Son iki günümün dikey seğirme avları (Trançalar,sinagritler ve Fangriler)

Konu, 'Denizlerimizden Güncel Av Raporları' kısmında Vedat Abayoğlu tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. ben zaten anlamaya çalışıyorum da anlatan yok 15 sayfadır bir tartışma gidiyor suçlamalar ithamlar bencıllık ego v.b gırla ama olayın özü jıggıng faydalımıdır değilmidir türkiyemize uygun mudur değilmidir öğrenmeye çalışalım mı yoksa hiç başlamayalım mı balıklar için yararlımı zararlımı kimse birşey yazmadı bu arad ben kesinlikle size satıyorsunuz diye bir şey demedim onun için araştımaya gerek bile duymuyorum ben sadece istanbulda görüp yanlış olduğunu ve nedense bazı kişilerin de unları haklı çıkarmak için uydurduğu yol parası ekemmk parası masraflarını çıkarıyorlar v.b gibi ilegal olan birşeyi legalleştirmeye çalışmalarını elştirmiştim yazımı okursanız sizinle ilgili olmadığını anlarsınız ve hak verirsiniz umarım... saygılar vedat usta

2. sevgili vedat usta hal böyleyken neden bunları herkese anlatmıyorsunuz tamam sizi tanıyan tanıyorda tanımayan bizler ne olacak nasıl karar verecek ben daha önceki tartışmalrınızı da okudum sizin olumsuz eleştrilere veya haksız elştrilere karşı küsme veya geri çekilme lüksünüz veya tercihiniz olmamalı çünkü bizler (acemiler) bunlardan faydalanıyoruz bu konuda da cevap vermeniz çok hoşuma gitti forumda çekememezlik. kıskançlık yanlış anlama elbette olacaktır ama sizler bunları aşıp bize anlatmalısınız ki bizde faydalanabilelim kendinize iyi bakın saygılar sevgiler

3. orhan kucukbicmen

orhan kucukbicmen Orhan Kucukbicmen

Favori Kamış:
    El ile balık avlarım, bu şekilde avlandığım için çok mutluyum.
    Favori Makine:
    penn
    En İyi Avı:
    32 kilo Akdeniz kılıcı.
    Sevgili Vedat Abayoğlu dostum,
    Seni ve ekibini tebrik ediyorum, özür dilerim, her halde yanlış bir anlaşılma oldu, işlerimin ve bazı sebeblerden dolayı internetteki balıkçı sitelerine yazmaya biraz ara verdim, bu yüzden hiç bir siteye yazmıyorum, hiç bir siteden beni atmadılar, ben de 61 yaşındayım, benim hakkımda lütfen doğruları yaz, yoksa beni çok üzersin, lütfen doğruları:) :) :) , sana bundan sonra daha büyük balıklar tutmanı dilerim, her zaman olduğu gibi, ben yorum yapmamaya devam ediyorum, senden daha yapıcı daha eğitici, cevaplar ve yorumlar beklerim, seni her zaman çok sevenler ve çok sayanları, hele genç balıkçı kardeşlerimizi kırmamanı isterim, sen çok iyi kalpli bir ihtiyarsın, fazla kendinide yorma, nasıl olsa kendini kabul ettirmişin, öyle değilmi.:) :) :)
    Hepinize sonsuz selamlar, sevgiler, saygılar.:) :) :)

4. modena

modena

vedat amca burada olanları görsen sen ne tepki verirdin inan çok merak ediyorum...eğer buralardan bir balıkçı tanıdığın yada arkadaşların varsa lütfen sor buralarda neler oluyor...

