Kraçe yakalamak üzerine!!!

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında atmoss tarafından paylaşıldı.

1. atmoss

atmoss Ali Timucin

Favori Kamış:
    Kıyı Balıkçılığı Ekipmanları
    Favori Makine:
    Daiwa
    En İyi Avı:
    1.2 Kg Eşkina
    "Hepiniz biliyoruz ki sahilleri doldurup oltalar atsak bir gırgır ağı kadar balığı yakalayamayız. Madem denizlerimizi ve balıklarımızı saviyoruz o zaman gelin işi konusmaktan öteye götürelim hata yapanı affetmeyelim.
    SAHİL GUVENLİĞE ihbar edelim.
    "

Arkadaşlar belliki hepinizin benim icin yazacağı bir çok şey var. Malesef yazmaktan baska bir sey yapamıyoruz. Yukarıdaki alıntıyı dikkate alarak kacak avlananlara karsı yazmak yerine fiili tepkinizi ortaya koyabilseydiniz
    sadece krace değil tüm deniz canlılıarının hayatlarının devam etmesini sağlardınız. Kimse bu konuya ait bir şey söylememiş Madem üzerimde bu kadar ağır eleştiriler var bende size biraz soru sorayım. Hanginiz sahil güvenliğe av yasağında ihbar yaptınız ? Hanginiz web sitenizde denizi kirleten fabrikalar icin anti yazılar yazdınız ? Hanginiz carrefour tezgahında ki orfoz boyu icin münakaşa ettiniz. ? Ben cevreci kurum yada kuruluşun üyesi değilim. Greenpeace ve akut icin yaptığım başvurularda kurs icin ek ücret ödenmesi yüzünden vazgectim. Ben sadece bireysel çabalarım ile denizlerimizi korumaya calısam biriyim.

Siz hic bir gırgırın icinde sonar ile sürünün nasıl kovalandığını , nasıl sıkıştırıldığını tonlarca balığın nasıl bir anda yakalandığını , kasa fiyatının düşmesi halinde değerinin artması icin kasa kasa denize döküldüğünü hic gördünüz mü ?

Belki bir nebze olsun denizlerin sadece kraceden ibaret olmadığını anlayan arkadaslarımız da olmustur.

Saygılar.

2. srcn.41

srcn.41

Favori Kamış:
    Milennıum 60 ve Beta 60 Albastar makina,dragon ve discovery kamiş,el oltası,hassas kamiş
    En İyi Avı:
    Resimdeki eşkina,İstavrit,lüfer,zargana,meszgit
    Abi kraçe serçe parmagın we altındakı ufak istavritlere verilen adtır
    Çapari yaparken ben tutuyorum ve atıyorum abi denize sal gitsin büyüsünde gelsin diyerek bu iş hobi olarak yapacan abi
    Sen kraçe yi tutarsan ben tutarsam balık mı kalır 10-20 yıl sonra napırız ?

Son düzenleme: 14 Mayıs 2007
  3. OrhanCinoglu

OrhanCinoglu

Favori Kamış:
    kamış
    En İyi Avı:
    57 cm kefal 1,5-2kg arası
    Abi öyle diyosun da örnek 12,5 cm lik bi kraçayla atıyorum 5-6 cm lik arasında dağlar kadar fark var ne ele geliyor ne de avuca ayıklayamıyosun bile:confused: Sonuçta 12.5 cm de ciddi bi rakam abi,çok daha ufaklarıyla karşılaştırma ne derece doğrudur bilemem.Balıkçılarda da istavrit zamanı o ebadlardan bol bol satıldığına rastlamadım :D Bilemicem benim şimdiye kadar rastladığım istavrit boyu hep o civarlardadır anlayacağın :) Bu memlekette bir kraça o boya gelebiliyosa gerçekten çok şanslıdır:D :D :D

4. CIneKoP

CIneKoP

Favori Kamış:
    MITCHELL Pro8000/ Lineaeffe 3,90/ + AlbaStar 3,5/ Daiwa GS9/ Misina Kurşun vs ;)
    En İyi Avı:
    Kofana(1990-1998) -Palamut(2006)-Martı(2003 o hala gözküyüzünde;))

