kamışla uzağa atma teknikleri ve surf casting

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında SİNAN tarafından paylaşıldı.

1. Sohbetcibaba

Sohbetcibaba

Favori Kamış:
    Olta balikciligi
    En İyi Avı:
    Morina Baligi 1.18cm 23 kg
    Surf Casting Atislari

[​IMG] [​IMG]

1 =Off the ground
    2 =Pendulum
    3 =Back cast

Bunlari yapabilmek icin 3.90 lan 4.40 metre arasinda bir olta lazim telescopikler olmaz ya 3 parca ya 2 parca,bir de buyuk deniz makarasi lazim buna 0.28mm nylon sariyoruz tam dolu sekilde bunun onunede olta uzunlugu arti 4 defa makaranin uzerine sarili sekilde 0,80 mm shockleader buna da klip, klippe de 125 gramlik kursun. eger daha agir atmak istiyorsak 0.28 nylon 0,35mm nylon olmasi lazim. Makina olarak ekseriyeti Cikrik kullaniliyor ama bu demek degilki normal makinelerlen olmaz.En onemlilerinden biri zamanlama bastan gayet sakin ve teknige dikkat ederek atmak lazim zamanlan kuvveti arttirilir.Bu arada kendimizin kuvvetini degilde kamisimizin yavas bir sekilde gerilmesinisaglamamiz lazim en gergindurumunda sol elimizi gogsumuze cekerek ve sag elimizlenden iterek saat 11.00 de misinamizi birakmamiz gerek ve kursunumuzu inene kadar kamisimizlan takip etmemiz gerek bu da surtunme payini minumume getirmek icin.

2. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Çayırda atış yaparken bu sorun olmaz ama deniz kenarında atış yaparken bayaa bir problem oluyor.. Çünkü birde deniz kenarına gitmek gerekiyor malum.. Böyle 2-3 parça kamışları taşımak ayrı bir problem..

İyisinden 3-4 parçalı bir kamış ile de tatmin edici atışlar yapılabilir. Belki o atışlarla dereceye giremezsiniz, ama balıklar dereceye girmeyen atışlarla da gayet iyi yakalanabilirler..

3. Adil X

Adil X

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Aynalı Sazan 8kg, Lüfer, Palamut .. vs
    Arkadaslar boğazda 10 yıldır balık tutarım bana soracak olursanız parcalı kamışları tasımak ve kullanımı teloskopik kamışlara göre daha zordur . Bana göre 390-420 lık teleskopik çelik tel takviyeli carbon bir kamış boğazda balık tutmanız için yeterli atış mesafesine ulaşmanız için yeterlidir. kullanım kolaylığı ve taşıması kolaydır. Olta alırken oltanın sap uzunluğu çok önemlidir sapuzunluğu kısa olan kamışlarla uzun mesafeli atışlar yapmanız zordur.Ayrıca daha fazla kuvvet harcarsınız. Sap mesafesi uzun kamıslarla daha az kuvvet harcayarak daha ıyı atışlar yapabılırsınız .
    Ben LINEAEFFE TURNAFRESH 420 lık kamış kullanıyorum boğazda gerektiği zaman 150gr çok rahat uzak mesafeye atabiliyorum.Fiyatını soracak olursanız
    60-80ytl arası değişen fiyatlarda satılıyor.

4. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    2 Parça aman aman kamışla, 80m atıyorsan, öbürü ile 70m atarsın.. Ama, kumsala götüremediğin kamışla atış filan yapamazsın, işte mesele bu...

Elbette, o iş için yapılmış o tür bir kamışla en uzak atışlar mümkün olacaktır. Ama maalesef, kamış için tek kriter en uzak olamayabiliyor işte..

Mesela şu TURNAFRESH 4.20... Slow action bir kamış.. Atarken iyi gibi ama, tutarken değil.. Vuran balık çinekop mu, ufak kıraça mı anlamak zor oluyor netekim..

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 19 Haziran 2007
  5. hakanozden

hakanozden hakan

Favori Kamış:
    420 3 parça dam black panter //390 linefea tuornement surf
    Favori Makine:
    banax sx3000
    En İyi Avı:
    3,5 kg kalkan
    abi geçenlerde bahsi geçen telli kurşunu bulmam lazım kumluklar için çok kıyak bir kurşun nerden bulabiliriz piyasada rastladın mı :rolleyes:

6. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Telli kurşun, SPOT'ta vardı. 3 YTL bayılıp aldım.. Sonra Sarayburnunda denedim, işe yaramadığı gibi ilk atşıta takılıp kaldı :(

İşe yarayacaktır ama, sarayburnunda değil...