5. orhan kucukbicmen

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    penn
    En İyi Avı:
    32 kilo Akdeniz kılıcı.
    Burada baba diye hitap ettiğin kişi kimin babası, lütfen isminide yaz,öyle daha etik olur,bazı kişiler hakkında gerçek olmayan laflarda bulunuyorsun lütfen biraz daha dikkatli ol, çok kötü bir örnek oluyorsun,hoşçakal.:) :) :)

6. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Kardeşim Orhan
    Oysa o gün herşey çok güzel başlamıştı.Sen teknende,yanında buraya gelen Balıkcı Barınağımızdan kardeşlerimiz balık tutmaktaydınız.Ben yakınınızdan geçerken el salladım sende içtenlikle cevapladın.Sen mutlu ben mutlu yanımızdakiler daha mutlu ne güzeldi.
    Keşke o büyük balıkları tutmasaydım,keşke.
    Muhtelif forumlarda,gıyaplarından yazmak durumunda kaldığım için isim zikretmiyorum,seni iyi gün dostları olduğu için seven görünen,oysa balıkcılık camiasında şaibeli kişiler olarak ,hemen herkesce tanınan kişilerin galiz saldırıları ile uğraşmaktayım.
    Şahsınla ilgili olarakta,hakkımda sarfettiğin tüm olumsuz,menfi olabilecek her kelamın tarafıma iletilmektedir.Bunlardan nerdeyse tamamından haberim var.Belki çabaların sonucunda şimdilik iki forumdan attırmanında ötesinde birkaç başarı kazanabilirsin.
    Ancak bilirsin ve kerelerce ortaya çıktığı gibi,çamura düşen altın değerinden kaybetmez,güneş ise balçıkla sıvanmaz.
    Ben balıkcılık konusunda işte bu kadar iddialı birisiyim.Şayet selamların samimi olsaydı,bu jigging konusunda bile sana elimden gelen herşeyi aktarırdım.Bunu seve,seve yapardım.Ama küçümsedin beni zamanında dinlemedin bile.
    Müşterek dostlarımız arıyorlar İstanbuldan.Aman dikkat et,yakında büyük pandomim koparacaklar arkanı kolla demektedirler.
    Bu ne demektir.BU ne nasıl tehdittir.Sence yakışık alan bir durummudur.
    Maddi güç herşey demek değildir sevgili Orhan.Sen öyle sansanda değildir.
    Ben ise canımı,hayatımı ortaya koyar senin üstüme saldığın herkesle,icabında döğüşür sopa yesemde,kafam gözüm kırılsada,teknem salınsa,motorıum çalınsada evvel allah mücadele ederim.Beni bir ıssızda boğmaya,vurmaya kalksalarda kuyruğum dik olarak davranırım.Yoksa kahrımdan ölürüm.
    Herkesi mutedil,aklı başında davranmaya davet ediyorum.Bir balık için bu kadar kıskançlık olmaz.
    İlk geldiğim günlerdeki tavrına tekrar büründüğün ortada.O zamanda dedimdi.Bana zorla hişçbirşey yaptırılamaz.Ama iyilikle kendimi feda eder,icabında onca kilona bakmadan seni sırtımda bile taşırım.Çünkü sen iyi bir avcısın,paylamcısın,üstelik bazen sempatik ve yardımseversinde.O zaman geldiğimde sana demiştim.3-5 senelik balıkcılık geçmişinle bana öğreteceğin hiçbir şey olamaz.Ama ben yarım asırı geçkin balıkcılık geçmişimle sana herşeyi göstererim.
    Aslında bu durum bugün içinde geçerliliğini muhafaza etmektedir.Ben sana dost elimi herzaman uzatmaya hazırım.Ne olur hayatında birkere bana gercek dost elini uzat.Ben onu sevincle sıkarım.
    Sevgi ve sıhhatte kalmanı diliyorum.

7. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Turgay
    Bu konuda hemen heryerde neler olduğunun farkındayım.Benim bu konudaki gayem forumumuz üyelerininde olayda eksik kalmamalarına yönelikti.Şimdi ise katılımımın hiçbir şeye yaramadığını görüyor ve üzülüyorum.Bundan sonraki gayem ise büyükte olsalar balıkların yakalandıktan sonra onları nazikce suya iade etmemizin canlı video görüntülerini yayımlamak.Belki iş,işten geçmiş olabilir.
    Ama elimden gelen başka birşeyde kalmamıştır.
    Sevgiyle kal

8. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    O baba benimde babamdır.

