Samsun'da inanılmaz trakonya kazası.

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında natrix2 tarafından paylaşıldı.

1. natrix2

natrix2

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Kefal 2,3 kg, 72 adet zargana
    Doktorum, bütün teorileri yıktın yahu.:)
    Şimdi bir doktorun söyledikleri üzerine daha bir şey söylemek ayıp olur ama, bu gün kontrol için çağrıldığım için tekrar fakülteye gittim. Orda bana söylenen, yeni edindikleri bilgilere göre Hüseyin Alp arkadaşımızın söylediklerinden farklı değildi. Yani sıcak ve amonyak tedavisi.
    Ama sizin söyledikleriniz da kafamı karıştırmadı değil.
    Bu arada tüm arkadaşlarıma geçmiş olsun dilekleri için teşekkür ederim.
    Selamlar

Son düzenleme: 4 Haziran 2007
  2. mby.yigit

mby.yigit mustafa

Favori Kamış:
    shimano
    Favori Makine:
    remixon
    En İyi Avı:
    levrek 1kg
    daha öncede dediğim gibi sıcak ve amonyak diyorum:
    bu şekilde oluşan bir zehirlenme sonucu uygulanacak olan sıcaklık 50-55 derece arasındadır, eğer bunu sağlayabilirsek proteinler denatüre olacaklardır dolayısı ile artmış olan kan akımının da herhangi bir zararı olmayacaktır. 2 ci olarakta cilt altında etkisi kesin yok demek bence çok doğru değil şöyleki bebeklerde oluşan pişiği hepimiz biliriz ve bunun sebeplerinden biriside amonyaktır yani hem cilt hemde cilt altını etkileyebilir, burada amaç normalde zararlı olabilecek bir maddeden faydalanmaktır. saygılarımla

3. reha

reha

Favori Kamış:
    DAM 160 ATP, MUSTAD 1522 NO:6,MUHABBET
    En İyi Avı:
    1.5 kg. levrek
    Kerim bey çok ama çok geçmiş olsun...

4. savas

savas

Favori Kamış:
    2.70 karbon kamış, 0.20 misina
    En İyi Avı:
    sazan 4.5 kg
    Yine trakonya

Dün kayıkla açıkta istavrit avındayken de çaparaya trakonya gelmiş... Baruthanede

5. savas

savas

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    sazan 4.5 kg
    Bana da uğrasaydın

Ben de fakültedeyim, bana da uğrasaydın keşke...

6. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Hemşerim geşmiş olsun. Allahtan alerjik değilmişsin.
    Aman ne olur böyle konularda yazılanları dikkatle okuyun. Geyiklerin arasında bu tür bilgiler kaybolup gidiyor. Gerçi bu konuda resimlere bakmak bile yeterli ama, Allahım hepinizi bu tür belalardan korusun.

7. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    Savaş bey eğer böyle bir vakayla karşılaşmadıysanız veya siz bu balıklardan birine çarpılmadıysanız lütfen vakaya uğramış kişilerle bir bilgi alışverişi yapınız.
    Ben en az 5 kere trakunyaya, 100 lerce kez iskorpite çarpıldım. Rize Ardeşende senenin birinde trakunyadan öleni de gördüm.
    İnsan bedeni 42 derece su ile hoş banyo yapar, bu zehir 55 derecede, ki dayanmanın son noktaları yaklaşmıştır, etkisini kaybetmeye başlar. Uygulama süresiyle doğru orantılı olarak tabi ki..
    Amonyak bir baz olup aminoasitin asit yapısı ile birleşip zararsız bir tuz oluşturarak zehirin etkisini azaltır.

Balık zehirleri konusunda sadece su altı hekimliği uzmanı olan arkadaşlar yeterince bilgilidir. Bu da normaldir. Ben balık yetiştiriciliği, balık işleme teknolojisi ve pek çok balıkçılık dalını bilmem, ama bir çok yerden lisans almış bir dalgıç, sürekli bu balıkla iç içe olan biri ve balık fizyolojisi konusunda ülkenin en iyi hocasından (Allah toprağını bol etsin Savaş hocam) eğitim almış biri olarak az buçuk anlıyorum.

8. feyyaz

feyyaz

Favori Kamış:
    turna fresh 3,90 okuma
    En İyi Avı:
    Lufer
    Geçmiş olsun kardeşim,herhalde iyi ders aldınız.

9. natrix2

natrix2

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Savaş Bey bu seferden geçti artık. İnşallah bidahakine diyemiyeceğim.:) :) :)
    Ama sahillerde karşılaşmak dileğiyle. Selamlar

10. natrix2

natrix2

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Yakup hocam ne zamandır senin yorumunu bekliyordum.

Değerli bilgilerini paylaştığın için teşekkür. Yapılacak tedavi konusunda şimdi tam anlamıyla ikna oldum.

İşte beni sokan bu resimlerdeki kerata. Çok da güzel bir görüntüsü var değil mi? Yalnız oltanın ucundayken o zehirli diken olan yüzgeçlerini gizlemiş, büyük sırt yüzgeçlerini açmıştı. Zaten benim elime de solungaç yüzgeci battı. Saygılarımla.

11. savas

savas

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    sazan 4.5 kg
    Sayın Erdem

Yazdıklarınızı çok sert buldum. Sırayla yazdıklarınızı yanıtlamaya çalışacağım.
    Daha önce böyle br vakayla karşılaşmamışsanız demişsiniz; ben daha önce de trakonya gördüm, iskorpitede yanlışlıkla çarpıldım. Ama sizin neyi kastettiğinizi anlamadım, yani trakonyaya mı çarpilıp bu sayfada birşeyler yazmalıydım.
    Ben amonyak zehierlenmesinden bir çok ölüm gördüm, ilaç alerjisini ve arı sokmasını saymıyorum bile...

55 derecede bazı aminoasitler denatüre olur evet, ancak o sıcaklığı ne kadar derine ve ne kadar süre uygulanacağına kim karar veriyor?
    Bu zehirde insanlar sadece ağrı nedeniyle ölmüyor, alerjik yapıdaki insanlarda anaflaksi gelişiyor. Denatürasyon bunu engelleyemez. Hatta bunu arttırabilir, ki bu da doza bağımlı değildir.
    Hiç şüphesiz amonyak trakonyadan daha toksiktir. Ayrıca oluşturduğu tuz da toksiktir(insan için). Ciltaltı dokuda sizin söylediğiniz gibi bir etkileşimi yapamaz.
    Balık zehiri konusunda sadece su altı hekiminin bilgisi olması konusu ise çok abartılı.. ve de normal değil. Ben cerrahım, ayrıca zehir danışma kurumunda gönüllü çalışmış birisiyim. Hiç şüphesiz ki sürekli insanla uğraşan biri olarak sağlık işini bilirim, tıp eğitimimi de halen çoğu yaşayan çok iyi hocalardan çok iyi bir şekilde aldım...

12. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    Bakın, ben dedim ki, 20 yıldır tahsilini yaparım ama balıkçılığın her dalını bilmem.
    Ama siz her şeyi biliyorsunuz.

Ondan sonra hastahaneye gidildiğinde nedense hiç kimse hiç bir şey bilmiyor, üstelik bir tıp fakültesinde bile...
    Yukarıdaki olaydan başka bir şey mi anladınız siz.

Siz de teorik bilgilerle insanları yanıltmayın, daha fazla insanın canını yakmayın, daha fazla kişiyi yanlışa yönlendirmeyin.

Sizin varsayımlarınızla beni itham etmeyin, ne doku altında denatürasyondan ne de amonyağın daha az zehrli olduğundan bahsetmedim ben. Uygulamanın nasıl yapılacağı konusunda da bu topikte tek bir kelime yazmadım. Kendi kendinize gelin güvey olmayın.

13. savas

savas

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    sazan 4.5 kg
    Sayın mby.yigit

Şu protein denatürasyonu işini açıklamak istiyorum. Cilt koruyucu bir tabakadır.100 derece kaynar suyla yaralanmalarda sizin dediğiniz gibi olsa o bölgedeki tüm dokulardaki proteinlerin yapısının bozulması gerekirdi. Oysa süreye ve miktara da bağlı olarak cilt yapısı bozulur sonra cilt altı doku zarar görür, sonra da yağ kas ve kemik dokusu...
    İkincisi, bebeklerdeki pişiğin amonyak ile kesinlikle hiç ilgisi yok. İddaaların aksine idrarda amonyak yoktur ki.. onun metaboliti olan üre vardır.
    Saygılarımla..

14. savas

savas

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    sazan 4.5 kg
    yine Sayın Erdem

Hala çok sertsiniz.
    Ben herşeyi biliyorum demedim ki. Zaten ilk yorumumda "bence" dedim ve zaten adı üstünde yorum.
    Dediğiniz gibi sağlık kuruluşunda bu konuda bilgi eksikliği var. Bunun tersini iddia etmedim ki.. Ama 'Siz de teorik bilgilerle insanları yanıltmayın, daha fazla insanın canını yakmayın, daha fazla kişiyi yanlışa yönlendirmeyin'cümlenizi anlamakta zorluk çekiyorum. Bilginin teorik olduğuna, insanların canını yaktığıma, yanlışa yönlendirdiğime niçin, nasıl ve ne amaçla karar veriyor ve ithamda bulunuyorsunuz.
    Burası forum ve bunları tartışabiliriz. Ben size zaten ilk cümlede sert yazdığınızı söyledim. Burada böyle bir diyaolğa girdiğim için kendimi kötü hissettim ve herkesten özür diliyorum. Ancak bunların tartışılabilmesinden yanayım hala.

15. ozan

ozan Ozan

Arkadaslar en iyisi amonyak daha saglikli olsun derseniz samani suya atin bekletin 3-5 gun sonra suzun onu siseye koyarak bekletin bu suyu balik sokmasi ve ciyan gibi kurtlarin allerjisine kullanabilirsiniz. eski balikcilardan alinmis bilgidir ise yarar ama bilimsel yonunu hic bilmem etki mekanizmasinida sormayin:p

16. ozan

ozan Ozan

yazilardaki turkce ozuru danimarkadaki klavyelerden kaynaklaniyor kusura bakmayin

17. ahmetcem

ahmetcem Cem

Favori Kamış:
    el,parmak,diş :)
    En İyi Avı:
    Ben ne yakalamıştım ya ?
    kerim abi geçmiş olsun :) gecen sene çaparadan bir tanede ben cektim ve iğnesi parmağıma battı amcamın uyarısı aklıma geldi trakonya cıkıyor die görmemiştim ama mezgite benziyor lafı aklıma gelince hemen çakıyı çıkartıp parmağıma bi kesik attım ve kanı dışarı akıttım elimde biraz sızı ve şişkinlik oldu ertesi gün geçmişti size tekrardan geçmiş olsun bir dahakine daha dikkat edin :)

18. natrix2

natrix2

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    İki bilim insanı hemşerimin, tartışmanın boyutunu kaçırmasına üzüldüm. Birbirimizi kırmaya gerek yok. Saygılarımla.

19. natrix2

natrix2

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Teşekkür Ahmetcem. Bir daha olacağını zannetmiyorum, iyi ders aldım.

20. mby.yigit

mby.yigit mustafa

Favori Kamış:
    shimano
    Favori Makine:
    remixon
    En İyi Avı:
    levrek 1kg
    sevgili savaş amacımkesinlikle burada bir yarış içinde olmak değil sadece bilgiyi paylaşmak
    diyorsunki bebeklerdeki pişiğin amonyakla hiç ilgisi yok çünkü idrarda amonyak değil üre var diyorsun, çok doğru idrarda amonyak yok üre var ama idrar bir süre bekleyince ciltteki bakteriler tarafından ürenin amonyağa dönüştüğünü ve bununda pişiğe neden olduğunu çok uzun zamandır biliyorum.. ikinci olarakta dediğin gibi cilt koruyucu bir tabakadır zaten bizde bundan faydalanarak ısı uygulaması yapıyoruz. 50-55 derece sıcaklıkata bu balıktaki zehir yapısı bozulacaktır.ama seninde bildiğin gibi yanık halinde bile vücudumuz yaklaşık 80 dereceye kadar bizi hiç değişmeden koruyabilmektedir. 80 dereceden sonra proteinlerimizin yapısında değişiklikler olabilmekte sıcaklık daha da arttıkça kalıcı değişiklikler ortaya çıkabilmektedir. saygılar