Amatör Balıkçılık Belgesi

Konu, 'Tebliğler' kısmında Fisherman tarafından paylaşıldı.

1. afet

afet

:) Doğru olan, bu belgeyi amatör balıkçılığa gönül veren herkesin alması gerektiği düşüncesindeyim. ancak kafama takılan konu arkadaşlarımın bir kısmı 5 ytl karşılığında aldığını söylüyor sen 25 ytl. ben ilk belgemi 98 yılında almıştım15 gün önce süresi gene doldu 10 ytl karşılığında belgeyi aldım, +5 ytl karşılığında ise sirküler kitapçığını da aldım, bölgelere göre fiyat uygulaması kafaları karıştırıp bizleri acabaya sürüklüyor olabilir :rolleyes: ''boş işler'' :mad: asla değil.

2. ali abi fiyat konusunda şöyle bilgim var şahsen yaşadığım için..

normalde belge ücreti olarak alınan para döner sermaye makbuzu ile alınıyor ve alınan para tamamen makbuzu kesen memurların insafına kalmış bunu biliyorum isteyen sorsun öyle bir fiyat listesi yok...

3. afet

afet

:) evet Hamdi haklısın, zaten problem de burada, sermaye bölgelere göre farklı dönüyor. Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı başında T.C yazmasına rağmen.:rolleyes:

4. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    DURUMA GORE BİLDİGİM HER TÜRLÜ YASAL MALZEME
    En İyi Avı:
    EŞKİNE 1,5 KG.,56 CM. TURNA
    abi kör tuttugunu misali sanırım bende haziran ayında hatta sennurla aynı gün 20ytl ye almıştım ayrıca kansunun bahsettigi polislere gelince onlar gibi polisler bazı şeyleri boşverdigi için bazı şeyler başımıza geliyor

5. ESENBOGA

ESENBOGA

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    sazan 4.5 kılo
    Bi Keresinde Bana Sormustu Tarim Ve Koy Işleri Yetkilileri Denetim Yapiyordu Bende De Belge Yoktu Takimlarimi Topladilar ülkemde Her Işin Bi Kolay Yolu Oldugu Için Bi Kaç Yere Telefon Ettikten Sonra Verdiler Geri Takimlarimi Bu Kadar Teferruatli Olarak Bilseydim Telefon Etmeden De Alabilirmişim Ama Neyse Artik Belgem Var. Dort Senedir Balikciyim Bi Kere Sordular Galiba Belgemin Tarihinin Dolmasini Bekliyorlar Karsima Tekrar Cikmak Için :)

6. burak77

burak77

Favori Kamış:
    olta ve zıpkın
    arkadaşlar belgesiz avlanmanın 650 ytl cezası var.koruma altındaki türler için durum dahada farklı jandarmada görevli bir arkadaşım var oradan biliyorum.kontrollerdede 2 takımdan fazla olmayaçak takımların her birindede 2 iğne olacak

burak 1975
    yalova

7. yalcinicli

yalcinicli

Sirkulerin, IKINCI BOLUM' unde MADDE 3' te derki, "Bu belgenin alinmasi veya avcilik sirasinda bulundurulmasi zorunlu degildir." (4. satir)
    Olta ve igne sayisi bir kenarda dursun.
    Sanirim arkadasiniz size şaka yapiyor.:D

8. excalibur

excalibur

Favori Kamış:
    olta
    yazdıklarınız, alabalık avı ile ilgili düzenlemeyi işaret ediyor.

9. yiv

yiv Kivanc Bekar

Favori Kamış:
    Olta, zipkin
    En İyi Avı:
    Turna 5,15kg
    Arkadaşlar acil bazı sorularım olacak yanıtlarsanız sevinirim..
    1-Bu belgeyi İzmir'de nereden alabilirim(mümkünse yer tarifi de)
    2-Benim adıma başkası alabilir mi
    3-İstenen evraklar(birkaç arkadaş farklı yazmış emin olamadım)
    4-Fiyatı?
    5-Birisi benim yerime almaya gidince aynı gün veriyorlar mı?
    6-Dilekçeden bahsedilmiş, nasıl bir dilekçe olacak lazımsa?

10. yalcinicli

yalcinicli

Kivanc, Bornova agacli yolda zeytincilik enstitusunde veriliyor.
    Bulsep almisti. Mesajini gorurse detaylari yazacaktir.
    2 fotograf, muhtardan nufus sureti ve ikamet belgesi gerekiyor.
    Dilekce kismini net bilmiyorum ama, siradan bir dilekce olsa gerek.
    Bos bir A4 du yaninda bulundurman, orada dilekceyi hazirlamana yeterli olur.
    Odeyecegin bedel sanirim 20 YTL. yi gecmez.
    Sahsen muracaatin gerekli, ve belgeyi hemen veriyorlar diye biliyorum. Bugun git yarin gel yok yani.:)
    Kolay gelsin...

11. sevgili kıvanç hocam,
    amatör balıkçılık belgesi izmir ağaçlı yolda (2. sanayi) tarım il müdürlüğünden alınıyor.

nüfus fotokopisi ve ikametgah yeterli bir de 1 adat fotoğraf la 5 ytl.
    matbu dilekçe orada mevcut. birkaç odayı dolaştırıyorlar.. 15-20 dk için de de veriyorlar. şahısın kendi gitmesi gerekli.. başkasına verilmiyor.
    belge 2 yıl için geçerli

12. sarpa

sarpa

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    600 gr kurbaga balıgı , 400 gr domuz (çütre)
    Amatör Balikçi Belgesi

Arkadaşlar,
    Amatör balıkçı belgesi olmadan tekneyle açılmamanızı tavsiye ederim, çünki denizde sahil muhafaza soruyor. Eger açıldığınız tekne sizin değilse ve teknede küçükde olsa ag varsa yüklüce bir ceza ödeyebilirsiniz,tuttugunuz balıklarda sirkülere uymuyorsanız ceza yiyebilirsiniz. başına gelen biliyor.

