Paragat Amatöre yasak mıdır? Serbest midir?

Konu, 'Tebliğler' kısmında N@mık tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan

sevgili suatım, sayın ustam, değerli reisim. galiba sözlerim maksadını aştı. özür dilerim.
    sizin gibi candan dostların balık avcılığını bırakmasına haklı dahi olsam (ki değilim.)
    gönlüm asla razı olmaz.lütfen, tuzak hakkındaki ifadelerimi "amatörlüğüme" veriniz.
    affediciliğinize sığınıyorum.bu hususta şefkatli ve affedici sözünüzü duymak beni pek
    bahtiyar edecektir, inanın.

hürmetlerimle, tekrar selamlar, saygılar.

2. Suatreis

Suatreis

Sevgili Aşkın, kullanmış olduğun takımı açıkçası ben paragat olarak nitelendiremiyorum. Paragat dediğimiz av gerecinin ortalama kaç iğne ile yapıldığı malumdur ve burada belirtmeye dahi luzum görmüyorum.

Sen, maksimum iğne sayısı kullanarak basbayağı dip oltası kullanmışsın :) İğne sayısını 6 olarak tutman amatörlüğe olan saygını açıkça ifade etmektedir zaten.

Bunun etik olup olmadığını tartışmanın anlamı ve yeri olmadığı düşüncesindeyim:)

3. Suatreis

Suatreis

Değerli büyüğüm, sevgili ağabeyim...ben sizi affedemem ki...

Affetme büyüklüğü sizlere yakışır, ona hürmet göstermekte bizlere...:)

4. geneben

geneben Aşkın

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Deniz turnası 70 cm 900 gr.
    Teşekkür ederim Suat arkadaşım ama bence eskiden yapmış olduğum bu avda etik değildir. Namık ustanın söylediği gibi o iğneleri akıntı veya başka bir yolla kaybetme gibi bir olgu yaşama ihtimali vardı. Sonuçta başında beklemedik ayrıca 6 iğnede levrek yakalayabilirdi ve limitleri aşabilirdik ve daha fazla bekleseydik o balıkların geri salınma ihtimali de olmazdı. Yakalanması yasak bir balık türüde yakalayabilirdik.
    Bence amatör balıkçılıkta bir amatör yaptığı av şekli itibarıyla ve bu işten keyif almak istiyorsa her zaman düzeneğinin başında olmalıdır.;)

5. Benim şahsi kanaatım iğne sayısının 6 olarak belirlenmesi eğer göz kararı değilse balıkların avlandıkları durumda gösterdikleri davranış ile ilgili olabilir..
    Hepimiz biliriz av esnasında özellikle taş balıklarında bir balık yakalandıktan sonra çekilirken balığın gösterdiği panik çevresindeki diğer balıkların kaçmasına sebep olur.Özellikle eşkine avında yakaladığınız bir eşkine takımın kopması sonucu avlakta takılıp kalır ise o bölgeden eşkine almak çok zor olur..Diğer balıklar yakalanan balığın panik kareketlerini hissedip tehlikenin farkına varır ve meradan uzaklaşırlar..Bareketelerdeki iğne aralarındaki mesafeler bu nedenle çok uzun tutulur..Bazı yörelerde yaşayan kişiler avlaklarına dışarıdan avcı gelmemesi için bu dediğime benzer bir yöntemi kullanarak avlaklarında balık avlanılmasını engellerler ve bu inanılmaz başarılı olur..(bu yöntem etik olmadığından yazmayacağım) ..

6. tarcan

tarcan ...

Favori Kamış:
    .
    Favori Makine:
    .
    En İyi Avı:
    Kefal 325 gram
    Arkadaşlarım.

zaman darlığımdan şunu hala anlayamadım .

Paragat Amatöre yasak mıdır? Serbest midir ?

Amatöre yasak ama Profosyonele serbestmidir?

Mesela Cunda adasına gidiyorum.
    Balıkçı babalar kahve önünde paragat bağlıyorlar.
    :(

7. Aslında bizim tartışarak bulmaya çalıştığımız sonuç senin sorduğun soru..Fakat henüz kesin karar verilmemiş olsada "paragat" ın isim olarak yasak olmadığı fakat Amatör balıkçılık için etik olmadığı görüşü hakim durumda..

