Dörtyol/İskenderun/Arsuz/Samandağ/Hatay Hattı

Konu, 'Bölgeler' kısmında ceranımoo_ist tarafından paylaşıldı.

1. araştırıcı

araştırıcı Levent Bekir

En İyi Avı:
    akya
    Önce ucuz kamış tavsiyesi ile ben bir hedef göstereyim.. Ucuz ama iyi bir kamış.. hele hele başlangıç için çok çok iyi;

1) alba carbostar teleskobik, 270 cm
    2) Yıldız Balıkçılık Kırılmaz kamış (ismini hatırlayamadım kusura bakmayın) 240 cm

Makine ve diğer malzemeleri siz seçebileceğiniz gibi forumdaki diğer arkadaşlarımda size rehber olacaktır....

rastgele..

2. matanist

matanist Fatih

Favori Kamış:
    Shimano Hyperloop 6000 makine ve kamış(300)
    En İyi Avı:
    levrek 250gr
    Teşekkür ederim verdiğin bilgiler için. Bu işte çok yeni ve bilgisizim. Pişman olmayacağımı anladığım bir ürün bulana kadar araştırmalara devam edeceğim. İlgilenen, yardımda bulunan tüm arkadaşlara teşekkürlerimi sunuyorum.
    Rastgele.

3. gbasibek

gbasibek Gürcan BAŞIBEK

Favori Kamış:
    Okuma Salina SeaSpin
    Favori Makine:
    Okuma Trio30
    En İyi Avı:
    1.5 Kg Levrek
    Fatih kardeşim o zaman ortaya şöyle bir fikir sunabilirim; bir takım almalımısın ben olsam alırdım :D Sebebi ise el oltası ilede mutlaka avlanırsın fakat levrek için sahte yem ile atçeki sadece kamış ile yapabilirsin bu bir atış mesafen artar bu iki çabuk yorulmazsın bu da üç. Tavsiye edebileceğim başlangıç için kamış şu olabilir
    http://www.balikmarketim.com/pinfo.asp?pid=4751 (parçalı bir kamış aynı zamanda parça bağlantısı vidalı yani bir ucunun başlangıç atışlarında suya fırlama ihtimali yok) ama burada fiyatı biraz yüksek geldi bana sen etrafındaki balık malzemesi satan yerlerede danışarak fiyat alırsın. Makina için ise çok fazla tecrübeli olduğu söyleyemem forumdaki makina kısmına bakarsan daha iyi olur umarım yardımcı olabilmişimdir.

Son düzenleme: 13 Şubat 2009
  4. matanist

matanist Fatih

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    levrek 250gr
    Çok teşekkür ederim değerli bilgilerin için.
    Burada çok fazla bu işe önem veren esnaf yok. Güvenebileceğim bir esnaf da olmadığından buradakiler her kamışlarına (satmak için) harika diyeceklerdir. :D (Nitekim çok örneğini gördüm). Tavsiye ettiğin kamış bana da hoş geldi. Ama bu işte yeni olduğumdan fiyatı konusunda hiçbir yorum yapamıyorum.
    Benim bir sorum olacak. Surf kamışlar levrek gibi balıkları yakalamada uygun olur mu? Belki yeni olduğum için tavsiye etmiyor olabilirsiniz ama detayı ile öğrenmek istediğim için çok meraklıyım :D
    Ayrıyetten Adana'da bu işin ustası bir balık olta ve makinelerinin satıldığı bir mağaza var mı? (Dörtyol'da güzel bir yer yok belki bu işin uzmanı oralarda varsa satın alırken orayı tercih edebilirim). Var ise yerini öğrenirsem oradan alabilirim.
    Son olarak duyumlarıma göre Nisan ayının ortalarında levrek sezonu başlıyormuş (burada mayıs levreği dediklerinden). Sizin böyle bilginiz var mı? Yani benim duyduklarım doğru mu? Deneyimlerinizi ve önemli bilgileriniz varsa bu konuda paylaşırsanız sevinirim.
    Şimdiden teşekkür ediyorum.
    Rastgele

