Tebliğde Yasak Olmayan ama Yasak Olarak Ceza Kesilen Bölgenin Durumu

Konu, 'Tebliğler' kısmında malidemirkan tarafından paylaşıldı.

1. malidemirkan

malidemirkan Mahmut Ali DEMİRKAN

Favori Kamış:
    Shimano Nexave 5-25 15-45
    Favori Makine:
    Shimano Stradic 4000FI
    En İyi Avı:
    76 cm sudak
    Teşekkürler Sennur.. Bu maddeyi atlamışım. Gerçekten önemli bir madde...

2. malidemirkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Shimano Stradic 4000FI
    En İyi Avı:
    76 cm sudak
    Tam dediğin gibi Alico.. Bu kararlarda tamam sorun yok ama son tebliğ de yer almaması ve tarım il müdürlüğünü aradığım halde bana yasak demeleri ilginç tarafı. Ben bir daha soracağım niçin yasakladıklarını. Bana dedikleri sadece içme suyu havzasından dolayı demişlerdi. bende 300 mt olayını bilmediğim için birşey diyememiştim. Teşekkürler Alico....

3. malidemirkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Shimano Stradic 4000FI
    En İyi Avı:
    76 cm sudak
    Burdaki birçok su ürünleri avcısıyla da konuştum. Birçoğu da bu sene tebliğde yer almadığını da biliyor. Eğer gerçekten yasak olmayıp yasak olarak olta avcılarına söylüyorlarsa imza toplayıp konuyla ilgili arkadaşlarlarla üzerine gideceğiz...
    Yasaksa neden yasak olduğunu açıkca belirtmek zorundalar..

4. malidemirkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Shimano Stradic 4000FI
    En İyi Avı:
    76 cm sudak
    dediğiniz gibi devlet kurumlarında bir ceza belirtilmesi için bir kuralın olması bu kuralın resmi gazete vb. şekilde halka alenen duyurulmasu gerekir...

5. malidemirkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Shimano Stradic 4000FI
    En İyi Avı:
    76 cm sudak
    ben ceza almadım ama alanlar olduğunu biliyorum. Yalnız şunu da belirteyim. Benim ceza almamda sorun değil. Burda birçok kişi haksız yere ceza alabilir ve dava falan derken mağdur duruma düşebilir. Eğer bu açık ve net şekilde ortaya konulabilinirse hem birçok avlak için örnek teşkil eder hem de bu nedenle mağdur olmaktan kurtulurlar. teşekkürler tekrardan ilgilendiğiniz için

6. malidemirkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Shimano Stradic 4000FI
    En İyi Avı:
    76 cm sudak
    Benim beraber avlandığım arkadaşlarımdan birisi tarım il müdürlüğününü aradığında ceza olarak miktarını sorduğunda bu cevabı vermişler. Belki de yanlış anladı. Sonradan bende tarım il müdürlüğünü aradığımda ceza miktarıyla ilgili bir soru sormadım.. Tabi onun bana aktardığındaki miktar hatalı olabilir. Bu çokda önemli değil. Sonuçta bir ceza kesiliyor.. Bunu da pazartesi günü tarım il müdürlüğünü arayıp tekrardan belirteceğim.

Yukardaki söyledikleriniz doğru.. Yalnız jandarmalar oranın her bölgesini sürekli kontrol altında tutuyorlar. Yani su havzasına vs yakınlık farketmiyor. Balık tutuyorsan cezayı yersin anlayışı var.. Ama şu ceza kesilen kişileri bulup ilgili evraklarına bir göz atacağım. Eğer izin verirse bir nüshasınıda alacağım.
    Yalnız bu söyleyeceğim sadece duyumdan ibaret. Benim alışveriş ettiğim balıkçılık mağazasındaki satış elemanı Gölcük gölünde ceza kesilen birisinin bu cezaya karşı dava açıp kazandığını söyledi. Ama dediğim gibi bu sadece duyum .. İşin aslını araştırmak lazım...
    Birde bana şunu öneren oldu.. Bu işlerle ilgilenen hakimden bir bilgi al. O seni yönlendirebilir dedi. Tabi fena fikir değil.

