Daiwa Emcast Plus'ın Hazin Sonu

Konu, 'Makineler' kısmında volex21 tarafından paylaşıldı.

1. isottevfik

isottevfik Tevfik

Favori Kamış:
    SHIMANO Catana BX 240 Tele
    Favori Makine:
    SHIMANO BIOMASTER 5000 CFB

Kirpi, yavrusunu '' Pamuğum '' diye severmiş. :)

Uzay aracın Alfa Beta ile, :) galaxiler arasında bir ömür boyu mutlu uçuşlar. :D :thumb:

2. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    O alba beta kadar ancak olan makineleri uzay mekiğinden beter gösteren sizin bu lafınız bir hayli absürt olmuyor mu?

En azından, uzay mekiğide, sizin o şişirmeleriniz (+alba beta) de, her kullanımdan sonra bir ton bakım gerektiriyor. En azından o yönden bir ortak noktaları var gerçi.

3. isottevfik

isottevfik Tevfik

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Zaten tüm makinaların ortak bazı özellikleri olması gerekir.:D

Yahu Serdar, son dönemlerde de bir başladın bakım vs. falan. Aynı politikacılar gibi, her gün değişik gündem yaratmaya çalışıyorsun; aklın sıra. :confused: :D

Şöyle ciddi ciddi bir geriye bakarsan, yeni alınan makinaların normal kullanım sürecinde 5-6 yıl açılmaması gerektiğini, sadece dış yüzeysel temizliğinin ve oynak aksamlarının hafifce yağlanmasının fazlasıyla yeteceği önerilerimi sıkça görürsün. Bu dış yüzeysel işlem de, aslında bakım değil, benim içten gelen temizlik anlayışımın yansımasıdır.

Haaaaa, o tamirini yaptığın makinanın 6 - 7 aylık makina olduğunu, ayrıca hatırlatırım. Yani toplamda 8-10 kullanımı olmuş, ya da olmamıştır. Hatırlatırım. :confused:

4. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Hatta 6-7 günlük makine bile olabilirdi.

İyi makine, ancak ihtiyaç olduğunda bakımı yapılır ki, tipik kullanımında makul sayıda kullanırsan bu ihtiyaç ortaya çıkar.

Kısaca, makineye bakım ihtiyaç olunca yapılır. Bunun periyodu da makinenin kalitesini belirler.

5. isottevfik

isottevfik Tevfik

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Tamam da, burada farklı bir şey savunan yok ki. Herkes sanki çok farklı öneriler yapıyor da, bunu sadece siz öneriyormuş gibi konuma girmeniz.......................:confused: :confused:

İhtiyaç duyulduğunda, yeri ve zamanı geldiğinde, gerekli zamanlarda, söylemlerinde hem fikiriz. Sadece dış temizlik konusunda ayrı düşünüyoruz. :) Seni, bir de bu konuda ki temizliğe alıştırabilirsek.............:laughing:

6. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Neden temizleyeceğim ki? İyice leş gibiyse, sokarım denize çırpar çıkarırım, olur biter. Şimanovmu bu, su değdi diye kendini intihar etsin?

7. korayandroid

korayandroid Koray

Ben birşey soracagim. Ben bu makineyi adam akilli agir sartlarda test ettikten sonra objektif bir sekilde degerlendircegim zaman, makine testten gecerse bu marka kavgasi ve atip tutmalar bitecek mi? Anladigim kadariyla kullanan pek yok ama her kafadan cikan seslerde cok .

8. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Bitmez koray...

Buradaki sorun, makineler değil, al birini vur ötekine. Senin aldığın makine diyelim mesela, iyi, hoş falan, tamam. Ama bir asgari ücret nerdeyse fiyatı.

Buradaki sorun, hangi makine iyidir, yok değildir olsaydı kolaydı. buradaki sorun, belli bir markanın saplantı haline getirilip, milletin gözünün boyanması. Ha, bu bilinçli midir, değil midir, menfaat karşılığı mıdır, değil midir, bu başka tartışma.

Bu tartışmayı aslında seneler evvel yapmak lazımdı. Bir ara aynen böyle bir okuma teranesi vardı. Öyle ki, burada "Aboov, makineye (Saltiga) bakın kaç milyar, hangi salak alır ki bunu?" diyerek "Al bir okuma, huzura kavuş" diyenler bile oldu. Şimdi ne oldu? Okuma hala aynı eski okuma. Gene alınabilir bir ürün hala. Ama o zaman şişirilmiş olarak alıp çok şey bekleyenler boşa bir avuç para vermiş oldu.

9. isottevfik

isottevfik Tevfik

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Bu iş dediğiniz gibi olursa, seçim sandığı başında taraflı birinin tek başına bulunmasından farklı olmaz. :laughing:

10. isottevfik

isottevfik Tevfik

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Su değmesinden mi bahsettiniz ? :confused:

Bak burada ki 8.20 saniyeye. :confused: :confused:

Afaki söylem değil, ucunda Kılıç balığı olan gerçek bir şölen. :)

http://www.youtube.com/watch?v=D3xog8EnS58

11. korayandroid

korayandroid Koray

Tarafli olan, birkac markayi kullanma cesaretine sahip olanlarsa bize zaten diyecek söz kalmiyor.Keske bir markaya saplanti halinde kalip o cukurun icindeki batağa da saplanip cikamayanlar bu tarafsizliga sahip olabilseler..

12. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Millete bunu gösterip kıçı bi yana başı öbür yana oynayan exage döküntüsünü tavsiye etmeyeceksin o zaman abi.

13. isottevfik

isottevfik Tevfik

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Yani, kısaca bu makinaya '' OKEY '' dediğini anlıyorum. :) Demek ki, görsel bayağı işe yarıyor.

150 lira seviyelerinde öneri istenirse, o bahsettiğini gönül rahatlığıyla önerebilirim. Kişi, Kılıç balığı tutacağım derse, bunu öneririm. Ama derse ki, '' Ben, okyanusta 7-8 m. Beyaz tutacağım; '' o zaman size pas ederim. :) O konuda deneyimim maalesef yok.

14. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Haaa, o zaman burada amanda suya dayanıklı vs. teranesi dönünce, gidip her önüne gelene tavsiye ettiğin o döküntü katana, eksaje vs. yi aklamak adına da bu videoyu göstermeyeceksin.

15. furunotr

furunotr Haluk

Atma Serdar din kardeşiz... (Eh en azından ben öyle zannediyorum)...

Attıkça batıyorsun...

Kaç kere atıp çektin...

Bebek Çinekoptan kastın ne??? Sıkışınca niye küçümser şekilde yazıyorsun???

Jiggingde ağırlık yukarı dik şekilde oynanır; biz yatay oynuyoruz; bu makinayı çok daha fazla zorluyor; bilhassa senin yük binmez dediğin o bıçak ya da herne ise onu; şaftı kendine doğru çekiyor ağırlık; ayrıca jig yapılan bölgelerde hangi durumda ne kadar akıntı mevcut; ne kadar misina salıyorlar??? Sular ne kadar baskı uyguluyor misinaya??? Daha çok sorarım da boşver...!!!

Biomaster'ı 4 yıldır kullanıyorum o ağır şartlarda; soldaki üç makina o kadar ağır şartlara kullanılmıyor; Katana spin ve hafif yemli; Perfection yemli için, tıpkı senin gibi; diğeri emekli edildi; Exage'yi kısmetse önümüzdeki günlerde kullanacağız...

Senin idare eder dediğin sınıfında dünyanın en iyi makinalarından biri...

Albayı'da biz eve sokmayız...

Jig makinalarına da bakım yapılır bay Serdar; yapılmazsa onlar da problem yapar; hem sabit makaralar değil; hareketli makaralara da bakım yapılır...

16. isottevfik

isottevfik Tevfik

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    :) :confused: :D

Artık bu durumu, senin pozisyonon belirleyecek. Belirleyecek de, o bahsettiklerinin zaten aklanmaya ihtiyacları yok.

Allah için nasıl videoydu ama. :D Etkilendiğine, beğendiğine ve bir nebze olsun, o Afrika anılarını tazelediği için, bende kendimi mutlu hissediyorum. Eeee, balıkçı tırt çıktıysa, bu da benim suçum olmasa gerek. :)

17. furunotr

furunotr Haluk

Burada eğer ben de kastediliyor isem şu kadarını söyleyeyim; 1977'den beri kendi makina ve kamışımı kullanıyorum; daha öncesinden de bazı arkadaşlar ve ağabeylerin makinalarını kullandık...

Öyle takımlar kullandık ki; muhtemelen Selim beyin kolleksiyonunda mevcuttur bunlardan; en azından yaşdaş ve emsallerinden...

Ne Dam Quick; ne Dam SL5, ne Sheaeksprea kaldı kullanmadığımız...

Benim ilk makinam Sheaeksprea; ikincisi ve çok uzun zaman kullandığım Seiko-Daiwa GS9...

Bu meyanda New Saltiga 4500; Tournament QD45, Stella, Kisu, Fliegen, Power Aero gibi üst düzey makinaları da kullandım...

Yani kısaca hangi makinanın ne olduğunu; ne kadar iyi olduğunu, güçlü ve zayıf yönlerin bilebilecek kapasiteye de sahibim...

Almış olduğun makina zaten 690 gram ve bizim av disiplinimiz için uygun değil; o halde bunu hangi zor şartlarda denemeyi düşünüyorsun; eğer bu şartlar yemli av ise bizim için kriter değil... Eh at-çek desen o makina ile yapılmaz ve bizi de; makinayı da zorlayan bu at-çek mevzuu...

Kıssadan hisse mesela ben o makinayı alacak olsam sadece yemli-beklemeli avlar için düşünürdüm...

18. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Sen hayatında hiç jig yaptın mı?

Sadece şnu sormuşsun ya, ona bir cevap verelim: bebek çinekop ne midir? Senin tuttum, tutacam diye yırtındığın şeylerdir ve alayı da bebektir.

19. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    Makinayi jigging kadar hirpalayan baska bir yöntem yok zannedersem

20. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Onun içinde çıkrık kulanıyorlar...