Amatör Balıkçılık Belgesi

Konu, 'Tebliğler' kısmında Fisherman tarafından paylaşıldı.

1. turna

turna

Arkadaşlar yolunuz düşerse gelin Ankara dan çıkaralım tam 15 dakika
    misafirim olursunuz

2. ZANDER

ZANDER

Favori Kamış:
    RON THOMSON HARD CORE ; Yayin icin ,Abu Garcia Cardinal 505 FR Freilauf Rolle Modell 2006 makina
    En İyi Avı:
    Sazan 17 kilo . Turna 11 kg 110 cm.
    Nasil oluyor 15 dakikada? Merak ettim dogrusu. Yoksa ensesi kalin tabir edilen birilerinimi taniyorsunuz?

Yada benim aklima söyle bir sey geldi.

Demekki isteyince , isinin basinda olan birileri olunca, isler yürüyor ve bazen günlerce sürebilen bir islem , 15 dakikadada alinabiliyor.

Umarim ikinci secenektir!!

3. turna

turna

Arkadaşım dayıya gerek yok işin normal seyri 12 dakika.ben işi ağırdan aldım.

4. mehmet abi istanbulda ben yeni aldım abi birkere 20 tane imza kaşe var imkanı yok almaya ankarayı bilmem..

5. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.20 Salina 100-200 - Lineaeffe Extreme Cast 4.40 180gr. - Okuma V-System 240 10-40g
    Favori Makine:
    Ryobi Proskyer Nose Power - Shakespeare Mach 1 XT
    En İyi Avı:
    Küçük beyaz; 7 cm. Kuzey batı Antartika Sığlıkları..
    selam

bugüne kadar yüzlerce kez gerek kıyıdan gerekse açıktan balığa çıktım ama ne böyle bir belge alan birini nede bu tür bir belge kontrolüne rastladım. Bir takim hukuki kurallar olduğunu biliyorum ama türkiyede ciddi balıkçılar dışında kuralların teftiş edildiğini düşünmüyorum.

6. Bu konuda öncelikle 36/2 sirkülerimize bir göz atmanız iyi olacaktır
    Her nekadar hepimiz amatör olsak dahi bu belgeyi bulundurmak zorundayız.
    Sitede bulunan diğer arkaşların hemen hemen hepsinde bu belge bulunmaktadır.

7. biz alalım almayanlara örnek olalım....

8. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Birincisi, amatör balıkçı belgesinin, iç sularda bir ehemmiyeti yok. O sular için sadece orman içinde olanlarda vs., balık fişi dedikleri, makbuz (belge değil.) Bu o suda balık tutmak için gereken harcı yatırdığınızı gösterir.

Eğer bir iç suda balık tutmak yasaksa, yasaktır. Belgeniz olması bir şeyi değiştirmez.

Bir iç su, kiraya verilmişse, başkaları balık tutamaz, ama amatörlerin, limitler dahilinde tutma hakları vardır. Fakat, bu hak bazı durumlarda sadece pazar günü için sınırlanabilir.

Denizde, belge vs. sorulması gibi bir durum söz konusu değildir.

Takımlarınıza el koyarlarsa, önce mahkemeye değil bir üst makama başvurun. Örneğin, jandarma takımlarınıza el koyarsa, valiliğe/kaymakamlığa başvurun önce. Yazılı olarak başvurup, ivedilikle sonuçlandırılmasını isteyin. Biraz makaret edin. Mahkemeden daha hızlı sonuçlanır bu süreç. İşe yaramazsa mahkemeye gidin, kesin kazanırsınız. Ama ne zaman? yukarıdaki hallerde. Av yasak olan gölde ava gitmiş, takımları kaptırmışsanız, yapacak bir şey yok. Bu nedenle, mutlaka tutanak isteyin. Sezon mu geçti? Sorumluları aleyhine tazminat davası açın. Bir avukat ile görüşün, fifty/fifty anlaşın. Alacağınız parayla bir yerlere balığa gider biraz olsun acısını çıkarırsınız..