12,5 bile değil 13cm ;) 5seneye kalmaz istavrit bugünde cıkmadı demeye başladık mı o zaman serçe parmağımızla ölçü almamamız gerektiğini daya iyi anlarız

5. OrhanCinoglu

OrhanCinoglu

Favori Kamış:
    kamış
    En İyi Avı:
    Abi çeşit var da miktar çok az:D

6. OrhanCinoglu

OrhanCinoglu

Favori Kamış:
    kamış
    En İyi Avı:
    5 sene sonra ki istavrit boyları 6 cm kraça boyları 2 cm olur

7. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Acayip enteresan bir giriş olmuş.. Evine ekmek götürmeye çalışan insan, ne yapsın, kıraça tutuyormuş.. Demeyin ya, öyle mi?

Git bir bak galata köprüsüne.. Evine protein ihtiyacı için balık götürmek durumunda olan kaç kişi bulabileceksin.. Eğer o köprüdeki 500 kişinin içinde 5 kişi çıkarsa, ondan sonra görüşelim..

Adam özel arabasına biniyor, sarayburnu'na geliyor. Bir koca kova kıraça dolduruyor akşama kadar.. Sizce bu adam ihtiyacı için mi yapıyor?

İhtiyacı olan için, bir gün akşama kadar çapari sallamaktan daha kolay geçim yolları var..

Bu laf, bence laf-ı güzaf olmuş.. Kıraça katliamının dinamitten farkı yoktur..

8. OrhanCinoglu

OrhanCinoglu

Favori Kamış:
    kamış
    En İyi Avı:
    Serdar abi öyle deme ihtiyaçtan yiyolar tabi ki.Yılın 12 ayı hadi en azından 6 ayı günde 1 kova kraça yemeden yapamıyo ee ailede kalabalık ne yapsınlar zavallılar:D :D :D :D

9. Avciperdeci

Avciperdeci SeRDaR

Favori Kamış:
    El Oltası

Ben yıllardır balığa çıkarım bundan en fazla 5 cm daha ufağını yakalamışımdır. Bu istavriti de bu pazar ege den eski foça dan yakaladık. Sanırım Ege den kraçalara gelen tepkinin nedeni budur. Az evvel bir raporu da ha gördüm. Bana göre yakalanan o balıkların hepsi de kraça dır. Biz inanın burda o kadar küçük istavrit yakalasak salarız geri denize çünki onlar bizim için kraçadır. Belki sirkülerde dediğiniz gibi 12 cm üstüne istavrit denilir ama benim vicdanımda 15 20 cm den üstü istavrit tir. Tabii ki sizlerde haklısınız. Orada bunlar var bunları yakalıyorsunuz. Bizlerde sizlerden kaçabilen irilerini burda yakalıyoruz sanırım.
    İster kızın ister kızmayın ama benim için istavrit aşağıdaki resimdeki gibidir.
    Bu arada fotoğraf makinemin tarih ayarı yapılı olmadığı için eski bir tarih olarak çıkmış polemiğe girilmemesi rica olunur :D:D

Altta ki resmi az evvel dünki ayakkabı kutusunun benzeri bir ayakkabı kutusu kullanarak boyutların belli olması açısından çektim.

10. OrhanCinoglu

OrhanCinoglu

Favori Kamış:
    kamış
    En İyi Avı:
    Hey maşşallah palamut gibi:D :D

11. smyrna

smyrna Sevil Kurtoğlu

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    olacak inşallah
    Serdar bildiğin kadarı ile haklısın ama Marmara' daki istavrit senin fotoğrafındaki boya gelmeden burayı terk ediyor. Nasıl ki İzmir' de tezgahlarda satılan sardalyanın o boyunu biz burada hiç göremiyor ve 30-40 cm lik sardalyayı tanıyorsak, Marmara' da sizin için de durum aynı. Bu yüzden ben bu istavriti tanırım edası ile yazmana üzüldüm doğrusu. Ama kıraça konusunda yapılan tüm tepkileri doğru buluyorum ve avına karşıyım. Görüntüsü bile insanın vijdanını sızlatacak küçüklükte hayvanın. Onun etinden, budundan ne olur ? Fakirlik edebiyatı ile duygu sömürüsünün hiç gereği yok.

