kaşık-meps-slikon (yapay yemler hakkında tüm bilgiler)

Konu, 'Sahte Yemler' kısmında Fisherman tarafından paylaşıldı.

1. ilhanmania

ilhanmania Çağdaş Özmen

Favori Kamış:
    shimano
    Favori Makine:
    shimano catana
    En İyi Avı:
    1200 gr barakuda
    abi ben gece avlanıcam daha çok renk olarak kırmızı başlı beyaz gövdeli olanımı onerırsın??? yoksa yine yesıl sırt gumus gövdemi kullanıyım ??

2. balikci

balikci

gece levrek için fosforlu sasi

tekrar merhaba ilhanmania,

gece avlanıcaksan ne kırmızı kafalı, nede sırtı yeşil veya gümüş olanı öneririm, çünkü gece avında bunlar hiç bir işe yaramaz.

Gece için sana tavsiyem fosforlu, simli sasiler kullanman, bu sasileri tek olarak kullanıcaksın ve sasi önde, 1-2 kulaç beden ve arkasına fırdöndü ve gezer kurşun bağlamalısın.

Bunu atçek yaparak kıyıdan kullanabilirsin özellikle levrek için mükemmel bir gece takımı olur. Ayrıca varsa, gece kullanmak için küçük mantarın üzerine geçirilen kibrit şeklinde aydınlatıcılar var, bunu sasinin içine takar ve kullanırsan çok daha etkili olur.

Yapay balığı gece kullanmak için tavsiye etmiyorum, verim alamazsın ;)

3. ilhanmania

ilhanmania Çağdaş Özmen

Favori Kamış:
    shimano
    Favori Makine:
    shimano catana
    En İyi Avı:
    1200 gr barakuda
    abi sasi dediin tam olarak ne oluyor??? ben gece avlanıcam fakat atacagım bir yerde denıze spot vuruyor...Otel önü oldugu için...Ve gece bol levrek ve turna gezıyor burada...

4. balikci

balikci

merhaba ilhan,

örnek vermek gerekirse;

[​IMG][​IMG]

bunlar beyaz, sen fosforlularını alman gerekiyor hatta bunların kıvrık kuyruklu olanları var onlar dahada cezbeder levreği, eğer bulabilirsem onuda ekleyeceğim buraya. Avlandığın yere spot vurması çok büyük avantaj senin için, ekstradan aydınlatıcıyada gerek yok böylece.. sadece bu sasilerin fosforlularından alman yeterli. Uzunluk yine yapay balıktaki gibi 5-6cm boyu geçmesin ;)

5. özkan

özkan

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    kırlangıç 1,5 kg
    bu tarz rapala tarzı hazır yemler kıyıdan nasıl bir kamış ile kullanılıyor, bu yemlerin ağırlığı 10 gr civarında olduğu düşünülürse elimizdeki kamışların atarı bu kadar az değil bu yüzden uzağa atmak pek mümkün olmayacaktır büyük balıklarda kıyıya çok sık yanaşmazlar diye düşünüyorum. eğer ağırlık kullanılarak bu yemler uzağa atılırsa bu seferde tam istenildiği gibi yemin yapması gereken hareketi yani doğal yüzüş yapamayacağını düşünüyorum. diyelimki 10 gram atarlı kamış aldık olması gerekende sanırım bu bu kamış tutulacak balığı (örnek:lüfer,akya) kıyıya almak mümkün olabilirmi. üç dört mesaj yukarda sormuştum cevap alamadım bu yüzden açık bir şekilde tekrar sordum, sevgiler.:)

6. balikci

balikci

sevgili özkan,

her yapay balığın kendine has bir ağırlığı vardır, kalın kısa kamışlar, kalın misina kullanılırsa uzağa atmak dediğiniz gibi mümkün değil, zaten 100-200 metre gibi uzağa atmayada gerek yok. :)

rapalanın popper modelleri kıyıdan at-çek yapılmak üzere dizayn edilmiştir, herhangi bir ağırlık gerekmeden, ince uzun hassas bir kamış ve ince misina kullanıldığı zaman rahatça 40-50 metre uzağa atılabiliyor. Gezer kurşun takılabilir, fakat yapay balığın yüzme dengesi bozulur bu sefer ve avdan verim alınmaz.

kıyıdan yapay balıklarla avlanılacak balık, normal şartlarda 1, 4 kilo arasında olacaktır, çevredeki balığın büyüklüğü neyse o yani.

