Samsun'da inanılmaz trakonya kazası.

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında natrix2 tarafından paylaşıldı.

1. serkanp

serkanp

Favori Kamış:
    OLTA
    çok geçmiş olsun, balık avlarında teknede böyle garip balıklar çıkınca herkes zehirli der 3-5 balık ismi verir sonuçta karar veremez atar giderdik. sonrada ilgilenmezdik bu yazı üzerine foruma ve nete baktım biraz tehlikeli türler hakkında bilgi sahibi oldum umarım işe yarar...

2. Cadayl

Cadayl Aylin Özyurt

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    lepistes..

Benim çok işime yaradığını söyleyebilirim:)..

3. serkanp

serkanp

Favori Kamış:
    OLTA
    tekrar düşündüm de olayın bir vahim tarafı daha var, sen başkasının yakaladığı trakonya yı tuttun demi elinle, hani derler ya çağırıyor işte. neyse tekrar geçmiş olsun.

4. Can Rambo

Can Rambo

Favori Kamış:
    Olta elbet
    En İyi Avı:
    Turna 55 cm
    Geçmiş Olsun

Bir Samsun'lu olarak büyük geçmiş olsun. Aynı olayı daha önce sizin yaşadığınız şiddette olmasa da yaşamış biri olarak çektiğiniz acıyı inanın anlıyorum. Trakonya tarafında sokulunca neyin nasıl olduğunu iyice araştırdığımdan şunları hatırlatmak isterim.

Trakonya sokmasında ilk müdahale amonyak, bulunamazsa sidik ilk müdahaledir.

İkinci nokta da sokulan kısmı dayanılabilecek kadar sıcağa maruz tutmaktır. Bu zehirdeki protein yapısını dağıtır ve etkisiz hale getirir. Soğuk kompres yapmak hiç bir işe yaramaz. Bana da hastane de iğne yapmışlardı ama etkili oldu ve ağrılarım hemen geçti ama o esnada Didim'de olduğumdan sanırım hastanedeki görevliler bu duruma alışıktı.

Tekrar geçmiş olsun

Ünal TONKA
    Ankara

5. natrix2

natrix2

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Kefal 2,3 kg, 72 adet zargana
    Öncelikle tekrar tüm geçmiş olsun dileği ileten arkadaşlarıma teşekkür ederim.
    Serkan kardeşim evet başkasının balığına çarpıldık. Zaten inanılmaz tabirini birincisi Samsunda şimdiye kadar bu balığa hiç rastlamadığım, birde başkasının balığına el uzattığımdan kullandım. Sen git aranda iki kişi daha olan adamın balığına çarpıl.
    Şimdi düşündüğüm zaman Rabbime daha çok şükrediyorum çünkü; eğer balığı asıl tutan arkadaş benim gelincik balığı dememe inanıp elini uzatsaydı ve o çarpılsaydı esas acının katmerlisini o zaman çekerdim.
    Saygılar

6. İSMAİL

İSMAİL

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    600 GR MIRMIR
    Çok geçmiş olsun arkadaşlar. Bana göre balıkçılkta ilk kural bilmediğin balığı elinle tutmayacaksın.
    Dikkat ettinizmi arkadaşalar, genelde bu tür zehirli balıkların (genelde tüm canlılarda) renk tonları çok parlak ve canlı oluyor. Bu nedenle ben renk tonları parlak olan canlılardan uzak dururum.

7. senjizucan

senjizucan

merhaba geçmiş olsun... bende istanbul boğazda aldım bitane... renk olarak aynı mezgit biraz daha ince yapılı sırtında siyah yüzgeçleri var ayrıca göbek kısmındada var... yanılmıyosam aynı balıktan bahsediyoruz vurduğu anda kanatıyor...tuttuğunuz anda takımı kesip atın en hayırlısı bu....

8. West_1979

West_1979 Mustafa KARATAŞ

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    ANKARA TEAM
    geçmiş olsun buda hepimize ders olsun

9. carpe

carpe

Favori Kamış:
    olta, zıpkın
    En İyi Avı:
    3.7kg levrek 8kg sazan
    Buyuk gecmis olsun.Benim bacanak da bu balıgı cok iyi tanımasına ragmen aksam avlanırken resmen avuclamıs.Sonra da amonyakla elini yakmıs.Herkezin dilinde amonyak var,tekne de olmazsa olmaz bir malzemedir fakat kullanırken aman diyim dikkat!!! Fazla surerseniz cok zararlıdır..Yara bolgesine birkez uygulayın ve en yakın saglık kurulusuna gidin..

10. MobidikAbi

MobidikAbi

Abi geçmiş olsun ama sayende bayağı bilgilendik. :D

Ben de araştırdım, bu eleman hayatının büyük kısmını kumun altında geçirirmiş, yani öğrenmekte fayda var çünkü Ege sahillerinde üzerine basmak bile mümkün. Fakat yiyenler diyor ki bu trakonya acayip lezzetli olurmuş.

