Sazan Kamışları

Konu, 'Kamışlar' kısmında Cgrtn tarafından paylaşıldı.

1. DÜSSELDORFLU

DÜSSELDORFLU Boran RESNE

Sazan kamisi / Surf

"Konuyu açarken bunun tartışılacağı aklıma gelmişti Bende merak ediyorum.
    Ayrıca 4 ila 5 lb sazan kamışları sanırım Türkiyede yok "

.....

Selamlar,
    Konudaki hassasiyetim,,, yanlis yapilan bir is sonucu ortaya cikabilecek telâfisi zor anlari yasamamak icindi. Zira ,, 3,5 Lbs = 3,5 x 453,5 Gr. = 1,585,5 gr = 1,5 kilodan fazla bir agirlik demektir ! 160 gr.degil. Diger sekilde , Ingilterede 3,5 Lbs domatez alirsak, bizlerdeki metrik sistem terazisinde 1,585 Kg olarak görülüyor !

Ama konu kamis oldugunda isler farkli hesap ediliyor.Hesap. Anglo Saxsonlarin kendi bulduklari bir hesap sistemi.

Lbs miktari x 453 gr. : 16 = Cikan netice + %50
    16 NEREDEN GELIYOR ? 1 Lbs ile 1 oz arasindaki oran 1/16 dirda ondan. Yani 16 Oz = 16 x 28,34 Gr. = 1 Lbs !
    Selim agabeynin yaptigi hesap genelde kullanilan bir hesap sekli.. Ama 16 gr. Agirliga ¼ ilâve ederek hesabi yapmayi tercih edenlerede rastliyabiliyoruz. Amac, gramaji biraz daha asagi cekip isi cesaret destekli kahramanlikla karistirmamak , kendine ve etrafina zarar vermemek ! Kisaca , cogu yerde bölünmesi gereken degismeyen sayi 16 yerine 20 gram olarak kabul edilebiliyor.

Bu hesapta,, Önce söylenen,, üzerinde 3,5 Lbs yazan bir kamisi dik tutup , halkalarindan gecen ipinin ucuna 1585 grlik (3,5 x 453) bir agirlik baglarsaniz, kamis ucunun egilip kaldigi nokta ile eski konumu arasindaki izdüsümü,, kamis topuguyla 90 derecelik bir aci yapar manasidir !

Atis anindaki minimum maximum agirligi bulmak icinde , yukardaki formülü uygularsak , 3,5 x 453 = 1585,5 : 20 = 79 ,2 + (79,2 : 2 = 39,6) = 118,8 Gr. Buluruz ve bu, Teoride ,,, problemsiz yani kamis blank damarlarini deforme etmeden kullanabilecegimiz minimum - maksimum atar araligini aciklar. Yani bu kamisa 80 – 120 atarli bir kamis diyebiliriz.

Neticede,dikkat edilmesi gereken,,belirtilen agirligin(120)üstünde kullanilabilek bir kursunla yapilacak atis jestiyle ortaya cikacak yükleme sonucu , calisan blank lifleri kamis topuguna dogru toplanan enerjiyi her iki parca yi gecerek kursuna kadar iletirken ,, Kamis Blank damarlarini bir daha düzelmemek kaydiyla bozabilir yahut patlayip paramparca olurken kursunu , size veya etrafinizdaki herhangi bir kisiye veya mala zarar verecek sekillerde savurabilir !!!

Ayrica,,, Bilindigi gibi Surf Casting kamislari 3,90 M nin üzerindedir. 3,90 yapilanlarin genelde en tehlikeli ve en neticeli uzak atislarinda pandül yani sarkac metoduyla kullanilmak icin yapildiklari söylenir. Bu durumda , teoride limit olarak belirtilen 120 grlik agirligin kamis kisaligi ve blank damarlari yapisi icabi , hic bir surf atis teknigiyle (3) kullanilmamasi dogru bir karar olur !

Ne yapabiliriz ?
    Bu tip kamislari genelde 80 – 100 Gr. Arasi kursunla ve fazla yüklenmeden 70 – 80 M mesafelere yapilacak atislarla , tatli ve tuzlu sularda kiyidan beklemeli avlarda kullanilabiliriz. Ama buradada(Denizde) , en uc parcanin fazla hassas olmayan yapisi icabi vuruslari görebilmemiz zorlasabilir. Fakat , sazan icin problem olmaz zira yapilma amacina uygun olarak kullaniliyor demektir.

