Dörtyol/İskenderun/Arsuz/Samandağ/Hatay Hattı

Konu, 'Bölgeler' kısmında ceranımoo_ist tarafından paylaşıldı.

1. çağlar can

çağlar can çağlar can

8-10 numara iğne ile avlandım fakat dikkatimi birşey çekti yanımdaki ile aynı yere atıyorduk fakat ben 2-3 atımda bir gümüş çekerken yanımdaki her attığında gümüş çekiyordu ve sanki iğnde daha küçük ve siyah renkti galiba ondan!

2. spinoza79

spinoza79 MEHMET EZER

yem olarak ne kullandınız

3. çağlar can

çağlar can çağlar can

Önce tavuk göğsü attım sonra o bitince karides, yani yem fark etmedi aynı oranda gümüş gelmeye devam etti.

4. ceranımoo_ist

ceranımoo_ist Yakup BULUT

Favori Kamış:
    okuma,linelife,remixon
    Favori Makine:
    Favorim Shimano Sahara 3000FD , Okuma İmpact 65,Okuma Eclipz ez 65
    En İyi Avı:
    levrek,çupra,yazılı orkinos, ceylan .....
    ben izinden döndüm şuan istanbuldayım...

12 gün boyunca dörtyoldaydım 8 gün balığa gittim, benim için bu sene tam fiyaskoydu,aksilikler şansızlıklar yakamı bırakmadı. Avlarımda hiç iyi geçmedi açığa da gittim, barınağa da ,kıyıya da ama nafile yanımdakiler balıkları çekerken ben ağzımı ayrıp baktım yalnızca. Balıkların ahını mı aldım anlamadım doğrusu gidicek arkadaşlara tüyo veriyim barınağın ucuna gidin çok güzel yabani çupra yapıyo yarım kiloya yakın yem olarak karides kullanın 3 numara çupra iğnesi 35 lik avrupa misine 25 gram kurşun ,oltaya iki iğne bağlayın oltanıza fırdöndü bağlayın dolaşmasın...

5. ceranımoo_ist

Favori Kamış:
    okuma,linelife,remixon
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    askere gidiyorumm...

12 Aralikta Askerimm. Baliğa Zaten Gidemiyoduk. Bizim Ordakiler Baliğa Doydu Anlaşilan Ki Bişey Yazmiyolar Bu Aralar, Ne Oldu Size Bölee,, Evt Yeni Hikayeler Yokmu Ve şuan Neler Yapio Bilgi Verirsenizz çok Iyi Olucak Millett....

6. araştırıcı

araştırıcı Levent Bekir

En İyi Avı:
    akya
    Nasılsa askere gidecekmişsin.... Üzülmemen için sana bişeyler yazayım...

Cumadan beri yağan yağmur ve iki gündür fırtına denizi altını üstüne getirdi... Çamur dolu bir deniz ve dalga hengamesinde insanı ürküten bir manzara.... Aman Allahım, ne olmuş benim güzel denizime dedirten ürperten manzara....

Neyse sen Vatani görevine gönül rahatlığıyla git... Her yıl geçen yılı aratır oldu... Zaten eski günlerdeki balık yok... Kıyıdan alınan birkaç balık herkese "şükür" dedirtiyor...

Şİmdiden Hayırlı Teskereler....

7. ceranımoo_ist

Favori Kamış:
    okuma,linelife,remixon
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    levent abii teşekür ederimm

levent abi iyi dileklerin için tesekür ederimm.dediğin gibi eskiden ne güsel balık vardı bizim kıyılarda akşam üstleri ben boş döndüğümü hatırlamazdım. midye ile ne levrek alıyoduk. şimdii nerde kıyıda hep bizir çatalkuyruk yavruları mırmıryavrularından başka bişey yokk. şunu düşünüyorum benim emekliliğim 2036 yılı acaba diyorum ozmn balık olucakmı tekne alma hayalim var ozmn.. olucakları söyliyim ozmn balıkları müzelerde görcez artık.. yapay balık olur ozmn evde kendimiz levrek veya çupra besleriz :):)

vatan görevi kutsaldır

8. ceranımoo_ist

Favori Kamış:
    okuma,linelife,remixon
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    hoşgeldin diyelim dörtyolumuza. (Gürcan BAŞIBEK) SENİN İÇİNN
    ULAŞIM :
    adanadan gelicek olursan,yüreğir garajından bizim dörtyola direk araba var . istersen iskenderuna yada hataya arabalarda var Tursan yada Jet gibi otobüslar var bunlara bindiğin takdirde en geç bir buçuk saatte dörtyol terminalinin orda inersin indiğin yerden denize minibüsler var bunlara binebilirisin araban varsa ayrı tabi indiğin yerden yolun alt tarafındaki yolu görüceksin o yol seni direk barınağın önüne götürcek yanında gelirken kumanyanı getirmeyii unutma aç kalırsın yoksa

