Shimano Exage

Konu, 'Makineler' kısmında Querorz tarafından paylaşıldı.

1. draco

draco Kaan

Favori Kamış:
    Vercelli Alba Surf, Yamaga Blanks EARLY 94MHR
    Favori Makine:
    JDM Shimano Stella SW8000PG, Daiwa Certate 3012H
    En İyi Avı:
    Tuttuğum ilk ispari. o olmasa burada olmazdım.
    Burada laf söylediğiniz kişi bensem ki konu dahilinde sanırım bir firmaya bağlı olan tek ben varım; ben kullanıcı olarak ve bakım hizmeti de veren birisi olarak tecrübelerimi aktarıyorum, ondan dolayı "satıcı ağzı", "firma çalışanları yorumları" tarzı donelerinizden beni tenzih edin. Ayrıca "sponsor olunan kişilerin reklam kokan anlatımları" kısmı için de belirtmeliyim ki; firmamızın hiç bir şekilde kimseyle sponsorluk mantığıyla çalışan hiç bir şekilde bir anlaşması, ilişkisi yoktur, olmayacaktır, kendi ilkeleri çerçevesinde butik bir konseptte hizmet veren bir firmadır. Ben de yıllardır forumlarda amatör bir kullanıcı olarak gerek moderatörlük gerek yazarlık yapmış birisiyim. Sevgiler, saygılar...

2. furunotr

furunotr Haluk

Evet ben söylüyorum 5,5 saat at-çek yaptım diye; çünki objektif konuşuyorum...

Sendeki de yeni aslında 50-100 saat kullanılmış bir makina henüz yenidir ve herhangibir aşınma problem yapmaz ya da yapmaması gerekir...

Değerlendirmem ise dikkat edersen yalnız Exage üzerine değil; yıllar yılı kullanmış; seninkinden çok daha ağır şartlarda kullanılmış makinalar baz alınarak yapılmakta... Aynı markananın benzer malzeme kullanılarak üretilmiş makinaları; aşağı seviyesi de mevcut; yukarısı da... Ki zaten eğer sadece üzerindeki kaplama gitmiş ise gene sorun değil; gayet güzel çalışır makina; sonuçta misinaya zarar vermedikten sonra; ancak misinaya zarar veriyor ise o zaman sorun var ve o parçanın değiştirilmesi gerek...

3. furunotr

furunotr Haluk

Ne özeli Serdar; spin için özel üretilmiş misinadan bahsediyorum ben; kaç tane spin için üretilmiş misina satılıyor memlekette; eğer spin için misina almak istiyorsan linkini vereyim... Senin Berkley spin için mi üretilmiş merak ettim bak şimdi...

Hem her spin makinaya kullanabilirsin benim spin misinayı; öyle makina falan seçmez; spin için üretilmiş işte; üzerinde yazıyor zaten...

4. furunotr

furunotr Haluk

Herhangibir makinayı ne göğe çıkarırım; ne yerin dibine sokarım; yalnız bende klavuzu kilitlenmiş iki adet Daiwa mevcut; eski modellerden; biri GS9; diğeri GS60X; bak hatırlatıyorum; epey ağırlar....:D :D :D

5. furunotr

furunotr Haluk

Avdan sonra yağlayacaksın klavuzu Serdar; av esnasında değil; bak yağlanmayıp klavuzu kilitlenmiş 2 adet Daiwam mevcutta hazır bekliyor diyorum...:D :D :D

6. furunotr

furunotr Haluk

Yukarıda hatırlattım; GS9 850 gr. falan geliyor ona göre...:D :D :D

7. korayandroid

korayandroid Koray

Abi 25 senelik eski sağlam makinen ile yeni çıkmış bir döküntüyü 5.5 saat kullandıktan sonra sorun varsa xxx'tedir diye kestirip atamazsın.
    5.5 saatlik kullanımdan sonra objektif yorum yapılamaz.
    Nereden biliyorsun ki 10. saatte başına birşey gelmeyeceğini :D
    Daha makineni kullanamamıssın bile 5.5 saat dediğin nedir ki, ilk günü bu saati geçenler var.
    Aylardır yorum yapıyorsun abi meğer olay sadece 5.5 saatten ibaretmiş, bir arada misina sarmıştın öylece duruyordu fotoğraflamıştın.Anlaşılan birkaç ayda 5.5 saat. Test yöntemine hayranım abi :)