11. kasırga1

kasırga1

Favori Kamış:
    olta
    büyük geçmiş olsun

12. Bu balığı bilmeyen çok var;)

İtalya'dan İzmit'e 3 bin 132 ton çelik yükü taşıyan 114 metre uzunluğunda, 2 bin 457 grostonluk geminin Rus mürettebatından Bridze Jaba (23), gemisi Bozcaada açıklarında seyir halindeyken oltasıyla güverteden balık tutmaya başladı.

Oltasına vuran ''Trokanya'' cinsi çarpan balığı güverteye çektikten sonra eliyle tutan Jaba, bir süre sonra fenalaştı. Gemiciye ilk müdahale, diğer mürettebat tarafından yapıldı. Jaba'nın sağlık durumunun düzelmemesi üzerine gemi kaptanı Gemi Trafik Hizmetlerini (VTS) telsizle arayarak, gemisinde bir hasta personelinin bulunduğunu söyledi.

Bunun üzerine Gökçeada'da konuşlanan ''Sağlık-11'' botu geminin yanına giderek, Rus denizciyi bota aldı. Çanakkale Yat Limanı'nda karaya çıkarılan Jaba, burada bekleyen ambulansla Çanakkale Devlet Hastanesine götürüldü. Tedavi altına alınan Jaba'nın sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi

Alıntı: AA

13. Haritacı

Haritacı Fatih Kaya

Favori Kamış:
    goldfish makina,markasız kamış
    En İyi Avı:
    15 cm'lik istavrit,yanımda hassas tartı yoktu:)
    bizim saıyer civarında çıkanların boyları 10 ila 20 cm arası.demek bizim daha fazla dikkat etmemiz gerekli.

14. ucloy

ucloy

Favori Kamış:
    OLTA
    Geçmis Olsun

Bu Baligin Zehiri Protein Esasli Oldugu Icin Dayanabildin Kadar SiCak Suyun Içinde Elini Tutmak Aciyi Azaltir Diye ögretmişlerdi Stwc Kursunda

15. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Hayy Allah

Bu iki günde duyduğum ikinci trakonya vakası.
    Dostum, büyük geçmiş olsun.

Zehirin etkisini gidermek için en basit çare, teknede motorun eksozuna, araba varsa orada da benzer bir sıcaklık kaynağına (yanık yarasına sebep olmayacak şekilde) balığın iğnesinin battığı yeri değdirmekmiş.
    Sıcaklık, balığın vücut proteini olan zehiri parçalıyor ve etkisi kalmıyormuş.

Lutfen dikkatli olalım dostlar.

Son düzenleme: 17 Ağustos 2008
  16. justhappy

justhappy Hasan

Favori Makine:
    Shimano 6000FB
    En İyi Avı:
    500gr Çipura
    Öncelikle geçmiş olsun, Eski bir topiği tekrar gün yüzüne çıkarmış oluyorum kusura bakmayın ben ve benim gibi bir çok arkadaşımız bu topikten faydalanacaktır eminim.

17. menopiko

menopiko İbrahim GÜÇLÜ

Geçmiş olsun bu yaz bende çarpıldım tragonyadan ama çok az geçirmişdi iğneyi, o yüzden fazla uzun süreli bir sancı yaşamadım.

18. enginson

enginson engin

Favori Kamış:
    daiwa crossfire(spin) okuma salina
    Favori Makine:
    shimano catana 400 fb, ryobı ecusima 6000vi, okuma avanger 65
    bu balığı gerçekten bilmeyen çok balıkcı var. geçen sene çinekop avında birinin oltasına geldi gelincik geldi dedi kafamı çevirdiğimde adam balığa hamle yapıyordu abi dur demeye kalmadı takım taklavatı bana emanet edip doğru hastaneye ..
    bir keresinde de üsküdar kızkulesinin orada çok eskiden şeytan oltasıyla istavrit yakalıyoruz gece. yanımdaki adamın oltaya geldi. yine aynı şekil dur demeye kalmadan adam balığı tuttu çarpıldı ama adamı fazla etkilemedi ava devam etti. abi dedim hastaneye git iğne felan vursunlar birşey olmaz dedi ava devam..
    benim oltama gelse iğneyi felan kopartırım hiç dokunmam bile. etinin lezzetli olduğu söyleniyor. yunanlılar fletosunu çıkartıp sirkeye yatırıyorlarmış çok güzel meze oluyormuş . hiç denemedim ama deneyenlerden çok tavsiye aldım :)

19. sonder

sonder seyfi

Favori Kamış:
    kasnak olta
    En İyi Avı:
    şimdilik yemi alan gidiyor
    Geçmiş olsun,
    bu ve benzeri konular için forumda uygun bir bölüm göremedim.
    Dolayısıyla konu "Kıyıdan Balık Avcılığı" başlığına açılmış.

Yönetimden uygun bir bölüm açılmasını ve bu tür denizdeki tehlikeler, ilk yardım ve benzeri konuların taşınmasını talep ediyorum.

20. enginson

enginson engin

Favori Kamış:
    daiwa crossfire(spin) okuma salina
    Favori Makine:
    shimano catana 400 fb, ryobı ecusima 6000vi, okuma avanger 65
    var abi konu istersen şu alttaki linki bir incele trakoya ve bir çok tehlikeli tür hakkında resimli açıklamalar görebilirsin :)

http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=8374