AVLANALIM ŞİMDİDE:
    barınağın önüne geldiğin zamn içerden yürümen gerekecek 10 dk alır..
    sol taraftaki bölümden bahsediyorum yürüdün en uca geldin kayaların kıyıya bakan kısımından devam et düz kayalr var denize girmiş sekilde mutlaka avlananda vardır görürsün onları
    sana tavsiyem avrupa misina 40 yada 35 lik kollar için 30 luk 100 metre misina
    25 yada 35 gr kurşun ,3 yada 4 numara kısa saplı mustadın iğnelri güsel onlar olabilir iğinenin biri kuşunun altında diğeride üstünde olucak 2 yada 3 iğine takabilirsin iki tane kamış götür yanında çünkü 20 il 40 metre atman gerekecek balık için yemleri karidesleri küçük bulmaya bak kabuğunu çıkarmadan ya tüm tak yada ikiye bölerek tak. bu çupra içindi gelirken şimdi büyük imtiyaz (kuzu) yapabilir. gelirken sübye bul 100lük misina 5 yda 6numara büyük kanca tak tek iğne kuşunsuz sübyeyi dik ve barınağın ucundan dubalara doğru salla..uzağa atmaya bakk kısmet bakarsın büyük bi imtiyaz gelirr..
    umarım bu bilgiler yeterli olmuştur. eğer sormak istediğin olursa yanıtlıyalım rastgele. gidersen mutlaka av hikayenii bizimle paylaşş olurmuu..

9. gbasibek

gbasibek Gürcan BAŞIBEK

Favori Kamış:
    Okuma Salina SeaSpin
    Favori Makine:
    Okuma Trio30
    En İyi Avı:
    1.5 Kg Levrek
    Yakup vermiş olduğun bilgiler çok açıklayıcı ve net yarın gitmeyi planlıyorum Allah'tan bir aksilik olmaz ise. Avlanırsam elbette paylaşırım bilgileri ve görselleri çok teşekkür ederim. Bu arada askerlik için şimdiden hayırlı teskereler.

10. gbasibek

gbasibek Gürcan BAŞIBEK

Favori Kamış:
    Okuma Salina SeaSpin
    Favori Makine:
    Okuma Trio30
    En İyi Avı:
    1.5 Kg Levrek
    Bu haftalık dörtyol seyahati yattı kısmetse haftaya

11. ceranımoo_ist

Favori Kamış:
    okuma,linelife,remixon
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    :confused:

ne oldu niye gidemedinn ,???

12. gbasibek

gbasibek Gürcan BAŞIBEK

Favori Kamış:
    Okuma Salina SeaSpin
    Favori Makine:
    Okuma Trio30
    En İyi Avı:
    1.5 Kg Levrek
    Cuma günü için meteor.gov.tr sağanak yağışlı ve 12 hızında rüzgar gösteriyordu, c.tesi ise otobüs saatlari uymadı haftaya İnşallah

13. ceranımoo_ist

Favori Kamış:
    okuma,linelife,remixon
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Ankara Gatadan selamlarrr...

ben askerdeyimm ben olmasamm hiç yazan olmucakk yaa.. balığa giden yok muu av raporuu yokk mu hiçç :(

14. HASAN_27

HASAN_27 hasan

tanışalımmı arkadaşlar

slm kardeş ben gaziantep'in nurdagı ilçesinde oturuyorum bende iskenderuna giderim ama yanlız eger bir gün giderseniz hep beraber gitmek isterim her hafta sonu olabilir tanışmak isterim gerçekten sizlerle..

15. Kont 1

Kont 1 İbrahim

Favori Kamış:
    Tekne ve olta balıkçılığı
    Favori Makine:
    Okuma Travertine 65
    Arsuz dan selamlar

Arkadaşlar merhaba,

Ben Arsuz Gökmeydan dan Akdeniz Sitesinden teknemi denize indiriyorum. Bundan 1 hafta öncesine kadar yaklaşık 10 gündür orada ve İskenderun da idim. Denize gidemedim Hava çok kötü idi. İndiremedim nasıl üzüldüm nasıl kahroldum sormayın en kısa zamanda yeniden İskenderun a yolum düşecek bakalım hava bu sefer nasıl olacak. Herkese rastgelsin arkadaşlar.

16. matanist

matanist Fatih

Favori Kamış:
    Shimano Hyperloop 6000 makine ve kamış(300)
    En İyi Avı:
    levrek 250gr
    Merhaba

Merhaba tüm balık avı severler. Merhaba tüm arkadaşlara.
    Ben de yeniyim gerek balikavi.net'de olsun gerekse balık avında olsun. Balık avında da yeniyim diyorum, 10 yılı aşan süredir Hatay Dörtyol sahillerinde balık avlamama rağmen bu işi öğrenmiş değilim. Ama bundan sonra bu işin inceliklerini öğrenmek gerektiğini sanıyorum. (Artık eskisi gibi balık yok bu yüzden artık bu işi bilenler güzel avlanabiliyor).

Ben çok fazla soru sormaya geldim. Tüm mesajları inceledim ve görüyorum ki aranızda bu işlerden anlayanlar var (bana göre). Mümkün olduğu kadar bilgilerinizden ve deneyimlerinizden yararlanmak istiyorum.

Öncelikle yardım edenlere ve etmeyenlere şimdiden teşekkür etmek istiyorum.