8. korayandroid

korayandroid Koray

Abi o işte bir iş olmasın, 5.5 saatten sonra içine birisi yağdanlıktan yağ yerine japon yapıştırıcısı dökmüş olmalı :D

9. senna

senna semih kahraman

Favori Kamış:
    vega potenza moon star

tuzlu suyun etkisi aza indirilebilir belki yalnız bu ne kadar maliyetleri yukarı çekecek o var onu araştırmak gerekli

makine elbet temizlenir yada nasıl söyleyim aşınan parçası vs varsa değiştirilir ama açıkça konuşmak gerekirse ben bu foruma girdikten sonra makinelerin bu denli bakıma gerek duyduğunu gördüm, bu bana biraz garip geliyor ha şu durumu anlarım siz denizde avlanıyorsunuz tuzlu suyun etkisi sizin için daha önemli ama çok fazla zorlanmayan bir makinenin bu kadar bakıma yağa vs ihtiyaç duyması bana da biraz garip geliyor elbet bakım yapılabilir yağlanabilir ama bu kadar kısa sürede olması düşündürüyor insanı

yetkili servis olarak şayet ben makinelerimi yetkili servise göndermezdim eğer böyle bir hizmet olsa kırsam da döksem de kendim söker ne yapılması gerekiyorsa yapardım eğer biraz eliniz bu işlere yatkınsa hadi birincide kırıp döktünüz ikincide daha iyi şekilde altından kalkarsınız

10. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Eh, 40 seneden sonra o kadar olsun artık.

Ve sen hala bu kırk yıllık modellerde kaldıysan, daha ne demek gerekir ki?

11. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Adi malzeme, harbi kaplama yerine boyayla göz boyama, kalitesiz dizayn, ucuz, uygunsuz parçalar. Sonuç, yağlamakla filan ancak bir arada kalabilen bir makine oluyor sonuçta.

Ama hakkını vererek yapılmış makinelerin böyle elde yağdanlıkla gezmeye filan ihtiyacı olmuyor. Yıllarca takır takır işini yapıyor. böyle makine çok, daiwa bu konuda tek marka değil.

Ama burada, o boyalı makineleri savunmak adına, sanki makine denen şeyin böyle elde yağdanlık gezmeden adam gibi olamayacağını savunan yağdanlık meraklısı abilerimiz var elbette.

12. adminselo

adminselo selçuk

Favori Kamış:
    Lineaeffe s-flex 4206 4.20--SHIMANO YASEI SEA BASS 2,70 -MH- 10-50 GR, Shimano Scimitar 300 cm
    Favori Makine:
    Penn Affinity 8000, Ryobi NAXO 8000
    En İyi Avı:
    4 kg Levrek ---1.800 gr Kofana
    Koray kardeşim makinede konuda bana aitte ne sıkıntı varmış makinede benim bilmediğim yüzüğü felan anlatmışsın ama ? Alan arkadaşta memnun hala, bende bir çok balık çektim . İki makineyide satmamın sebebi model yükselmek için seviyorum farklı ürünlerle uğraşmayı şimdide ultegra yolda belki onuda satar rareniumcı4 alırım çok makinesini kullandım bir sıkıntıda yaşamadım.

Aero spining i Bartın dan bir arkadaş aldı iri levrek geliyor bildikleri kullandıkları makine diye . ondan önce makineye talip olan kişilerde de en az 1 tane aero vardı . Bu shimano düşmanlığı nedir anlamıyorum ya beğenen alır kullanır beğenmeyen almaz.

Şunuda diyim daiwadan kötü değil ürünleri hatta bir çok avantajıda var eksileri yokmu elbette var ama bu tercih ve zevk meselesi kimisi balık işine gönül verir zevk için uğraşır kimi de klavye başında ona buna sataşıp kendini aklınca tatmin eder.

Senin durumu yakinen biliyorum 2500 lük makine mağduruydun sonra açıkladılar yanlış dişli felan ona bakarsan övülen marka üst segmentinide bir ara toplatmıştı bunlar hoş olmasada olabilecek şeyler ve oluyor ne ürünler toplatıldı geri sade balıkçılık sektöründe olmuyor yani. Kaldı ki o ara bu benim makinenin fotoğraflarını düzgüm sarıma örnek olarak göstermiştin yanlış hatırlamıyosam özellikle senin için çekip koymuştum foruma.

Neyse maksadım konuya müdahil olmak değil çünkü sataşmalar başlıyor terbiye sınırı aşılıyor felan sonrası yanlış anlama sadece bana ait bir ürünle ilgili yanlış bir bilgilendirme olduğundan yazmak zorunluluğu hissettim.

