Amatör Balıkçılık Belgesi

Konu, 'Tebliğler' kısmında Fisherman tarafından paylaşıldı.

1. carphunters

carphunters sebahtin

Favori Kamış:
    shimano, fox, kryston, jrc, korda, esp, garmin, nutrabaits, pelzer, chub
    iyimsersin namık 2o kere okutulsun
    boy limitlerine uymayanlar zaman yasaklarına uymayanlar ağ tırıvırı parakete kullananların tamamı belge ve sirkülerden haberi yok
    belge demek kanun demek sirküler demek belgeyi almayan ne olduğunu bilmeyen kaçak avlanan balıkçıdır bunun örneklerini bu forumda ve benzerlerinde çok yaşadık bahane istemediğin kadar ondan sonra başlıyor haberim yok bilmiyorum bilmen için belgeyi alıcaksın belge alan kişi zaten sirküleri de ezberliyor neye istinaden verildiğini biliyor bu belgeyi
    bazı arkadaşlar hala mecburi değilden bahsediyor teşvik ediceklerine almayan üyeleri ben bu konuda yoruldum artık yazmaktan bu da son yazım bu konuyla ilgili
    ben her sene alıyorum bakarsın bu vermiş olduğumuz para bir hayıra vesile olur olmasın beş on ytl cebimde

Son düzenleme: 1 Eylül 2006
  2. hobbytime

hobbytime

genel bir yorum

1Sürdürülebilir balık avcılığı VE doğayı koruma konularında belge almanın bir yararı varmıdır?
    Belge almak spOrtif bir ruh taşımaya yardımcı bir unsurmudur gibi bir tartışma ortada yokken;
    KANUNİ BİR GEREKLİLİK OLUP OLMADIĞINI TARTIŞAN bir yazıya verdiğiniz cevabı üzüntüyle okudum....
    belge almak henüz kanuni bir zorunluluk değildir.
    bu SİZ istesende istemesenizde böyle
    her ne kadar;kaç senedir sürücü belgesiz araç kullanıyor olmak ile belgeli amatör balıkçılık arasında kuramsal bir baglantı kurmak mümkün olmasada;
    sizin anlayacagınızı umarak bende sizin baglantı yaptığınız unsurla üzerinden anlatmaya çalışayım
    bakalım becerebilecekmiyim.
    Türkiyede trafik kazalarının cogu sürücü belgeleri olan ve bunla hava atmaya çalışan insanların yaptıgı kazalardır.
    yüzlerce cana mal olur.
    sürücü belgesi olması kaza yapılmayacagı,yaralama ölüm yada maddi hasara sebep olunmayacağının garantisi değildir.
    zaten belgeler bakkalda satılır gibi sürücü kurslarındA verilmektedir.
    ve biz vatandaşların çogu at kültüründen otomobil kültürüne geçememiş durumdayız
    HAL BÖYLE İKEN; sevgili arkadaşım
    tarım bakanlığı KURULUŞLARININ 5 ytl TAHSİL EDEREK İNSANLARA BİR ANDA amatör ruh kazandıramayacağı akledenin anlayabileceği bir konudur.
    bu belge verilirken sirküler balık türleri yada herhangi benzer bir konuda eğitim ve ögretim verilmediği,herkesin malumu
    tıpkı egzoz pulu yada ehliyet örneğinde oldugu gibi isteyen bakkaldan alır gibi gidip alıyor.
    ögretilen bir sey olmadıgı gibi bu olmayan seylerinde ne kadar ÖĞRETİLMEDİĞİNİ! ölçecek objektif yada subjektif bir ölçme değerlendirme metodu da yok.....
    bir paranez açıp konu ile ilgili başka bir saptama yapmak istiyorum.
    .
    soruna yol açam paradiğmayı herkes bildiğinden.ben çözüm getirebilecek yeni bir paradigmaya temel olabilecek bir tespit yapmak istiyorum
    çevre koruma konsepti içinde bir fasıl olarak
    sürdürülebilir balık avcılığı adına
    a amatör eğitimi
    b eğitim sonucunda sınava tabi tutulma
    c belgelendirme
    d av sahalarının denetimi
    e denetleyici tefriki
    f kanuni yaptırımların titizlikle takibi konularında
    ciddi adımların atılması,yasal düzenleme yapılması ve takibi gerekmektedir