150 gr kurşun, bir kaç boncuk, biraz şemsiye teli ve iyisinden bir pense ve matkap ile yapılabilir kolayca sanıyorum, hazırı bulunamazsa.. Bulunsa bile, kazık yemektense, oturup yapmak daha evladır netekim..

7. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Arkadaş kumsal deyince, telli kurşundan anladığım, dibe oturup gezmeyen kurşun.. Telide bildiğimiz şemsiye teli.. En azından SPOT'ta satılan öyleydi.. Bariz şekilde elde yapılmış bir şeydi zaten...

8. Sohbetcibaba

Sohbetcibaba

Favori Kamış:
    Olta balikciligi
    En İyi Avı:
    Telli kursun derken neyi kast ediyorsunuz capalamak icin mi yoksa uzun telli ozel yassi balik avi icin olan kursunlarimi|???
    semsiye telinin yerine kaynakcilarda bulunan ARGON teli tavsiye etsem hem cok daha ucuz ve kolay bulunur

9. Adil X

Adil X

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Aynalı Sazan 8kg, Lüfer, Palamut .. vs

Telli kurşun bumudur.

10. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    her av iyidir yeterki usule uygun olsun
    telli kurşun

arkadaşlar telii kurşun benim bildiğim sadecekumsal sahilden kumsal zeminde ve surf sistemi ile sahillerden avcılıkta kullanılır
    elde yapımı kolaydır mesela:
    http://208.187.161.100/articles/devine/Surfsinker/Surfsinker.htm
    sitesinde gördüğünüz sistemi biraz gayretle evde yaparsınız ama bence erimiş kurşunun zeirli buharını almaya deymez.
    piyasada satılıyor..zaten kumda kullandıgınız için takılıp kopma şansı çok az..
    http://www.urbanangler.com.au/stores/wholesale.htm
    sitesindeki :Grapnel Impact Sinkers
    denilen nesne dir.. dalgalı havalarda kurşun dipte gezmesin diye 4 adet oynar /mafsallı tel aparatı ile donatılmış kurşun. takılsa daki kumda önce teller takılıyor. ama kuvetlice çekince teller firkete şeklinde oldugundan geriye dogru açılıp kurşunu kurtarıyor:)

Son düzenleme: 31 Ocak 2007
  11. NoFe@R!!!

NoFe@R!!!

Favori Kamış:
    TÜRK İCATLARI
    En İyi Avı:
    Kofana Tartmadım :)
    Son düzenleme: 5 Şubat 2007
  12. kral balıkçı

kral balıkçı mustafa gedikoğlu

Favori Kamış:
    surf
    En İyi Avı:
    çino sarı lüfer istavrit izmarit zargana vs....
    evat daha önce yazdığım açıklamanın videosuda bu

izlemek için tıkla

iyi seyirler ve yerinde isabetli atışlar
    rastgelsin..........:)

Son düzenleme: 9 Şubat 2007
  13. grande

grande

Favori Kamış:
    surfcasting kamis,spinning kamis ve el oltasi.
    En İyi Avı:
    mırmır 1 Kg
  14. Arz-ul Umman

Arz-ul Umman

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    0,750 gr iskorpit, geri salındı
    Arkadaşlar sizlerden bir ricam var; ben ortalama 20-30 mt atış yapabiliyorum velhasıl sıyırtma denilen düzenekteki atış mesafem 2 ila 3 metre:( bu konuda yardımlarınızı bekliyorum. Gerçi Kabataş organizasyonunda Kral Balıkçı Mustafa arkadaşım öğretmeye çalıştı ama bi türlü beceremedim ve tanesini 7,5 liraya aldığım 3 adet rapalayı, takımı kopartmak suretiyle denize armağan ettim:)
    Aslında bir organizasyon olsa (benim gibi yeteneksiz arkadaşlar için) ustalar bizlere atış tekniklerini, takım yapma tekniklerini v.s. öğretse bizlerde boşuna malzemecileri zengin etmesek ve balııııııııııııııııııık tutsak:):):)
    Ne dersiniz.....

15. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Önemli olan önce sizin nasıl attığınızı görmek.. Zaten önceki sayfalarda bol bol işin püf noktalarını anlattık..

Genelde, kaybedilen husus kamış boyudur.. Kullandığınız kamışın boyu, takımın boyundan en az %20 daha uzun olmalıdır, iyi bir atış için.. Ha, ustalaşırsınız, daha uzun takımları da makul mesafeye atarsınız..