Saglicakla,,,

2. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    5500 entoh ve 7000 compact gold makine takicam kamislara. Entohda 0.45 sufix duo core sarili. Çok esnek bir mono. Kamislarim çok sert diye esnek misina seçmistim. 3.60 250 atar deniz kamislari kullaniyorum ama baligi kiyilamak uzun sürüyor kamisa yüklenemedigimden. Hayvanin enerjisini asiri tüketmesi de geri salarken kendine getirmek için 10-15dk sürüyor. Kaçirma riski de cabasi ki basima da geldi. Saz alti kök alti falan yapiyor ugras dur. Evvelden de dedigim gibi nehirde takimi yemleme yaptigim bölgede oturtmak için 100gr kursun ve 100gr pva torba atiyorum igneye ilistirip. Tembellik de var, makineyi her seferi kamistan sökmek istemedigimden bagaja sigacak kapali boyu max 100-120cm teleskopik bakiyorum. Yoksa black cat markasi parçali ve mono brin yayin kamislarini ömür boyu garantili satiyor. Herhalde bu sartlara dediginiz gibi en uygunu yayin kamisi.

3. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Boran abi,16 nerden geliyor sorusunu daha iyi açıklamış,teşekkürler Boran abi...

4. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    Sagol Boran abi. Kafamdaki tüm sorular cevap buldu. Bu mesajini arsivliyorum, çok derli toplu ve anlasilir olmus. Eline saglik.

5. angler06

angler06 Ümit

Teşekkürler Boran abi. Söylediğin gibi henüz Türkiye'de 4 lb ve üzeri sazan kamışı bulunmuyor.

6. MehmetKordan

MehmetKordan MEHMET KORDAN

Şimdi burada 16 oz = 1 lbs yapıyor di mi hocam ?

7. MehmetKordan

Hocam tatlı suda o şekil bir atış zaten yok :)))

http://www.youtube.com/watch?v=RvM9EjEox7c

8. Cgrtn

Cgrtn Çağrı

Favori Kamış:
    Speedmaster Game Type 2.70 10-50
    Favori Makine:
    Shimano Exsence 4000S
    En İyi Avı:
    Ya sabır...
    Mehmet kardeşim ben zaten tatlı suda av yapmayacağımı belirtmiştim:)

9. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Kullanılan makara neymiş acep? 4:51 de jilet gibi misina sarımı dikkatinizi çekti mi?:)

10. MehmetKordan

Hocam makine yeni nesil Shimano Ultegra olması lazım.

11. Cgrtn

Cgrtn Çağrı

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Shimano Exsence 4000S
    En İyi Avı:
    Ya sabır...
    Ballı abim

Sazan kamışını surf kamış olarak kullanma gibi bir düşüncem var:)

Ne dersiniz? 125 gram kurşuna dayanır mı bu kamış:)

12. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Hah, tam adamına sordun. Yaslan şöyle arkana, aç kulaklarını ve dinle. Bak bakalım sazan kamışı surfte nasıl kullanılırmış öğren.:cool:

:D :p

Canım benim daha kimseyi bulamadın mı da gelip bana sordun? Benim bir kamışım var daha doğrusu 2 kamışım var da ikisi de aynı boy, aynı atar, aynı marka, aynı model. Bkz; profilimdeki D.A.M. kamış. Onunla heç sazan avlanır mı? Ben avladım hem de çok. Kalama ayarlı 0,22 mm. misina ile şamandıralı takımla 5,30 kg. aynalı sazanım da bu kamışla rekorum. Makinam da profilimde. O makara ve ve o kamışla muhtelif ağırlıklarda onlarca sazan avladım. Şimdi bunlar ikişer adet ya diğerini de spinde kullanırım. 0,16 mm. misina ile yine kalama ayarlı 2 kg. alabalığım var.

Da;

Bunlar senin sorunun cevabı değil veya sorularının cevabı olmaz sanırım.:p :D

Selim abi ile Haluk abinin yakasını bırakma gubani, benden sana yar olmaz. Biz nuh nebi devri yöntemleriyle kabala hesap av yapan kimseleriz.:)

13. Cgrtn

Cgrtn Çağrı

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Shimano Exsence 4000S
    En İyi Avı:
    Ya sabır...
    :D

Vallah abim keşke bende at-çek kamışımı daha uzun alaydım da hafif bir takımla yemli av yapaydım diye dövünüyorum, zira yemli takımım 1,5 kg ağırlığında:D

Adı üstünde beklemeli av:D ama atma eziyetinden beklemeye bile gelemiyorum:)

İşin ilginci at-çekte artık sarmıyor, bugün gittik, eli boş döndük:(

Abim buzu ne zaman kıracaksın:)

14. furunotr

furunotr Haluk

Öyle az bir bütçe ile bu işi halledeyim dersen ve 125 gr.lar ile çalışmayı düşünüyorsan; üstelik yemli için uygun bir kamış; bir incele dilersen...