Son düzenleme: 9 Ağustos 2009
  7. malidemirkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Shimano Stradic 4000FI
    En İyi Avı:
    76 cm sudak
    Bugün çevre ve orman müdürlüğünü arayıp sordum. Bu bölgenin orman içi olduğundan dolayı yasak olduğunu ve tarım ve köy işleri ile ilgili birimlerden konuyla ilgili tebliği bulabileceğimi söyledi. Tarım ve köy işleri ile ilgili sitelerden ilgili tebliğ ya da sirküleri aradım yalnız bulamadım. Tarım il müdürlüğünü arayıp sordum. Tabi yeni tebliği de belirttim. Sadece şu an için yasak dediler ve açılmasıyla ilgili çalışmaların sürdüğünü belirttiler. Buradan da ilgili tebliğ ya da sirküleri istedim yine aynı şekilde yönlendirdiler. Yani bir o tarafa bir bu tarafa yönlendirilip durdum. Sonuç malesef tatmin edici olmadığından benim açımdan sıfır elde var sıfır oldu...
    Bu konuyla ilgisi olan arkadaşlar varsa lütfen yardımcı olunuz. Teşekkürler...

8. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Herhalde Toriklerdir. Kofanalarda olabilir.ispendek 13,8 kg, Kırlangıçlar.vs.vs.
    Mahmut Ali konuyla ilgili bende epey bir bilgi sahibi oldum işler biraz zayıflayınca bilgi vereceğim

9. malidemirkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Shimano Stradic 4000FI
    En İyi Avı:
    76 cm sudak
    ok . Çok teşekkür ederim..

10. skymount

skymount Nuri ERTİK

Favori Kamış:
    Dam Spezipower 180
    Favori Makine:
    Abu Garcia 100U
    En İyi Avı:
    Yayın,35 kg.,Aras

Tebliğde Orman içi suyun tanımı:

k) Ormaniçi su: 31/8/1956 tarih ve 6831 sayılı Orman Kanununun 1 inci maddesinde tanımlanan orman rejimine dahil Devlet eliyle işletilen veya korunan alanlar içinde kalan dere, tabii göl ve su ürünleri üretimi veya su biriktirme amacı ile tesis edilen göletleri,

Orman içi sularla ilgili ifadeler ise:

MADDE 16 – (1) Orman içi sularda amatör avcılık için, Çevre ve Orman Bakanlığı mahalli birimlerinden "Orman İçi Sularda Dönem Boyu Avlanma İzin Belgesi" veya "Günlük Avlanma Fişi" alınması zorunludur.

(2) Günlük Avlanma Fişi verme yetkisi, Çevre ve Orman Bakanlığınca belirlenecek esas ve usuller kapsamında, kendi mülki hudutları ile sınırlı olmak üzere, köy tüzel kişiliklerine devredilebilir. Bu tür alanlarda Gökkuşağı alabalığının bulunması durumunda, bu tür için zaman yasağı uygulanmaz.

(3) Gökkuşağı alabalığı avcılığında doğal alabalıklara uygulanan zaman yasağı geçerlidir.

(4) Tatlısu kefali avcılığında Çizelge-6’daki, orman içi suyun bulunduğu ilin yer aldığı bölgeye ait zaman yasağı uygulanır.

(5) Çevre ve Orman Bakanlığınca, özel avlanma izni ile avlanılan orman içi sularda gün içinde avlanma saati ve avcı sayısına sınırlama getirilebilir.

Buradaki maddelere de gözattığımızda, Sadece bakanlığın sınırlama getirebileceği belirtiliyor.
    Ve diğer kısıtlama ise sezonluk ya da günlük avlanma fişi.Bir de zaman ve tür kıstılamaları var ki bunlar zaten genel kısıtlamalar.

Eğer orası Orman içi su ise ve bakanlıkça belirtilen bir kısıtlama yoksa (gün içi avlanma saati ve avcı sayısı ile ilgili-ki bunları da yayınlamış olması ve avlakta belirtmiş olması lazım, yani resmi bir yazı olması lazım) burada amatör balık avcılığına yönelik bir cezalandırma olamaz.

yapabilecekleri sadece:

Cezalar

MADDE 19 – (1) Koruma ve kontrolle görevli olanlar tarafından aykırılığın niteliğinin ticari veya amatör olup olmadığı; öncelikle avlanılan su ürünleri miktarı, kullanılan avlanma aracı ve karar vermeye etkili diğer hususlar göz önüne alınarak tespit edilir.

(2) Aykırılığın amatör avcılık kapsamında olduğu tespit edilirse, Su Ürünleri Kanununun 36 ncı maddesinin (a) bendinin 5 inci alt bendindeki idari para cezası verilir.