ancak
    sadece yasal düzenleme yapmanın yeterli bir çözüm olmadığı uygulamada onlarca aksaklığın cıktıgı herkesin malumudur.
    basta beyan ettiğim üzere bunu çevre konsepti içinde bir fasıl olarak alıp olayın çözümüne öyla yaklaşmak işi daha da kolaylaştıracaktır.
    arkadaşlar;
    gruplar halinde ilçe tarıma gidip belge almayı önermekte soruna çözüm olacak bir sey değildir.
    kaldıki dernekler isterlerse toplu alım için toplu işlem yürütebiliyor.
    bu yeni bir sey de değil.
    burada kampanya başlatılacaksa il bazında toplu başvuru yapmanın daha akılcı olacagı kanaatindeyim.

her neyse son olarak şunu ifade etmek istiyorum;bu realiteyi vurgulamak belge alımına karsı olmak anlamını taşımaz...
    belge taraftarları ve belge karsıtları seklinde bir bölünmeyi sağlayacak yazılar yerine

DOĞRU BİLGİ VEREN
    YAZILAR OKUMAK UMUDUYLA SİZLERE hayırlı günler diliyorum

bir latince özdeyiş;Non omnes qui habent citharam sunt citharoedi

TÜRKÇESİ HER GİTARI OLAN GİTARCI DEĞİLDİR
    her belgelide balıkçı değildir:)

Son düzenleme: 4 Eylül 2006
  3. benim size karşı bir tavrım yok...!
    sizden öğrenmek istediğim,
    1 belge almanın ne zararı var?
    2 her balıkçının belgeli olmasının ne zararı var?
    3 belgesi olsada kurallara uymayanlar var belgesi olan kurallara uyar demedim bir ön adım olur dedim bunda yanlışmıyım?
    4 benim belge alın demem hatalımı?

not:yasalardaki yanlışlıkların oldugunun farkındayım ama onun belge alımıyla bagdaştıramayız..

4. hobbytime

hobbytime

....

ben belgenin zorunlu olup olmadığı konusunda bir tartışma yapıldığını bunun bir fayda zarar tartışması olmadığını bir kez daha hatırlatıyorum
    .yazdıklarımı okursanız belge karşıtı olmadığımı da göreceğinizi sanıyorum.ama temel olarak tek başına bir fayda saglayacak gibi de göremiyorum.şekilseldir.mevcut uygulama konsepti olarak da zayıf ve anlamsız kalmıştır iyi günler diliyorum

Son düzenleme: 4 Eylül 2006
  5. bende sizin yazmış oldugunuz bu yazıya istinaden yazmıştım .
    o yüzden kafa karıştırmak değil belge alınmasının bir zararı olmadığını yazmıştım.

6. hobbytime

hobbytime

bilgi

gereğinden fazla uzadığı kanaatindeyim.bu yüzden artık yazmayacağım

7. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Belge alınır, belgesi olmayanın balık yakalaması men edilir (ciddi şekilde, denetimi yapılarak), belgelerin de mesela çeşitli durumlarda, diyelim ki, yasak türü avlamak, ağ atmak vs. gibi durumda, veya iki kere limiti %10 aşan miktarda balık tutmak gibi nedenlerle geri alınması, verilmemesi söz konusu olursa, o zaman bu belge bir anlam taşır. Bunlar sağlanmadan, belge bir abes şey olur..

Pratik olarak bakınca, eğitim vermek filan gerekmiyor. Daha doğrusu, pek pratik değil. Basitçe, bir kaç tablo hazırlanır. Şu balık şu kadar tutulacak, bu boyda olacak filan gibi. Ticari balıkçılığı ilgilendiren konular ayıklanıp, özet bir sirküler baskısı gibi yani. Bunlar her sirkülerle birlikte basılıp ücreti mukabilinde dağıtılır. Bu belge aynı zamanda amatör balıkçı belgesi olarak geçer. Böylece hiç kimse, vay bilmiyordum filan diyemez. İlk bir kaç yıl biraz toleranslı olunur. Cezalar filan biraz düşük tutulur, duruma göre. Böylece uygulamanın başlangıcında oluşabilecek bir takım mağduriyetler azaltılır. Hemde olası eksikler de belirlenir. Sonrasında oluşan geri beslemeye göre süreç düzeltilir.

