motor konusunda yardım, tavsiye ve çeşitli bilgiler

Konu, 'Motorlar' kısmında Mehmet Demirörs tarafından paylaşıldı.

1. macir_ertan

macir_ertan Ertan Çetin

Favori Kamış:
    Trabucco
    Favori Makine:
    Daiwa Emblem-Z
    En İyi Avı:
    Yayın,Sazan,Turna
    doğrudur aytekin ben fark göremedim.zaten ben isterse 50 hp olsun motor, gazlamayı sevmediğim için belki bu farkı hissedemedim.benim tercihim rolantide balığımı tutup işimi görmek.benim kullandığım motorlar bu güne kadar 6 hp'yi geçmemiştir.ayrıca duruma göre motorun burnu yere yapışırsa trim ayarını yaparsın:)şaftın uzun veya kısa oluşu fiber teknenin veya botun motorun bağlanan yerinin suya olan mesafesi ile alakalı

Son düzenleme: 24 Haziran 2007
  2. esabi

esabi SENIOR MEMBER

Favori Kamış:
    reklama gerek yok
    Favori Makine:
    favori kamışım bölümünde yazıyor
    En İyi Avı:
    pulu imzamda
    ufuk kardeş sığ suda uzun şaft yere sürter ve pervanenin pimini kırarsın
    kısa şaft onun için önerilir
    boy olarak bir karış az değil

3. kancacı

kancacı

Favori Kamış:
    olta,zıpkın
    En İyi Avı:
    levrek 1.10 kg
    sıg suda dıkkat edersem takılırmı bı sakıncası varmı

4. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    her av iyidir yeterki usule uygun olsun
    Ufuk merhaba bende uzun süre kısa şaftlı fiber tekne kulandım bot kullanmamıştım
    ama benim deniz motoru (marmarisli) ustanın ifadesinde 41/51 şaft arasında bg ne göre bot boyu kısa ise uygun değilse..
    hız esnasında burun tarafından aşagıya dugru basma . yapar derdi..
    yani bot kısa gerektiriyor ise uygun olanı kısa şafftır der....:)

5. ozan

ozan Ozan

uzun şaftın bi problemi olmaz ama kısa şaft bazı teknelerde suya yetişmeyebilir dezavantajı odur

6. esabi

esabi SENIOR MEMBER

Favori Kamış:
    reklama gerek yok
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    pulu imzamda
    gece problem olmaz:eek: dediğiniz uzun şaftla gezerken veya avlağınıza ulaşmaya çalışırken sular çekilmiş ise pervanenin pimini kırınca anlarsınız:D ....
    bilmiyorum hiç kış günü sabaha karşı bot içinde kırılmış ve sıkışmış pimi değiştirmeye çalıştınızmı insan resmen donabiliyor :(

7. Suatreis

Suatreis

şafta paralel vaziyette botun burnundan dibe doğru kılavuz bir tahta çubuk indiripte şafta oranla 2 karış daha uzun bıraksanız olmazmı ucuna bide zil bağlayın.......

..ilkel ama derinliği tesbit eder dibi yabancı nesnelere karşı tarar

....ne var yaaaa niye olmasın..:D tedbir işte...

8. ozan

ozan Ozan

aynı gün üç kere. artık benim makinede pim yok. şaftın ucunda dişli bir mil var kuma dibine kadar otursa bile başına bişey gelmiyor. tavsiye ederim. sadece pervane kulakları yamuluyor fazla zorlarsanız onuda eye yardımıyla düzeltmek mümkün çıkınca. pim işi sakat;)

9. esabi

esabi SENIOR MEMBER

Favori Kamış:
    reklama gerek yok
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    pulu imzamda
    okey ozan kardeş sen girebilirsin ama yanında iyi bir eğe götür ;) pim'liler girmesin yasak var:D

10. ozan

ozan Ozan

:D :D ;) yamaha motorda öyle bi problem vardı şimdi motor mercury. araba akslarının ucundaki dişli mil sistemi var harika bişey. pim işi gerçekten sakat hele bide motor direksiyonlu ve vites gaz ayrı koldan veriliyosa
    gazı ver vitese tak pim kırılır iner pimi değiştirirsin. dertli iş alırken dikkat etmek lazım

11. kancacı

kancacı

Favori Kamış:
    olta,zıpkın
    En İyi Avı:
    levrek 1.10 kg
    hangi motorlar daha iyi olur

su sogutmalımı hava sogutmalı motorlarmı daha ıyı aralarındakı fark ne fıyat farkları ne dır cok fark edermı hangısı daha kullanıslı olur

