine karışacaktır.
    Burhaniye Ören İskele mevkii,Alınoluk Şahinderesi ağzı,mendireğinin uc kısmı,bildiğim yerlerdir.Ancak Kücükkuyu limanı mevsiminde güzel levrekler barındırmaktadır.Esasen Kücükkuyu ile Assos arasında atcek ile kıyı levrek avı yapılabilen muhtelif yerler vardır.Assos mendireği ise mevsiminde güzel levrek verir.Cupra ve Mırmır ise tabii yemlerle tutulan balıklardandır.Cok seyrek olarak her ikiside sahtelere gelebilirler.
    Kıyıdan özellikle Assos Kadırga mevkiinde 3'lü klasik takımla avları yapılabileceği gibi,Cupra ve Sargoz kıyı avı konulu yazımda belirtilen şekilde madya ilede balık alınabilinir.Bu balıkların en sevdikleri yemler,Teke,mamun,boru kurdu gibi yemlerdir.Ancak madya kücük balıklarca calınamayacağı icin bazı durumlarda tercih edilmelidir.
    Spin kamışla Rapala avını o kadar detaylı anlattımki.Lütfen actığım konulara gir oku ve bana anlaşılmayan bir nokta varsada sor.Ege ve Akdenizde hatta Canakkale boğazında spin kamışla hic ağırlık kullanılmadan rapala atceği yapılmakta ve başarı sağlanmaktadır.Ancak uzun atış gerektiren,nispeten derin ve uzak yerelerden ise balık surf kamış ve ağırlık kullanılarak yapılmalıdır.
    Sevgiyle kal

2. ex.

ex.

Favori Kamış:
    OLTA,KIYI BALIKÇISIYIM
    En İyi Avı:
    KOFANA 1250 gr
    Sabırlı anlatmınız ve sağlıklı bilgileriniz için çok teşekkür ederim. Bu rapala bağlama işine gelince ben mantarlı dip takımı hazırlarken (lüfer yada çinekop için) malzemeciden aldığım üç halkalı küçük bir parça var misinadan gelen klipsi bağladığım halka,onun tam karşısında ki alt halkaya kurşunu ve ikisinin tam ortasında bulunan diğer halkayada takımı bağlıyorum aynı parçayı rapala ile atarkende kullanabilir miyim..Bu kadar soruyorum kusura bakmayın ama ben hiç sahte yemle balık avlamadım çapari ve mantarlı zargana oltası hariç. Bilgi verirseniz sevinirim..Ayrıca bugün Yalova tarafına karides avlamaya giden birinden öğrendiğime göre geçen sene denizde olan şu kaygan jelimsi şey tekrar belirmiş yoksa yine balık yapmayacak mı?

3. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Bahadır
    Bana sorulan bazı soruları belkide gec kaldığımdan sevgili Yücel Usta Moderatörümüz anlatmış.Ben üstüne pek birşey yazmak istemedim.
    Sık sorulan sorularınız bana keyf vermektedir.Maalesef tekrar arızalanan makinem dolayısıyla bazı resimleri gönderemedim.Lütfen az biraz daha müsaaede.
    Sanada detaylı yazacağım.Şu an misafirlerim geldi.Tekrar döneceğim.
    Sevgiyle kal

4. ex.

ex.

Favori Kamış:
    OLTA,KIYI BALIKÇISIYIM
    En İyi Avı:
    KOFANA 1250 gr
    Yücel Usta hakaten bu konuda epey bilgiye sahip keşke bu yakada otursa ben kendisini bezdirsem ama çok ters yaşadığımız yerler yinede size ve kendisine teşekkür ederim..Birde şu lüfer avında kullanmayı düşündüğüm balık yağını nerden bulabilirim geçen sene bir arkadaş bu yağdan sürerek yemlere epey lüfer almıştı sanırım..Sitede resimleri vardı..

5. Sardaylya yağı ve karışık mazmoz...Bursada satıldığını biliyorum ama tam yeri konusunda bilgim yok..:(

6. lecharmeur

lecharmeur Faruk

Favori Kamış:
    Vega Potenza Moon Star 425 - 150 - 220 gr & İtalcanna Kombat 4.20 cm - 220 gr
    Favori Makine:
    DAİWA WINDCAST Z 5000 & Penn Affinity 7000
    En İyi Avı:
    Bkz raporladığım avlar....
    pamuk dedem

Bu hafta istanbul içinde kıyıdan rapala yapmak istiyorum önereceğin takım ve yer varmı? İlgine ve alakana şimdiden teşekkür ederim

7. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Faruk
    Önereceğim bişrkac yer var elbette ancak şimdilerde balık alabileceğini sanmıyorum,zira balık yok.Mamafih yarın b u işin ustalarından birine soprar balık varmı yokmu öğrenirim.
    Takım ve bazı rapala cinslerini detayıyla yolladım sanıyorum.Lütfen bir bakarmısın.İlave birşeyler sorarsan zeevkle cevaplarım.
    Sevgiyle kal

8. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    İzmir Hisar balıkcılıkta bulabilirsiniz

9. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Yücel Usta ufak bir dip not
    O Halkadan muhtelif markalar adı altında Yashino,Prologic gibi Sponsorumuz Cengiz Balıkcılıkta bulabilirsiniz.Muhtelif boylarıda vardır.
    Halkalı takım tekne avında daha cok kullanılır.Atışlarda onun yerine yuvarlak değilde ücgen gömrünümlüfırketesi olan fırketeli fırdöndü kullanılılabilinir.Burada dikkat edilecek nokta misina uclarının kesildikten sonra oltacılarda satılan kücük kısa borularla ezilip takılmaz hale getirilme işlemidir.
    Ayrıca rapala ucunun atışta ana bedene dolanmaması icin takım suya inerken geriye doğru yapılacak bir hareketle bu dolaşma asgariye indirilir.
    Uzağa atışlarda büyük rapala kullanılmamalııdır.5 ila 7 cam idealdir.Bu sayede takım daha uzağa gider.
    Balık dipte aranmalıdır.Lüfer ve sarıkanat genellikte dipte dolanır.Balık alındı,alındı orada fazla oyalanmadan geri cekilmelidir.
    Sevgiler

10. KANCA

KANCA ümraniye atakent

Favori Kamış:
    LINEAEFFE FERRARİ EXTREME 2000 4.50 cm. 3 parça Cormoran Seacor SURFMASTER 4.20 cm 3 parça
    En İyi Avı:
    elimdeki levrege sordum benden daha büyügü var dedi
    degerli VEDAT agbi allah nasip ederse 11-10-2008 de çanakkaleye gelcez
    kenardan hangi balıkları tutabilirim hangi takımları yanıma almalıyım ve yem olarak ne getirmeliyim birde günduz ve gece levrek denemelerim olacak hangi rapalaları önerirsin :confused: :rolleyes:
    şimdiden teşekkür eder saygılarımı sunar ellerinzden öperim(üsküdara gelmişsin o gün orda deyildim MUSTAFA anlattı çok üzüldüm bidaha ne zaman geleceksin:confused: )

11. 56561

56561 Yücel

Favori Kamış:
    Daiwa Sensor Red Surf 4.00, Daiwa Procaster Samfish 2.10
    Favori Makine:
    Shimano Catana 4000FA, Ryobi Ecuisma 8000vi
    En İyi Avı:
    10.5 kg rus kefali, 5.250 Levrek, 1573gr kofana
    Ayrıntılar için teşekkür ederim, ilk fırsatta deneyeceğim.

12. ex.

ex.

Favori Kamış:
    OLTA,KIYI BALIKÇISIYIM
    En İyi Avı:
    KOFANA 1250 gr
    Yücel usta nezaman alacaz bu lüferleri kıyıdan.. Balık yağıda alacam bu haftasonu ve deneyecem bakalım belki onun kokusu balığı etkiler

13. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Bahadır
    Az evvel Yücel Ustaya evvelden tavsiye ettiğim kardeşlerim,dudakları ucuklatacak bir iri lüfer avı gercekleştirip bazı resismleride bana yolladılar
    Kendisi forumumuzada üyedir.Rapor ve resimleri yollayacaktır.
    Sevgiler

14. 56561

56561 Yücel

Favori Kamış:
    Daiwa Sensor Red Surf 4.00, Daiwa Procaster Samfish 2.10
    Favori Makine:
    Shimano Catana 4000FA, Ryobi Ecuisma 8000vi
    En İyi Avı:
    10.5 kg rus kefali, 5.250 Levrek, 1573gr kofana
    Heyecanla bekliyorum...

15. ex.

ex.

Favori Kamış:
    OLTA,KIYI BALIKÇISIYIM
    En İyi Avı:
    KOFANA 1250 gr
    Bekliyorum bende ..kesin bu haftasonu balıktayım allahtan bir mani olmazsa

16. ex.

ex.

Favori Kamış:
    OLTA,KIYI BALIKÇISIYIM
    En İyi Avı:
    KOFANA 1250 gr
    Vedat abi sen balığın tutulduğu yeri söyle ben onada razıyım..

17. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Söylemem,daha doğrusu benim söylemem yakışık almaz.Bence boğazın en usta yılmaz,avcıları,kardeşlerim Albay lakaplı Mustafa ile Yıldıray anlatacaklardır.Ben sadece bu yüce avcıları sizlere foruma tavsiye ederek kazandırdım,diyalog kurun dedim faydalı olurlar dedim.
    Hatırlarsan Flash,flash Boğazın ilk lüferleri diye konu acmışlardı.Bahsettiklerim bu kardeşlerimdir.
    Sevgiler

18. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Yücel
    Hatırlarsan bu kardeşlerimden sana bahsetmiştim.Zaten ilk lüfer raporunuda onlar yolladılardı.
    Sevgiler

19. lecharmeur

lecharmeur Faruk

Favori Kamış:
    Vega Potenza Moon Star 425 - 150 - 220 gr & İtalcanna Kombat 4.20 cm - 220 gr
    Favori Makine:
    DAİWA WINDCAST Z 5000 & Penn Affinity 7000
    En İyi Avı:
    Bkz raporladığım avlar....
    pamuk dedem

İlgi ve alakana teşekkür ederim pamuk dedem,sağlıcakla kal ellerinden öpüyorum.
    Saygı ve sevgi dileklerimle

20. salihkocan

salihkocan salih

bence sıtenın amacı neyse (mevzuatı )bızı burade bırlestırdıgı konu neyse ondan bahsetsek ve yazsak daha doru olmazmı? gercı dogru soyleyenı dokuz koyden kovarlar derler yazdım ıste yanlıs yorumda yapılmasın vatanımı ve mılletımı canımdan cok severım atalarımız ve dedelrımız canakkalede bu vatanı bıze bıraktılar burdakı arkadasların hepsının boyle dusundugunden emınım burayı baska kulvarlara tasımasak dıye dusunuyorum