13. mzfozt

mzfozt

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    balık kaçtıkça büyür
    aldığımız belge nin il sınırı bulunmakta mı :)
    yani her bölge için ayrı belge almayacaz herhalde değil mi?
    :) :) :)

14. Arkadaşlar benim annem Çorum Tarım İl Müdürlüğü Kontrol Şube Müdürü.

Belgeyi Tarım İl Müdürlükleri bünyesinde bulunan Kontrol Şubeleri vermekte.Belge başvurusu için öncelikle bir dilekçe yazılması gerekiyo (-amatör balıkçılık belgesinin tarafıma düzenlenmesi için gereğinin yapılmasını arz ederim- yeterli olur arkadaşlar),nüfus cüzdanı fotokopisi,2 adet vesikalık fotoğraf ve biraz para istiyorlar.Para Çorum için sanırım 5,00 - 10,00 YTL arası bir rakam diğer iller için ne kadardır bilmiyorum. Kendinizin gitmesini tavsiye ederim.Aynı gün verilemiyor malum devlet prosedürü.İmza falan filan işleri.Ama diğer illerde belki süreç hızlıdır.En fazla 2 gün sürüyor bizim burda.

Bu arada ben avlanırken annemde denetleme yapıyor,bu durum bazen komik olayların yaşanmasına neden oluyor.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 22 Ocak 2007
  15. derya__kuzusu

derya__kuzusu Manyak Müjdat :)

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    yayın 4,5 kg.-4,kg.Lambuka
    Selam arkadaşım aldığın belge Türkiye'nin her yerinde geçerli yoksa mutlaka alın bazı arkadaşlar gereksiz olduğunu düşünselerde aslında MECBUR biz denizde bu konuda ceza yemiş ve tecrübe etmiş birisi olarak nacizane tavsiye ederim belge 5 yıl geçerli kendin gitmesende olur arkadaşlar neler gerektiğini anlatmış sadece 15ytl sen al al genede al HEM AMATÖR RUHUMUZA ÇOK YAKIŞIR .
    güzel bide resmini koyarsın :)
    sevgiyle kal:)

16. mzfozt

mzfozt

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    balık kaçtıkça büyür
    teşekkür ederim müjdat abi. abi diyorum samimiyetine inanıyorum. ben bu belgeden memlekette iken almıştım. bu yaz. ilk aldığım belgeyi kaybettikten sonra tekrar çıkardım. bilgilerin için teşekkür ederim abi. bende izmir bornovadayım umarım görüşürüz bir gün.
    saygılarımla

17. derya__kuzusu

derya__kuzusu Manyak Müjdat :)

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    yayın 4,5 kg.-4,kg.Lambuka
    Eyvallah kardeşim belgenin olmasına sevindim tabiki yerim belli herzaman beklerim çok memnun olurum kal sağlıcakla :)

18. ahmetcem

ahmetcem Cem

Favori Kamış:
    el,parmak,diş :)
    En İyi Avı:
    Ben ne yakalamıştım ya ?
    abi benim belge bu haziranda bitiyor yeniden yaptırmaya gerek varmı ? şimdi anlıyamadım zorunlu değilse bir daha neden ona para vereyimki onun yerine gider malzeme alırım :)

19. Suatreis

Suatreis

Bana amatör balıkçılık belgesi ile amatör denizcilik belgesi karıştırılıyor gibi gelmeye başladı Müjdat arkadaşımız denizde Amtr.balıkçılık belgeniz olmadığından ceza alabileceğimizden bahsetmiş. Bunun hukuki dayanağını gösterebilecek kimse varmı ? Sakın bu belge AMATÖR DENİZCİLİK BELGESİ olmasın

karayel´isimli üyeden Alıntı

İKİNCİ BÖLÜM
    Amatör Balıkçılık Yapılması

Türk vatandaşlarının amatör balıkçılık yapmaları
    MADDE 3- (1) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gerçek kişiler, bu sirküler ile getirilen yasak, sınırlama ve sorumluluklara uymak şartıyla amatör balıkçılık yapabilirler. Bu kişilere müracaatları halinde, veriliş tarihinden itibaren iki yıl geçerli olmak üzere, il ve ilçe müdürlüklerince “Amatör Balıkçı Belgesi” verilir. Bu belgenin alınması veya avcılık sırasında bulundurulması zorunlu değildir.

Son düzenleme: 6 Mart 2007
  20. mka.mka

mka.mka Mesut

Favori Kamış:
    Shakespear Ugly Stick
    Favori Makine:
    Shimano Exage 4000 FB
    En İyi Avı:
    107 cm 9 kg Turna
    Pavurya durumun aslı şu: Eğer kıyıdan avlanıyorsan amatör balıkçılık belgesi gerekiyor. Eğer boyu 2,50 yi geçen teknede ki buna şişme botlar da dahil amatör olarak avlanıyorsan amatör denizcilik belgesi ve amatör balıkçılık belgesi gerekiyor. Yok eğer teknedeysen ve avlanmıyorsan amatör denizcilik belgesi yeterli olacaktır :D Yeterince açık oldu sanırım. Kaynak: Amatör denizciler federasyonu internet sitesi (adersi aklımda diil)