Biz buralarda rastgele avlanıyoruz. Yani hangi balığın mevsimi nedir ne zaman iyi av yaparsın ne zaman bu işten hiçbirşey anlamazsın biz pek bilmeyiz. Çok defa kiloluk balıkları yanımızda çekenleri gördüm ama bugüne kadar öyle kiloluk bir balık yakalayamadım. Belli ki bu işin incelikleri var.

Şu an barınaktan hangi saatlerde ve hangi olta takımı ile hangi balık avlanır? Ayrıca burada en iyi yem olarak ne kullanmalıyım ve nereden bulabilirim. Bu sıralar avlayabildiğimiz tek şey çırpan dediğimiz zehirli balıklardan (ve boyları çok küçük olduğundan maalesef bunları da alıp sepete atamıyoruz) Bunun dışında bu sıralar hangi balıklardan avlanılabilir.

Gördüm ki bu konuda deneyimli çok insan var (sadece dörtyol bölgesi de olsa). Birgün onlarla da yüz yüze görüşmek nasip olur inşallah. Şu sıralar balıkçılıkla ilgilenen arkadaşlarımız varsa msn den irtibat kurabilir, dörtyol'dalar ise yüzyüze görüşmek de mümkün olabilir.

Ayrıca eklemek istiyorum. Pek bilmediğim için sizlerden yardım istiyorum. Bu sıralar bir tane makarası ve kamışı olan bir olta seti almak aklıma yattı. Tabi buraya uygun bir set ne olmalı? Ayrıca bu bir parlak fikir mi? (Yani bununla buradan balık yakalayamayacaksam almamın ne anlamı olur dimi?). Bu tür olta setleri hakkında teknik olarak hiçbirşey bilmiyorum. Bu yüzden bana bir olta seti tavsiye etmeniz mümkün mü?

Teşekkür ediyorum rastgele diyorum.

17. gbasibek

gbasibek Gürcan BAŞIBEK

Favori Kamış:
    Okuma Salina SeaSpin
    Favori Makine:
    Okuma Trio30
    En İyi Avı:
    1.5 Kg Levrek
    Matanist bir önceki sayfada ceranımoo_ist in bana yazmış olduğu mesaja bakarsan orada tüm ayrıntılar var. Takım tavsiyesi içindeki forumdaki ilgili konulardan bilgi edinebilirsin.
    Rasgele

18. matanist

matanist Fatih

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    levrek 250gr
    İlgin için teşekkür ederim.
    Sitede gezinip ilgili konulara baktığımda genelde İstanbul balıkçılarının veya ege balıkçılarının ilgili konularda yorumlarını yazdıklarını ve ilgili coğrafya için tavsiyelerde bulunduklarını gördüm. Üstelik bir set tavsiyesinde bulunan da çok az miktarda. Benim istediğim Dörtyol/Hatay'ın balıklarına duyarlı bir makine seti almak. Örneğin çinekop avlamak için kamış ve makine tavsiyesi bulmak kolay. Ama buralardan çinekop avlanabileceğini sanmıyorum (belki de hiç yoktur).

BU bölgenin tüm mesajlarını tek tek inceledim. Balıkların verimli olduğu zamanlar sadece eylül-ekim-kasım ayları mı? Ayrıca bu hangi balıklar için geçerli? Bu sıralar (şubat-mart) avlayabileceğim balıklar nelerdir? Bu konularda bilgi olarak çok kötüyüm. 2 gün önce barınakta avlandım (Baktım ki güneşli bir gün bir gezineyim dedim). Av değil tam bir eziyet oldu :D Tabiki bilgisizliğime bağışlıyorum. Artık bilgili ve tecrübeli kişilerin zevk aldığı bir av yüzyılındayız. Ben de balık avından zevk almak için biraz ipuçları öğrenmek istiyorum.
    İlgilenen tüm arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum.

19. gbasibek

gbasibek Gürcan BAŞIBEK

Favori Kamış:
    Okuma Salina SeaSpin
    Favori Makine:
    Okuma Trio30
    En İyi Avı:
    1.5 Kg Levrek
    Ayırabildiğin bütçe ve hedef balıkları söylersen daha kolay yardımcı olabilirim. Örneğin dörtyolda çipura,levrek,çatalkuyruk,karagöz tarzı balıklar var. Cevabına dayalı olarak elimden geldiğince yardımcı olurum.

20. matanist

matanist Fatih

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    levrek 250gr
    Teşekkür ederim.
    Ayırabileceğim bütçe 150 ytl civarı olabilir. Ayrıca balık olarak levrek, çipura gibi hedef balıklarım var. Zaten diğerleri için pek bilgim yok. Tabiki her türlü ava hazırım yeterki balık avı olsun :D (Tabiki standart veya standartın üzerindeki balık boyları için)
    Bir olta seti (kamış ve makineden oluşanı kastediyorum) almalımıyım? Alırsam avantajım ne olur dezavantajım ne olur?. Sizler deneyimli insanlar olarak ben olsam şunu yaparım diyebileceğiniz neler var? Cevaplarınızı sabırsızlıkla bekliyorum ve şimdiden teşekkür ediyorum.