9. Chevalier

Chevalier M.Erhan Çelebi

İyi günler dilerim.
    Yıllardır amatör balıkçılık sitelerini takip ediyorum, fakat eğtim ve ardından da iş hayatı derken yıllardır, on yılı aşkın zamandır, balık tutmadım. O yüzden de buraya da başka yerlere de avlar hakkında pek katkım olmadı, izlemekle yetindim.

Bu konuda o yüzden çok basit ve sadece gördüğümü yazabileceğimi düşündüm. Amatör balıkçılar olarak bizleri bağlayan kurallar tebliğ ve sirkülerin varlığını hepimiz biliyoruz. Bu kurallar bizlere verilmiş haklar ve uyuması gereken talimatlar hakkındadır. Bu haklar ve kurallar içerisinde yer alan tüm av, av yöntemi, sayı, miktar gibi unsurlar her amatör balıkçının hakkıdır.

Tabiki amatör balıkçılar da kendi insiyatifine göre, isterse tuttuğu balığı bırakır, isterse bırakmaz, ya da bir balıkçı 3 kg. balık benim için yeter der, kimisi de 5 kilo hakkını kullanır. Bu tercihler kişiye göre değişebilir, ama değişmeyen tek şey kurallar, yani tebliğ ve sirkülerdir.

Bu basit yaklaşım ile Vedat Abayoğlu ağabeyimizin yaptığı ava bakarsak, sadece ve sadece tebliğ ve kurallar yönünden değerlendirebiliriz. Eğer uyuyorsa bu yönetmeliklere, hiç bir sorun yoktur. Ki yılların avcısı, suları ve canlıları korumak için neler yaptığını, çalışmalarını, hassasiyetini yıllardır türlü türlü yerlerde izliyoruz. Bu yeni avcılık sistemi, çok büyük avantaj sağlayabilir, ama kurallar buna bir yasak getirmemişse, herhangi bir sorunu yoktur düşünceme göre. Flora carbon misinalar da bir avantaj sağlıyor diey onu da mı eleştirmemiz lazım? Ya da kurallar bir oltadaki iğne sayısının ne kadar olacağını belirtmiş, bu da bir avantaj sağlıyor, kurallar dahilinde o kadar iğne takanı da mı eleştirmemiz lazım? Dediğim gibi bunlar tercih meselesidir. Kurallar dahilindeyse bir sorun yoktur, çünkü kurallar yasak koymamışsa bunlar haktır.

Bir mesajda, sanırım başka şehirden 3 tekne, 9 arkadaş, ağabey gelip bu yöntemi kullanacağız, balık tutacağız demiş, mesajlar geride kaldığını için, isimleri hatırlamıyorum. Bir arkadaş, ağabey de eleştirmiş. Bu 9 kişi, üç tekne ile gelip, kuralların müsade ettiği yöntemlerle 45 kilo, ya da sayı limitleri dahilinde balıklar almasında bence bir mahsur yoktur, çünkü bu onların yasal hakkıdır.

Ne zamanki bu yöntem, kurallara girer ve yasaklanır, uygun bulunmaz, işte o zaman eleştiri kapıları ve cezalar sonuna kadar açık olur. Ama o zamana kadar ne bu yöntem, ne de kuralların izin verdiği diğer yöntemler, amatör ruh dediğimiz güzelliğe asla zarar vermez.

Bunlar basitçe benim düşüncelerimdir.

Haddim olmayarak, bu avı, Vedat Abayoğlu ağabeyimizi tebrik ediyorum. Allah bana da nasip etsin inşallah.

Saygılarımla.

10. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Ben kulağıma aktaran ve onları tasdik eden kişilerin dediklerine,bazı forumlarda bana saldıranların tavırlarına istinaden bu kanaate vardım.

11. orhan kucukbicmen

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    penn
    En İyi Avı:
    32 kilo Akdeniz kılıcı.

Sevgili Vedat Abayoğlu dostum, kulağına gelenler ve sana saldıranların tavırlarına bakarak olurmu, o zaman her şeyin sorumlusu ben olurum, senin hayatın tecrübelerle dolu, burada benimle her zaman beraberiz, aman duydukların ile sakın beni suçlama, gel yanıma benimle beş dakika konuş, ne olursa olsun bizler burada yaşayan komşularız, senin ne kadar yufka yürekli biri olduğunu biliyorum, şimdi de üzülürsün, lütfen benim hakkımda beni üzecek, beni küçük durumlara düşürecek, beni rendice edicek şeyler yazma, sende biliyorsun o tuzağın içersine düşmem,:)
    Sevgili Vedat Abayoğlu dostum, burada bütün balıkçı arkadaşların önünde bir şeyler açıklamak istiyorum, arada sırada dediğin gibi ben 12 sene evvel kendimi emekliye ayırdım, bundan sonra yaşamak , mutlu olmak benimde hakkım, kendime göre işlerim ayarladım, şu anda bilgisayardan kendi firmamın, üretiminden deposuna, satışlardan bankalarına , pazarlamasından , dağıtımına kadar, her şeyi görebiliyorum ve yönetebiliyorum, bu arada burada bir ev yaptım ve birde tekne alarak amatör balıkçılığa başladım, sırtı avlarına çok önem verdim her zaman terübe ve bilgilerimin üzerlerine koyarak balıkçılıkta kendimi yetiştirdim, balık tutmasını öğrendim ve öğrenmeye devam ediyorum, ama hiç bir zaman ben en iyi balıkçıyım demedim, benden daha iyisi yok demedim, en çok balığı veya en büyük balığı ben tutarım demedim, işte anlatmak istediğim nokta şu, ben büyük bir balıkçı değilim, ben boş zamanlarını denizde balık tutarak geçiren bir amatör balıkçıyım ,
    işte bir senede yapmış olduğum balık avlar ve tutmuş olduğum balıklar burada,
    avatarımın üzerine basıldığı taktirde, yapmış olduğum balık avları çıkacaktır,
    gayet normal her amatör balıkçının yapabileceği avlardır, eğer beni rakip olarak görürsen, bilgi ve tecrübe konusunda kendini benimle kıyaslarsan,
    bana Göre kendine Vedat Abayoğluna çok haksızlık yapmış olursun, sen kendini bütün Türkiye'ye kanıtlamı bir duayensin, bundan sonra sana yalnız saygı duyulması gerekir, senin kimseyle munakaşa etme lüksün yoktur artık, sen bu işin kitabını yazmışsın, jig midir cık mıdır cuk mudur, biz onları bilmeyiz, sen ise onları 50 sene evvel denemişin, hatta ilk yapanlardan da birisisindir, hatta yakala bırak balıkçılığın öncüsüsün, ilk yakala bırakğı sen bulmuşsun, sen üstadların üstadısın, balıkçılık dünyasının her zaman sana çok ihtiyacı var, allah seni başımızdan eksik etmesin, senden son bir ricam daha olacak, bir daha lütfen, benim hakkımda hiç bir yerde hiç bir şey yazma, yeni çıkaracağın kitabında sakın benim hakkımda bir kelime bile yazma, hele benim tuttuğum balıkların fotoğraflarını sakın yayınlama, sana daha çok başarılı avlar dilerim. Hoşçakal Sevgili Vedat Abayoğlu dostum.:) :) :)

12. orhan kucukbicmen

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    penn
    En İyi Avı:
    32 kilo Akdeniz kılıcı.
    Çok güzel, demekki duydukların doğru olmayan laflar, bunları üretenler ise bizleri birbirimize düşürmeye çalışan kişiler, onlara fazla itibar etmeyelim, bir şey duyarsan beni ara, bana sor, ama duyumlarla lütfen benim hakkımda buralarda, artık yazılar yazma, bak ben seni tebrik ediyorum, zaten yarım asırlık tecrübesi olan bir insana ancak saygı duyulur, sen de yapmış olduğun bu hareketlerle dahada saygılı bir hale geliyorsun, hem sen bir dueyen, sen bir büyük üstad, sen hepimizin hocasısın, sen üzülme, hayatının bundan sonraki kısmını denize çık tut balığını, hayatını yaşa, boş ver dünyaya.
    Seni bundan sonra kimse üzmemeli, sen de kimseyi üzmemelisin. Hoşçakal,
    Sevgili Vedat Abayoğlu dostum.:) :) :)

