motor konusunda yardım, tavsiye ve çeşitli bilgiler

Konu, 'Motorlar' kısmında Mehmet Demirörs tarafından paylaşıldı.

1. macir_ertan

macir_ertan Ertan Çetin

Favori Kamış:
    Trabucco
    Favori Makine:
    Daiwa Emblem-Z
    En İyi Avı:
    Yayın,Sazan,Turna
    Muvaffak bey yamahanız merak ettiğim için soruyorum imal yılı,kaç zamanlı ve kaç Hp idi?

2. reprezant6

reprezant6

bende 5 mt ahşap ( kestane ) tekne var .. geçen sene 6.5 lik palmera benzinli motor aldım su motoruydu. kafasındaki pompayı çıkarttırdım kaplin yaptırdım. şaft klen kovan derken 560 ytl olan pompalı motoru 350 ye aldım. neyse bu gerekli klen kovan vs ile yine 500 e geldi bana. ve çok rahat yetiyor. oldukça memnunum. 3 lt deposu var bi dolduruyorum tüm gün geziyorum.. en büyük arızası buji. onun dışında büyük bişi yapmadı hiç. plamera motor alacaklara tavsiye ederim. içten takma.

Son düzenleme: 1 Ağustos 2007
  3. ozyy

ozyy

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    tek çekişte 9 adet uskumru
    25 bg yahama

2 ay önce 4.30 fiber tekne ve yamaha motorlu tekne aldım. Fazla tecrübem olamsada artık alıştım diyebilirim. Hava şartları ve rüzgar şartları 4-6 ve 5-7 oldugu zamanlar kartaldan adalara felan gittim. 5-7 de 4 kişiyken biraz zorlansamda 4-6 fazla etkilemedi. Acaba 4-6 ve 5-7 rüzgarlı havalarda çok riskli ve çok büyük tehlikeler olurmu??? Ayrıca ölü dalga diye tabir edilen dalganın ne gibi riski vardır?

4. ozan

ozan Ozan

birincisi 5-7 hava özellikle 7 ye yaklaştığı anlarda tehlikeli olur böyle bi hava tahmininde denize çıkmanız sanırım 2 aylık tecrübeden sebeb olsa gerek. unutmayın ölümle yaşamın arası dalga bastığında su alacak kadar bir zamandır.
    ikincisi çok tecrübeli balıkçılar bile böylesi kazalarda hayatını kaybedebilir. ben 5 senedir fiber kullanıyorum 3-5 in üstü rik oranını katlar demektir.

ölü dalga kıyıya çıkacağınız yer dalga alıyorsa büyük tehlike demektir ama liman içi bir yere girecekseniz zorlasa bile batıracak hareketler yapmaz düşüncesindeyim. düzenli ve yüzeyi düzgün dalgalar oldukları için rahat hareket edilebilen bir dalga tipidir. Ama unutmayın ölü dalga deniz üzerindeki yüksek basıncın göstergesidir ve bu hava durumunun heran değişebileceğinin göstergesidir. yani yüksek ölü dalgalarınız bir anda sizi yutabilecek bir fırtına dalgasına dönüşebilir.

5. ozyy

ozyy

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    tek çekişte 9 adet uskumru
    Tşkr ederim bilgilerin için. :) cevap beklememe ragmen biraz uzun zaman sonra geldi ama yinede teşekkürler. Bu yaz 4-6 , 5-7 de çok çıktım adalara, ama önümüzdeki yaz 5-7 de limanda kalmayı tercih edicem :) Bu yaz 5-7 de bir kaç tehlike atlattım. Motor gücü 25 hp iki zamanlı yamaha. 2 kişi sorun olmuyor ama 4 kişi 5-7 de işkence.

6. promap

promap

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Balina yemdi...
    Şimdi bende 15 Hp 4 zamanlı yamaha bir motor var. Bunun pimini değişmem daha mı sağlıklı olur? Burdan onu çıkardım. Araba akslarının ucundaki dişli mil sistemi nasıl birşeydir ve bu motora nasıl uygulanır. Bilgilendirirseniz memnun olurum.
    Rastgele...

7. redbullah

redbullah

Favori Kamış:
    Çeşitli oltalar
    En İyi Avı:
    4.9 Kg.Lagos
    Çare bulamadım..Lütfen yaardım..

Sevgili arkadaşlarım
    Ufak bir tane dıştantakma Yamaha motorum var.Geçenlerde benzinin karbüratöre giriş yaptığı,hortumun takıldığı uç kırıldı.Karbüratörün bu kısmının yapısı siyah bir madde.İsmini bilmiyorum ama çelik tencere saplarının maddesine benziyor.Ama daha sert.Bu parçayı yerine takmak için Patex in ikisi karışan yapıştırıcısını denedim ,olmadı.Daha sonra İran malı yine ikisi karışan bir yapıştırıcı var,onu denedim.Yine olmadı.Japon tepkimeye giriyor.
    Şimdi bir bilen varsa bu parçayı yapıştırmak için ne yapabilirim.
    Vereceğiniz bilgiye şimdiden teşekkürler.

8. BARIŞ

BARIŞ BARIŞ

Favori Kamış:
    olta kışın tüfek
    En İyi Avı:
    turna 4.5kg --12kg yayın
    japon yapıştırıcısının üstüne bide sigara külünü döküp deneyin

9. ozan

ozan Ozan

o mil şaftın bağlantı sistemine bağlı. yani değişecek bişey değil

10. chn_35

chn_35 cihan

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    çupra 2.850 51cm
    :)

merhaba arkadasım benim bi arkadasımda 4.20 bi fiber tekne var üstünde 9.9 jhonson var tekne izmir limanına kayıtlı ve tüm belgeleri var eger istersen sizi konusturabilirim....

