motor konusunda yardım, tavsiye ve çeşitli bilgiler

Konu, 'Motorlar' kısmında Mehmet Demirörs tarafından paylaşıldı.

1. skbmiselkusto

skbmiselkusto sait kıvanç bilgen

Favori Kamış:
    olta
    kardeş benimde pek fazla bilgim yok ama galiba 10hp den küçüklerde vergi yok

2. ozan

ozan Ozan

faturayı kullanacaksan kayıt yaptırırken noter satışı gerekiyor.
    sahiplik belgesi ile kayıt yaptıracaksan parayı ver motoru al muhtardan sahiplik belgesi düzenle yeterli

3. YABAN

YABAN RECEP YABAN

Favori Kamış:
    MAKARA
    Favori Makine:
    okuma salina 3 16000
    En İyi Avı:
    Sinarit 12.290 gr
    Honda Motor

selamlar,30hp bi honda motor aldım ama rolantide stop ediyor ayrıca vitese takıncada stop ediyor ama bir hızlanınca sürat fevkalade.biraz duman felanda çıkarıyor ilk marşa basınca ne yapmalıyım sizce??

4. omurulutan

omurulutan ömür

Arkadaşlar herkese selam, bugün (28.04.2008) itibariyle forma üye oldum.

Mayıs 15 te teslim edilmek üzere 4,30 m. boyunda; 1,80 m. eninde ve 175 kg ağırlığında fiber bir tekne yaptırıyorum.

Söz konusu sandala 9,9 dıştan takma bir motor almayı düşünüyorum. Sizce yeterli olur mu? 2 zamanlı mı yoksa 4 zamanlı mı tercih etmeliyim? Mümkün mertebe gerekçeleri ile birlikte cevap yazabilirseniz çok sevinirim.

Bu arada sandalı sadece yazları denizde kullanmayı planlıyorum.

Saygılarımla,

5. nboran

nboran naci

Favori Kamış:
    kamış
    En İyi Avı:
    mırmır 600gr
    Merhabalar sezonun yaklaşmakta olduğu bu günlerde öncelikle herkese bereketli bir yaz sezonu diliyorum. Yaz aylarında botla deniz sevdamızı gidermeye çalışıyorum. Geçtiğimiz sene 3.2 botta elektrik motoru kullandım fakat bazı sorunlar yaşadım (akü bağlantı kablosunun alev alması dolayısıyla ) bu konuda kullanan arkadaşlardan yorumlarını almak isterim böyle bir sorunla karşılaşan oldumu . Şu an itibariyle elektrikli motor olayı maalesef cazibesini yitirmiş durumda yavaş yavaş benzinliye geçiş yapmayı düşünür oldum. Benzinli kullanan arkadaşlarıma da bir sorum olacak acaba ikinci el motorlarda belirli bir yıl ve model üstü olmalı gibi bir yaklaşım var mı , motoru almadan önce gösterip fikir alabileceğimiz servisler varmı (istanbul için ) 96 model 5hp çok temiz görünen bir yamaha motor buldum sizin önerileriniz ne olur şimdiden teşekkürler

Son düzenleme: 29 Nisan 2008
  6. muratrb

muratrb murat

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    turna 3.5 kg
    bende 2 zamanlı yamaha 4 hp motor var ,bu motorların benzin/yağ oranı tam olarak kaçtır,yani kaç litre benzne ne kadar yağ katmalıyız,bilen arkadaşlar yardım ederse sevinirim,
    iyi akşamlar

7. nboran

nboran naci

Favori Kamış:
    kamış
    En İyi Avı:
    mırmır 600gr
  8. muratrb

muratrb murat

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    turna 3.5 kg
    Benim kafamı karıştıranda bu tip internet siteleri,bazılarında 100:1,bazılarında 50:1 ve genelde de 20:1 oranı tavsiye ediliyor,acaba bu oranlar yağın cinsine göremi değişiyor,yoksa keyfi bir uygulamamı.bilen arkadaşlar en cok hangi oranı tercih ediyor,iyi günler.

9. bluestar

bluestar

PM atmayı denedim. ama 5 mesajım olması gerekiyormuş. Arkadaşınız teknesini sattımı acaba?

10. ozan

ozan Ozan

bu oran motorun üreticisine göre değişiyor bende mercury var 1/100- 1/50 aralığında yağ konuyor.bende göz kararı 1/50 ye yakın bişey yapmaya çalışıyorum

bu arada kullanacağınız yağlar mercury yamaha vb. motor üreticilerinin yağları olsa iyi olur.

11. ozan

ozan Ozan

sanırım motor iki zamanlı ? eğer durum rahatsız edici düzeyde ise ve 2 zamanlı ise
    1. bujileri kontrol et. (değiştir)
    2. denizden çıkarken yakıt hortumunu çıkar ve benzin bitene kadar motor çalışsın kendi kendine stop etsin. (böylece bir sonraki sefer rahat çalışır.
    3. çalışır çalışmaz gazla ve motor ısınana kadar gaz kesme 30 sn . falan sürer .
    özellikle denizden çıkarken motordaki benzini 2. madde gereği bitirirsen bu sorunu bir daha görmezsin

12. ozan

ozan Ozan

9.9 4 zamanlı al. gerekçesi vegi ödemezsin ve teknoloji artık bu

13. ozan

ozan Ozan

deniz motorlarında önemli olan kaç saat çalıştığıdır. temiz görünüyorsa muhtemelen temizdir. çünkü deniz suyu mutlaka izini bırakır. ben tekne alırken motoru gördüğüm anda hayrını gör demiştim

14. Bandırmalı

Bandırmalı mustafa

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    karagöz (1,500gr)Kırlangıç (2kg) Minekop(3kg) Levrek (2kg)
    aynı motordan arkadaştada var ve 1 litre benzine 40-50gr arası yağ konuluyor vemotoru 30sn kadar jikle ile çalıştır yağını fazla koyarsan sık sık buji söküp zımparalamak zorunda kalırsın:rolleyes:

15. Bandırmalı

Bandırmalı mustafa

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    bende biraz sizlerden yardım isteyeyim :confused: 3'60 bir fiber tekne ve 2 zamanlı 4hp bir motor var bu tekneyi kullanmak için ne gibi evraklar almamız gerekli ;) bilgiler için şimdiden teşekkürler;)

16. Ben teknede olursam ..yeter;)

Bende tüm evraklardan var..geçen sahil.güv.deki arkadaş kontol etti herşey tam dedi;) :D

17. Bandırmalı

Bandırmalı mustafa

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    iyi bu sene senden geçiniriz o zaman :rolleyes: evrakları cumartesi geçerken bırakıver :p :D

18. Bandırmalı

Bandırmalı mustafa

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    aman aman iyi ben dereceye girememişim :eek:

19. Evraklar teknede ben olursam geçeliymiş...;)

aksi takdirde ve durumda...:cool:

Geçersiz sayılabilir:rolleyes:

20. Bandırmalı

Bandırmalı mustafa

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    tamam işte sen varken bizim için geçerli olacak sen yokkende yine bizim için geçerli olacak :D :p en kısa zamanda tatlı su tarafına bırakacağız galiba tekneyi :eek: