Paragat Amatöre yasak mıdır? Serbest midir?

Konu, 'Tebliğler' kısmında N@mık tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. Suatreis

Suatreis

Yücel abicim..bilmiyorsam bana bi öğretiver lütfen..gerçekten sevinirim...Sarı kağıt ile paragat kullanılabildiği ancak bu belge olmadan kullanılamayacak olduğunu hangi yasa, yönetmelik vs. ye dayanarak söyelemektesiniz.

2. Suatreis

Suatreis

Sahil Güvenlik Komutanlığı na bu konuda bilgi edinme hakkıma dayanarak bahsettiğiniz konu ile ilgili danışımda bulunacağım. Benzeri bir konuda daha öncede danışmış ve tatmin edici bir cevap almıştım. Tecrübelerinize dayanarak bunu söylüyorsunuz. Bunu takdir ederim. Ancak bu konu ile alakalı bir makbuzun fotokopisini sizden rica etmemde bir sakınca yoktur umarım. Bahsetmiş olduğunuz cezai müeyyide hukuka aykırıdır. Hukuka aykırı davrandığını bahsetmiş olduğunuz kurum Sahil Güvenlik Komutanlığıdır.

3. Suatreis

Suatreis

Ben size kesilen makbuzdan bahsetmiyorum..herhangi bir makbuz..yada tutanak...onu istiyorum...tecrübelerinize dayanarak bunları söylüyorsunuz ve benim bu konuda bilgisiz olduğumu belirtiyorsunuz...İşin kolayına kaçıcak adam olsam bu konuda hiçbir diyeceğim olmazdı. Hoş veya değil o sizin kendi görüşünüz. Benim takip etmiş olduğum konu yayınlamış olduğunuz belgenin paragat kullanımı ile olan ilişkisidir. Tekrar söylüyorum bilmiyorsam bana bu durumu hukuki dayanakları ile beraber öğretin lütfen.

4. Suatreis

Suatreis

Ben yazacağımı yazdım:) Yasalarımızda böyle bir uygulamaya esas teşkil edecek madde yok..Yeteri kadar bu konuyu araştırdığıma inanıyorum.Sahil Güvenlik Komutanlığı na da yazarız..derdimizi anlatırız. Gelecek olan cevabıda burada yayınlarız...Bu şekilde yapmamızın daha değerli ve paylaşılabilir sonuçlara ulaşılmasında örnek teşkil edeceği inancındayım.;)

5. mykaraguney

mykaraguney

Bende yukarıda işte bunu sormuştum.. tekneden açıkta oltaları bırakıp siz tekrar tekneyle kaşık çekmeye gittiniz .. iki saat sonra oltaları toplamaya geldiniz .. Balilklar gani;) .. bunu nasıl adlandıracağız ?

6. geneben

geneben Aşkın

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Deniz turnası 70 cm 900 gr.
    Bu konuya en iyi Murat kardeşim açıklık getirdi. Bende yaptığım 6 iğneli bırakmanın yanlış olduğunu düşünüyorum paragat olmasada yakalanan balıkların sirküleri aşıp geri salamama , yasak olan yada ölçülere uymayan bir balık yakalanıp geri salamama gibi bir durum söz konusu olduğu için.:(

7. Suatreis

Suatreis

Keyif, deneme merakı yada oyalanmak için 6 lı 10 lu falan olabilir onu yalanlayamayız. Ancak gel gelelim bu konuda Namık haklı, eğer avcı kendisi hazırlamayorsa leğeni ile beraber satın alacaktır dimi? Ben daha 100 iğneden daha az satılan paragat görmedim 100 ve 500 ü bulmak kolay 1000 lik ise sipariş üzerine temin edilebiliyor.

8. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Bu kadar “forum”dan sonra bi soru soracağım fakat, hikayeyi dinledikten sonra "ee, Leyla Mecnun’un nesi olur?” diyen kişinin duruma da düşmek var.:D Ama yine de ben sormak istiyorum. Sayın balikavi.net sakinleri, kardeşler. Bu “leğen” denilen alet neyin nesi? Tahmini bir durum olarak şöyle düşünüyorum, acaba doğru mu? Makara benzeri bir sarım aletine 100,200 veya daha çok köstekli bir paraketenin bobin gibi sarılmış hali. Ya da bir kasnak etrafına dolanmış durumu.

Sizlerden ricam, bir resmi yok mu? Bakalım, görelim, anlayalım. “evet, demek ki leğen buymuş” diyelim.

Selamlar saygılar…

9. simendifer

simendifer Sennur

Nuri bey, bu leğen dedikleri bildiğiniz leğen. :) Ya da sepet ya da küpeşteye kaplanmış kauçuk ya da bu iş için kullanılacak herhangi bir materyal. Misina kısmı leğen, sepet ya da tekne güvertesinde sağılı olarak kalıyor ama iğneler bu leğen, sepet ya da kauçuğa saplanıyor ki karışmasın diye. Yanlışım varsa arkadaşlar düzelteceklerdir. Benim bildiğim bu. :)

10. tarcan

tarcan ...

Favori Kamış:
    .
    Favori Makine:
    .
    En İyi Avı:
    Kefal 325 gram
    .

Tarif vermemde mahsur yoksa:
    eğer mahsurluysa mesajım silinebilir.