Asıl hususu atlamayın. Bu belgenin, varlığı ve yokluğu bir şey farkettirmiyor. Haklı olup olmamanız, biraz daha özel şartlara bağlı, görebileceğiniz gibi.

9. sarozfatihi

sarozfatihi

Favori Kamış:
    Olta, zıpkın
    En İyi Avı:
    Hangisi???
    Serdar bey Saros'da ve Çanakkale Boğazı'nda avlandığınızda ve kazayla SGK veya JN. tarafından bu belge sorulduğunda şayet yok ise kimliğiniz alı konuluyor. Daha sonra da sizi yönlendirdikleri en yakın merkeze gidip ilgili cezayı ödeyip kimliğinizi alıyorsunuz. Yalnış hatırlamıyorsam "Amatör Balıkçı Belgesi" olmaksızın avlanmanın cezası "Su Ürünleri Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun (Kanun No. 4950 Kabul Tarihi : 22.7.2003)"e göre 250 YTL... Bilgilerinize... AB'ye uyum sürecinde bu konulara Devletimiz çok ciddi el atmaya başladı.

10. mitser06

mitser06

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    5,5 kilo aynalı
    ya arkadaşlar almak zorunlu veya değil. hatta mayıs 2006 da kaldırıldı diye bir haber duydum.bu bir çeşit tarımda çalışanlara döner sermaye olarak aktarılan para.yani adamlara kıyak çekiyoruz.biz usulune uygun balık tutalım birde adamlara kıyak çekelim..Yok böyle bir şey .Almasıda çok kolay 15 dk iş tamam.en fazla yarım saat sürer.ayrıca jandarmanında kestiği cezalarda cabası.benim jandarmadan yüksek bir rütbeliden öğrendiğim bir şey var.almak zorunlu değil ama keyfi ceza kesen olursada peşini bırakmayın.Hakkınızı arayın.

11. beastseaman

beastseaman

Favori Kamış:
    olta,zıpkın
    En İyi Avı:
    Çipura 2,5 kg
    arkadaşlar 37/2 sirkülerde açık olarak "Bu belgenin alınması veya avcılık sırasında bulundurulması zorunlu değildir" ibaresi vardır.Madde 3-1 bi göz atın bana sorarsanız bi çıktısını alıp yanınızda bulundurun.Cezai işlem yapılırsada zamanında itiraz edin cezanız iptal edilir.

12. Avukat4

Avukat4

Amatör Balikçilik Belgesi

Kardeş

Amatön Balikçilik Belgesi Almak Için Sportif Amaçli Sirküler Hükümleri Gereğince Il Veya Ilçe Tarim Müdürlüğüne Başvurmalisin.ayrica Bu Belge Olmadan Avcilik Yapmamanizi Da Tavsiye Ederim.çünka Aksi Takdirde Su ürünleri Kanuna Göre Idari Para Cezasina çarptirilabilirsiniz.
    Tüm Arkadaşlara özellikle Deniz De Avcilik Yapan Arkadaslara Seslenmek Istiyorum.hukuki Konularda Bana Ulasabilirsiniz.sizlere Yardimci Olmaya çalisirim

Stjr.avukat özgür Aygün

13. verdiğiniz bilgilere teşekkür ederiz aramıza hoşgeldiniz tanışma bölümünde tanıtırsanız kendinizi tüm arkadaşlarımız tanımış olur..:)

14. hobbytime

hobbytime

37/2

37/2 sirkülerde amatör balıkçılık belgesi almanın ve bulundurmanın zorunlu olmadığı çok net şekilde yazılıdır.Dolayısı ile cezasıda yoktur.yasak av yöntemlerinin cezası vardır
    şaia niteliğinde bilgi yazmayın lütfen...
    bilgisiz fikir sahibi olunmaz.