11. aşağıdaki linkte binlerce tekne var..eminim size uyan bir teknede aralarındadır;)

http://www.tekneborsasi.com/

12. avanti

avanti servet

MERHABA
    arkadaşlar bir acemiyi bilgilendirirmisiniz? denizden ve tekneden hiç anlamam,yazın güneye yerleşmeyi düşünüyorum...kendime ufak bir tekne alıp balık tutarak ve gezerek emekliligimin tadını çıkarmak istiyorum..internette biraz tekneler üstünde arastırma yaptım ve burak tekne yamımı 5.70+1.95 cm 650kg lik bir tekneyi begendim..teknenin iki motor şeçenegi var içten ve dıştan takma,bir acemi için hangisi daha uygundur? ayrıca bu büyüklükteki bir tekneye kaç hp motor takmak lazım ne agır nede sürat motoru hızı istiyorum..hangi tip motorlar daha az arıza çıkarır vb...birde bu tekneyle mesela kıyıdan antalyadan çanakkaleye kadar güvenli bir şekilde gidilebilirmi?bu sorulareı deneyimli insanlar olarak çogaltabilirsiniz...şimdiden teşekkür ederim hepinize....birde 25-30 hp içten takma motorları inceledim nette,çok farklı fiatlar var...lombardini-katana-atamarin-pancar-yanmar bunlardan hangisini tercih edersiniz?
    teknenin linki...

http://www.buraktekne.com/polibotkams.htm

13. skbmiselkusto

skbmiselkusto sait kıvanç bilgen

Favori Kamış:
    olta
    abiler

abiler 5 metre fiber tekne ve 9,9 yamaha,mercury,johnson motor arıyorum.beni bilgilendirirmisiniz.5 metreye ne tür motor gider,2,el mi sıfır mı daha iyi, model yılı bu gibi konularda bilgilendirirseniz çok iyi olur:)

14. yiv

yiv Kivanc Bekar

Favori Kamış:
    Olta, zipkin
    En İyi Avı:
    Turna 5,15kg
    2.el motor alırken nelere dikkat etmek lazım? Alacağımız motorun ne belgeleri olması lazım? Satış işlemi nasıl oluyor noterden mi? Alım satım masrafı ne kadar oluyor? şu an teknem yok, önce motoru alsam 2-3 ay sonra da tekneyi alsam olur mu?Bu konularda bilgi rica ediyorum tecrübeli arkadaşlardan..

15. ozan

ozan Ozan

motor alırken motorun temiz bakımlı olmasına dikkat edin. birincisi görüntüsü temiz olsun motor kapağını kaldırdığınızda altında çok fazla kir pas görüntüsü olmamalı. ikincisi çok para vermeyin 2. el 2. eldir yani sıfırın yarısı gibi bir para genede çoktur. ikincisi evrak olarak hiçbir evrak olmasa bile olur sahiplik belgesi düzenler kaydını yaptırırsın. ama faturası varsa satışı noterden yapar ötv ödemezsin (noter masrafı ötv kadar tutar yani aynı masrafı yapmış olursun)

tekneye gelince fiber teknede elinle bastırınca çıtırtılar geliyormu kontrol et. tamiri zor değil ama vereceğin para bakımından zarara uğrama. çürümeler varsa teknenin her tarafında vardır. ama darbe sebebiyle oluşmuş çatlak ve kırıklar varsa ve tamir edilmişse sorun oluşturmaz çünkü polyesterin eskisi ve yenisi birbirine tamamen kaynar yani ek yeri olmaz. bu bakımdan önemli değil küçük tamiratlar

16. yiv

yiv Kivanc Bekar

Favori Kamış:
    Olta, zipkin
    En İyi Avı:
    Turna 5,15kg
    6bg uzun şaft (sıfır)motor alacağım,
    *hangi marka önerirsiniz?
    *nereden alayım?
    *kendinden benzin depolu mu harici depolu mu önerirsiniz, ne farkı var?

17. ozan

ozan Ozan

ben mercury kullanıyorum ve çok memnunum. ama 6 bg kötü havaya yakalanırsanız problemli olabilir 9.9 tavsiye ederim. hem yıllık vergi sınırında yani vergisiz kullanabileceğiniz en güçlü motor.

yedekte yeteri kadar yakıt olması bakımından harici depolu modelleri tercih etmenizi öneririm. ayrıca herzaman denize deponuz tam dolu olarak çıkmanızı tavsiye ederim. gidenin ne zaman geleceği ve başına ne geleceği belli olmaz tedbirli olmakta fayda var.

18. skbmiselkusto

skbmiselkusto sait kıvanç bilgen

Favori Kamış:
    olta
    fiber

4 veya 5metre fibere ne tür motor önerirsiniz.

19. ozan

ozan Ozan

4 m ye 9.9 bir motor iyi olur
    5 m için 15 hp daha uygun olur diye düşünüyorum

20. yiv

yiv Kivanc Bekar

Favori Kamış:
    Olta, zipkin
    En İyi Avı:
    Turna 5,15kg
    2.el 9.9 veya altında bir motor alırken noter satışı yapılıyor mu yoksa ver parayı al motoru ve faturasını yeterli mi??