(3) Aykırılığın ticari avcılık kapsamında olduğu tespit edilirse, Su Ürünleri Kanununun 36 ncı maddesinin (h) bendi veya ilgilendirmesi halinde diğer bendlerindeki idari yaptırım kararları verilir.

Burada net olmayan, cezanın kime kesildiği ve neden kesildiğini bilmemeiz...
    Tebliğe göre orada tebliğ kapsamında ve tebliğe aykırı olmadan amatör balık avcılığı yapana bu yüzden ceza kesilemez.

Bunun en güzel çözümü,
    Bilgi edinme yasasından yaralanarak tebliğdeki ilgili maddeleri de ekleyip açıklama istemek sanırım.

(Cezanın neden kesildiği konsunda-diğer konularda nedense tarım il müdürlükleri eksik bigili olabiliyorlar...
    Örnek: Jandarmanın kontrolü sırasında, yasak zaman nedeniyle ceza kesmek istediler.
    Biz ise sakarya nehrinde tatlısu kefali avlıyorduk.Tebliğe göre serbest...
    Devriye görevlisine anlatamadık ve karakola gittik.
    Ellerinde sadece balık avı yasak yazısı var...
    Ve bana söylenen, Eskişehir içindeki sularda tatlısı kefali olmadığının tarımdan kendilerine söylendiği...
    Velhasıl, kitapçıktan balıkların tatlısu kefali olduğunu ispatladık ve ceza yemekten kurtulduk.
    Bir başka olayda da, tarım görevlisi, yemlik uzatma ağıma tırıvırı diyerek el koymak ve ceza kesmek istedi...
    Allahtan Jandarma görevlisi biliyordu.
    O yüzden bilgi isterken, konu hakkında boş olmadığınızı göstermek için tebliği de onlara anlatmak gerekebiliyor.)

11. malidemirkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Shimano Stradic 4000FI
    En İyi Avı:
    76 cm sudak
    teşekkürler ... Bende bunları tebliğde görmüştüm. Bu nedenle bu konunun üzerine gidiyorum. En alttaki konu buna örnek olabilir.

12. malidemirkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Shimano Stradic 4000FI
    En İyi Avı:
    76 cm sudak
    konu güncel........

13. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Hayırlı akşamlar,

Valla hocam haberler sizde. Ne oldu, ne bitti? Bir gelişme var mı?:rolleyes: :)

14. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Herhalde Toriklerdir. Kofanalarda olabilir.ispendek 13,8 kg, Kırlangıçlar.vs.vs.
    Bu Göllerde ne avlamaya gidiyorsunuz? ne tutmayı amaçlıyorsunuz burada.

Son düzenleme: 14 Ağustos 2009
  15. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Isparta'ya 5 kilometre mesafedeki Gölcük Tabiat Parkı'nda ölü tilkilerde görülen kuduz vakası üzerine alınan 6 ay süreli karantina devam ediyor.

Piknik alanı olması nedeniyle bölgenin vatandaşların uğrak yeri olduğunu hatırlatan Isparta Tarım İl Müdürü Mücahit Yeşil, kuduz mikrobunun diğer hayvanlar ve sulara bulaşmış olabileceği ihtimaline karşı dikkatli olunması uyarısında bulundu.

Son düzenleme: 14 Ağustos 2009
  16. malidemirkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Shimano Stradic 4000FI
    En İyi Avı:
    76 cm sudak
    evet hocam karantina var o bölgede.. yalnız bu vakadan öncede su ürünleri avcılığı yasaktı...

17. malidemirkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Shimano Stradic 4000FI
    En İyi Avı:
    76 cm sudak
    Bu gölde sudak, sazan, alabalık tutmayı amaçlıyorum. Ama yasaklardan malesef olmuyor :)))

18. malidemirkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Shimano Stradic 4000FI
    En İyi Avı:
    76 cm sudak
    yok hocam bir gelişme.. inş hayırlı haberle geri bildirimde bulunurum :D

19. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    mamut ali o zaman bu gölde olan balıkları yazayım sana ben. belki fikir verir sana baı şeler hakkında çok işim var şu an ama bir bak.

Afanyus
    Ot sazanı
    İnci balığı

20. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    oradaki ilk karantina değil bu daha önceside var olayın. ya beni ısprartanın tabii güzelliklerinde epey bilgi sahibi yaptın bu konuyla

DSİ bu göleti işletmeci olarak kiralamış hatta kendisi işletiyor şu anda.