Lüfer zokası ve Misina birleştirme için Acil Yardım Lazım

Konu, 'Takım Çantası' kısmında volex21 tarafından paylaşıldı.

1. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Herhalde Toriklerdir. Kofanalarda olabilir.ispendek 13,8 kg, Kırlangıçlar.vs.vs.
    Volkan

Herşey iyi güzelde olayın aslı çok basit zokalı avcılıkta gerisi sadece teferruat tonozu kurdun ve oturdun. zokanın ucuna 200 gram kadar bir ağırlık bağladın ve dibe indirdin yani dibin metrajını belirledin. çektin yukarı elinde salacağın uzunluk dibten 1 karış yukarısı olacak şekilde sabitlendi.

Dahası yok artık yemle ve at aşağı. sulara göre zoka kullandınmı takımın paraşüt yapması esnemesi uçması diye birşey artık bizi ilgilendirmez duruma geliyor. saldığın metraj kadarını indirdiğin takdirde zaten her atışa bir balık gelecektir. İp misinası monosu şusu busu bu avcılık modelinde hiçbirşekilde etki etmez olaya.yeterki o zokalı takım bulunduğun yükseklikten aşağı inmeyi becerebilsin.....

2. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40 Lineaeffe Spirit Surf 3.90 (fiyat performans 9/10)
    Favori Makine:
    Spro Red Arc 20'lik (Fiyat/Performans : 8/10)
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Verdiğin bilgiler için teşekkür ederim Roy. Elbet civa kullanılıyordur tekneciler tarafından lakin tercih meselesi. Ben kullanmamayı tercih ederim. :)

3. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Abi tam anlayabildiğimi söyleyemem.

Karşında lüfer ve teknecilik konusunda zır cahil bir adam olduğunu gözden kaçırma. Yalnızca yaşadığım ve tecrübe edindiğim avı nasıl daha iyi hale getirebilirim diye düşünüyorum.

"Zokanın ucuna 200 gr ağırlık bağlamak" demişsin. Neden zokanın ucuna 200 gr ağırlık bağlıyoruz. Nasıl bir ağırlık, sebebi nedir? Hayalimde canlandıramadım doğrusu. Yerden 1,5 kulaç yüksekte lüfer, 4 kulaç yukarda genelde palamut vuruyor. (Bu da ek bilgi olsun :D)
    Bizim amaç palamuttan ziyade lüfer tutmak. Anında vuruş alamıyoruz tahmin edeceğin gibi. Bazen yarım saat tık demiyor. Tam teknede yayılmışız, sohbet edip, şakalaşırken "tırtırtır". :D Noluyo demeye kalmadan yeme ve lüfere elveda.

Amacım çok daha fazla vuruş alınan teknenin doğal resif işlevi gördüğü (Serdar abi bahsetmişti sanırım bu konudan, bende tecrübe ettim. :D) tam dibine inebilmek ve ilk tırtıklamayı anında hissedip gecikmeden tasma atabilmek.

4. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Sevgili Roy, Roma'nın altı, bebek mezarıyla doludur. Bunların bir tür gayrımeşru doğum artığından kurtulma operasyonu olduğu düşünüldü senelerce. Ama daha sonra, çok daha dramatik bir durum ortaya çıktı. Meğer insanlar kurşundan tabak yapmayı keşfetmiş. Kurşun tabak ağır, devrilmiyor kolay, bebek/çocuk deviremiyor, her yerde rahat duruyor. Ama pahalı, herkes kullanabilecek gibi değil. Bebeklerini de bu tabaklardan beslemişler, çok kıymet verdikleri için. Ve sonuç ortada, çocuklar maalesef ölüp gitmiş ve roma bunun farkına bile varamamış.

Bu da ona benzer bir durum. Civanın zararları, riskleri bilinmeyen bir dönemde, dedelerimiz civa ile bu işi yapmışlar. Ama şu an risk, buna değmeyecek kadar büyük, bunu biliyoruz. Ve civa yerine kullanılabilecek çok daha iyi ve riski olmayan yollar var.

5. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Aliço üstadım, izmir suyunda balığın huyu farklı oluyor. Oralarda genellikle lüfer dibe inmez pek.

6. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    volkan, bütçen uyugnsa, lüferi yemlemeyi dene. Biraz sardalya, hamsi filan al, halden, ucuza getir bolca alıp. Bir satırla dalıp 5-6 parçaya ayır onları. kesme şeker, ceviz gibi olsunlar. Sonra bir büyük kaşık, hoşaf kepçesi vs. ile bir kaşık at suya. gözden kaybolduklarında, bir kaşık daha at. Lüferin teknenin dibine kadar çıktığını görüp şaşırabilirsin. Bir kulaçtan, indir bindir toplarsın hem, çoğu zaman çıplak iğneye bile atlayacak kadar gözleri döner hatta.

7. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Evet İstanbul boğazlardan farklı olabilir bizim durumumuz. Tekneden ağırlık falan salmıyoruz. Hele 200 gr ciddi bir ağırlık bizim için. 50-60 gr'lık zokalar takıyoruz ve teknecinin yönlendirmesiyle lüferi 1,5 - 3 kulaç arasında yakalıyoruz. Dibe çok inince miğri ve iskorpit biniyor zokaya. Geçen avda 2 sini de yakaladık :D ve saldık.

Bütçe uygun bu kadarına abi. Bolca yemleme yapabilirim, lakin yazdığın çok şaşırttı beni. :eek: Tekneci veya teknedekiler deli misin deyip engellemezlerse mutlaka tecrübe ederim. Lüfer o derece tekneye yaklaşır mı, yoksa tekneye yaklaşan daha çok küçük bireyleri mi olur? (sarıkanat gibi)

Lüfer popülasyonu buralarda çok değil, zaman kaybetmemek açısından soruyorum. Boşuna bir uğraşı olmasın bizim sularda. Şayet bizim sularda sarıkanat bile pek çıkmaz. Genelde 30 cm'lik lüferler çıkar, çıkarsa. :)

8. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Volkan, bu şekilde 400kg'luk bir orkinos gelir vurursa hiç şaşırma.

Bu yemleme yöntemi bizde pek bilinmez. Ama balığı bulup getirmede çok başarılı olur. Lambuka, lüfer, palamut, orkinos vs. vs. gibi ortasu (pelajik) balıkların hemen hepsi bu tür yönleme ile teknenin yakınına getirilebilir.

Bu yolla lüferi su üstünde göremezsiniz, ama bir iki kulaç altınızı kolaçan ediyor olacaklardır. Tahminen o yemleme başka balıkları da çekecektir ki, lüferleri onlarda yemlemiş olacak haliyle.

Sprun ancak, lüferin doğal düşmanı olan köpekbalıkları, orkinoslar vs. toplanırsa ne olacağıdır. Balık bulucunuz varsa, olayı canlı izleyebilirsiniz onunla.

9. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    Izmirin ünlü spin avcisi volex volkani 400kglik orkinos kaçirdi... Sok sok sok flash flash flash. Gördü sahitlerinin anlattiklarina göre ikili son olarak girit adasi açiklarinda görüldü...
    :D :D :D

10. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Teşekkür ederim abi, deneyeceğim. Köpekbalığı ve orkinos bizim avlandığımız yerde rastlanan şeyler değil ama rastlarsa da takımı patlatır gider. :)

11. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    :laughing: :laughing: :laughing: :laughing: :laughing:

Bu yaştan sonra git bi de Yunanlılara esir düş. :D:D:D

Güldürdün Roy. :laughing:

12. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Herhalde Toriklerdir. Kofanalarda olabilir.ispendek 13,8 kg, Kırlangıçlar.vs.vs.
    Volkan 200 gr değilde 150 bağla 300 bağla zokanın iğnesine bir ağırlık tak ve dibe inmesini sağla ne takarsan tak amaç dip bulmak gerisi teferruat sonra ağırlığı al zokan kalsın bu kadar. Bölgelere göre farklılık dersen takım taklavat geliriz bak zaten Lüfercilik başlamış denemekte fayda olurmu acaba?

13. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Diyelim bağladım, saldım 35 metreye, zoka dik olarak indi teknenin tam altına sonra o ağırlığı nasıl alacam yukarıya. :confused:

Diğer açıdan hiç uğraşmadan ip misinayla yapabilecekken neden o yönteme başvurulsun :confused:

14. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:

Volkan ciddimisin

bak zokayı unut misinanın ucuna 100 gram kurlun bağla at tam dibe oturdumu oturdu misinanın fazlasını topla. senin kullanacağın sürekli ölçü sabitlendimi sabitlendi. çek yukarı ağırlığı çıkart misinadan oraya zokayı bağla at aşağı artık bu saatten sonrası seni ilgilendirmez zoka dipledimi. olay bitti bu kadar.

ZOkalı avcılıkta önemli olan zokanın oturması öyle veya böyle bir şekilde oturacak bu kadar.

15. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Volkan, öncelikle filler fıstık sever. Koskocafil, ufacık fıstık. ama bayılır fıstığa. Bu çok yaşanır. Bilinmez pek, en iyi kofana yemi, 5 cm boyunda yemdir. O yeme orkinosta kayıtsız kalmayabilir.

Bu gibi küçük şeylerle avlanmaya çıktığımda çok takım kaptırmışlığım olmuştur, bilhassa Ege'de.

Yemleme, varsa altında balık, onları toplar, bir araya getirir ve yukarı çıkarır. Av verimin artar. Balık bulucu, lüferi, palamutu kolay kolay yazamaz. Ama oraya toplanacak diğer balıkları yazar. Bu tür bir faaliyetle, varlığnı daha önce bilmediğin bir sürü türü teknenin dibinde görebilirsin.

Birde, Aliço üstad, sana derinliği tarif ediyor. Sanırım siz 18 kulaç balığını arıyorsunuz. Ağır bir şey çabucak ve dik iner, dibi buldurur. İşte o zaman dibi işaretler, geri çeker, ağırlığı söker ve zokayı işarete kadar yemleyip salarsınız. Zoka süzülür, o derinliğe iner, balığı alır. Az saldım, çok saldım, dibi buldum, bulamadım kaygısı olmaz. Zira Aliço'nun kullandığı el oltasında takımın dibi bulduğunu anlamak zor olur, o derinlikte.

Ama ip misina kullanırsan, buna hacet kalmaz. hoş, o zamanda balık gelmez. İp misinaya 2 kulaç bir FC eklemen lazım.

Zoka, sizin o sular için iyi bir takım değil. İş yapar mı, yapar, ama boğaz gibi akıntılı yerde daha iyi iş yapar o. Size jig lazım. Dikey jig, daha doğrusu jighead. Yemi hareketli ve yatay tutması için. Velakin klaisk jigheadların iğnesi büyüktür, lüfer onu görür ve ürker. Kendiniz başka bir çözüme bakmalısınız.

Bir 10ml enjektör alın. 2 cm bir parça kesin, bir boru gibi, bir yanı kapalı, diğer yanı açık. Yan yüzeyinin ortasından bir delik delin (iğneyi dürtün, deler geçer, matkap filan uğraşmayın). Buradan ucu halka yapılmış bir tel sokun. Keski yüzün ortasından çıkarıp enjektörün içien kurşun (küçük kıstırma kurşunlar, tüfek saçması vs.) doldurun. Biraz kurşun koyunca, bolca sigara külü dökün, üzerine japon damlatın. Çıkacak dumanlardan sakının, gözünüzü vs. acıtır. 1 dk. sonra kemik gibi olur orada o sigara külü, çimento gibi tutar. Böyle yapıp doldurduğunuz borucuğun üstünü alüminyumla kaplayın. Kesik yüzden çıkan tele iğneleri bağlayın. Yemi derisi yukarı bakacak şekilde takıp, dibe salın.