Ve ben şahsen bu görüşün yaygın olmasından çok mutluyum.:)

8. mykaraguney

mykaraguney

Arkadaşlar,
    Son tahlilde "Paragat"ın amatöre yasak olduğunu var sayalım.. veya etik olmadığını .. Peki insanın aklına ister istemez şu takılıyor.. 6 kösteği bulunan 4 adet dip oltasını şamandıraları yardımıyla tekneden bıraktık .. birkaç saat sonra topladık.. ee bu ne oldu şimdi ? 24 iğneli değişik bi şey.. ne paragat .. ne de tam anlamıyla olta ?

9. serdargoller

serdargoller serdar

Favori Kamış:
    olta sırtı
    En İyi Avı:
    baraküda 6.5kg
    Paragat yani parakede ikiside aynı şey .Çok iğneli sepet etrafına dizilmiş düzenek.Amatör balıkçının sandalında,teknesinde,yatında,botunda bulundurması yasaktır.bodrum liman içinde bir arkadaşın 8metre teknesinin içinde paragat bulundurduğu için ceza yazdılar.

10. mykaraguney

mykaraguney

Namık bey.. fiyatı nedir ? leğen pahalımı ?

11. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    tamam site yönetimi parakatı sorsunlar ancak, siz de kendi sorunuzu KKGM'ye sorsanız derim:D çünkü büyük ihtimalle kullanmanızda bir sakınca olmadığı yönünde cevap alırsınız. :D :D

12. Bandırmalı

Bandırmalı mustafa

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    karagöz (1,500gr)Kırlangıç (2kg) Minekop(3kg) Levrek (2kg)
    benim bi salkım takımım var gecen sene 2 sefer denedim cupraları 2şer 2şer çekmiştim acaba oda paragattan sayılırmı aynı normal mırmır takımı ve iki köstekli ama iki köstekte toplam 6 iğne var :rolleyes:

13. balikci

balikci

Sevgili dostlar,

İlk önce şunları kendimize bir sormamız lazım:

(a) Amacımız balık tutmak mı?

(b) Amacımız balık yemek mi?

(c) Yoksa bir çok iri balığın geçiş yaptığı hatlara paragat serip yakalanmalarını izlemek mi?

Amatör balıkçılık bir spordur, doğayı ve yaşamı tanımak tanımak açısından faydalı ve bir okadar eğlenceli bir spordur. Balığın oltaya vuruşu bile yürekleri hoplatmaya yeter, gerçek bir amatör balık yakalmasa da bundan bile keyif alır. Amatör "akşama balık yakalayalımda bir ziyafet çekelim" düşüncesiyle balığa gitmez, sportif amaçlı balık avcılığını düzenleyen tebliğlere uyarak balık avını yapar, limitlere uymayan, olgunluğu tamamlamamış, henüz oltasına yakalanmış yavru balıkları suya geri iade eder. Hepsinden güzeli amatör balıkçı, balıkları tuzağa düşüreyim, tek seferde hepsini yakalayım diye teknikler geliştirmez/aramaz. Birinci önceliği doğaya saygısıdır, sonra balık yakalamaktır, balık yemek için yakalamak hiç değildir. İçsularda paragatın yasaklandığı belirtilmiştir, ancak her ne kadar tebliğlerde denizlerimiz için "paragat amatörün kullanımına yasaklanmıştır" ibaresi konulmamış olsa da, 6 iğne sınırlaması dışında, çaparinin bu sınırlamadan hariç tutulması "amatör paragat kullanabilir" anlamına gelmemektedir.

6 iğne x 4 olta = 24 iğne. Buraya dikkat edilmeli, bu demek değildir ki, 4 oltada bu uygulama yapılabiliyorsa paragat yapılabilir. Paragat en az 25 iğneden oluşur ve tek bir düzenektir, 6 iğneden paragat yapılmaz, 6 iğneden her nekadar köstek aralıklarına 2'şer 3'er metre aralık verilesede bu paragat düzeneği olmaz, zira bu sistem zaten amatörlerinde bildiği "bırakma" takımının kıyıdan şamandıralı versiyonu olur. Aşağıda 3 iğneli bir bırakma takımı var, bunun 25 ve üstü iğnelisi paragat olur, 1000 iğneye kadar paragat düzenekleri vardır, etik mi değil mi konusuna güzel bir örnek olur sanıyorum, buyrun siz yorumlayın:

Kısacası, amatörün eline 25-50-100 iğneli paragat düzeneği yakışmaz, ha ben olsun genede kamışın ucuna bağlar bir şekilde atarım, gerekirse balık yakalamak için onuda yaparım diyen arkadaşlarımız olursa, forumda avcılık tekniklerini araştırıp, vakit kaybetmelerine gerek yok zaten :D

Paragat düzeneğinin, amatöre yasak mı yoksa serbest mi, konusu için KKGM'de görevli Hamdi beye cuma sabahı eposta yollamıştım, cevabı gelir gelmez sizlerle paylaşacağım.

