Kaşıkla Kocaman Sazan Raporu 05/12/06

Konu, 'İç sularımızdan (Tatlısu) Güncel Av Raporları' kısmında Spider tarafından paylaşıldı.

1. Baracuda76

Baracuda76

Favori Kamış:
    Daiwa Kamış, Silstar Cx80 Makina
    En İyi Avı:
    3.350 gr Aynalı Sazan
    Herkese sevgiler saygılar.
    Bu konu açıldıktan sonra ne kadar çok kaşıkla sazan yakalayan varmış dedim. Daha önce herhalde çok normal geliyorduki kaşıkla sazan yakalamak, foruma bu konu aktarılmamış.
    Kaşıkla sazan yakalamayı birçoğumuz denemediğimiz için belki de başlarda olmaz dedik, imkansız dedik, ilk okuduğumda bu konuyu imkansız dedim, lakin anlatılan tecrübeleri okudukça mantığıma yatsada yukarıda bir arkadaşın dediği gibi bu olay çok nadir yaşanacak ve sazan yakalamada en doğal ve geçerli bir yöntem olamayacaktır. Çünkü sazan balığının vücut yapısıda kaşığa atlayacak tarzda değildir. Hepimiz sualtı görüntülerinde sazanların büyükdükçe hantallaştığını görürüz yaratılıştan vücut yapısıda Bir turna, sudak ve kefal gibi ince uzun değildir. Ama çok yakınımın bir tecrübesini aktarmak istiyorum Esk.gökçekaya barajında bir zamanlar çok derin yerlere barikat geriyorlar, yemleri bitiyor, kancalara sigara kağıdını parlak tarafını sarıyorlar ve bu şekilde 2-3 kilolluk sazan yakalıyorlar. Olmaz diye bir şey yok Sazan gümüş balığına saldırıyor herhalde bu kaşık ve parlak her cismi bundan zannediyor.

2. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Sazan, Turna gibi değil gibime geliyor.. Sazan büyüdükçe, atikliğinden kaybetmiyor. Turna ise büyüdükçe iyice hımbıllaşıyor. Büyük turna tutmanın yoluda zaten en azından hafifçe kokmuş balık, tavuk vs. kullanmaktan geçiyor.. Ama sazan, koca koca sazanların suyun sütüne ok gibi fırlayıp kayığın içine düştükleri iyi bilinen bir şeydir ve "SAZAN" lakabını almalarının başlıca sebebidir.. Dev turnalar, 5-6 kg olanlar vs. çekerken bile, kütük takılmış gibi oluyor..

Genede, sazan için, büyük olsun, küçük olsun, kaşık genel olarak tavsiye edilecek bir şey değil.

3. fender

fender Köksal

Favori Kamış:
    Shakkespeare Kamışlar
    En İyi Avı:
    Aynalı Sazan 7.4 kg , Turna 112 cm
    ben kaşar peyniriyle sazan yakaladım. kıyma ile yakaladım, (mısır v.s zaten bilinen bir yöntem.) çekirge ile yakaladım yine canlı gümüş ile yakaladım..

patlamış mısırlaa 5 er kg lik iki tane sazan yakalayanı balıkesirde gördüm.. bol yağda mısırı patlatıp oltaya takıp tutan.. yozgat gelingüllü barajındada sarımsakla tutanı gördüm.. daha niceleri var..

4. oguzhan

oguzhan

Favori Kamış:
    σℓтα
    En İyi Avı:
    1.5 кg αуηαℓı ѕαzαη
    Bence imkansız değil sazanın boyuna bakılırsa neye atlayıp atlamayacağı zaten anlaşılıyor.........

O ne yawww nası bir sazan bu:D:D

5. darkdream1977

darkdream1977

Favori Kamış:
    mantarlı - makinalı takım
    En İyi Avı:
    yayın 8 kg ( elle :) )
    Vezirköprüde de sazan gümüş le yakalanabiliyor.
    O yüzden mesajına inanmak istiyorum,umarım bizi keklemiyorsundur :)

6. slimselim

slimselim

Favori Kamış:
    Tarzan Zıpkın , Albastar olta Rambo bıçağım Fotoğraf makinam
    En İyi Avı:
    2 kg aynalı sazan 1.5 kg RusKefali
    Adı üstünde Sazan zaten :) Şansta olsa güzel bir av darısı başımıza. :)

7. borayto

borayto

merhaba

yannış hatırlamıyorsam sazan bu zaman.da protein ihtiyacı duyar malum kış mevsimi kışın çok gezmezler bu zamanlarda yedikleri.ni sanki kış uykusuna yatan bir ayı gibi muhafaza niyetine kullanırlar yani kaşık neden olmasın

8. Spider

Spider Mert Eren

Neyse anladığım kadarıyla konu açıklığa kavuşmuş sonunda

Şu n@mık işleri karıştırmasa
    problem olmayacak ya :D

Sonuçta ben sadece bir şekilde kaşık ile çalışırken
    süprizler ile karşılaşabileceğimizi bilmemiz için konuyu
    paylaştım. Bu boyutta bir balığın at-çek için
    hazırlanmış bir düzenekte takıma zarar vermesi ihtimali
    bence önemli.. tabi ki metod olararak önerilecek bir
    teknikten bahsetmiyoruz.

Lakin böyle bir durumda zorlamadan, balığı yorarak
    almak en mantıklısı olacaktır.
    Aksi taktirde kamış ya da misine elden gidebilir.

9. manyaslı_balıkçı

manyaslı_balıkçı

Favori Kamış:
    ellerim
    En İyi Avı:
    yayın balığı 17,5 kg
    selam

bencede mantıklı kaşıkla neden olmasın
    halk arasında kadı lokması da denilen kumsal toprakta dere kenarındaki kumsal yumuşak toprakta oldukça bol bulunan cırcır böceği larvaları ile yayın avına gittiğimizde sazan yakaladığımızda oldu
    bu balığın yaşadığı yere ve beslenme alışkanlığına göre değişir ama yinede bilinen tartışmasız usuller varken kaşık denemeye değer bi yöntem değil bence

haaaaaaa bide unutmadan aktarayım herşeye muh@lif olmak için atlayan sazanlar varken bu sazan da pekala kaşığa atlayabilir mümkün :D

10. GurhanANKARA

GurhanANKARA

Favori Kamış:
    1.80 kamış,diamond RD630 makina
    En İyi Avı:
    Gümüş Balığı ( 6 gram )
    Sazanın kaşıkla yakalanabileceği fikrine katılıyorum..Fakat resimdeki sazanın o olta ile yakalandığına inanmadım...Zaten resimdeki arkadaş misinadan tutarak balığı desteklemiş zira o destek olmasa olta kesin kırılıacak...

11. manyaslı_balıkçı

manyaslı_balıkçı

Favori Kamış:
    ellerim
    En İyi Avı:
    yayın balığı 17,5 kg

bende gürhana katılıyorum
    hadi diyelim ki arkadaş suya girdi kepçeyle aldı çizmeleri yok ve paçaları da ıslak değil kepçeyle aldığından bahsetmemiş ve görünürlerde kepçe de yok gibi

12. Spider

Spider Mert Eren

Gürhan,

Bizim ekipte yalan dolan olmaz..
    Oltayı kırmak üzereymiş zaten..
    O olta karbonlu neyseki.

13. Spider

Spider Mert Eren

Öncelikle imza ayarlarınızı yapar mısınız.

imzanızda isim (soyadı zorunlu değil) + bulunduğunuz yer + doğum tarihiniz olsun

böylece hitap konusunda zorlanmayalım.

14. SERKANSATI

SERKANSATI

Favori Kamış:
    Kamış olta
    En İyi Avı:
    Sazan 3500gr
    Sazanı burada yani Amasyada,Uluköy barajında canlı balıkla defalarca avladık.Üstelik 4-5 kilodan büyük sazanlardı...Kaşığa atlayabilir bence...

15. hasretim03

hasretim03

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Sazan 7 kilo
    Sazanın kaşıkla tutulabileceğine inanırım. Yozgat gelingüllü barajından gümüş balığıyla 5-6 kiloluk sazanlar yakaladık. Gümüş balığına gelen, kaşığada gelir

16. NAMOSA

NAMOSA

Favori Kamış:
    olta,zıpkın,elle
    En İyi Avı:
    sazan 6 kilo
    sazan bu boşuna dememişler sazan gibi atlama diye bi de şu kaşık neyin nesidir bir göreyim demiştir

17. çiço

çiço

Favori Kamış:
    okuma zeon
    En İyi Avı:
    çinekop,sarıkanat
    şans

sazanın kaşıkla tutulduğuna bende şahit oldum,gecensene çilingoza kalkana gıtmıstık 1hafta kaldık,(çilingozda hem tatlı su hemde denizde avlanılabılıyor) derede kasıkla turna tutuyorduk bırgun 2 saatten fazla kasık attım ama tık yoktu . aksama doğru arkadaslar geldı makarasına kamp yapmaya gelmısler balıkcılıkla hiç alakası olmayan bır arkadas benden oltayı ıstedı verdım kamısı kasık atmaya basladı baktım bagırıyo gelın yardım edın falan dıye dedım way be kısmete bak adam cektı turnayı :eek: biz gıdene kadar zar zor balıgı karaya cıkarmıs bı baktık 2 kılo civarında bi karasazan:eek: :eek: o gun ıkı tanede turna tuttu . acemi şansı işte adam bızı yalana bagladı ıkı dakkada:) :)
    kısmet yanı .....rasgeleeeeeeee

18. Kemall

Kemall

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    7.5 kg sazan
    Kaşık muhtemelen derinden çekilmiştir. Sazanda bence herşey mümkündür

19. Baracuda76

Baracuda76

Favori Kamış:
    Daiwa Kamış, Silstar Cx80 Makina
    En İyi Avı:
    3.350 gr Aynalı Sazan
  20. göksen inal

göksen inal göksen

Favori Kamış:
    okuma salina spin 2.40
    Favori Makine:
    pen pursuıt 3000
    En İyi Avı:
    henüz levrek yok
    ben de kaşıkla sazan tuttum çoruhta geçen yaz.suyun az olduğu bölgede tuttum.derinlerde olsaydı daha büyüklerinden tutacağıma eminim.bence sazan kaşığı havasında olursa atlar.çünkü o gün arka arkaya kadar sazan altım ta ki kaşığı bir yerler taktırana kadar.