Eğer nasıl bir kamış kullandığınızı anlatırsanız sanırım daha çok yardımcı olunabilir..

16. Arz-ul Umman

Arz-ul Umman

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    0,750 gr iskorpit, geri salındı
    teşekkür ederim, kamışlarım Alba Star 3,5 mt :)

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 19 Haziran 2007
  17. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Kullandığınız takımın, kamışın ucundan kurşuna kadar olan kısmının boyu ne kadar? En fazla 2m olması lazım.. Tamam, daha uzun takımda atılır, ama başlarken değil, biraz ustalaşınca..

Kurşunla kamış arasındaki misina gergin duruyorken, kamışın mümkün olduğunca arkaya doğru gittiğine emin misiniz? Yani kamışın ucu mümkün olduğunca arkada ve yakına bakacak..

Atarken, misinayı ne zaman serbest bırakıyorsunuz? Misinayı erken bırakırsanız, yukarı ve/veya atış istikametinize değil yana doğru diğer..

Çok mu yavaş hareket veriyorsunuz? Kamışı arkaya verdiniz, beliniz esneyecek.. Önce belinizle harekete başlayacaksınız, beliniz doğrulduğunda, kollarınızla atışa devam edeceksiniz. Kollarınızın dirsekten üstü vücudunuza nerdeyse yapışık olsun. Kollarınızın iyice uzanmış, açılmış olmasın. Ne zamanki kollarınızda iyice hareketi tamamladı, o zaman sapın dibinden tutan kolunuzu hızla kendinize çekerken, öbür kolunuzu ileri uzatacaksınız.. İleri uzattığınız kol iyice açılınca misinayı bırakacaksınız..

Doğrusu, atışınızı görüp şunu yanlış yapıyorsunuz diyebilmek lazım.. Umarım bir sonraki organizasyonda filan karşılaşır, bakarız nedendir diye...

18. sinankantas

sinankantas sinan kantaş

Favori Kamış:
    Shimano-Speedmaster 4.20
    Favori Makine:
    Okuma, Salina 10000
    Nasil Mi

Size kim ne söylerse söylesin, bu işi başarmak için tecrübeye ihtiyaç duyacaksın, bunuda antraman yaparak çözebilirsin diye düşünüyorum. Takımsız bir beden ucuna sıkıca bir kurşun bağlayıp kimsenin olmadığı bir yerde
    antraman yaparak bu işe başlamalısın. Her atışda biraz biraz iyiyi bulacağını
    düşünüyorum, çünkü bende böyle başladım, 4 defa kamış aldım sonunda doğru takımı buldum ( uzak mesafeler için ) ama birşeyide itiraf etmeliyim ki öyle yoruyorki kallarım deliler gibi ağrırdı. İşte sana formul, Olta & makine & kurşun & kol gücü & hava şartları & duruşun & oltayı kavradığın nokta & misineyi bıraktığın açı & ayaklarının durumu. BU UNSURLARI BİR ARAYA GETİRDİĞİNDE istediğine ulaşırsın diye düşünüyorum.

Şimdiden kolaygelsin
    Sinan Kantaş

19. Sohbetcibaba

Sohbetcibaba

Favori Kamış:
    Olta balikciligi
    En İyi Avı:
    Beyler 241 metre falan yaziliyor bunlar 1995 deydi su an da cok daha ileride Gecen benimde kayitli oldugum bir dernekten Belcikali bir arkadasimiz televizyona cikti pek fazla taninmiyan spor dallari diye bir programdi kendisi DUNYA sampiyonu Danny Moesskop Surf Casting de 278 metre de su an rekoru tabiiki korkunc bir uzaklik ben den 96 metre daha oteye dusuruyor cok calismak lazim cooooook.
    http://video.google.nl/videoplay?docid=-5597428026746498006

20. soda

soda

Favori Kamış:
    F=m.a
    En İyi Avı:
    dolu çapari
    İnsaf yani 240m nasıl atmış, hayret!!
    Bizde anca 50-60m, onuda tam olarak ölçemediğimiz için emin değilim yani:D :D

Ama şu var, bende kamışla uzağa atmak için her türlü atışı denemişimdir,
    kamışı sağdan alarak, soldan alarak, üstten alarak, aşağıdan yukarıya doğru kamışı sallayarak......Fazla ağırlık takarak.... Ama pek birşey değişmiyor bende:)

240m atan, dikkat ettim aşağıdan yukarı doğru kamışı sallıyor. Yere 45derece gibi bir açıyla. Birde böyle denemek lazım :cool: