Sazan avi şamandıra-kurşun-stoper

Konu, 'Mantarlar' kısmında acımert tarafından paylaşıldı.

1. acımert

acımert

Favori Kamış:
    SHIMANO Big Baitrunner XL, SHIMANO StandUp 2030, PENN GLD30II, PENN Tuna Stick, Lineaeffe Turnafresh
    En İyi Avı:
    Henuz tutamadigim
    Anlatır mısın?

2. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    DURUMA GORE BİLDİGİM HER TÜRLÜ YASAL MALZEME
    En İyi Avı:
    EŞKİNE 1,5 KG.,56 CM. TURNA
    terkosa ilk gidişim ben hamdi abi deniz orhan ben ilk defa stoper kullanacam çantada var ama hiç kullanmadım öyle lazım olur diye duruyor ne işe yaradıgınıda pek bilmiyorum neyse takım hazırlıyorum sıra geldi stoper takmaya o ilk stoperin ucundaki halkadan misinayı geçirdim bıraktım yani paketteki tüm stoperi aynı takıma takmışım kazara meger teki takılacakmış tam oltayı atacam hamdi abi ne yapıyorsun dedi atıyorum o stoperin hali ne olumdedi tekini takacaksın hepsini degil deyince ben aynen yerindinine giriverdim

3. acımert

acımert

Favori Kamış:
    SHIMANO Big Baitrunner XL, SHIMANO StandUp 2030, PENN GLD30II, PENN Tuna Stick, Lineaeffe Turnafresh
    En İyi Avı:
    Henuz tutamadigim
    Sayın deneyimli balıkçılar,

Peki, bu takımda nasıl ağırlık düzeneği kurmalı? Kurşun için kimisi 60 gr. kullanın diyor, şamandıra üzerinde 5 gr. yazıyor? Bir bilgi de takıma şamandırada yazan ağırlıktan daha az ağır kurşun düzeneği kurun deniyor...

Durgun suda, hafif akıntılı suda ve akıntılı suda hangi ağırlıkları düzeneğin neresinde kullanmaktasınız?

Teşekkür ederim

4. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    ben bu sünger gibi olanlardan kullanıyorum boy boy 100gr.kadar kurşun takabiliyorum

5. acımert

acımert

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Henuz tutamadigim

:) İlk paketi elime aldığımda halkasıyla beraber takılıyor galiba diye düşündüm. Senin olay da iyiymiş. Ben de diyorum ne kadar sabırlı millet :) ! Her soruya ne kadar metanetli ve güzel cevaplar alıyorum...

Bu arada kurşunlar hakkında link verir misin? Kurşunlar nerelere yerleştiriliyor? Ağır olan kamışa, hafif olan da iğneye yakın deniyor. Düzenek nasıl?

6. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    ben kullandıgımı anlatayım
    1)stoper+şamandıra+gezer kurşun 50 gr +fırdöndü+takım(tek igne)
    2)stoper+şamanıra+fırdöndü+normal tutacagım balıga göre yapılmış 3lü takım+75-100gr armut kurşun
    2.sini genelde galatada kurtla kefale kullanıyorum 1.yi gölde tek igne tek yem

Son düzenleme: 11 Ocak 2007
  7. acımert

acımert

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Henuz tutamadigim
    Peki 1. nin kurşun kaç gr.? Gezer mi? Şamandırada yazan ağırlığa göre 100 gr. kullanman fazla ağır değil mi? Az önce de yazmıştım şamandıradan sonra üzerinde yazandan daha hafif kurşun kullanın deniyor!

8. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    tatlısuda en fazla 50 gr kullandım 100 deniz için geçerli kurşunuda mesajdatekrar düzeltiyorum

9. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    birde sazlıbosnada sazanda kullandıgımız sistem var stoper şamanıra kullanıyoruz 1m.ye yakın bir 0,35 misinanın ucuna tek igne veya yayı baglıyoruz sonlara dogru gezer kurşun koyuyoruz fakat kursunu iki ucundan kıstırmayla sabitleyip fırdöndüye takıyoruz

10. acımert

acımert

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Henuz tutamadigim
    Teşekkür ederim. Bu arada şamandıra ağırlığı konusunda fikrin nedir? Balığın yemi yutmasıyla kurşun ağırlığını kamışla birlikte paylaştığı için, ağırlıktan dolayı batan şamandıra su yüzeyine mi çıkıyor? Hala anlayamadım?

11. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    kurşunu 50 gr dan agır tutma ne kadar hafif olusao kadar iyi sonuçta kurşun ileri atmak ve takımı dengedetutmak için balık yemi tırtıklarsasaga sola hareket eder yuyarsaya dibe batar o an hızlı olman lazım yoksa sazlara vs.biryere dolar hem balıktan hem takımdan olursun aslında sabri abi(carphunters) sana daha iyi fikirler verecektir yarın sabah o benim yanımda sazanın profu konu eminim onun dikketini çekecek sana daha iyi fikir verecektir

12. acımert

acımert

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Henuz tutamadigim
    Peki çok teşekkürler verdiğin bilgiler için!

13. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    şamandıra ile avlandığım için biraz bende yardımcı olmak isterim,ilk önce şamandıra 6 gr lık ise bu şamandıraya 50 gr ağırlık takmak yanlış,şayet şamandırada 6 gr yazıyorsa bu şamandıraya 5 gr gezer kurşun ve kösteğe yani fırdöndüden sonraki kancanın misinasınada 0,5-1 gr sıkıştırma kurşun eklerseniz bu şamandıra optimal ayarlanmış demektir,tabiki yemi dipte sunabilmek için birde stopperle ayar gerekirki onu anlatmak biraz zor olsada ben kısaca anlatmaya çalışacağım,şamandırayı ayarladıktan sonra suya atarsınız şamandıra düz duruyorsa çekip tekrar stopperi büyültürsünüz ve tekrar suya atıp bakarsınız taki şamandıra yatana kadar,şamandıra yatınca tekrar takımı çekip 5-10 cm küçültürsünüz bu böyle devam eder taki şamandıra hafif eğik durana kadar,o zaman kancadaki yem suyun dibinde yatıyor demektir tabi bu anlattıklarım yemi dipte sunmak için,sevgiler.

14. KingFish_Lüfer

KingFish_Lüfer

Favori Kamış:
    bir igne yeteri kadar misina olsun yeter gerisini ben hallederim
    En İyi Avı:
    en büyük balıgımı hatırlamıyorum ama varsa deniz kızı yakalamak isterim
    valla sonuna kadar okudum yazan anlatan arkadaşlar harbiden çok sabırlıymış balıkçı dedigin böyle olmalı.herkes anasının karnında ögrenmiyor balık tutmayı acımert kardeşede helal olsun azminden dolayı.başka yerde sorsan anlatmazlar bu kadar detaylı.

15. acımert

acımert

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Henuz tutamadigim
    Çok teşekkür ederim, not alıyorum bu anlatılanları!

16. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Resimli anlatmaya çalışırdım ama siteye resim yollamasını bilmiyorum biraz zor geliyor bana beceremiyorum bir türlü,sevgiler.

17. acımert

acımert

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Henuz tutamadigim
    Eee İsmail azim-mermer ilişkisi.Bir iş yapacaksan üstadından öğreneceksin! Ezbere olmaz! Bence sen de not al bunları! Hadi bakalım rast gelsin!;)

18. acımert

acımert

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Henuz tutamadigim
    Yeterince şema buldum. Zahmet etmeyin. Olayı daha iyi kavrıyorum. Yalnız hafif akıntılı bir suda bu ağırlıkları akıntı yönüne doğru mu kullanmalı. Zira şamandıra oynak bir hal almaz mı?

19. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Benim anlattığım göl için akıntılı sular değişik tabiki,sevgiler.

20. acımert

acımert

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Henuz tutamadigim
    Nasıl diye sorsam? En azından prensipleri, kurşun ağırlıkları vs.?