13. furunotr

furunotr Haluk

Koray tek bir yeri cımbızlayıp onun üzerine yazma; yıllardanberi kullanıyorum bu markayı veya başka makinaları; 5,5 saat Exage üzerine yazmışım; sen 40-50 saat kullanıp yorum yapıyorsun; ben 25 yıldır kullanıyorum yorum yapmayayım mı???

Ben spin avcısı değilim; en azından sizin bildiğiniz spin avcılarından; benimki (Heavy duty spin) olabilir ancak; bilindiği üzere Boğazda ağır kurşunlar ile yapıyoruz biz spini 150-220 gr. arası; kullandığım makina yine Shimano ve en iyi yorumu benim türümden kullanıcılar yapabilir ancak...

14. furunotr

furunotr Haluk

Sıkıldım artık Koray; hadi Serdar'ı biliyoruz da...

Fazla dönüyor diyen sensin; istersen dön bak önceki mesajlarına...

5,5 saat sakız oldu; biz dün başlamadık makina v.s. kullanmaya 25 yıldır da Shimano kullanıyoruz; salaktık biz değil mi eski kaliteli olana baktık; yeni kalitesiz olanı aldık; öyle mi oluyor??? Biz bilemeyeceğiz hangisinin ne kalite olup olmadığını; daha geçen fotoğraf koydum elimde 6 tane makinası var Shimano'nun ve içinde sorun olan yok; eskisi de bir yenisi de...

Hakikaten sıkıldım; burada forum ortamlarında birşeyler öğretmeye paylaşmaya çalışıyoruz polemikten öte birşey olmuyor; markacılık, dükkancılık, önyargı v.s. derken önce dön de bir kendine bak bakalım... Tek bir makina kullandın veya kullanamadın onunla tüm markayı kötülüyorsun; evet o saydıklarından forum ortamlarında bolca mevcut ama dikkat et o duruma sen düşme...

15. furunotr

furunotr Haluk

O makinalar mevcutken piyasada Japon diye bilinen bir yapıştırıcı yoktu henüz...

16. furunotr

furunotr Haluk

Makinalar hem tuzlu suda kullanılıyor; hem çok fazla zorlanyor; Istanbul Boğazı'nda avlandığımız disiplinde pekçok makina 1 sezon sonra dağılıyor; sular ve şartlar çok ağır...

17. furunotr

furunotr Haluk

Kıvırma 40 sene sonra olmamış; kullanıldığı o yıllarda olmuş... Bir ara fotoğraflarım...

18. korayandroid

korayandroid Koray

Beni o konuda sadece yüzük kısm ilgilendiriyor şu an.Onuda emin ol ki alıntılarken kimin diye bakmadım bile ,hatta şimdi farkettim senin olduğunu :)
    Fotoğrafa dikkat ettinmi bilemem, ancak söylenene artık inanmadığımı bilmeni isterim.Gözümüzün gördüğü ile farklı oluyor demek ki.
    Bendeki aşınma olayı senin fotoğrafta da mevcut. Bazı arkadaşlar olmadığını iddaa etmişti. Seni de makineyi kullanan biri olarak varsayıyoruz raporlarından.
    5.5 saat kullanmadığını tahmin edebiliyoruz. Yoksa uzun uzun yazdığın kısımların hiçbiriyle zaten ilgilenmiyorum şu an da.Memnuniyet kişiye göre değişir. Arkadaşın memnun olabilir.Biz değiliz.İyi avlar..

19. korayandroid

korayandroid Koray

Abi daha yeni makinenin bu hale gelmesi senin için normal.
    5.5 saat kullanıpta yorum yapman da normal sana göre.
    25 senelik kullandığın gibi sanma lütfen artık bunları.
    Eskiyi baz alma :)
    25 yıllık shimanolarla 40 yıllık daiwaları bırak artık.
    Yeni makine alanlar bunları almıyor.

20. furunotr

furunotr Haluk

Bazı makinalar hayli karmaşık; bazılarını (su geçirmeyenleri) da firmaları sökmeyin; bize gönderin diyor (Japonya'ya); sökülürse garanti kalkıyor imiş v.s.; zaten kullanılan geçirgenliği engelleyen yağ piyasaya verilmiyor; firmanın kendinde mevcut v.s. sebeplerden herkez sizin veya benim gibi sökmeye yeltenmez makinaları...:)