12. yilmaztaha

yilmaztaha

Favori Kamış:
    Olta zıpkın
    En İyi Avı:
    Kofana
    Denizde Su soğutmalı motorlar daha yaygın olarak kullanılmakta.Tuzlu suda çalışan kıçtan takma motorların kanallarında tuz biriktiği için kısmi tıkanmalar yapabiliyor. Ancak sezon sonunda motoru kışlık bakıma almadan önce tatlı suda en az 5 dakikka çalıştırmak gerekiyor. Kanalları bu şekilde temizleyebiliriz.Uzun süre sür motoru kullanıyorsak tatlı suda çalıştırma işlemini arada bir yapmak yararlı olur. Motorları tekne haricinde taşırkan kuyruk kısmını aşağıda, baş kısmını yukarıda taşımanız gerekir.Kıçtan takma motorların optimum çalışma sıcaklığı 80 derecedir. Ancak deniz suyu 60 derecede ayrıştığı için hiç bir zaman optimum sıcaklıkta çalışamazlar. Bu yüzden ömürleri normal değerden daha kısa olmakta.

13. kancacı

kancacı

Favori Kamış:
    olta,zıpkın
    En İyi Avı:
    levrek 1.10 kg
    denızde kullanmak ıcın yanı hangısı daha kullanıslı pratık ve aralarındakı fıyat farkı nedır

14. yilmaztaha

yilmaztaha

Favori Kamış:
    Olta zıpkın
    En İyi Avı:
    Kofana
    Nasıl bir tekne kullanıyorsunuz? Ahşap,fiber, ayna kıç veya karpuz kıç, tekne kaç metre, ağırlığı nedir? bu tip bilgilerini verirseniz bilen arkadaşlarda daha iyi yardımcı olurlar.

15. FreakQuency

FreakQuency

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Zargana 89cm
    arkadaşım bende motor arıyorum ve mercury 5hp düşünüyorum.Su soğutmalı deniz için daha iyi diye duydum ama araştırın bunlar sadece söylenti :D

16. mach1

mach1

Favori Kamış:
    silstar kamış dam zri 450
    En İyi Avı:
    4 mercan 1200gr
    5hp düşük bizim fiber tekne var üstünde suziki 9.9 su soğutmalı var ve ondan vergide alınmıyor eğer 10hp olsaydı yine vergisi var ama performans açısında suziki yamaha mercury johson iyidir diğerlerini önermiyorum

Son düzenleme: 30 Haziran 2007
  17. jack1988

jack1988

Favori Kamış:
    Olta,zipkin
    En İyi Avı:
    Vatoz 5kg .Nefret ederim vatozfdan ama en buyugu bu :D
    arkadasim bi defa tekne tipine gore motor alicaksin.Mesela sen sportif amacla yapcam diyosan fiber tekneyi oneririm,4-4.50 metre idealdir.Ona uygunda 2 veya 4 zamanli motor alman lazim oda en az 10 beygir olmali.Tabi eger diyosan ben bi defa motor alirim 2 zmanla yok yagiymis falan ugrasmam ozman direk 4 zmanli alirsin.Aralrinda 10 beygirde mesela 200 dolar falan fark war.

motora gelince fiberler arkadan takma motor kullaniliyo.Sana onerim mercury benim bildigim ve kullandigim bi marka .Gayet memnunum.3 senedir beni hic yolda birakmadi..

BU arada arkadsim motor alirken 9,9 beygirden sonra belli bir miktar vergisi war.Zaten 10 beygir motor yok turkiyede hepsi 9.9 diye gecer :)

18. ozan

ozan Ozan

arkadaşalar motorda mesele su yada hava soğutmalı olması değil mil yada pimli olması mesele bence.
    Mercury kullananlara sorarsanız yolda kalmadıklarını söylerler ( benim gibi) çünkü şaft pervaneye mil olarak giriyor. ama yamahada pervane bir pim aracılığı ile hareket ediyor buda sıklıkla pim kırılması sonucu yolda kalmaya sebeb oluyor. motorunuz çalıştığı sürece yolda kalmamak için buna dikkat edin derim. mesela pim kırılınca motor çalışır ama pervane dönmez. yoksa motorun çalışmadığı bir durumla ben hiç karşılaşmadım

19. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    her av iyidir yeterki usule uygun olsun
    ben yamaha dıştan takma kullandım sorun çıkartmamıştı kaliteli alet yanlız gürültüsü fazla idi

20. SİNARİT

SİNARİT

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    LEVREK - AKYA - MIĞRI - MÜREN - KEFAL - USKUMRU
    Herkese selamlar sonbahara doğru 9.9 dıştan takma motor alıcağım yaptığım araştırmalar sonucu yamaha ve johnson arasında kaldım sizce hangisi daha iyi,performans ,sorun çıkarma veya fiyat bakımından,bu konuda tecrübeli birinden bilgi bekliyorum..herkese iyi avlar...:)