5. gbasibek

gbasibek Gürcan BAŞIBEK

Favori Kamış:
    Okuma Salina SeaSpin
    Favori Makine:
    Okuma Trio30
    En İyi Avı:
    1.5 Kg Levrek
    Surfcasting bence senin için çok erken. Anladığım kadarıyla sen henüz rodd kullanımda yenisin dolayısyla başlangıçta sana zor gelebilir (henüz ben bile elleşmiyorum :p ) Alışveriş konusuna gelince Adana'da yakından tanıdığım bir yer var sen fiyatları araştırıp bana söylersin bende onlara sorarım eğer makul gelirse gelip alırsın.
    Rasgele

6. matanist

matanist Fatih

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    levrek 250gr
    Teşekkür ederim yardımların için. BEn araştırmalara devam ediyorum. Güzel bir kamış ve makine bulduğumda soracağım. İnşallah işe yarar ve benim işimi görecek birşey bulurum.
    Rastgele

7. matanist

matanist Fatih

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    levrek 250gr
    Evet gelelim koşumuzun ilk etabına ben biraz (az da olsa) araştırma yaptım ve aşağıdakileri buldum. Değerli fikirlerini eksik etmeyin lütfen. Hedef: Dörtyol/Hatay barınak ve çevresindeki levrek v.b balıklar.

AYRI AYRI
    Kamış1: REMIXON PRESTIJ KAMIŞ 3MT 20-70G
    Resim:
    Özellik:

Kamış2: REMIXON SYNERGY KAMIŞ 2.70MT 20-40G
    Resim:
    Özellik:

Kamış3: REMIXON SYNERGY KAMIŞ 3MT 20-40G
    REsim:
    Özellik:

Makine1: PELICAN CONAN 45 MAKİNA
    REsim:
    Özellik:

Makine2: REMIXON MATRIX 5000 MAKİNE
    Resim:
    Özellik:

Makine3: 1066340 D.A.M SPACE EVO 340 RD MAKİNA
    Resim:
    Özellik:

SET OLARAK

SET 300 QUARTZ ÇIKRIK KAMIŞ MAKİNA SET
    resim:
    özellikler:

SET 161 CAPTAİN 1525 450 CM KAMIŞ BD 60 MAKİNA SET
    resim:
    özellikler:

SET 30 SX 2000 MAKİNA 3233 LEADER ÇALİKSARGI 100 % KARBON KAMIŞ
    Resim:
    özellikler:

FALCON 60 MAKİNA MARİNA 300 CM ÇELİKSARGI KAMIŞ
    resim:
    özellikler:

SET 13 300 CM ARİES KAMIŞ 5 BİLYALI ELITE MAKİNA
    resim:
    özellikler:

8. matanist

matanist Fatih

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    levrek 250gr
    Evet arkadaşlar. Bu sıralar avlananlar var mı? Ben bir iki gün gittim ama ne birşey yakalayabildim ne de yakalayabileni gördüm

9. ceranımoo_ist

ceranımoo_ist Yakup BULUT

Favori Kamış:
    okuma,linelife,remixon
    Favori Makine:
    Favorim Shimano Sahara 3000FD , Okuma İmpact 65,Okuma Eclipz ez 65
    En İyi Avı:
    levrek,çupra,yazılı orkinos, ceylan .....
    evet yine dörtyoldayımm :)

askerlik bitti sonunndaa şükürr darısı gidemeyenlere, askerde olanlara mayıs ayı oılduğu için balık havyarda bulunuyoo.. balık açıktaa, kıyı için konuşmak gerekse 21 ,22 mayıs da öğmeiş sahildeydimm deniz çok güselldi hafif de garbi vardı levrek bu havayı sever dedimm.kıyıda avlancaksanız yanınızda bolca sardelye bulundurun sardelyeleri yumuşak olmasın sert olması makbuldur. bunun için topak sardelye uygundur mevsiminde gelibolu sardelyesii çok iyidir. bu mevsimde kıyıda bi çok pirhana tarzında çok balık war (çatalkuyruk,mırmır,gümüş) levrek avlarken yemin anasını ağlatıyolar. Ben bu hengqamede 22 mayıs saat : 18.30 da levrek almayı başardım...
    av raporu olan arkadaşları bekliyorumm...

sorularınız varsa levrek avıyla ilgili olarak yanıtlayabilirimm....