14. Bandırmalı

Bandırmalı mustafa

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    karagöz (1,500gr)Kırlangıç (2kg) Minekop(3kg) Levrek (2kg)
    en iyisi ben şu takımı yeniden yapayım pazartesi bu konuya fotolayımda nasıl olduğu anlaşılır ;) töhmet altında kalmayayım;)

15. Evet evet..Kesin hile yapar bu bizim dayı:cool: :cool:

Haftaya gel beraber kontrol edelim..;)

Şinasiyide getir..:D

16. tarcan

tarcan ...

Favori Kamış:
    .
    Favori Makine:
    .
    En İyi Avı:
    Kefal 325 gram
    Algılamayadığım konu şu :

Ayvalığa gittim. kahvede babalar paragateyi bağladılar.
    Babalarda belge, evrak yok.
    Profosyonel olmak için evrak lazım değilmi.
    yoksa kanunen onlarda amatör o zaman...

sahile indik . Sardalye leri taktılar, Kırmızı leğene dizdiler, suya açılıp kerterize koydular ipi.

Ne var ne yok topladılar.

Bu olay : dinamit,ışıkla avlanmak,yada herhangi yasak bir tarz bir yasak gibi birşeymidir.Kanuni olarak yasakmıdır?

yoksa sadece "biz amatörlere akışmaz ayıptır...!" denilen ve bu sitede ayıplanan bir ahlaki kuralmıdır.

Mesela Bende Ege'de bir yerlerde paragete uygulasam.
    Hani olur ya , denk geldi, Kolluk kuvveti Bana cezamı yazacak.
    ceza yazarsa YASAK(Kanun dışı) ,
    yazmaz ise (KANUNI) yasalara uygun
    olmayacakmı?
    ========================
    Tuttuğum balıkları PARAGETE malı diyerek bu sitede sergilesem
    bana "AYIP" denilecek ama yasaya uygun olacak.
    Yasaya uygunsa neden ayıp olsun.

işte ben bu kısmı anlayamadım?

Not : Paragete ye şahsen Bende karşıyım.sadece konuyu hala anlayabilmiş değilim.
    Yasaya uygyun ama siteye yanlış mı oluyor.

.

.

Son düzenleme: 6 Nisan 2008
  17. tarcan

tarcan ...

Favori Kamış:
    .
    Favori Makine:
    .
    En İyi Avı:
    Kefal 325 gram
    .

Yücel.

İki foto bir ikemetgahla bu kağıttan alıp (yada prosodur neyse)
    Yasal olarak paragat yapmak yasal hale geliyorsa....

sağolasın , kafama takılan sorulardan birinin cevabını buldum.

* eğer evrakın varsa "yasaldır" ( Prof. sundur)
    * eğer evrakın yoksa "kaçak"sındır( Prof. sundur)

Yücel.
    Yanlış anlaşılma olmasın kardeşim.

her iki ucuda boşta duruyor.
    Kendime göre cevap arıyorum.

Son düzenleme: 6 Nisan 2008
  18. Suatreis

Suatreis

Arkadaşlar şu tebliği tekrar dikkatlice bir okuyun lütfen...Yada ilk defa da olsada gözatmaktan ziyade inceleyin.. Paragat kullanmak için şu lazım bu lazım konuları bitsin artık..Sarı kağıt ile paragatın ne ilgisi var.... Biz burada bahse konu av aletinin amatör avcılar için ne derece etik olduğunu tartışıyoruz. Bu av aleti yasaklansın mı acaba diye fikir yürütüyoruz....yanlışım varsa düzeltin lütfen...;)

19. tarcan

tarcan ...

Favori Kamış:
    .
    Favori Makine:
    .
    En İyi Avı:
    Kefal 325 gram
    .

20. Suatreis

Suatreis

Yücel Bey, paragat denilen avlanma aletini kullanmak için herhangi bir belgeye ihtiyacınız yoktur. Bu hususta yasalarımızda bir sınırlandırma bulunmamaktadır.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.