Eğer becerebilirseniz, arada kalan kurşunlardan birazı hareket edip, sallandıkça tıkır tukur sesler çıkarırsa daha iyi netice verecektir.

Akşama vs. belki yapmını fotolar vs. anlatırım. Bu tür düzüenekler lüferde daha iyi netice verir.

16. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Ciddiyim abi, sanırım farklı şeylerden bahsediyoruz. Zoka aşağıya inmiyor değil. Bizim burada İstanbul gibi güçlü akıntılar yok, sen sanırım akıntı yönünden olayı değerlendiriyorsun. Zoka aşağıya iniyor kendi ağırlığıyla. Yerden 2 kulaç kadar kaldırıyorum bir sorun yok o yönden. Ancak benim istediğim yerde durmuyor. Teknenin tam altına indirmek istiyorum akıntıya göre biraz sağa sola kaçıyor buda vuruş sayısını gözle görülür şekilde azaltıyor. Tam tekne altına oturan zokalar 2 kat daha fazla vuruş alıyor abi. Ya o güne özeldi ya da teknenin resif olma özelliğinden tekne altında toplanan yemlik balıklara saldırırlarken arada zokalara da vuruyorlardı. (Emin değilim)

Yani tam tekne altına inmek istiyorum. Hafif sağına, soluna, önüne, arkasına değil. :)

17. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    İlginç bir icat ve aklıma yattı. Yemin yatay durması verimi arttıracaktır diye düşünüyorum. Hırsızlı zokalarla yatay durmuyor. Balık çok ki yakaladık o gün. Heleki palamut ganiydi.
    Az çok kafamda şekillendi takım ama foto da olaydı en azından acaba yanlış mı algıladım şüphesi olmazdı. Mümkünse sevinirim abi. Ben o sistemin benzerini sanayi sitesinde yaptırabilirim sanıyorum. Lüferin böyle hızlı devam edeceğini bilsem bide. Neyse olmazsa elde de yapılır, zor değil. :D Teşekkür ederim abi, ellerine sağlık.

18. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Fark şurada olur. Lüfer biter, başka şey yakalarsın o takımla.

Sanayiyi gözüne kestiriyorsan, al bir tane jig head, kestir iğnesini. Bir eğe ile evde kendin bile kesebilirsin ama, iğne yerine, normal iğne bağlamak için yapılacak modifikasyon biraz uğraştırabilir.

Şunları düşün:

Bunlar malum suda yemi yatay tutar. O iğneyi kestin, yerien bildiğimiz küçük iğne ve hırsız takacak bir formül buldun. İşte olay bu. fosforlu yeşil ve kırmızı umulmadık şekilde lüfere iyi gelebilir. Ama alüminyum bant buna yapışmam demez, kaplar üstünü geçersin.

Bunların balık kafası gibi olanı filan var. Sorun iğneyi kes, oraya bir formül bul sorunu.

Sen bu takımı yap, bir dene, lüferden başka çok balığın oralarda olduğunu keşfedersin.

19. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Yerden 2 karış en fazla....

Hatta hatta sürekli dik durmasını istiyorsun öyleki bazı zamanlarda pırçol kullanılır havadan düşen yeme karşı balık daha hızlı ve verimli atlar. yani volkan hep önümde önümde dursun diyorsunda bende dıyorumki düşündüklerin tamamen gereksiz önünde duracaksa etli zoka kullanacaksın. kurşunu ağır olan o zaman da balık gelırse hissetme sorunu yaşayacaksın. kısacası ne tarafından bakarsan bak. zokacılık meşakkatli av sanatıdır.

20. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Üstadım oralarda bu balıklar dibe pek inmez. Bunların kefal gibi su üstünden avlandığı çok olur bölgede.

Yatay duran jig headli yemin esprisi, dalga ile birlikte baya ciddi aksiyon yapacak olmasıdır. Oka o kadar iyi netice vermez bu yüzden. Gerçi, boğazda da bu tür şeyler klasik zokadan daha iyi netice veriyor ama, bu başka bir tartışma.