http://www.cengizbalikcilik.com.tr/asp/product/122/LINEAEFFE-SPRING-SURF

Bende bunun dedesi Freestyle mevcut; 3,90 boy ve 356 gr. ağırlığı var; tabii öyle ekstra kalite birşey olmadığı malum; bendekiler ilk gelenlerden (2 tane idi birini hediye ettim)... Yalnız ikisinin de makina yatağında ufak bir problem oldu; makinayı çıkartırken zorlanıyorum biraz..:) Başka sorunu yok; olsa da bu fiyata bir ürün bu kadar kaliteli olabilir ancak... Klavuzlar da titanyum falan değil ve korozyona pek dayanmayabilir; ama her avdan sonra silersen sorun olmuyor; ip ile de kullandım ama çok fazla değil; bu kapasitede bir surf kamış için yemlide hassas sayılabilir; yani balığın vuruşu falan gayet net anlaşılıyor; atış erimi de gayet yeterli bence; tabii o ağırlıklarda; 125 gram üzerine çıkarsan biraz daha nazik kullanmak gerekebilir ve 150 gr.ı aşmamanı öneririm; gerçi ben zamanında 150 gr.ı da geçtim ama ona göre yumuşak atışlar yaptım...

Yok eğer daha iyi ve diri birşeyler arıyorum dersen yine aynı markanın Surfmill veya Spidersurf'ü ile Amudson Kudos Expert ile Colmic'in bir modeli var şu an hatırlayamadım onlar da değerlendirmeye alınabilir; ancak son iki ürünü oralarda bulabilme şansı ne kadar... Bu gurubun fiyatları göreceli olarak yüksektir...

Bir de Italcanna Kombat var ama onun fiyatı çok daha yüksek...

Bunlar kesin öneri değil; hepsi değerlendirmeye alınması gereken seçenek; ancak alınacaksa görerek ve inceleyerek almanı önerebilirim...

Tabii ki hepsi surf kamış; ancak bazıları Sazan'a da gelebilir...

Biraz daha detaylı inceledim de dedesi dediğim kamış bu konseptte olsa da buna pek benzemiyor; bu 7 parça imiş ve gezeri yok; dedesi 4 parça ve gezerli; makina yatağı sorunu da giderilmiş gibi sanki...

15. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Karar elbette senin, paşa gönlün nasıl isterse öyle takım kur.:laughing:

Ancak şunu da demiş olayım. Elinde muhakkak bir kamış ve ona uygun makara vardır. Onunla git ve atıver sazana. Allah mı emretti illa şöyle yok böyle olacak diye? Denemekten ne çıkar, boşa masrafa da gerek olmayabilir.

Bizim Lokman müdür İstanbul'dan yeni geldi. Kerli ferli tuzlusu takımları, boğazın tozunu attırmış cengaver 4,20 lik kamışlar (lineaeffe idi biri, 3 kamışı daha vardı) 50 lik 60 lık makaralar (markalarına hatırlamıyorum) 250 gr.lık kilolarca kurşun, türlü tevür malzemeler. Gittik Tortum'a, dedim "müdürüm say ki Boğaz'dasın, salla gitsin." Bi abandı, tee gölün ortasına düşürdü kurşunu. 5 kişi içerisinde günün tek balığını aldı. Alınan balık gölün ortasından değil de kıyıdandı ve 20 cm.lik bir sirazdı ama, aldı işte.:eek:

Bir de; kasnak oltası var, elle savuruyorsun. Fiyat/performans dersen en üst seviyede hizmet sunuyor. Hele de elle kalama verip balığı hissede hissede kıyılatırsan belki eline bir daha kamış makara almazsın. Tembelliğe de birebir, aksiyona da. Eziyette bonusu, merak etme.;)

Buz kırma işi güya bu hafta olacağıdı, emme olmadı. Geçen hafta havalar ısınınca mevcut buzlar da gevşemiş. Kıyıdan olta atamadık, üzerine çıkmaya da herif olsan ne yazar, Allah korusun.:D :p

16. Cgrtn

Cgrtn Çağrı

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Shimano Exsence 4000S
    En İyi Avı:
    Ya sabır...
    Sizi gidi siziiiiiiiiiii:D

Demek sazan avı:D nasılda okumamışsınız başta yazdıklarımı:laughing:

Sazan avına gideceğimi kim söyledi, ben sazan kamışını denizde kullanacağım:D

İncecik yapısı ile düşünmüştüm bunları ama herhal bir surf takım yapacağız, gidişat onu gösteriyor:)

17. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    :eek:

Sazan kamışını tatlısuda kullan abim ne işin var denizde.idk

Baltayı fena vurduk taşa.:p :D

18. Cgrtn

Cgrtn Çağrı

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Shimano Exsence 4000S
    En İyi Avı:
    Ya sabır...
    :laughing: :laughing: :laughing:

1.5 kiloluk takımım beni çok yoruyor abi bende ince hafif birşeyler istemiştim :)

Haluk Abi ile özelden konuştuk biraz, bir iki model söyledi, bakacağım onlarada:)

19. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    :D :D :D Neden?

Aslında tatlısu içindir tabikide:)

20. Cgrtn

Cgrtn Çağrı