13. orhan kucukbicmen

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    penn
    En İyi Avı:
    32 kilo Akdeniz kılıcı.
    Çok sevindim, o zaman insan sevdikleri kişileri burada herkesin ortasında küçük duruma düşürmezler, bende insanım, belki ben de bilmeden yanlışlık yapabilirim, benimde hatalarım olabilir, bunları bana söylersen daha güzel olur, bizbirimizi kırmanın inciltmenin kime bir faydası olur, bizler burada her zaman çok güzel örnekler oluşturmamız lazım, her şeyden önce gelen sevgi, saygı, dostluk , kardeşlik ve hoşgörü.....
    Amatör balıkçılıkta bunlardan sonra gelen bir konudur, yoksa hiç bir şeyin kıymeti olmaz, hatırlıyormusun, teknenin çalındiği gece saat 01,00 haberim oldu, hemen atladım geldim, hepimiz sabahlara kadar üzüldük, sana yardımcı olmaya çalışştık, seni hiç yalnız bırakmadık, seni sakinleştirmeye çalıştık, hergün sana gel balığa beraber çıkalım, al istersen benim teknem ile çık dedim, bizle burada yaşayan arkadaşlarız, gel sen gene, temiz bir sayfa aç kendine, kırma, kırılma, hoşçakal, sevgili Vedat Abayoğlu dostum.:) :) :)

14. nihatkr

nihatkr Nihat

Favori Kamış:
    Kesinlikle El Oltası :) ve TELE SURF 4,20 MT 150 GR
    Favori Makine:
    RYOBI ECUSIMA 8000Vi MAKİNE
    En İyi Avı:
    Bir yakalayabilsem
    Murat kardeşim. Sonuna kadar katılıyorum. Balık bitmiş, yanar dönerlik almış başını gitmiş. Biz hazır yemeye alışmış bir millet olduğumuz için bizden sonrakiler önemli değil bizim yediğimiz miras önemli.

Bunu hayatın her noktasında gördüğümüz gibi balık kısmında da görüyoruz. İstanbulda balık yüzü görememizin sebebi o bilinçsiz avlanma değilmi?

Haklısın BALIK BİTTİİİ

Geçmiş ola.

Son düzenleme: 1 Mayıs 2010
  15. -HaSaN-

-HaSaN- hasan rapak

vedat abi muazzam avlar.büyüyünce senin gibi bir balıkçı olacağım:)

16. nihatkr

nihatkr Nihat

Favori Kamış:
    Kesinlikle El Oltası :) ve TELE SURF 4,20 MT 150 GR
    Favori Makine:
    RYOBI ECUSIMA 8000Vi MAKİNE
    En İyi Avı:
    Bir yakalayabilsem
    İstanbulda yaşıyorum vedat abi. Vereceğin bilgiler için teşekkürler. Busene yeni bir tekne indiriyorum denize. İnşallah daha ıyı avlar yapacağım. Tuzla tarafındayım ben. Birde 2 kg ustu balıklar için nasılbir misina almalı. ben sunu dusundum ama ne dersin. (alanyaya gideceğim 15 günlüğüne)

http://www.avmarketi.com/asp/product/10056/0-35-CAPTAIN-DYNEEMA-DACRON-BOBIN-MISINA-1000mt

Son düzenleme: 1 Mayıs 2010
  17. orhan kucukbicmen

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    penn
    En İyi Avı:
    32 kilo Akdeniz kılıcı.
    Sevgili Vedat Abayoğlu dostum, ne kadar güzel bir gün geçirdik, beraber avlandık, oltama takılan baba bir toriğ, alırken seni aynı merada görmek, çok güzeldi, uzun senelerden beri böyle bir toriği yakalamam , allahın bir lütfü, telefon görüşmemizde söylediğin gibi, sen ve teknendeki arkadaşın, veya, benim tanımadığım yeni partnerlerinden sevgili bir dostun, bir sinariti jjjigle yakalamanız beni çok mutlu etti, sen artık bu alemde çok iyi bir jjjikçisin, aramıza kimsenin girmesine müsade etmeyelim,:):):)
    bu günkü balığımı aramızdaki dostluğumuza armağan ediyorum, aman Şak şak çılar araya girmesin,:) :) :) hoşçakal sevgili Vedat Abayoğlu dostum.:) :) :)

18. orhan kucukbicmen

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    penn
    En İyi Avı:
    32 kilo Akdeniz kılıcı.
    Sevgili yönetici arkadaşlar bu talihsiz bir yazıyı yayınlamakta devam etmeniz, sevgili Vetat Abayoğlu dostumuza ve Çok değerli bir amatör balıkçı üyemiz kardeşimiz, Serdar Altınbilek, bana ve çok değerli Balık avı net sitesine çok zarar vermekte, bence bir an evvel kaldırmanızı ve çok değerli iki balıkçı dostumuza fazla zarar vermemenizi rica ederim, biliyorsunuz bizler bir aileyiz,
    sizlere iyi çalışmalar dilerim, hoşçakalın, sevgili yönetici arkadaşlarımız.:) :) :)

19. barisbasci06

barisbasci06 Barış

Favori Kamış:
    Shimano Bestmaster
    Favori Makine:
    Shimano Exage 4000 RB
    En İyi Avı:
    Hatırlamak zor..:)
    Baba süpersiniz..Elleriniz dert görmesin..İğneleriniz hep keskin, sağlığınız hep daim olsun..
    Ellerinizden öperim..

20. andyou

andyou haldun

Favori Kamış:
    fladen x flex, alba rodex 3.90 , lineaeffe 4.50 s-curve
    Favori Makine:
    daiwa emblem x 5000, okuma avenger 30, carmoran 3000 fjet,okuma zeon
    En İyi Avı:
    lüfer kilosuna bakmadım
    Ben yazılanları okudum özellikle vedat ağbinin orhan baba için yaptığı suçlamarı orhan babanın verdiği cevabı vs vs vs...

ya hayat bukadar ucuz olmamalı diye düşünüyorum ölüm var kalım var özellikle son baharını yaşıyan sizler hayattan daha çok nasıl zevk alırım nasıl eğlenirim nasıl daha iyi standartlarda yaşarım ı düşünmeniz gerekiyor ama bakıyorumki sivriceye geldiğim günden bugüne kadar hiç bir değişme yok çekişme rekabet saygısızlık kavga sizin yaşam biçiminiz olmuş artık bu ögelerle jübilenizi yapmaya karar vermiş gözüküyorsunuz...

siz sahiden iflahh olmuycaksınız artık ikinizede saygım kalmadı sevgimde kalmadı artık ikinizlede hiç bir şekilde ne şakalaşmak ne sohbet etmek nede görüşmek istiyorum...

işte vardığınız nokta budur kendinizi insanlardan soğutmaya kendinizi alay konusu yapmaya son sürat devam ediyorsunuz şakşakçıların yazılarına aldanıp işler yolunda gittiğini sanıp sizin için en değerli insanları kendinizden kaçırtıyorsunuz...burak karadeniz muratkılıçöte cahit acun gibi değerleri kaybediyorsunuz...sakın itiraz etmeyin ben takip ediyorum 1 sene olucak hiçbirisi yanınıza bile gelmedi daha bir çok önemli isim var

bu forumdaki insanlara cevap veriyorsunuz yok efendim balığı yedinmi sattınmı bölüştünmü bukadar basit olan denklemi çözecek iq seviyelerinden noksan adamların laflarıyla birbirinizi bel altıda vuruyorsunuz...

ben sivriceli köylülerin yerinde olsam ikinizide sivriceden kovardım açık sölim adamlarında dengelerini bozdunuz...

yazıklar olsun bir daha görüşmeyelim hiç bir şekilde ne yazıma ne raporuma nede bana hiç bişekilde yazmayın aramayın sormayın...sivriceyede gelmekden vazgeçtim tiksindirdiniz beni sivriceden...taki siz barışıp ikili olup av raporları verene kadar sizleri görmek bile istemiyorum

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.