12. Avciperdeci

Avciperdeci SeRDaR

Favori Kamış:
    El Oltası
    Sevil abla'cım
    Amacım kimseyi kırmak yada incitmek değil. Ama inanın burada ben dediğim gibi en küçük 20 25 cm arasında gördüm. Daha küçüklerini de yakalamış olsak inanın salarız geriye.

13. atmoss

atmoss Ali Timucin

Favori Kamış:
    Kıyı Balıkçılığı Ekipmanları
    Favori Makine:
    Daiwa
    En İyi Avı:
    1.2 Kg Eşkina

skoylu Bey ,

" Git bir bak galata köprüsüne.. "

" Bu laf, bence laf-ı güzaf olmuş.."

Bence de haklısınız gerçekten bu hitap laf-ı güzaf oldu.

Saygılarımla...

14. Lüfer

Lüfer Kerem

Favori Kamış:
    Lineaeffe all around carbon spiral 150-300g 3.50
    Favori Makine:
    Okuma impact im-65 machine high performance
    En İyi Avı:
    Lüfer
    ya her çekişte 10 lu çapariye bu kadar büyüklükte istavrit gelse daha ne ister insan be...:(

15. Avciperdeci

Avciperdeci SeRDaR

Favori Kamış:
    El Oltası
    Ege de Yeni Foça Ramadan taraflarında akşam saat 19 00 dan sonra yani akşam suyunda emin olun 30 lu çapari ile alyorlar bunlardan. Bizde gidecektik ama havanın çok sıcak olması nedeni ile beklemedik akşam suyunu. Birde bizim bulunduğumuz yerden Ramadan yaklaşım 1.5 saat sürüyordu buda gitmememize etken oldu...

16. Lüfer

Lüfer Kerem

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Lüfer
    30 lu çapari derken.bu iğne mesafeleri biraz daha birbirine yakın sanırım...çünkü 10 lu çapari gibi olsa oltayı fırlatamassın bile yere değer?

17. Avciperdeci

Avciperdeci SeRDaR

Favori Kamış:
    El Oltası
    Yok bunlar tekneden kullanılan çaparilerden. Kıyıdan değil yani...

18. cakall

cakall Burhan Sait

Bizim ülkede malesef bu tip olaylara mani olacak bir kurum yok (var ama yok).Ben genellikle Unkapanı köprüsünde avlanırım.Yanımda kıraça tutan birini görünce "at suya gitsin"dediğimde yaa benim çocuk bunları çok sevir veya sana ne deniyor.Cumartesi Sazlıbosna barajına gittim.Yolun hemen yanında onlarca el oltası ve kamış sudaydı hepsi sazan veya yayın'a atılmıştı."Sazan ve Yayın avı yasak değilmi" dedim."bilmem yasakmı ki" dedi "evet" dedim amaan boş ver kim bakıyorki dedi.Buralar (baraj lar vs yerler) olta balıkçılığının daima gittiği yerler.Ben 1980 yılından beri balığa giderim ama şuana kadar kimse gelipte kontrol etmedi(en azından bana rastlamadı).Yabancı kanalda seyrediyorum özellikle bu iş için birimler kurulmuş balıkları alıp ölçüyorlar boyları düşükse hemen cezayı yazıyorlar.
    ben kıraça tutmadımmı tuttum ama Palamut zamanı sadece 15-20 adet yemlik için.Bazen yazılıyor "yaa kaç saat bekledik İstavrit bile vurmadı" diye.Sebebi belli değilmi sizce.

saygılar

19. Lüfer

Lüfer Kerem

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Lüfer
    haa anladım.bende kıyıdan sandım...çünkü kıyıdan olması için iğnelerin birbirine çok sık şekilde baülanması lazımdı...sen nerden sallıyorsun kardeş bu arada oltanı :confused:

20. Suatreis

Suatreis

O minicik yavru hiç mi şirin gelmiyor gözünüze...Yaaa Allah aşkına yapmayın be yiğitler etmeyin eylemeyin gözünüzü seviyim. Ömrümü yediniz be ömrümü..:D