Mesela :

Araç lastiğini alın
    Yanaklarını kesin
    içini dışına çevirin
    kaç iğneniz varsa yanaklara o kadar yan yana çentik atın.

en az 2no civarı bir bobin misinayı alın
    başına bağlantı için pay verin.

her bir kulaça önceden hazırlanmış uzun köstekleri bağlayın.
    bu köstekli iğneleri lastikteki çentiklere tutturun.

Şimdi bana paraketeci diyen çıkabilir.
    Ben sadece Takım meraklısıyım.buda bildiğim yöntemlerden bir tanesi.

.

11. simendifer

simendifer Sennur

Herhangi bir mahsuru yok Tarkan, için rahat olsun. :) Zaten kullanmak isteyen, senin tarifinden yola çıkarak kullanmayacak. Her yerde bulunan bir şey bu. Sen sadece nasıl bir şey olduğunu açıklayarak bilgi veriyorsun. Kimsenin doğru düzgün bilmediği, duymadığı bir şey olsaydı, kaldırmamız gerek diyerek uyarırdık zaten, ama parakete aşağı yukarı herkesin bildiği bir şey.

12. Bandırmalı

Bandırmalı mustafa

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    karagöz (1,500gr)Kırlangıç (2kg) Minekop(3kg) Levrek (2kg)
    üsten ikinçi konuyu alıntı yapıp kendinize göre sanki beni suçlar gibi cevap vermişsiniz
    1- ben yıllardan beri kıyıdan avlanırım bırakma nedir bilmem hele hele paragat nasıldır hiç görmedim hiçte merak etmiyorum lütfen bunu varsayımlar üzerine birşeyler katıpta olmuş gibi göstermeyelim işte geçen sene 2 sefer kullandığım dediğim takım ama malesef pek ısınamadım bu takıma neden dersen 3-4 atımda birbirine dolanıyor ve takıldığı vakitte 6 iğne birden gidiyor onun için bir dahada kullanmadım o takımda aşağıda belki anlaşılır

[​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 7 Nisan 2008
  13. tarcan

tarcan ...

Favori Kamış:
    .
    Favori Makine:
    .
    En İyi Avı:
    Kefal 325 gram
    Birde şöyle düşündüm şimdi...

Paragat atmaya uygun bir yerde yaşıyorsam ve asıl işim balıkçılık değil ise.
    ve para için balık tutmuyor, tuttuğum balıkları satmıyorsam.
    500iğneli Paragat ile nereden baksan 30~50 adet baya iri ve sağlam balık yakalarım.

1)bu balıklardan ihtiyacım olandan fazlasını ne yapacağım.
    2)Ben balığı klasik olta düzenekleri ile avlamayı seviyorum. Bu şekilde ne hazz alacağım.
    3) yavru yada türü yok olmaya yakın balıklarıda iğnede görünce üzülmeyecekmiyim.
    4)Bütün bunların üstüne Paragat yapmak için tekneye , paragata ve yemlere neden para vereyim.? zaman harcayayım.?

Ben Paragat yapıyorum diyen varsa balık dışı kazanç peşinde koşuyor demektir.
    bu para olabilir,şöhret olabilir,kişisel değişik bir hırs olabilir.

Amatör işi değil bence.

.

14. tarcan

tarcan ...

Favori Kamış:
    .
    Favori Makine:
    .
    En İyi Avı:
    Kefal 325 gram
    .

Vay bee Evine Salonuna sistem kuranıda ilk defa görüyorum hani.
    Üstadım terlik balığımı tutuyorsun ?

:D

Mustafa Abi Selamlar saygılar.

.

15. Tuna Hunter

Tuna Hunter Deniz

En İyi Avı:
    Hannos
    Bu konu altinda #19 mesajda yazdigim gibi...... bir daha yazayim :D :

"Paragat'in sadece ve sadece bir amaci vardir...... bir seferde en cok balik almak..... boy, kilo farki olmaksizin."

16. Tuna Hunter

Tuna Hunter Deniz

En İyi Avı:
    Hannos
    Ha, bir "cins" eklemis olsaydim tam olacakti herhalde.... :)

17. tarcan

tarcan ...

Favori Kamış:
    .
    Favori Makine:
    .
    En İyi Avı:
    Kefal 325 gram
    .

Eee aklın yolu bir demekki...

18. balikci

balikci

KKGM'den amatöre serbest mi, yasak mı sorusuna cevap

Sevgili arkadaşlar,

Bir önceki mesajımda konuyla ilgili KKGM'de görevli su ürünleri mühendisi sayın Hamdi ARPA'ya eposta attımı ve cevap beklediğimi belirtmiştim. Şuan itibariyle cevabı bana ulaşmıştır ve sizlerle paylaşıyorum.

Benim sorum:

KKGM'de görevli Hamdi ARPA beyin cevabı:

19. Suatreis

Suatreis

Bu maili hazırlayarak konuya yaklaşım biçimlerini değerlendirdiğin için, ayrıca zaman ayırarak yanıtladığı için Sana ve Hamdi Bey e teşekkür ederiz.

Söylendiği üzere önümüzdeki sezon için yayınlanması beklenen ve hazırlıkları sürdürülen yeni tebliğ içerisinde, birçok konuya açıklık getirileceğinden kuşkumuz yok. Bu hazırlıklar için çaba gösteren herkese memnuniyetlerimizi ifade etmek isterim.

20. geneben

geneben Aşkın

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Deniz turnası 70 cm 900 gr.
    Yeni tebliğ yayınlanasıya kadar serbest mi şimdi? değil mi?

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.