Ayrıca son resimde verdiğim saside gezer kurşun kullanılıyor bilginize.

Saygılar, sevgiler.

7. Yavuz

Yavuz

Favori Kamış:
    Olta
    Şu Kaşıklara Bakarmısınız...

Herkese Merhaba Bugün Abim bu kaşıklardan almış markası capture lures ama ne için kullanılıyor bilmiyorum tuzlusuda levrek lüfer için gidermi acaba yoksa sadece tatlısu turna sazan için mi bilmiyorum biraz açıklarsanız sevinirim...Resimler Biraz bulanık çıktı ama kusura bakmayın markasını ilk defa duyuyorum nasıl sizce .rasgele...

8. Ronder

Ronder

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    3 kg civarında
    Yesil balık olanı tatlı suda kullanıyor bence alabalık ve turna levrek yakayabilirsin...Mavi parlak olanıyla da lüfer palamut gibi avcı balıklar yakaların ama bu tip yemlerin buyuklugu haricinde tatlı su tuzlu su ayrımı yapmsan iyi olur buyulukle kastım deniz balıkları için olanları daha buyuk olurlar tatlı su balıkları için olanı daha ufak olur...Bence modellemesi baya iyi kesinlikle balık tutarsın buyuklugune bakarsın bi avuc buyuklugunden buyukse denizde kullanman daha randıman verircektir..rast gelsin

9. Yavuz

Yavuz

Favori Kamış:
    Olta
    tekrar merhaba mavi olan 7.5cm 11 gr diğeri 7 cm 10 yani mavi olanı lüfer levrek için kullanayım diğerini turna alabalık için cevabınız için teşekkürler.

10. covamad

covamad

Kaşıklar iş görür....

Mavi/beyaz olanı Gökovada üç kurşunlu ( 70 gr herbiri) 12/15 kulaç derinliklerde siğnarite kullanıyoruz,ayrıyeten kurşunsuz olarak palamut
    sırtısında da çalışır.
    yeşil olanın benzerinide taş balıklarının sırtısında,özellikle lagos balığına
    kullana bilirsiniz.Bu sırtı uzun gagalı ojduğu için kurşun istemez ve sürate göre
    6/8 metre derinde gezer,on kulaç civarı derinliklerde avlanabilirsin

Rastgele.....

11. arm59

arm59

Favori Kamış:
    Olta:Dam,daiwa,banax
    En İyi Avı:
    Sazan 4,5 kg.(1994)
    Bu tür sahte balıklara(Genel olarak hepsi) fazla umut bağlama sonuçta hepsi yapay balıktır mera da çok balık olupta bol bol yemleniyorsa yüksek randıman alabilirsin eğer balık isteksizse at-çek yaparak hem kendini yorarsın hemde çok canın sıkılır mümkünse canlı yem ve diğer yemlere öncelik ver Levrek gibi uyanık balıkları bu tür sahtelerle kandırmak çok güçtür.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 20 Haziran 2007
  12. carphunters

carphunters sebahtin

Favori Kamış:
    shimano, fox, kryston, jrc, korda, esp, garmin, nutrabaits, pelzer, chub
    yavuz bu rapala çeşitlerini hem turna hem de sudak avında kullanabılırsın
    sazan rapala ile yakalaman imkansız

13. hobbytime

hobbytime

suni yem

mavi olan yemin literatürde batan tip vibrasyonlu yem olarak geçer.
    daha çok tekne arkasından sırtı çekerek palejik yerleşik olmayan balıklarının avında kullanılır.renk açısından palamut eşek istavriti tombik(orkinos yavrusu) gibi balıklara daha uygun.su içinde yanal titreme yaparak ilerler içindeki bilya tıkırtıları ise ses yapar.bence çok verimli bir yem değil.
    kırmızı yeşil olan perch- amerikan levreği yavrusu taklidi tatlı su için daha uygun bir yemdir.
    turna nadiren sudak pek nadir olarak tatlı su kefali tutulabilir.
    dalma derinliği orta su olup 60 cm den 1.80 metreye kadar dalar.
    BOL BALIKLI GÜNLER DİLİYORUM

14. Mehmet Demirörs

Mehmet Demirörs Mehmet

Favori Kamış:
    Oltanın her türü
    En İyi Avı:
    Hatırlamıyorum öyle çok ki
    lolipop sapları

değerli üyeler lolipop saplarıda aynı hortumda olduğu gibi iş yapıyor ben neden tek takarlar ve hatta 3lü kanca kullanmazlar diye düşünürken ağustos ve eylül aylarında denizde müthiş çimen gibi yosun oluyor ve bu yosunlar takıldımı balık yok oluyor bu nedenle tek iğne içinden geçirilmiş akyada yani kuzu sırtıda mükemmel iş yapıyor tabi beyaz renk.saygılarımla.

15. tolkien

tolkien Onur G. HİTİT

Favori Kamış:
    Olta
    Favori Makine:
    Alba
    En İyi Avı:
    5 kilo alabalık
    Gammarus...

Arkadaşlar, ben akvaryumumdaki balıklarım için doğadan belli zamanlarda gammarus denen küçük karideslerden yakalıyorum.

İnternette gammaruslarla ilgili araştırma yaparken, gammarus şeklinde olta iğnesi buldum. Baya hoşuma gitti, buna gelmeyecek balık yoktur herhalde. Resim aşağıda:

Bunlardan Türkiye'de bulunur mu?

Saygılarımla...

16. bydd35

bydd35

Favori Kamış:
    özel ve güzel oltalar
    En İyi Avı:
    xxxxxxx
    sizlere ustaların en ustasını söylüyorum ******* mari prenses sırtı mavi karnı gümüşi ******* 10 bir yem hem gece hem gündüz iş yapıyor . ve afıda yok birde şunu söyleyim levrek öyle 9cm 10cm 13cm 15 cm yemden korkmaz yem büyük olmasın korkar ürker gibi şeyler yazmış bazı. arkadaşlar bazen tutuğum levreklerin içinden çıkan balıkları görseniz 750gr. levreği içinden el kadar balık çıkıyor yeterki yemi düzgün kullanın iyi günler bol avlar

17. bydd35

bydd35

Favori Kamış:
    özel ve güzel oltalar
    En İyi Avı:
    xxxxxxx
    selamlar

rapala marka skıtter pop olabilirmi o

18. onur bu flay takımını ancak ankara taraflarında bulacağını düşünüyorum veya yedi göllere yakın bölgelerde , tatlı su avcılığı yapan bölgeler bula bileceğin yerler, ama sende yapabilirsin gibi geliyor bana biraz inceledim bence kendin yapabilirsin :)

19. tolkien

tolkien Onur G. HİTİT

Favori Kamış:
    Olta
    Favori Makine:
    Alba
    En İyi Avı:
    5 kilo alabalık
    Evet, bunu ben de yapabilirim diye düşündüm ama çok ince birşey. Şimdi saatlerce uğraşıp bundan 1-2 tane yapabilsem ve göle gidip taktırıversem de kopsa... Aman aman...

Ama bulamazsak iş başa düşecek. :D

Bununla neler tutulabilir, bir fikriniz var mı? Kayabalığı zaten boş kancaya bile geliyor da... Buna levrek falan gelir mi? Yada sazan?

Saygılarımla...

20. ilhanmania

ilhanmania Çağdaş Özmen

Favori Kamış:
    shimano
    Favori Makine:
    shimano catana
    En İyi Avı:
    1200 gr barakuda
    evet abim sanırım o ;)

levrek ve turna için hangı rengi kullanmalıyım ??? attıgım yerde bol kucuk kefal var,,levrek zaten onların pesınde...

Son düzenleme: 22 Mayıs 2006