BUYRUN BİLGİSİ

İKİNCİ BÖLÜM
    Amatör Balıkçılık Yapılması

Türk vatandaşlarının amatör balıkçılık yapmaları
    MADDE 3- (1) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gerçek kişiler, bu sirküler ile getirilen yasak, sınırlama ve sorumluluklara uymak şartıyla amatör balıkçılık yapabilirler. Bu kişilere müracaatları halinde, veriliş tarihinden itibaren iki yıl geçerli olmak üzere, il ve ilçe müdürlüklerince “Amatör Balıkçı Belgesi” verilir. Bu belgenin alınması veya avcılık sırasında
    bulundurulması zorunlu değildir.

Son düzenleme: 31 Ağustos 2006
  15. bence zorunlu oldugu için alınmaması gerekir gönüllü olarak almak isterim şahsi fikrim o tabi mecbur değilse isteyen almaya bilir belgenin olmasında fayda var zarar yok.
    ama tabi olmayan arkadaşlara cezadan bahseden olduğunda bilmeleri iyi olur boşuna ceza ödemesinler.

16. hobbytime

hobbytime

çok Açik

açık bir şekilde belge almanın zorunlu olmadığı belirtilirken;
    burada hala ceza zorunluluk vb den bahsetmek demagojiden başka bir şey değildir.
    kim ne ceza aldıysa belgesini bana göndersin vekalet ücretini ben ödeyip ceza kesenler hakkında görevi kötüye kullanmaktan ceza davası ve tazminat davası açılmasına yardımcı olacağım......
    belge almanın ne yararı vardır
    1 belge alırken sirküler yada amatör olta balıkçılığı hakkında bir eğitim mi verilmektedir?
    2 belge alanların bilgi ve becerilerini ölçecek bir sınav mı vardır.
    3 belge verilmesi esnasında bilgilendirici herhangi bir döküman mı verilmektedir?
    4 sirküler hala açıkken burada yanıltıcı bilgi vermenin ne gereği vardır?

17. bence belge almak isteyen bir insan amatör ruhuyla gitmektedir ...!
    fakat yasak avlanan birine veya kurallara uymayan birine belge aldınmı desen oda ne yaa bana belge işlemez ben istediğimi tutarım der örnek(ben kaç senedir ehliyetsiz araba kullanıyorum ben kullanırım diye hava atar)
    yokmu böyle diğen bir insan çevremizde ben bunlardan bahsediyorum.
    bu benim kendi fikrim isteyen almasın .

18. carphunters

carphunters sebahtin

Favori Kamış:
    shimano, fox, kryston, jrc, korda, esp, garmin, nutrabaits, pelzer, chub
    su ürünleri kanunu şu an meclis komisiyonunda eğer bu şekilde onaylanırsa amatör balıkçı belgesi almak zorunlu hale gelicek

19. huntercarpio

huntercarpio Adnan

Favori Kamış:
    Olta
    Amatör Balıkçı Belgesi almak zorunlu değil. Lütfen kafanız karışmasın arkadaşlar. Kesinlikle ve kesinlikle bu belgeyi almak şimdilik zorunlu değil. Su ürünleri Kanununda değişiklik yapacak ve bu belgeyi zorunlu hale getirecek olan kanun tasarısı bu haliyle kabul edilse bile, yine bu tasarıdaki yürürlük maddesine göre 6 ay sonra yürürlüğe girecek. O zamana kadar da sirkülerde değişiklik yapılacaktır. Yani bu kadar zaman içinde de değişiklikten herkesin bilgisi olacaktır.

Ayrıca Bakınız. http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?p=37076#post37076

20. carphunters

carphunters sebahtin

Favori Kamış:
    shimano, fox, kryston, jrc, korda, esp, garmin, nutrabaits, pelzer, chub
    belge almak istemeyenlere hitaben yazılmış çok güzel bir iki satır helal olsun hamdi