10. ceranımoo_ist

Favori Kamış:
    okuma,linelife,remixon
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Bizim orda kimse denize gitmiyo galiba

Dörtyol barınak civarında balık yapıomu bilgisi olan yokmuu yada kıyıdaa çaparii çeken yokmuu.gerçi b u mevsimm oralarda kıyı avından istenilen verimi almak olduk çoo zordur balık olmaz pekk,eğerr kıyıdan avlancaksanız. gece avlncaksınız yanınızda bol miktarr sardalye yeterli olucaktır. (neden sardalye derseniz eğerr yağlı ve kokuluu bir yemdir hemde kolay tükenmez). levrek akşam güneş batımından sonra avlanır bizim oralardaada.kulanacağınız takım gezer kurşun tek iğne yada 2 iğneli takım ağırlık olarak bu mevsimde 20 gr-35 dr arası yeterlidir.olta atım mesafesi deneyimlerimm şunu gösteriyo kıyıya ulaşan dalganını patladığı noktanın gerisine 3 ile7 metre arası ben geneliklle taşlıktan kuma geçiş noktasına atmaya çalışıyorumm orası daha derin ve oyuk olduğu için tercih ediyorum.şimdiden rast gele..

ayrıntlı bilgi almak isteyen olursa yardımcı olmak isterim..

11. burhann27

burhann27 burhan

ewet arkadaşım dört yol hakkında biraz daha bilgi verirseniz çok memnun oluruz ben gaziantepten burhan oraya gelmeyi düşünüyoruz bizlere yem ve malzeme hakkında biraz bilgi verirmisiniz vede orada sabahlayabilirmiyiz teşekkürler

12. ceranımoo_ist

Favori Kamış:
    okuma,linelife,remixon
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    ne zaman geliceksiniz, tekneyle açılcakmısınız yada kıyıdanmı avlancaksınız..

detaylı bilgi verirseniz daha yardımcı olurmm

13. ceranımoo_ist

Favori Kamış:
    okuma,linelife,remixon
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    sesimii duyann yokmuu....

.... şuan dragon istavrit, lüfer alan yokmu kıyyıdan levrek yapmıyomuu balığa giden yokmuu elim kolum bağlııı şu istanbulda bi yere gidemiyozzz ...dörtyolda olmak vardııııı şimdiii..

emekli oluyumm da ben biliomm zatenn.... ozmn da balıkk biterrr anasını satıyımm neslii tükenirr... bizde müzede görüpp levreğii oğlumm bakk ben bundaan çokk tutmuştumm derimmm....:D

14. mertfb129

mertfb129 Mert

Favori Kamış:
    Alba Star Spin.
    Favori Makine:
    Alba Star.
    En İyi Avı:
    Hilal Sitesi Önü Levrek 1Kg.Konya Sazan 2 Kg.Dörtyol Barınaktan yakaladım onlarcası.
    Abi,Yazıcı fabrikasının oradan çupra yakalıyorlarmış.fakat ben gitmedim.Atakaş yeni limanının yanından olta atıyorum ordada iş yok.Daha deniz suyu çok sıcak.Bizim dörtyolda balık tutabilmemiz için,buraya sağlam bir yağmur yapıp denizin çalkalanması lazım.Bilirsiniz eylül sonuna doğru deniz durur.O zaman iyi avlar yapabiliyoruz.Lakin şu aralar kime sorsam balık yok.
    Saygılarımla.
    Mert.

15. metallurgist

metallurgist Gültekin Güler

Favori Kamış:
    Lineaeffe spirit 3,90
    En İyi Avı:
    Lüfer 2,1 kg
    levrek

geçen hafta sabahın ilk ışıkları ile atakaş limanı yakınında 4 lü silikon oltama bir sürü avcı balık (tahminen levrek) saldırdı saat 06:30-08:00 arası fakat hiç biri yakalanmadı sonra 4 lü kaz tüyü taktım yine yok. sonra el yapımı rapala taktım ona hiç saldırmadı. tekrar silikona döndüm yine saldırı başladı ama yakalanan yok. saldırdıklarını gözlerimle görüyorum ama yemi ağızlamadılar neden acaba bilen varmıdır. derken saat 08:00 civarında artık hiçbir olta tipine saldırı kalmayınca bıraktım nedeni nedir bilen varmı acaba?

16. Turkish

Turkish Murat Çulcu

Favori Kamış:
    Olta+Zıpkın
    En İyi Avı:
    Akya
    Iskenderun bolgesindeki arkadaslarima uyaridir.