Böyle bir faaliyet olmadan, ahanda belge diye çıkmak, faydasız olur..

8. osman_53

osman_53

Favori Kamış:
    OLta
    Avlanma Belgesi

Arkadaşlar öncelikle merhaba , BEn 16 yaşındayım,daha yeni yeni kıyıdan balıkçılık yapmaya çalışıyorum.Bunun için bir belge falan gereklimi

9. Cadayl

Cadayl Aylin Özyurt

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    lepistes..
    Merhaba arkadaşım, ekibe hoşgeldin. Belgeyi almak son derece kolay. Bunun için Tarim ve Köy Hizmetlerine gitmen yeterli olacaktır. Yanına vesikalık fotoğrafını almayı unutma. Ayrıca ARAMA menüsünü kullanarak konu ile ilgili daha önce yapılmış olan yazışmalara kolaylıkla ulaşabilirsin. Sana faydası olacaktır.

Senden birde ricam olacak. İmza ayarlarını yaparsan seni tanıma fırsatımız olur. tekrar hoşgeldin:)

10. yalcinicli

yalcinicli

Sevgili Osman, resmi gazetede yayimlanan sirkulere gore, amator balikci belgesini alma ve bulundurma zorunlulugu yoktur.

Rastgelsin...

11. bayrakçı

bayrakçı

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    3 kg barbun
    pazar günü tekne ile açıktaydık, bir çok tekne vardı sahil güvenlik geldi ve bütün tekneleri yanına çağırdı sadece teknecilerin evraklarına baktılar bize bişey soran olmadı, olmazda merak etme, ama için rahat etsin istiyosan, tarım il müdürlüğüne git 5 milyon 1 foto ve kimlik yeter.

12. osman_53

osman_53

Favori Kamış:
    OLta
    yorumlarınız için teşekkürler arkadaşlar , yarın alıcam belgeyi , sağolun

13. Osman bey,
    Belgeyi almaya gitmeden önce şu imza ayarlarını yapsanız...
    Sona unutulur kalır, belki belge alımında püz çıkar...
    Hazır burda iken yapın şu imza ayarlarınıda olsun bitsin

14. osman_53

osman_53

Favori Kamış:
    OLta
    şimdi ayarladım

15. sfenksant

sfenksant

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    PALAMUT 2kg

bak birazdan biri gelecek ve imza ayarlarına isim de ek le diyecek hazırlıklı ol

16. sfenksant

sfenksant

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    PALAMUT 2kg

yaşlanıyosun namık yaşlanıyosun :D

17. ist balıkcısı

ist balıkcısı

Favori Kamış:
    şeyan olta -surf kamış
    En İyi Avı:
    daha öğrenecek çok şey var
    rıza bence namık yaşlanmıyor. üyeler coğalıyor abicim.;)

18. ist balıkcısı

ist balıkcısı

Favori Kamış:
    şeyan olta -surf kamış
    En İyi Avı:
    daha öğrenecek çok şey var

ah be abicim bu kadar cabaya rağmen seni nasıl mod yapmazlar anlamıyorum. neyse neyse şimdi modlardan biri gelip silgiyi atmadan yerimize oturalım.:D

19. kansu

kansu

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    vatos yaklaşık 2 kilo vardı.
    arkadaşlar ben bu belgeyi yazın başında aldım 25 ytlde para verdim.geçengün balık tutarken yanımıza polisler geldi.sohbet ederken böle böle bi belge var bu olmadan balık tutmak suçmu diye bi soru sorduğumda polisin sölediği şu oldu:YA BUNLAR BOŞ İŞLER BÖLE Bİ UYGULMA YOK SADECE MİLLETTEN PARA KOPARMAK İÇİN YAPILAN BİŞEY.SİZDEN SADECE ÇEVREYİ KİRLETTİĞİNİZDEN DOLAYI KESSEK KESSEK 39 AR YTL CEZA KESERİZ. dedi.ben bunu duyunca tabi deli oldum .şimdi almak yada almamak size kalmış fakat göllerde zorunlu olduğunu duydum ne kadar doğru bilemiyorum.

20. kansu sen boşver o kişileri ...

sen almadıysan hemen al..;)