Payas-Dortyol arasinda yogun olmak uzere Gemiden denize Benzol sizintisi var benzol yogunlugundan dolayi dibe cokuyor ve korfezin dip akintisindan dolayi Burnaz'a dogru ilerliyor bolgedeki balikci arkadaslardan toplu balik olumleri haberini uzuntuyle aldik ozellikle cipura-akya-lagos-mercan turlerini etkiliyor.Bugun su uzerinden toplanan olu baliklarin yaklasik 1 ton kadar oldugunu ogrendik.Ozellikle dip baliklarinin etkilendigi olaydan dolayi Arsuz taraflarinda avlanilmasi daha isabetli olacaktir.Bilgilerinize onemle rica ederim.

17. mertfb129

mertfb129 Mert

Favori Kamış:
    Alba Star Spin.
    Favori Makine:
    Alba Star.
    En İyi Avı:
    Hilal Sitesi Önü Levrek 1Kg.Konya Sazan 2 Kg.Dörtyol Barınaktan yakaladım onlarcası.
    Bundan 4-5 yıl evvel öncesi kıyıdan oltayla balık avında çok güzel avlarımız olurdu.Gümüş sürüleri olurdu gözlerimizle görürdük sudaki kalabalıklıklarını.
    -Akşam üzeri güneş suya değdiği sıralarda kıyıda taşlık kısımda güzel levrek avlarımız olurdu.Kumlukta ilerde ise güzel çupralar olurdu sabaha karşı.
    -Bu yıl ise ben daha doğru düzgün av yapamadım.
    -Dörtyol kıyıda balıkçılık ölüyor.

18. ceranımoo_ist

Favori Kamış:
    okuma,linelife,remixon
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    uzun bir aradan sonra tüm hemşerilerime selamlar

ewet bende hatırlıyorumm o günlerii öğmeişten midye çıkartırdık (şimdi midye kalmadı o bölgede malesef ) güneş batmaya yakınn güsell levrek alırdık, yine aynı bölgeden gümüş tutardık (şimdi ise o gümüşlerin boyutları küçüldü ve çok azaldı ) ne günlerdi..

2010 temmuz ayında dörtyoldaydım yılık iznim boyunca hergün balıktaydım,, ne tutun diye sorarsanız bi kaç gümüş 2 tanede 300grm lık levrek ''öğmeiş bölgesinden''

bide barınağa gidelim dedik babamla baktık kıyıda bişey yok.. neyse..barınağın ucundan yapmış olduğumuz denemeler neticesinde 3 adet çupra el gibi bir adet de mırmır tarafımızdan alı konuldu..

durum bundan ibaret.. yaz mevsimi havanın ve denizin sıcak olması etkiledi balık miktarını ancak 5 sene önceye gidersek adetlerle deil kilolarla tutuyordukk.. saygılarr..

19. mertfb129

mertfb129 Mert

Favori Kamış:
    Alba Star Spin.
    Favori Makine:
    Alba Star.
    En İyi Avı:

Evet dediğiniz gibi öğmeişe gündüz midye toplamaya giderdik akşam üzeride çipraya atardık.Boş geldiğimiz olmazdı.Şimdi ise bir tane midye bulana helal olsun.Bunun sebebini sanayileşmeye bağlıyoruz.Atakaş isdemir yazıcı nursan.Gemilerden denize benzol sızıyor.Bütün canlılar ölüyorrrrr.

20. ceranımoo_ist

Favori Kamış:
    okuma,linelife,remixon
    Favori Makine:
    En İyi Avı:

Dediğniz gibi kıyılarımızdaki sanayileşme yeni limanlar gemi atıklarının denize boşaltımının önlenememesi , vatandaşlarımızın denizi bilinçsizce kirletmesi bide dörtyol belediyesinin kıyı şeridini bozarak kordon yapımı çalışmaları vs. kıyı serdini bozdu balık yaklaşmıyor eskisi gibi kıyılıyamıyor

Ben ümidimi korumak istiyorum herseye rağmen... birilerinin kafasına dank etmesini bekliyorumm.. umarım bu iş işten geçmeden olur...

NOT !
    Ben görev icabı şark ilindeyimm... babam aradı gazıı verdi :D bana yarın 35 kulaca gidiyolarmış orda olamak için nelere feda edilmez :eek: güsel balık alırlarsa şifahen paylaşırım sizlerle...

Diğer arkadaşlarımızdan paylaşımlarını bekliyorumm..

Saygılarımla..